• <

Wynik wyszukiwania - "sankcje UE" - Wiadomości

Łotewska firma zaopatruje w paliwo rosyjską flotę cieni na Bałtyku

Łotewska firma od miesięcy zaopatruje w paliwo (bunkier) rosyjską tzw. flotę cieni, czyli wyeksploatowane i często niemające ubezpieczenia statki - ujawniła we wtorek telewizja SVT. Tankowanie odbywa się za pośrednictwem cypryjskiego tankowca zakotwiczonego u wybrzeży Gotlandii na Morzu Bałtyckim.
09.04.2024

Duński producent izolacji Rockwool uznany przez Ukrainę za sponsora rosyjskiej wojny. Firma wyposażyła okręty wojenne

Duński koncern Rockwool został uznany w poniedziałek przez władze Ukrainy za międzynarodowego sponsora rosyjskiej wojny. Firma wyposażyła w Rosji w izolację tamtejsze okręty wojenne.
13.11.2023

Helsińska stocznia budująca lodołamacze kupiona przez Kanadyjczyków, koniec własności Rosjan

Kanadyjska spółka wykupiła aktywa helsińskiej stoczni, której działalność w ostatnich latach ze względu na rosyjską własność oraz sankcje UE, w praktyce była zawieszona. Stocznia, powstała w 1865 r., specjalizuje się w budowie okrętów operujących w strefie arktycznej, m.in. lodołamaczy.
03.11.2023

G7 zgadza się na stały limit cen rosyjskiej ropy drogą morską

G7, USA i Australia zgodziły się na ustalenie stałej ceny, i planują finalizację limitu cenowego na rosyjską ropę jeszcze w tym miesiącu, zamiast przyjmować zmienną stawkę.
06.11.2022

Niemcy. "Tagesschau": stocznia w Bremie budowała jachty dla oligarchów i dla Putina

Niemiecka policja, w poszukiwaniu majątku rosyjskich oligarchów, natrafiła na luksusowe jachty, mogące być ich własnością. Także FBI zainteresowało się kilkoma jachtami, powstałymi na terenie stoczni w Bremie, które należą z dużym prawdopodobieństwem do Rosjan objętych sankcjami, a nawet do Władimira Putina – opisuje portal "Tagesschau".
21.10.2022

Polska i kraje regionu Morza Bałtyckiego przygotowują propozycję nowych sankcji UE wobec Rosji

Polska i kraje regionu Morza Bałtyckiego przygotowują wspólną propozycję kolejnych sankcji UE wobec Rosji. Prace zakończą się w ciągu najbliższych godzin – przekazało w czwartek PAP unijne źródło dyplomatyczne.
22.09.2022

Dziurawe sankcje. W biznesie morskim potrzebne nowoczesne technologie obiegu dokumentów

Badanie przeprowadzone wśród ponad 500 decydentów pokazuje, że szwajcarskie i brytyjskie banki nie mają możliwości monitorowania sankcji nałożonych na banki i firmy rosyjskie i prowadzące biznes z partnerami z Rosji – wynika z badania Pole Star.
19.09.2022

Rynek ubezpieczeń morskich na tle konfliktu na Morzu Czarnym

Ostatnie lata zmusiły ubezpieczycieli do wypłynięcia na nieznane wody i mierzenia się z zupełnie nową dla nich sytuacją. Najpierw Covid-19, teraz wojna na Ukrainie niemal każdego dnia dostarcza nowych wyzwań. Bo jak ustalić przyczynę szkody, jeśli nie można dotrzeć do jakichkolwiek faktów czy przeprowadzić badania? Gdzie kończy się ryzyko wojenne?
01.08.2022

CNN: sankcje UE mogą znacznie utrudnić eksport ropy z Rosji do innych krajów, w tym Indii i Chin

Odcięcie 90 proc. importu ropy z Rosji do UE to jak dotąd największa kara dla Kremla za inwazję na Ukrainę, ale równie bolesne mogą być sankcje dotyczące ubezpieczenia tankowców, które znacznie utrudnią Moskwie sprzedaż ropy do Indii i Chin – ocenia w piątek stacja CNN.
17.06.2022

Ropa wciąż drożeje; wkrótce decyzja OPEC+ w sprawie dostaw surowca w czerwcu

Ropa naftowa drożeje kolejną sesję, Inwestorzy czekają na ogłoszenie przez OPEC+ decyzji w sprawie dostaw ropy z krajów tego sojuszu w czerwcu - informują maklerzy.
05.05.2022

Naimski: jest zamiar wypowiedzenia kontraktów naftowych zawartych z Rosją

Jest zamiar wypowiedzenia kontraktów naftowych zawartych z Rosją - powiedział w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Potwierdził też, że gazociąg Baltic Pipe zostanie oddany do użytku w październiku br. i popłynie nim pierwszy gaz z szelfu norweskiego.
22.04.2022

PAP: eksperci oceniają, że rosyjska ropa może wrócić na rynki tankowcami pod tanią banderą

Masowe ukrywanie położenia rosyjskich tankowców przez spedytorów może być wstępem do ich formalnego przekazania tanim banderom. To obchodzenie sankcji i ukrywanie tożsamości dostawców ropy – wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. Według PIE ropa z Rosji może wrócić na rynki „bocznymi drzwiami”.
07.04.2022

UE: nowe sankcje, m.in. zakaz wstępu do unijnych portów dla rosyjskich statków

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapowiedziała nowy pakiet unijnych sankcji na Rosję. Pośród nich znalazł się m.in. zakaz wstępu do portów UE dla statków rosyjskich i obsługiwanych przez Rosję.
05.04.2022

Szwajcaria przyjmuje sankcje UE wobec Rosji, m.in. dotyczące żeglugi

Szwajcaria wprowadza w życie kolejny pakiet sankcji, nałożonych przez Unię Europejską na Rosję - poinformował w piątek rząd w Bernie. Chodzi o czwarty pakiet unijnych restrykcji wobec Moskwy.
25.03.2022

Czy UE rozszerzy sankcje wobec Rosji m.in. na transport morski?

Sankcje UE wobec Rosji muszą być rozszerzone na jej system bankowy i energetyczny – powiedział dziennikarzom w Brukseli Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś. Przekazał, że we wtorek przyjedzie do Polski zespół KE, który będzie pracował wraz z administracją rządową nad pomocą dla uchodźców wojennych z Ukrainy.
18.03.2022

Zieloni bojkotują Nord Stream 2

To nie sankcje UE zatrzymają kontrowersyjny Nord Stream 2 – zauważa Bloomberg, twierdząc, że wpływ na przyszłe losy rosyjskiego projektu mogą wywrzeć niemieccy Zieloni, którzy są coraz silniejsi na krajowej scenie politycznej i którzy kategorycznie są przeciwni bałtyckiemu gazociągowi.
20.03.2021

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Gdyby Merkel powiedziała, że nie może popierać Nord Stream 2, efekt byłby ogromny

Po rosyjskim wyroku w sprawie Nawalnego, kanclerz Niemiec pozostaje tylko wypowiedzieć tych kilka słów: "Nie mogę popierać gazociągu Nord Stream 2". Na pierwszy rzut oka to niewiele. Niemniej efekt byłby ogromny - pisze w dzienniku "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Konrad Schuller.
08.02.2021

Spór o Nord Stream 2 po otruciu Aleksieja Nawalnego

Po próbie zabójstwa rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego w UE na sile przybrała debata na temat zasadności budowy Nord Stream 2 i konsekwencji politycznych tej inwestycji. Pomimo rosnącej krytyki – m.in. w Niemczech, które są kluczowym partnerem projektu – jest niemal pewne, że niemieckie władze utrzymają swoje poparcie dla ukończenia gazociągu, ułożonego w ok. 95%. W związku z tym największym zagrożeniem dla jego finalizacji pozostają sankcje USA.
02.10.2020

Rozbieżne opinie ws. Nord Stream 2

Niemieccy politycy prezentowali w czwartek rozbieżne opinie na temat tego, czy ewentualne sankcje UE wobec Rosji w związku z próbą otrucia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego powinny dotyczyć również wstrzymanej obecnie budowy bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2.
03.09.2020

Eskalacja sporu grecko-tureckiego we wschodniej części Morza Śródziemnego

10 sierpnia br. Turcja wysłała statek badawczy Oruç Reis na wody Morza Śródziemnego, które zdaniem Grecji leżą w obrębie jej szelfu kontynentalnego. Statek jest eskortowany przez okręty marynarki wojennej, wskutek czego grecka armia została postawiona w stan podwyższonej gotowości. Działania Turcji są odpowiedzią na porozumienie grecko-egipskie o delimitacji obszarów morskich, zawarte 6 sierpnia br. Skutkiem tej umowy było też załamanie prowadzonych pod patronatem Niemiec rozmów Grecji i Turcji, mających na celu deeskalację stosu
13.08.2020

Prezydent Litwy po wizycie w RFN: Sankcje UE wobec Rosji na razie nie zostaną zniesione

Dopóki sytuacja na Ukrainie nie ulegnie zmianie, sankcje unijne wobec Rosji nie zostaną zniesione – takie zapewnienie otrzymał prezydent Litwy Gitanas Nauseda od władz Niemiec podczas zakończonej w czwartek dwudniowej wizyty w tym kraju.
15.08.2019

Iran krytykuje plany europejskiej misji morskiej w Zatoce Perskiej

Kraje europejskie, tworzące "koalicję morską" w Zatoce Perskiej, wysyłają wrogie przesłanie - oświadczył w niedzielę rzecznik irańskiego rządu Ali Rabiei, odnosząc się misji mającej zapewnić bezpieczną żeglugę przez cieśninę Ormuz. Plany te nazwał "prowokacją".
28.07.2019

Premier: przedwcześnie, by cokolwiek mówić w kwestii propozycji stworzenia misji wojskowej w cieśninie Ormuz

W MSZ są analizowane propozycje ws. stworzenia misji wojskowej w cieśninie Ormuz, jest przedwcześnie, by cokolwiek w tej kwestii mówić - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że temat wysłania polskiej misji do Zatoki Perskiej nie był poruszany podczas spotkania z nową szefową KE.
25.07.2019

MSZ: Polska uważnie przygląda się propozycji misji wojskowej w Cieśninie Ormuz

Polska uważnie przygląda się propozycji Wielkiej Brytanii ws. powołania do życia misji wojskowej w cieśninie Ormuz - podał w środę na Twitterze polski resort spraw zagranicznych. Z inicjatywą misji wystąpił w poniedziałek b. szef brytyjskiego MSZ Jeremy Hunt.
25.07.2019

Reuters: Francja, Włochy, Holandia i Dania za misją morską w cieśninie Ormuz

Francja, Włochy, Holandia oraz Dania wspierają inicjatywę europejskiej misji morskiej w cieśninie Ormuz - poinformował we wtorek Reuters, powołując się na źródła dyplomatyczne. Według agencji Polska, Hiszpania, Niemcy i Szwecja "wyraziły zainteresowanie" inicjatywą.
24.07.2019

Szef MSZ Iranu gratuluje Johnsonowi i mówi, że nie chce konfrontacji

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif pogratulował we wtorek Borisowi Johnsonowi wyboru na szefa konserwatystów, a tym samym premiera Wielkiej Brytanii. W swoim wpisie na Twitterze zaznaczył, że Teheran nie chce konfrontacji z Londynem.
24.07.2019

Irańskie władze: koalicja ds. ochrony żeglugi w Ormuz zwiększy zagrożenie w regionie

Międzynarodowa koalicja mająca ochraniać statki handlowe w cieśninie Ormuz nie tylko nie spełni stawianych przed nią celów, ale wręcz zwiększy zagrożenie w regionie - oświadczył we wtorek wiceprezydent Iranu Iszak Dżahangiri, cytowany przez agencję IRIB.
23.07.2019

Rząd Gibraltaru: zatrzymany irański tankowiec jest wyładowany ropą naftową

Testy wykazały, że irański tankowiec aresztowany w ub. tygodniu w pobliżu Gibraltaru jest w pełni wyładowany ropą naftową - podał w poniedziałek tamtejszy rząd. Statek zatrzymano w związku z podejrzeniem łamania sankcji na Syrię.
08.07.2019

Gibraltar: Sąd Najwyższy przedłużył zatrzymanie tankowca Grace 1 o 14 dni

Na wniosek prokuratora generalnego Gibraltaru tamtejszy Sąd Najwyższy postanowił w piątek przedłużyć o 14 dni zatrzymanie tankowca z irańską ropą, który w czwartek doprowadzono do gibraltarskiego portu. O decyzji sądu poinformował rząd Gibraltaru.
06.07.2019

MSZ Ukrainy: mogą być sankcje UE, jeśli Rosja nie uwolni ukraińskich marynarzy

Szefowie MSZ Danii i Czech oświadczyli, że UE ogłosi nowe sankcje wobec Rosji, jeśli Moskwa nie uwolni ukraińskich marynarzy, zatrzymanych po ostrzelaniu ich okrętów w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej – poinformowało MSZ Ukrainy.
30.01.2019

Szefowie MSZ Polski, Litwy, Łotwy i Estonii potępili agresję Rosji wobec Ukrainy

Szefowie MSZ Polski, Litwy, Łotwy i Estonii potępili we wtorek agresję Rosji wobec Ukrainy na Morzu Azowskim i zażądali od Moskwy uwolnienia żołnierzy ukraińskiej marynarki wojennej, zatrzymanych w listopadzie po ostrzale ich okrętów w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej.
16.01.2019

Ukraina/Minister: Liczymy na sankcje UE i USA ws. działań Rosji na Morzu Azowskim

Kijów liczy na sankcje UE i USA w związku z działalnością Rosji na Morzu Azowskim, gdzie od kilku miesięcy zatrzymywane są statki, zmierzające do ukraińskich portów – oświadczył w poniedziałek minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelan.
29.10.2018

Rosyjskie MSZ: sankcje UE wobec firm budujących most na Krym są destrukcyjne

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oświadczyła we wtorek, że sankcje UE wobec sześciu firm, uczestniczących w budowie rosyjskiego mostu na anektowany Krym są "destrukcyjną polityką", wymierzoną przeciwko mieszkańcom półwyspu.
31.07.2018

Soloch: Mamy z Niemcami podobne poglądy na Rosję, NATO i UE

Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa – powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie.
20.04.2018

Aukcje rybne- udane inwestycje czy strata pieniędzy?

Tworzenie Organizacji Producenckich jest jedną z najistotniejszych koncepcji Wspólnej Polityki Rybackiej Unii Europejskiej. Ideą tworzenia aukcji rybnych jest wzmacnianie pozycji sektora połowowego poprzez pozyskiwanie środków, racjonalne zagospodarowanie zasobów oraz utrzymanie cen produktów na optymalnym poziomie. W Polsce powstało 5 Lokalnych Centrum Pierwszej sprzedaży. Tymczasem obok entuzjastycznych opinii podkreślających aspekt integracyjny takich przedsięwzięć, pojawiają się też głosy krytyczne, zwracające uwagę na
26.11.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.