• <

Wynik wyszukiwania - "etiopia" - Wiadomości

Międzynarodowe reakcje na plany budowy etiopskiego portu w Somalilandzie. Gorąco w "Rogu Afryki"

Na początku stycznia obszarem "Rogu Afryki" wstrząsnęła informacja, że separatystyczny Somaliland podpisał z Etiopią umowę ws. dzierżawy fragmentu wybrzeża celem budowy portu i bazy morskiej. W zamian rząd w Addis Abebie miał uznać niepodległość tego utworzonego w 1991 roku i dotąd nieuznawanego na świecie państwa. Wiele państw oraz instytucji międzynarodowych wydało oświadczenia w związku z tym.
29.01.2024

Rosną napięcia w "Rogu Afryki" w związku z dzierżawą terenu Somalilandu dla Etiopii. Kolejne zagrożenie w regionie?

Nie milkną echa umowy podpisanej przez rząd Etiopii i separatystycznego Somalilandu 1 stycznia tego roku. W ramach dzierżawy wybrzeża ma powstać port przeładunkowy i potencjalnie także baza odtworzonej etiopskiej marynarki wojennej. Państwa regionu gwałtownie sprzeciwiły się temu przedsięwzięciu, a dążąca do utrzymania swojej integralności Somalia planuje odzyskać kontrolę nad regionem, który oderwał się od niej ponad 30 lat temu.
15.01.2024

Liga Państw Arabskich potępia etiopską dzierżawę wybrzeża Somalilandu

Po tym jak 1 stycznia Etiopia podpisała tzw. protokół ustaleń z separatystyczną republiką Somalilandu w sprawie korzystania z jednego z jej portów i dzierżawy wybrzeża, umowę tę skrytykowali członkowie zrzeszenia państw arabskich, jako „naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Somalii”.
04.01.2024

Premier Etiopii podpisał porozumienie z Somalilandem w sprawie dostępu do morza

Etiopia podpisała tzw. protokół ustaleń z samozwańczą republiką Somalilandu w sprawie korzystania z jednego z jej portów. Są to pierwsze kroki prawne na drodze do umożliwienia temu krajowi uzyskanie dostępu do morza – poinformował we wtorek premier Etiopii Abiy Ahmed.
03.01.2024

Etiopia chce odzyskać dostęp do Morza Czerwonego. Wydzierżawi wybrzeże od separatystycznego Somalilandu

Od czasu utraty dostępu do morza z powodu secesji Erytrei władze etiopskie szukają sposobu na odzyskanie możliwości korzystania z portów morskich i tym samym włączenia się na nowo w międzynarodową gospodarkę morską. Ma to być impuls dla rozwoju państwa i przepływ towarowy. W związku z tym kraj wydzierżawi od nieuznawanej międzynarodowo Republiki Somalilandu 20 km morza. W zamian Etiopia jako pierwsza uzna to separatystyczne państwo Somaliland i obiecuje zapewnić mu udziały w Ethiopian Airlines
02.01.2024

Afryka coraz aktywniejsza w handlu i żegludze międzynarodowej

Obraz Afryki zmieniają programy wsparcia UNCTAD, jak np. UNCTAD SIGMAT, działania integracyjne organizacji współpracy jak AfCFTA czy EAC, inwestycje czołowych operatorów morskich oraz połączenia handlowe w ramach chińskiego Nowego Szlaku Jedwabnego. Te działania sprawiają również, że aktywizuje się handel morski, rozwija się infrastruktura i suprastruktura portów morskich, rośnie znaczenie wymiany międzynarodowej.
05.10.2023

Rosyjskie statki widma z transportem ropy i zboża omijają sankcje. Greccy operatorzy robią to oficjalnie

Rosyjskie statki nieprzerwanie eksportują zboże i ropę naftową, wykorzystując technikę wyłączania systemów identyfikacji. Technika przemytu jest bardzo prosta. Statki załadowane w portach rosyjskich docierają z ładunkami do zaprzyjaźnionych portów – wykazało wspólne dochodzenie Lloyd's List, Bellingcat i Scripps News. Greccy armatorzy przewożą rosyjską ropę i produkty, wykorzystując luki prawne.
27.08.2023

Resort obrony Wlk. Brytanii: blokada zboża z Ukrainy będzie wpływać na Afrykę przez dwa lata

Rozpętana przez Rosję wojna z Ukrainą niemal na pewno spotęguje brak bezpieczeństwa żywnościowego w całej Afryce przez co najmniej kolejne dwa lata - oceniło w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
28.07.2023

Prezydent Zełenski rozmawiał z szefem ONZ na temat eksportu ukraińskiej żywności przez Morze Czarne

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył w poniedziałek rozmowę telefoniczną z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem na temat przywróceniu bezpieczeństwa żywnościowego i eksportu ukraińskiej żywności przez Morze Czarne.
18.07.2023

Ucieczka przed recesją. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 15-17/2023)

Na rynkach handlu morskiego pojawiają się nadal uzasadnione obawy, co do stanu światowej gospodarki, ale zwraca się również uwagę, że w aktualnych warunkach są także i pozytywne informacje. W wielu przypadkach światowe gospodarki notują drobne wzrosty, ale co najważniejsze unikają w szerszym ujęciu przynajmniej jak na razie recesji.
11.05.2023

Rosyjskie inspekcje spowalniają eksport ukraińskich produktów rolnych

W ubiegłym tygodniu z Ukrainy wypłynęło najmniej od początku roku statków z produktami rolnymi - poinformował Ukraiński Klub Biznesu Agrarnego (UCAB). Ukraiński eksport jest blokowany przez rosyjskie inspekcje.
04.05.2023

Zełenski: chcemy wysłać z Ukrainy 60 statków ze zbożem do najbardziej potrzebujących państw

Chcemy wysłać z Ukrainy 60 statków ze zbożem do najbardziej potrzebujących państw w ramach inicjatywy "Zboże z Ukrainy". Ukraina doświadczyła ludobójstwa za pomocą głodu; musimy powstrzymać Rosję przed stosowaniem żywności jako broni - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
26.11.2022

Ukraina. Minister: do ukraińskiego portu wpłynął statek, który dostarczy zboże do Etiopii

Do ukraińskiego portu Piwdennyj wpłynął statek, który dostarczy zboże do Etiopii - poinformował w piątek minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow. To pierwszy statek ze zbożem, który wypłynie z Ukrainy do Afryki od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę - podkreśla agencja Reutera.
12.08.2022

Jemen: Rybacy znaleźli w morzu 25 ciał migrantów

Lokalni rybacy w poniedziałek znaleźli co najmniej 25 ciał migrantów próbujących prawdopodobnie dostać się do Jemenu w nadziei na dotarcie do bogatych państw Zatoki - poinformowała francuska agencja AFP.
15.06.2021

Pierwsze statki zawinęły do nowego kenijskiego portu głębokowodnego

Dwa statki A.P. Moller-Maersk A/S po raz pierwszy zawinęły do nowego portu na Oceanie Indyjskim. Kenijski obiekt, który rozpoczął działalność w czwartek, ma przybliżyć kraj do spełnienia ambicji zostania głównym węzłem żeglugowym na wybrzeżu Afryki Wschodniej.
21.05.2021

Etiopia nie chce ulec agresji w sprawie tamy na Nilu

Etiopski rząd wystosował w sobotę oświadczenie, w którym zapowiedział że nie ugnie się pod zagraniczną presją i "agresją" w sprawie budowanej Tamy Wielkiego Odrodzenia na Nilu Błękitnym. Oświadczenie opublikowano po tym, Etiopię skrytykował prezydent USA Donald Trump.
24.10.2020

Kolejne przejęcia i strategiczne inwestycje - CEVA Logistics przedstawia plany ekspansji w Afryce

CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny, rozpoczął realizację planu dynamicznej ekspansji w Afryce. Dzięki kolejnym przejęciom, strategicznym inwestycjom i rozszerzaniu działalności o nowe kraje firma chce stać się wiodącym graczem na całym afrykańskim rynku usług logistycznych.
24.06.2020

Prezydent Erytrei przybył do Etiopii z historyczną wizytą

Prezydent Erytrei Isaias Afewerki przybył w sobotę do stolicy Etiopii Addis Abeby z historyczną trzydniową wizytą, kilka dni po ogłoszeniu przez te zwaśnione od 20 lat kraje, że zakończył się okres, w którym były w stanie wojny.
14.07.2018

Etiopia i Erytrea ogłosiły zakończenie wojny

Zwaśnione od 20 lat Etiopia i Erytrea ogłosiły w poniedziałek, że zakończył się okres, w którym były w stanie wojny. Przywódcy obu państw podpisali "wspólną deklarację pokoju i przyjaźni" kończącą konflikt; uzgodnili przywrócenie stosunków dyplomatycznych.
10.07.2018

Prezydent: Rekomenduję, aby lokować działalność biznesową na rynku etiopskim

Warto bacznie przyjrzeć się perspektywicznemu rynkowi etiopskiemu; rekomenduję, aby myśleć o lokowaniu tam swojej działalności biznesowej - mówił prezydent Andrzej Duda we wtorek w Warszawie po spotkaniu z prezydentem Etiopii Mulatu Teshome Wirtu.
24.04.2018

Prezydent Etiopii: Interesuje nas ścisła współpraca z Polską

Etiopię interesuje ścisła współpraca z Polską, rozszerzenie wymiany handlowej oraz przyciągnięcie polskich inwestycji - mówił we wtorek w Warszawie prezydent Etiopii Mulatu Teshome Wirtu, po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.
24.04.2018

Prezydent Etiopii od wtorku z wizytą w Polsce

Prezydent Etiopii Mulatu Teshome Wirtu rozpocznie we wtorek dwudniową wizytę w Polsce; spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, a także z premierem Mateuszem Morawieckim i marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.
23.04.2018

Prezydenci Duda i Teshome: zwiększyć wymianę handlową między Polską a Etiopią

Poziom wymiany handlowej i inwestycyjnej między Polską a Etiopią jest znacznie niższy niż potencjał obu krajów, trzeba ją zwiększyć – mówili w poniedziałek w Addis Abebie prezydenci Polski i Etiopii Andrzej Duda i Mulatu Teshome.
08.05.2017

Indeks Logistyczny Rynków Wschodzących Agility na 2017. Menadżerowie logistyczni oceniają sytuację na rynkach wschodzących

Populizm i stagnacja w światowym handlu mogą wpłynąć na sytuację rynków wschodzących w 2017 roku – to jeden z głównych wniosków ankiety przeprowadzonej wśród 800 menadżerów z branży logistycznej w ramach Indeksu Logistycznego Rynków Wschodzących Agility na rok 2017 (Agility Emerging Market Logistics Index 2017).
13.02.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.