• <

Wynik wyszukiwania - "demokratyczna " - Wiadomości

Bułgaria. Rząd oficjalnie pozbawił rosyjską firmę Łukoil-Neftochim koncesji na terminal naftowy

Bułgarski rząd oficjalnie pozbawił należący do rosyjskiego koncernu Łukoil kombinat petrochemiczny Neftochim-Łukoil licencji na używanie terminalu naftowego w porcie Rosenec pod miastem Burgas nad Morzem Czarnym. Od poniedziałku operatorem terminalu jest bułgarska państwowa firma Infrastruktura Portowa.
23.08.2023

Bułgaria. Parlament pozbawił rosyjski koncern Łukoil koncesji na korzystanie z terminalu naftowego nad Morzem Czarnym

Parlament Bułgarii w trybie pilnym przyjął w piątek w pierwszym i drugim czytaniu ustawę o pozbawieniu rosyjskiego koncernu Łukoil koncesji na korzystanie z terminalu naftowego Rosenec na północ od Burgas nad Morzem Czarnym. Nowy akt prawny ma wejść w życie za dwa tygodnie.
21.07.2023

Dania. Premier Frederiksen podjęła decyzję o rozpisaniu przedterminowych wyborów

Stojąca na czele mniejszościowego rządu socjaldemokratyczna premier Danii Mette Frederiksen poinformowała w środę o rozpisaniu przedterminowych wyborów parlamentarnych. Duńczycy swoich przedstawicieli wybiorą 1 listopada.
05.10.2022

Korea Północna wystrzeliła kolejną rakietę balistyczną

Korea Północna wystrzeliła w czwartek rakietę balistyczną ze swojego wschodniego wybrzeża - poinformowało wojsko Korei Południowej.
29.09.2022

FDP: Gazprom ma oddać magazyny gazu w Niemczech

Rosyjski państwowy koncern energetyczny Gazprom powinien zrezygnować z magazynów gazu w Niemczech - powiedział niemieckiej agencji prasowej DPA Michael Kruse, rzecznik grupy parlamentarnej FDP ds. polityki energetycznej.
12.03.2022

DP World stworzy port kontenerowy w Demokratycznej Republice Konga

Afryka staje się coraz ciekawszym i perspektywicznym rynkiem dla sektora morskiego. Jednym z nowych graczy chce być Demokratyczna Republika Konga. Właśnie ogłoszono, że tamtejszy rząd podpisał umowę z DP World na stworzenie pełnoprawnego terminala kontenerowego w Banana.
22.12.2021

Delegacja z Demokratycznej Republiki Kongo wizytuje Crist S.A. [WIDEO, ZDJĘCIA]

We czwartek 9 grudnia br. do stoczni Crist S.A. przyjechała delegacja z Demokratycznej Republiki Kongo. Goście z Afryki chcieli poznać możliwości gdyńskiej stoczni w związku z planowanymi w swoim kraju inwestycjami, takimi jak np. transport morski.
15.12.2021

61 ofiar zatonięcia barki na rzece Kongo

W poniedziałkową noc na rzece Kongo w Demokratycznej Republice Konga zatonęła prowizoryczna barka. Wiadomo już o 61 ofiarach. Służby wciąż poszukują około 50 osób, 39 pasażerów zostało uratowanych.
09.10.2021

Norwegia. Kampania przedwyborcza oscyluje wokół ropy naftowej

Kampanię przed zaplanowanymi w Norwegii na poniedziałek wyborami parlamentarnymi zdominowała kwestia ropy naftowej, której wydobycie chcą jak najszybciej zakończyć Zieloni. Ugrupowanie to może mieć wpływ na przyszły rząd Partii Pracy, która prowadzi w sondażach.
10.09.2021

Demokratyczna Republika Konga. 11 osób utonęło w wypadku na Tanganice

W wypadku łodzi na jeziorze Tanganika w Demokratycznej Republice Konga utonęło 11 osób, w tym siedmioro dzieci – poinformowały kongijskie władze.
02.08.2021

USA odstąpią od sankcji na firmę budującą Nord Stream 2 "ze względu na bezpieczeństwo narodowe"

Departament Stanu powiadomił w raporcie dla Kongresu, że nie nałoży sankcji na firmę nadzorującą budowę rurociągu z Rosji do Niemiec Nord Stream 2. Motywował to względami bezpieczeństwa narodowego. Decyzja wzbudziła krytykę amerykańskich ustawodawców.
21.05.2021

Ekspert: skażona woda z Fukushimy nie zagrozi Polsce ani Europie

Uwolnienie do morza radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie nie spowoduje zagrożenia dla Polski i Europy – uspokaja dr inż. Piotr Szajerski z Międzyresortowego Instytutu Techniki Radiacyjnej Politechniki Łódzkiej. Plan spuszczenia do oceanu ponad miliona ton skażonej wody został już zatwierdzony przez japoński rząd.
28.04.2021

Kanclerz Merkel i minister obrony Kramp-Karrenbauer o budowie gazociągu Nord Stream 2

Annegret Kramp-Karrenbauer nie jest pewna, czy Nord Stream 2 zostanie kiedykolwiek wykorzystany; minister obrony nie uważa jednak, że należy zrezygnować z budowy - informuje we wtorek agencja dpa.
20.04.2021

Prezydent Biden uważa, że Nord Stream 2 to "zły interes" dla Europy

Prezydent USA Joe Biden uważa, że gazociąg Nord Stream 2 to "zły interes" dla Europy i zadecyduje, czy sankcje są odpowiednie, żeby powstrzymać dokończenie realizacji projektu - powiedziała we wtorek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki
17.02.2021

USA: Dwoje senatorów wezwało Bidena, by wdrożył sankcje ws. Nord Stream 2

Demokratyczna senator Jeanne Shaheen i republikański senator Jim Risch wystosowali do administracji prezydenta USA Joe Bidena list, w którym apelują o wdrożenie sankcji, które mają zatrzymać budowę gazociągu Nord Stream 2 - podaje Radio Wolna Europa.
14.02.2021

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny ma protestować przeciw Nord Stream 2

Niemieccy aktywiści Młodzieżowego Strajku Klimatycznego (Fridays for Future) zapowiedzieli w poniedziałek zorganizowanie we wtorek publicznych protestów przeciw działaniom władz Meklemburgii-Pomorza Przedniego na rzecz dokończenia budowy gazociągu Nord Stream
11.01.2021

W Niemczech powstanie fundacja promująca budowę Nord Stream 2

Parlament kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie na północnym wschodzie Niemiec zagłosował w czwartek za powołaniem regionalnej fundacji ekologicznej, która ma wspierać m.in. realizację kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 - informuje agencja dpa.
08.01.2021

Filary relacji Polski z USA będą kontynuowane

Filary relacji Polski z USA - bezpieczeństwo, Trójmorze, energetyka - będą kontynuowane po zmianie administracji w Białym Domu; nowym, obiecującym polem kooperacji są m.in. kwestie energetyki jądrowej, badań kosmicznych czy klimatu - uważa szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
26.12.2020

Paweł Kowalski w zarządzie Międzynarodowego Stowarzyszenia Klasy iQFoil [wywiad]

Paweł Kowalski, trener główny kadry narodowej seniorów Polskiego Związku Żeglarskiego, został wybrany do zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Olimpijskiej Klasy iQFoil. Ta nowa windsurfingowa klasa zadebiutuje w programie igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.
06.10.2020

Niemiecki minister gospodarki powątpiewa w skuteczność sankcji wobec Rosji

Odnosząc się do próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, chadecki minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier z powątpiewaniem wyraził się o skuteczności jakichkolwiek sankcji wobec Rosji - poinformowała we wtorek agencja dpa.
08.09.2020

ISR: Finlandia myśli o regionie Morza Bałtyckiego pragmatycznie

Finlandia leży nieco na peryferiach naszego zainteresowania regionem Morza Bałtyckiego. Tymczasem w sferze strategicznych interesów łączy nas nadspodziewanie wiele.
31.08.2020

Kolejne przejęcia i strategiczne inwestycje - CEVA Logistics przedstawia plany ekspansji w Afryce

CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny, rozpoczął realizację planu dynamicznej ekspansji w Afryce. Dzięki kolejnym przejęciom, strategicznym inwestycjom i rozszerzaniu działalności o nowe kraje firma chce stać się wiodącym graczem na całym afrykańskim rynku usług logistycznych.
24.06.2020

Bloomberg: projekt nowych sankcji na Nord Stream 2 w Senacie USA

Projekt ewentualnych dalszych amerykańskich sankcji na rurociąg Nord Stream 2 , który jest przygotowywany przez senatorów USA, wymierzony jest m.in. w ubezpieczycieli - pisze w środę portal Bloomberg, który zapoznał się z jego treścią.
04.06.2020

Macron i Merkel ogłaszają inicjatywę wsparcia dla Europy wartą 500 mld euro

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel ogłosili w poniedziałek na wspólnej wideokonferencji „inicjatywę wsparcia dla Europy” w obliczu pandemii Covid-19. Wartości funduszu naprawczego przywódcy określili na 500 mld euro.
18.05.2020

Amerykański okręt przepłynął przez Cieśninę Tajwańską

Amerykański okręt przepłynął w czwartek przez Cieśninę Tajwańską - poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu, mniej niż tydzień od wyborów prezydenckich na wyspie, w których reelekcję uzyskała proniepodległościowa polityk Caj Ing-wen.
17.01.2020

Tajwan: Ćwiczenia piechoty morskiej po zwycięstwie wyborczym prezydent Caj

Tajwańska piechota morska przeprowadziła w czwartek ćwiczenia w ramach serii manewrów organizowanych po ponownym wyborze na najwyższe stanowisko w kraju proniepodległościowej prezydent Caj Ing-weng.
16.01.2020

Chiny udowadniają, że negocjacje z USA służą poprawie ich gospodarki

Wicepremier Chin Liu He oświadczył, że jego kraj wykorzysta wyniki pierwszego etapu negocjacji handlowych ze Stanami Zjednoczonymi, aby udowodnić, że służą one poprawie gospodarki ChRL - podała w czwartek chińska telewizja państwowa CGTN.
16.01.2020

Firma Allseas wstrzymała prace przy Nord Stream 2

Specjalizująca się w układaniu rurociągów podmorskich szwajcarsko-duńska firma Allseas zawiadomiła w nocy z piątku na sobotę, że wstrzymała prace przy budowie rurociągu gazowego Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec w oczekiwaniu na podpisanie przez prezydenta Trumpa ustawy o budżecie Pentagonu.
21.12.2019

Chiny nie zbudują sztucznych wysp dla Tuvalu

Tuvalu odrzuciło ofertę Chin, co oznacza poparcie Tajwanu. Tuvalu odrzuciło ofertę chińskich firm, które chciały wesprzeć budowę sztucznych wysp, mających pomóc mu uporać się z podnoszącym się poziomem morza - przekazał w czwartek szef MSZ Tuvalu Simon Kofe, chwaląc przy tym relacje swojego kraju z Tajwanem.
22.11.2019

Deklaracja ws. bezpieczeństwa statków rybackich podpisana przez 48 krajów

48 państw podpisało publiczną deklarację wyrażającą chęć ratyfikacji porozumienia kapsztadzkiego z 2012 roku w sprawie bezpieczeństwa statków rybackich. Do wydarzenia doszło na konferencji ministerialnej w Torremolinos w Hiszpanii w tym tygodniu.
24.10.2019

Czy Izba Gmin przegłosuje nową umowę ws. Brexitu? - komentarz Ebury

Boris Johnson zdołał wynegocjować z Unią Europejską porozumienie dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, które zaakceptowała Rada Europejska. Niemniej, „brexitowa saga” jeszcze się nie skończyła.
18.10.2019

Chiński resort obrony: Kanadyjskie okręty przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską

Kanadyjskie okręty przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską – potwierdziło w czwartek ministerstwo obrony ChRL. Wcześniej o przepłynięciu 18 czerwca dwóch kanadyjskich jednostek informowała kanadyjska i amerykańska prasa.
28.06.2019

USA: Demokraci i republikanie za odpowiedzią na zestrzelenie drona

Zarówno demokraci jak i republikanie w Kongresie USA wypowiadali się w czwartek za jakąś reakcją na zestrzelenie przez Iran amerykańskiego drona. Różnią sie jednak co do tego jak powinna wyglądać ta reakcja.
21.06.2019

Estonia: Parlament uchwalił obniżkę akcyzy na alkohol o 25 proc.

Parlament Estonii w czwartek podjął decyzję o obniżce od lipca stawki akcyzy na napoje alkoholowe o 25 procent. Celem jest zmniejszenie przywozu tańszych produktów z Łotwy oraz zwiększenie sprzedaży w kraju, w tym ukierunkowanej na przyjeżdżających Finów.
13.06.2019

Tusk po spotkaniu z Zełenskim: Ukraina może liczyć na UE

Szef RE Donald Tusk i nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkali się w środę w Brukseli, by rozmawiać o sytuacji geopolitycznej Ukrainy, w tym zagrożeniach dla bezpieczeństwa tego kraju. Ukraina może liczyć na UE - podkreślił Tusk po rozmowach.
06.06.2019

Zełenski zapewnia w NATO o euroatlantyckich aspiracjach Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził podczas pierwszej wizyty w kwaterze głównej NATO, że jego kraj chce przystąpić do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapewnił o kontynuacji polityki otwartych drzwi.
05.06.2019

Europa Środkowo-Wschodnia kontra stara Unia. Oto prawdziwy powód powstania pakietu mobilności

W 2017 roku kierowcy polskich przedsiębiorstw transportowych przejechali ponad 335 milionów tonokilometrów (tkm)– najwięcej w Unii Europejskiej, z czego blisko 18 milionów tkm to wynik działalności kabotażowej. Przejazdy w ramach innego państwa niż siedziba firmy wzrosły o 38 proc. w odniesieniu do roku poprzedniego. Ponadto Polska, jako jedyna z krajów członkowskich, które prężnie działają w sektorze transportu drogowego, w latach 2010-2016 zdołała zwiększyć swój udział na rynkach europejskich.
04.06.2019

Niemcy: Szef CSU sugeruje utworzenie stanowiska komisarza UE ds. obrony

Szef CSU i jednocześnie premier Bawarii Markus Soeder opowiedział się w środę za powstaniem armii europejskiej oraz zasugerował utworzenie stanowiska komisarza UE ds. obrony. Może być to odczytane jako ukłon pod adresem prezydenta Francji Emmanuela Macrona.
23.05.2019

Węgry/Przedstawiciel rządu: wizyta Pompeo „historyczna”

Jako „historyczną wizytę” określił we wtorek przedstawiciel rządu Węgier Zoltan Kovacs poniedziałkowe rozmowy sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo w Budapeszcie. Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto ocenił, że poprawiają się dwustronne relacje polityczne.
12.02.2019

Izba Gmin zagłosowała przeciwko proponowanemu przez rząd projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Lider brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn złożył we wtorek wniosek o wotum nieufności dla gabinetu premier Theresy May po porażce rządu - najwyższej w historii - w głosowaniu nad umową wyjścia z Unii Europejskiej. Do głosowania dojdzie w środę.
16.01.2019

Kanada: Trwa protest Indian przeciw gazociągowi; interweniowała policja (foto)

Próby zablokowania przez Indian budowy gazociągu w Kolumbii Brytyjskiej zostały udaremnione przez policję, która przeprowadziła szereg aresztowań. Zatrzymania zwiększyły jednak poparcie społeczne dla protestujących Indian Wet’suwet’en.
10.01.2019

„Wall Street Journal” o sporach w CDU wokół Nord Stream 2

Troje głównych pretendentów do zastąpienia Angeli Merkel na stanowisku szefowej niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) ma zastrzeżenia wobec planowanego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec - informuje czwartkowy "Wall Street Journal".
07.12.2018

W czwartek szef MSZ na spotkaniu OBWE; tematem m.in. eskalacja konfliktu Rosja-Ukraina

W czwartek szef dyplomacji Jacek Czaputowicz weźmie udział w spotkaniu ministrów SZ OBWE w Mediolanie; jednym z najważniejszych punktów debaty ministrów będzie konflikt ukraińsko-rosyjski, w tym ostatnia eskalacja w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej sprowokowana przez Rosję - zapowiedziało MSZ.
06.12.2018

Okręty USA znów przepłynęły Cieśniną Tajwańską, irytując Pekin

Okręty amerykańskiej marynarki wojennej po raz trzeci w tym roku przepłynęły w środę Cieśniną Tajwańską, oddzielającą Tajwan od Chin kontynentalnych, które uznają wyspę za zbuntowaną prowincję – poinformował Pentagon i ministerstwo obrony Tajwanu.
29.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Funt dalej narażony na znaczną zmienność; EUR/PLN stabilny poniżej 4,30

W przeciwieństwie do wahającego się funta, w najbliższych dniach złoty w relacji do euro pozostanie względnie stabilny, kurs EUR/PLN nie powinien przekroczyć poziomu 4,30 - podają analitycy. W przypadku polskiego długu, oceniają, że rentowności ze środka i długiego końca krzywej powinny się w krótkim terminie stabilizować.
16.11.2018

Merkel w PE apeluje o unijną solidarność i stworzenie europejskiej armii

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała we wtorek w PE w Strasburgu o unijną solidarność m.in. w kwestii problemu migracji i stworzenie europejskiej armii. Broniła projektu budowy gazociągu Nord Stream 2.
14.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN przetestuje poziom 4,27; rentowności w górę po komunikacie RPP

W najbliższych dniach kurs EUR/PLN przetestuje poziom wsparcia na poziomie 4,27 - oceniają ekonomiści. Dodają, że rentowności polskich obligacji wzrosły w reakcji na nową projekcję inflacji NBP, ale w krótkim terminie wrócą do wcześniejszych poziomów, a istotne dla krajowego długu będą rynki bazowe.
08.11.2018

Ostatni tydzień był wyjątkowo łaskawy dla brytyjskiej waluty

Ubiegły tydzień przyniósł wzrosty na globalnych rynkach akcji i papierów dłużnych. Pod koniec tygodnia na rynki napłynęła informacja, iż w raczej nieodległej przyszłości prawdopodobnie można spodziewać się umowy handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
05.11.2018

Szef MSZ: „Pokusa protekcjonizmu” jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla spójności UE

Kluczowym wyzwaniem dla UE jest zapewnienie jedności państw członkowskich a jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla unijnej spójności jest „pokusa protekcjonizmu" - mówił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz podczas debaty dot. przyszłości UE.
30.10.2018

Minister Jacek Czaputowicz w Krakowie o przyszłości Europy

Celem rządu premiera Mateusza Morawieckiego, celem Polski jest silna, demokratyczna i sprawna Unia Europejska - powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas konsultacji obywatelskich Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej (RODM) w Krakowie.
07.09.2018

Włochy/Szef MSW: na morzu nie ma już żadnego statku organizacji pozarządowej

Na Morzu Śródziemnym nie ma już żadnego statku organizacji pozarządowej - ogłosił w środę szef włoskiego MSW, wicepremier Matteo Salvini. Gabinet w Rzymie zakazał wpuszczania jednostek NGO do włoskich portów, bo zarzuca im, że są "wspólnikami" przemytników migrantów.
29.08.2018

Merkel: 14 państw UE przyjmie uchodźców z innych krajów członkowskich

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w liście do swych koalicjantów poinformowała po szczycie UE, że 14 państw Wspólnoty zaoferowało przyjęcie osób ubiegających się o azyl, które złożyły wcześniej wniosek azylowy w innym państwie członkowskim. Wymienia m.in. Polskę.
01.07.2018

Niemcy/ Merkel: nie będzie rozwiązania problemu migracji na szczycie UE

Problem migracji nie zostanie rozwiązany podczas zaczynającego się w czwartek szczytu UE - powiedziała we wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu w Berlinie z hiszpańskim premierem Pedro Sanchezem.
26.06.2018

Niemcy: CDU popiera kontynuowanie przez Merkel rozmów w sprawie migracji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel uzyskała w poniedziałek mocne poparcie swojej CDU dla kontynuowania dyskusji z innymi państwami UE na temat kontrolowania migracji do Europy i w Europie - poinformowała sekretarz generalna tej partii Annegret Kramp-Karrenbauer.
25.06.2018

Premier Bawarii obiecuje stanowczy znak CSU w sprawie migracji

Premier Bawarii Markus Soeder oświadczył przed wejściem na rozmowy zarządu CSU, że w poniedziałek jego partia podejmie decyzję w sprawie polityki migracyjnej i zapowiedział "stanowczy znak".
18.06.2018

Unijni armatorzy złomują mniej statków w Indiach

Złomowanie statków na hinduskiej plaży Alang osłabło w ostatnim kwartale – wynika z danych ECSA, unijnej federacji armatorów.
28.05.2018

W piątek w Warszawie polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe

Rozwój stosunków bilateralnych oraz w ramach NATO i UE, a także potwierdzenie wsparcia ze strony Rumunii w istotnych dla Polski aktualnych tematach unijnej agendy będą przedmiotem piątkowych polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych - poinformowała PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.
24.05.2018

Szef MSZ w expose: Warunkiem pozycji Polski w świecie – artykułowanie interesów regionu

Źródłem pozycji międzynarodowej Polski jest jej pozycja w Europie oraz zdolność do artykułowania interesów państw swojego regionu - powiedział w środowym expose w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz. Główne zagrożenie dla Polski stanowi zaś - jego zdaniem - polityka Rosji.
22.03.2018

Rosyjski strongman przeciągnął statek by upamiętnić czwartą rocznicę aneksji Krymu (wideo)

Cztery lata temu, 18 marca 2014 r. na Kremlu podpisano uroczyście akt o przyłączeniu Krymu do Rosji. Proces aneksji Krymu rozpoczął się w ostatnich dniach lutego 2014 r., gdy rosyjscy żołnierze w nieoznakowanych mundurach (słynne już „zielone ludziki”) przejmowali strategiczne obiekty ukraińskiej armii i lokalnych władz. Współpracujący z Moskwą separatyści 16 marca 2014 r. zorganizowali referendum, którego wyniki uznano za podstawę do przejęcia półwyspu przez Rosję. Podczas gdy o Krymie zapomina niemalże cała Europa - we Władywos
18.03.2018

Włochy: Migracja, walka z kryzysem, miejsca pracy - tematy kampanii przed wyborami

Migracja, podnoszenie gospodarki i finansów z kryzysu, walka z bezrobociem i stosunek do UE - te tematy zdominowały kampanię przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi we Włoszech. W jej trakcie nie odbyła się żadna telewizyjna debata liderów ugrupowań.
03.03.2018

Eksperci: Mimo poparcia SPD Nord Stream 2 napotyka na wiele przeszkód

Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel podczas wizyty w Rosji krytycznie odniósł się do pomysłu objęcia gazociągu Nord Stream 2 regulacjami UE. Eksperci, z którymi rozmawiała PAP wskazali, że mimo poparcia SPD, której członkiem jest Gabriel, inwestycja napotyka wiele przeszkód.
29.11.2017

Co z tym Chopolem?

Polski biznes z Koreą Północną w ramach Koreańsko-Polskiego Towarzystwa Żeglugowego Chopol jest zamrożony. Strona polska wycofuje się ze współpracy – o sprawie czytamy w „Rzeczpospolitej”.
14.11.2017

Tusk pisze do liderów UE ws. przepisów związanych z Nord Stream 2

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk wysłał do liderów krajów UE list, wzywając rządy, by jak najszybciej zajęły się projektem zmian w przepisach dyrektywy gazowej - dowiedziała się PAP ze źródeł unijnych. Regulacje te odnoszą się do projektu Nord Stream 2.
11.11.2017

„FT”: Poparcie Niemiec dla Nord Stream 2 słabnie

Poparcie Niemiec dla gazociągu Nord Stream 2 słabnie i oczekuje się, że przyszły rząd koalicyjny pod wodzą kanclerz Angeli Merkel zaostrzy stanowisko Berlina w sprawie tego projektu - pisze "Financial Times".
10.11.2017

Przyjaciele, znajomi i rodzina pożegnali zmarłego wojewodę zachodniopomorskiego

Piotr Jania zasłużył się ojczyźnie całym swym zbyt krótkim życiem - mówił w piątek w Szczecinie prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas pogrzebu wojewody zachodniopomorskiego. Piotr Jania miał wiele planów dla regionu, trzeba je zrealizować - podkreśliła premier Beata Szydło.
19.08.2016

Unijni armatorzy złomują mniej statków na hinduskich plażach

Złomowanie statków na hinduskiej plaży Alang osłabło w ostatnim kwartale – wynika z danych ECSA, unijnej federacji armatorów.
05.05.2016

Złomowanie statków na plażach wciąż jest problemem

Najnowszy raport NGO Shipbreaking Platform, organizacji walczącej o bezpieczeństwo pracowników stoczni złomowych, ujawnił, że aż 60 proc. z 768 złomowanych jednostek zostało zezłomowanych na plażach w Indiach, Pakistanie i Bangladeszu.
06.02.2016

Unia Europejska przeciwstawia się rozbiórce statków na azjatyckich plażach

Nowe przepisy Unii Europejskiej w sprawie złomowania statków mają przynieść korzyści firmom recyklingowym z Europy, Turcji i Chin. Problemem jest zjawisko rozbierania statków, które można zaobserwować w Południowej Azji. Zatrzymanie tego szkodliwego dla natury i człowieka procederu nie będzie łatwe.
26.03.2015

S. Niesiołowski: Nikt nie będzie nam dyktować, w jakich warunkach czy przeciwko komu możemy użyć broni. Niezależność jest najważniejszym kryterium wyboru uzbrojenia dla polskiej armii

Polskie siły zbrojne dysponują największym od lat budżetem na modernizację, który w tym roku ma wynieść około 13 mld zł. Przy wydawaniu tak potężnych pieniędzy ważne jest to, by w parze ze zwiększanie zdolności posiadanej broni, szła także możliwość niezależnego jej użycia. Jak pokazuje przykład przetargu na nowe okręty podwodne, decyzje MON zmierzają w tym kierunku. W styczniu resort zmienił stanowisko w sprawie ich zakupu. Obecnie chodzi nie tylko o nabycie samych okrętów, lecz także o wyposażenie ich w rakiety manewruj
22.03.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.