• <

Wynik wyszukiwania - "program batory" - Wiadomości

Gróbarczyk: terminal kontenerowy w Świnoujściu zabezpieczy przeładunki Europy Centralnej i Południowej

Budowa Głębokowodnego Terminala Kontenerowego w Świnoujściu pod kątem przeładunkowym zabezpieczy region Europy Centralnej i Południowej, mówił w środę w Studiu PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
12.07.2023

60 mln euro limitu gwarancyjnego na budowę promów dla Stoczni Remontowej

W Gdańskiej Stoczni "Remontowa" im. J. Piłsudskiego podpisano umowę, na mocy której stocznia otrzymuje od KUKE limit gwarancyjny w wysokości 60 mln euro, związany z realizacją kontraktu na budowę trzech promów typu ro-pax - poinformowała stocznia.
25.04.2022

Polska Żegluga Bałtycka dostała 140 mln zł na rozwój. Kiedy nowy prom? [WIDEO]

Na temat rozwoju Polskiej Żeglugi Bałtyckiej (PŻB - Polferries) i nowych promów, była mowa podczas konferencji prasowej na promie Nowa Star w Terminalu Promowym w Gdańsku. Udział w poniedziałkowym (10.01) wydarzeniu wziął wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej Andrzej Madejski oraz poseł na Sejm RP - Czesław Hoc. – To co za chwilę będzie się działo w gospodarce morskiej jest dla nas niezwykle istotne i stanowi priorytet naszego rządu – powiedział wiceminister.
11.01.2022

Koalicja Obywatelska domaga się pilnej kontroli NIK w Marynarce Wojennej

Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej domagają się, aby NIK przeprowadziła kontrolę w Marynarce Wojennej RP. Chcą, by Izba sprawdziła m.in. czy informacje przekazane w anonimowym liście ws. rzekomej fatalnej sytuacji okrętu ORP Orzeł są prawdziwe.
01.06.2021

"Puls Biznesu": Batory na baterie wypłynie na Bałtyk

Wraca plan budowy promów dla polskich armatorów. Będą mieć zasilanie hybrydowe, wykorzystujące zarówno napęd gazowy jak też elektryczny – informuje w środę "Puls Biznesu".
10.03.2021

Gróbarczyk o budowie promu w Szczecinie: Pewną cenę za zbyt duży optymizm już zapłaciłem

Marek Gróbarczyk w dzisiejszej audycji „Rozmowy pod Krawatem” w Radiu Szczecin przyznał, że prowadzone są intensywne prace nad negocjacją kontraktów dla polskich stoczni.
03.03.2021

Szwedzi czekają na polskie promy. W porcie Ystad rosną obawy o finanse i przyszłość wspólnego projektu

Prawie pięć lat temu, w szwedzkim porcie Ystad, przedstawiciele zarządów portów Szczecin-Świnoujście i Ystad oraz polskiego armatora promowego – Polskiej Żeglugi Bałtyckiej podpisali list intencyjny dotyczący trójstronnej współpracy. Umowa warta 130 mln euro zakładała wprowadzenie do eksploatacji na trasie Świnoujście-Ystad przez polskiego armatora dwóch nowych dużych promów. Jeden z nich miał rozpocząć prace w 2019 roku. Szwedzi zobowiązali się natomiast dostosować infrastrukturę i rozbudować nabrzeża portu w Ystad, by tak duże
15.02.2021

Portowe kongestie i rolowanie kontenerów. Nowy rozdział na rynku promowym i ro-ro. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 2-3/2021)

Kolejne dwa tygodnie nowego roku, to kontynuacja silnego trendu podaży ładunków w segmencie przewozów kontenerowych, wzmacnianie warunków frachtowych dla jednostek wielozadaniowych a także ro-ro. Dalszej intensywnej transformacji podlega rynek promowy, który nie dość, że wskutek pandemii został mocno dotknięty, jeśli chodzi o zmniejszone ilości przewiezionych pasażerów, to na dodatek wielu z zachodnioeuropejskich armatorów musiało dokonać istotnych zmian swoich serwisów w związku z Brexitem.
24.01.2021

PSL: budową doku w stoczni Gryfia zajmie się firma bez doświadczenia i pracowników

Budową doku w stoczni Gryfia zajmie się firma bez doświadczenia i pracowników - podkreślił w piątek poseł PSL Jarosław Rzepa. "Rząd PiS zlikwidował Ministerstwo Gospodarki Wodnej, ale ministra Marka Gróbarczyka nie zatopił" - dodał.
22.01.2021

Gróbarczyk: program Batory nie został zahamowany

Program Batory, który ma pobudzać przemysł stoczniowy w Polsce, nie został zahamowany – mówił w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Jak dodał, w ministerstwie trwają prace nad jego rozwojem.
22.01.2021

Co dalej z promem PŻB Nova Star?

Polska Żegluga Bałtycka szuka nowych rozwiązań na zwiększenie wyników finansowych. Okazuje się, że na prom, który miał być zwodowany w tym roku, trzeba będzie poczekać dłużej. PŻB znalazł jednak szybszy sposób na rozbudowę floty.
21.08.2019

Prezes MS TFI: To nieprawda, że kontynuacja działalności stoczni Nauta jest zagrożona

Nie są prawdą publikacje prasowe, że kontynuacja działalności stoczni Nauta jest zagrożona – powiedział w czwartek podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej prezes MS TFI Witold Wójcicki. Komisja wysłuchała informacji na temat sytuacji stoczni zależnych od Skarbu Państwa.
24.07.2019

Gróbarczyk: w ciągu miesiąca plany dot. budowy promu w Szczecinie

W ciągu miesiąca przedstawimy szczegółowy harmonogram dotyczący budowy promu przez szczecińską stocznię Gryfia - zapowiedział w rozmowie z PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
21.06.2019

Posłowie PO-KO złożyli wniosek o wotum nieufności wobec szefa MGMiŻ Marka Gróbarczyka

Klub KO-PO złożył wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka - poinformowali w piątek w Szczecinie posłowie PO-KO. Ich zdaniem, minister Gróbarczyk szkodzi polskiej gospodarce.
05.04.2019

PGZ: Niebawem umowa w sprawie aktywów stoczni w Szczecinie

Niebawem zostanie podpisana umowa przedwstępna ws. aktywów Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia i Stoczni Szczecińskiej – poinformował w środę zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
21.11.2018

Zespół ds. przemyslu stoczniowego o warunkach konkurencyjności

W zwołanym na wniosek organizacji związkowych posiedzeniu Trójstronnego Zespołu ds. Przemysłu Stoczniowego 9 kwietnia br. w Centrum Dialogu Społecznego uczestniczyli m.in. Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S” i Mirosław Piórek, współprzewodniczący Zespołu i przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Okrętowego NSZZ „S”. Tematem wiodącym była konkurencyjność polskich stoczni, jej warunki, a także koszty pracy oraz umowy o pracę jako warunek kierowania zamówień publicznych do stoczni.
13.04.2018

Najnowszy prom PŻB już w Gdańsku. Zanim wyruszy w pierwszy rejs, przejdzie remont (foto, wideo)

Nova Star już w Gdańsku. Najnowszy prom Polskiej Żeglugi Bałtyckiej zacumował w środę przy Terminalu Promowym Westerplatte. Teraz przejdzie prace remontowe, a jak informuje Polferries, wejście na linię Gdańsk-Nynäshamn planowane jest na maj, co jest uzależnione od daty zakończenia prac w stoczni.
28.03.2018

PŻB wprowadza prom Nova Star na bałtycką linię Gdańsk- Nynäshamn

PŻB wprowadza prom Nova Star na bałtycką linię Gdańsk- Nynäshamn. Jego wejście planowane jest na przełom marca i kwietnia 2018 r. Spółka zapewnia, że pasażerowie mogą liczyć również na nową jakość świadczonych usług.
13.02.2018

„Mamy dobrą passę, ale nasza przyszłość zależna jest od dalszego rozwoju floty i realizacji kontraktu na nowy prom”. Wywiad z Piotrem Redmerskim, prezesem PŻB

Jeszcze trzy lata temu, Polska Żegluga Bałtycka, po raz kolejny była wystawiona na sprzedaż. Do prywatyzacji ostatecznie nie doszło i PŻB stała się jednym z filarów polskiej gospodarki morskiej. Dziś odważnie patrzy w przyszłość i realizuje kolejne projekty. O inwestycjach, rynku promowym oraz sukcesach spółki opowiada Piotr Redmerski, prezes PŻB.
25.01.2018

Paweł Brzezicki: zarząd komisaryczny wybudził PŻM ze stanu śmierci klinicznej [wywiad]

Z czego wynikają problemy największego polskiego armatora. Czy lepsze zarządzanie, mimo złej koniunktury mogło uchronić firmę od znalezienia się nad przepaścią i czy firmę w takim stanie można jeszcze uratować. O rynku żeglugowym, polskich realiach oraz o ludziach w PŻM rozmawiamy z Pawłem Brzezickim zarządcą komisarycznym Polskiej Żeglugi Morskiej.
07.01.2018

Co dalej z programem Batory?

Od momentu ponownego powołania Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej za priorytet postawiło sobie odbudowę przemysłu stoczniowego, głównie w Szczecinie. W tym celu powstała ustawa stoczniowa, potem program Batory, a teraz pojawia się pomysł Morskiego Funduszu Inwestycyjnego.
19.09.2017

Piotr Redmerski: W ciągu kilku miesięcy będą pieniądze na budowę pierwszego promu dla PŻB

Deklarację dotyczącą zamknięcia rozmów z bankami na temat finansowania budowy nowego promu złożył podczas targów Baltexpo prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. - Projekt kontraktowy jest na ukończeniu, koncepcja omówiona, kończymy również negocjacje z bankami. Myślę, że na przełomie tego roku ruszą kolejne prace związane z budową jednostki - powiedział Redmerski podczas debaty „Program Batory szansą na innowacyjny rozwiązania polskiego przemysłu okrętowego dla światowej żeglugi.”
12.09.2017

Program Batory – platforma rozwoju innowacji w polskiej gospodarce morskiej

Program Batory należy rozwinąć w program budowy polskiej floty promowej, a projekt powinien obejmować cały kompleks zagadnień związanych z budową promów, począwszy od decyzji inwestycyjnej, poprzez analizę długofalowego działania na konkurencyjnym rynku, aż po finansowanie projektu – to syntetyczne wnioski po seminarium „Program Batory jako platforma rozwoju innowacji w polskiej gospodarce morskiej”.
22.03.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.