• <

Wynik wyszukiwania - "biotechnologia" - Wiadomości

Porty Zatoki Perskiej. Analiza aktualnej sytuacji portowo-żeglugowej w regionie

Zatoka Perska zwana również Zatoką Arabską lub Irańską to obszar morski pomiędzy Półwyspem Arabskim a wybrzeżem Iranu, oddzielony od Zatoki Omańskiej i Oceanu Indyjskiego Cieśniną Hormuz. Cieśnina w najwęższym miejscu ma 54 km szerokości (29 mil morskich). Jest to strategiczne przejście żeglugowe, którego zablokowanie skutkowałoby zamknięciem całego ruchu z i do zatoki, a w dalszej konsekwencji poważną niestabilnością gospodarek zarówno znajdujących się tutaj krajów, jak również i całej światowej ekonomii.
15.11.2022

Kształcenie polskich kadr offshore. Co urzędnicy i szkoły branżowe robią w tym zakresie?

Szkolnictwo zawodowe nie otwiera się na rynek pracy i produkuje bezrobotnych, rynek pracy nie komunikuje się z przedsiębiorcami, kierunki kształcenia zawodowego nie odpowiadają aktualnym potrzebom rynku pracy – między innymi takie głosy wybrzmiewały jeszcze kilka lat temu od przedstawicieli Pracodawców Pomorza, Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza czy Lewiatana. Co dziś w tej sprawie robią urzędnicy, szczególnie w kontekście rozwoju polskiej morskiej energetyki wiatrowej, jak sprawę widzą szkoły, co podpowiada doradca zawodowy?
02.09.2022

Niebieska gospodarka. Kurs na zielony rozwój. Jest miejsce dla Polski

Morze żywi i bogaci Unię Europejską. W branżach związanych z gospodarką morską pracuje 4,5 mln osób. Obroty firm działających w niebieskiej gospodarce osiągają 650 mld euro obrotów i generują 176 mld euro wartości dodanej brutto – wynika z najnowszego raportu zaprezentowanego na majowym Europejskim Dniu Morza 2021. Polskie przemysły morskie, uczelnie, instytuty i klastry mogą znaleźć tu miejsce dla swojej aktywności.
24.05.2021

PARP: 432 firmy zainteresowane wsparciem na promocję podczas Expo w Dubaju

W tegorocznej edycji „Go to Brand – EXPO 2020” małe i średnie firmy złożyły 432 wnioski o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 110 mln zł; na promocję swoich marek podczas Wystawy Światowej w Dubaju każde może dostać ponad 455 tys. zł - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
01.04.2021

Grupa ORLEN wdraża nową biotechnologię

W Grupie ORLEN powstaje pierwsza w Polsce instalacja wykorzystująca mikroorganizmy w procesie produkcyjnym na skalę przemysłową. Budowana w Trzebini instalacja będzie przekształcała surowce pochodzenia roślinnego w ekologiczny kwas mlekowy. Ma on szerokie zastosowanie między innymi w przemyśle chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym, czy w rolnictwie. Na etapie pilotażu instalacja będzie wytwarzała 5 ton kwasu mlekowego rocznie, a docelowe moce, sięgające 5 000 ton rocznie, pozwolą pokryć całe krajowe zapotrzebowanie na ten produ
01.07.2020

Polski eksport do USA rok do roku wzrósł o ponad 4 proc.

W pierwszych 11 miesiącach 2019 roku, Polski eksport towarów do USA wzrósł o ponad 4 proc. rok do roku i wyniósł blisko 7 mld dolarów - poinformował w czwartek resort rozwoju. Wartość importu z kolei wyniosła 7,7 mld dolarów (wzrost o 9,3 proc.) - dodano.
13.02.2020

UE: Co minutę do Morza Śródziemnego trafia 30 tys. plastikowych butelek

Co minutę do Morza Śródziemnego trafia 30 tys. plastikowych butelek – alarmuje unijna organizacja ARLEM w raporcie zaprezentowanym w czwartek w Barcelonie. Ostrzega, że region śródziemnomorski ociepla się o 20 proc. szybciej niż reszta świata, co może prowadzić do masowych migracji.
23.01.2020

Pracowity rok Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowuje 2019 rok i prognozuje swój rozwój w 2020 roku! Tegoroczny wynik to rekordowa ilość (41!) inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji za 1 391,61 mln zł, modernizacja infrastruktury na Wyspie Ostrów oraz powołanie do życia Centrum Programowania Robotów Przemysłowych – to wybrane sukcesy PSSE.
09.01.2020

Szkolnictwo zawodowe na nowych zasadach. Firmy będą miały większy wpływ na program kształcenia

Większy wpływ biznesu na szkolnictwo zawodowe, staże uczniowskie u pracodawców, obowiązkowa współpraca szkół z biznesem – z początkiem września w szkolnictwie zawodowym weszło wiele zmian, które mają ściślej powiązać edukację z rynkiem pracy i lepiej odpowiedzieć na potrzeby pracodawców. To konieczność, bo jak wynika z raportu Trenkwalder Polska, na polskim rynku pracy trwa hossa, a rotacja kadr w połączeniu z brakiem siły roboczej w coraz większym stopniu hamuje rozwój przedsiębiorstw. Te zmagają się obecnie z największym
04.09.2019

Spotkania biznesowe w Norwegii dla firm działających w branżach związanych z wykorzystaniem i ochroną wód

Działasz w branży związanej z wykorzystaniem lub ochroną wód morskich lub śródlądowych i szukasz partnera biznesowego? Będziesz potrzebować dodatkowych funduszy na realizację swojego projektu? Giełda kooperacyjna w Norwegii pomoże Ci wykonać pierwszy krok. Nawiąż współpracę z norweskim partnerem i zwiększ swoje szanse na uzyskanie dotacji nawet do 8 000 000 złotych.
08.05.2019

Wykorzystanie oraz ochrona wód morskich i śródlądowych – spotkania b2b w celu nawiązania partnerstw projektowych do Grantów Norweskich

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Innovation Norway zapraszają do udziału w międzynarodowej giełdzie kooperacyjnej i konferencji dla firm działających w branżach związanych z wykorzystaniem i ochroną wód, w tym w:przemyśle morskim, portowym,turystyce,biotechnologiach opartych o zasoby morskie,technologiach ochrony środowiska mających zastosowanie do wód morskich i śródlądowych,technologiach związanych z „zieloną” energetyką.Wydarzenie organizowane jest 22 maja w miejscowości Ålesund położonej na fiordzie na po
08.05.2019

Technologie przyszłości podczas II Forum Wizja Rozwoju

Sztuczna inteligencja, przemysł kosmiczny i ekomobilność. To tylko kilka z tematów paneli, które planują organizatorzy II Forum Wizja Rozwoju w ramach bloku poświęconego technologiom przyszłości.
21.03.2019

Nowy rok akademicki na Uniwersytecie Gdańskim

Nowy rok akademicki 2018/2019 na Uniwersytecie Gdańskim rozpocznie 28 tysięcy studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych. Na pierwszy rok studiów uczelnia przyjęła ponad 10 tysięcy studentów.
28.09.2018

Startu-py z Polski będą mogły szkolić się Izraelu

Startu-py z krajów Grupy Wyszehradzkiej, w tym z Polski, będą mogły wziąć udział w programie szkoleniowym w Izraelu poświęconym innowacjom - poinformował resort przedsiębiorczości i technologii. Ma im to pomóc w ekspansji zagranicznej m.in. na rynek amerykański.
25.09.2018

W poniedziałek rusza biuro PAIH w Nowym Jorku

24 września br. rozpoczyna oficjalną działalność biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Nowym Jorku. Docelowo w Stanach Zjednoczonych ma działać nawet sześć przedstawicielstw PAIH.
23.09.2018

Łódź: Województwo łódzkie chce rozwijać współpracę z Chinami

Zacieśnienie współpracy na polu biznesu, kultury, edukacji i logistyki było tematem spotkania marszałka woj. łódzkiego Witolda Stępnia z ambasadorem Chin Liu Guangyuanem, do którego doszło w poniedziałek w Łodzi.
17.09.2018

Wiceprezes ARP: Zauważamy tendencję do reinwestowania w Polsce zysków zagranicznych przedsiębiorców

Zauważamy tendencję wskazującą na to, że zagraniczni inwestorzy planują swoją długoterminową obecność na polskim rynku, reinwestując w Polsce osiągnięte tutaj zyski – ocenił w rozmowie z PAP wiceprezes ARP Andrzej Kensbok.
14.09.2018

Ogólnopolski kongres TECHEM 2018 na PG

IX Kongres Technologii Chemicznej TECHEM 2018 odbędzie się w dniach 3-7 września na Politechnice Gdańskiej. To ogólnopolskie przedsięwzięcie, które gromadzi przedstawicieli środowisk gospodarczych i akademickich odbywa się co trzy lata. Dziewiątą edycję wydarzenia organizuje Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej.
28.08.2018

Eskalacja wojny celnej - Chiny i USA wprowadziły nowe taryfy

Zgodnie z zapowiedziami USA w czwartek wprowadziły w życie drugą partię karnych 25-procentowych ceł na chińskie towary warte 16 mld dolarów rocznie, w tym na niektóre maszyny i pojazdy. ChRL nałożyła taryfy odwetowe na amerykański eksport o podobnej wartości.
23.08.2018

Jachty i łodzie: wpis do katalogu targowego 2019

Zapraszamy przedsiębiorców do bezpłatnego wpisu do katalogów targowych dystrybuowanych na stoiskach narodowych na targach zagranicznych w 2019 r.
17.07.2018

Chiny: Eksporterzy szykują się na amerykańskie karne cła

Nastawieni na eksport do USA chińscy producenci mogą boleśnie odczuć karne cła prezydenta Donalda Trumpa; część myśli nawet o przeniesieniu działalności poza Chiny – podał we wtorek hongkoński dziennik „South China Morning Post” po rozmowie z eksporterami.
26.06.2018

Chiny zapowiadają odwet za dodatkowe cła Trumpa

Jeśli prezydent USA Donald Trump wprowadzi karne cła na dodatkowe chińskie towary o wartości 200 mld USD rocznie, ChRL będzie zmuszona zastosować "wszechstronne środki ilościowe i jakościowe, aby udzielić silnej odpowiedzi" – oświadczył chiński resort handlu.
19.06.2018

Budżet UE: Komisja proponuje nowy fundusz, który umożliwi inwestycje w gospodarkę morską i wspieranie społeczności rybackich

W ramach kolejnego długoterminowego budżetu UE na lata 2021–2027 Komisja proponuje przeznaczyć środki w wysokości 6,14 mld euro na prostszy, bardziej elastyczny fundusz na rzecz europejskiego rybołówstwa i gospodarki morskiej.
13.06.2018

Z garażu na podbój świata. 100 wyróżnionych start-upów zawalczy o bilet do kariery podczas European Start-up Days

Katowice, 30 kwietnia 2018 r. - Przymierzalnia 3D, symulator medyczny dla kardiologów, urządzenie do domowego monitorowania parametrów zdrowia, interaktywne lustro, przenośne laboratorium mieszczące się w kieszeni, pocztówki ze smartfona, aplikacja do zamawiania posiłków w restauracji bez udziału kelnera - to tylko niektóre innowacyjne pomysły na biznes, które doceniło jury konkursu Start-up Challenge. Autorzy stu najbardziej nowatorskich projektów już za trzy tygodnie, 15 i 16 maja br., zaprezentują się w Katowicach przed public
30.04.2018

Gowin: W ciągu roku w Stanach Zjednoczonych może zainwestować wiele polskich firm

Otwarcie w Waszyngtonie pierwszej Polskiej Izby Handlowej może spowodować, że w ciągu roku w Stanach Zjednoczonych zainwestuje wiele polskich firm – mówi PAP wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
23.04.2018

W połowie 2018 r. ruszy biuro PAIH w Moskwie

W połowie roku zostanie otwarte biuro PAIH w Moskwie. Będzie ono wspierać przedsiębiorców sektora MŚP, którzy chcą inwestować w Rosji - powiedział PAP prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula.
09.04.2018

Polska marka może podbić zagraniczne rynki. Będzie wsparcie dla dziewięciu priorytetowych branż - wśród nich sektor jachtów i łodzi

W 2017 roku wartość polskiego eksportu może sięgnąć 200 mld euro, a z roku na rok wzrost jest kilkuprocentowy. Warunkiem dalszego rozwoju sprzedaży zagranicznej jest budowanie i wzmacnianie wizerunku polskiej marki poza granicami. Taki cel ma program Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która będzie wspierać na arenie międzynarodowej 9 z 12 priorytetowych sektorów polskiej gospodarki. Dzięki rządowej pomocy polskie produkty i usługi mają szansę zaistnieć na nowych rynkach, m.in. w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej.
28.12.2017

Kościński: Wspieranie eksportu ważne dla całej gospodarki

Wspieranie eksportu jest ważne dla całej gospodarki krajowej, a polscy przedsiębiorcy są jej siłą napędową - powiedział w środę wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński podczas konferencji inaugurującej uruchomienie programów promocji gospodarki w oparciu o rodzime marki.
07.12.2017

Morawiecki: Chcemy wykorzystać potencjał Bałtyku w handlu z Chinami

Chcemy wykorzystać potencjał Morza Bałtyckiego w handlu z Chinami - podkreślił w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki. Zaapelował, by chińskie towary w większym stopniu wwozić do Europy Środkowej przez Szczecin i Gdańsk, zamiast np. przez Hamburg.
23.11.2017

Wizyta Trumpa. Polska ma ujemny bilans handlowy z USA

Wartość polskiego eksportu do USA wyniosła w 2016 r. 4,8 mld dol., a import z USA do Polski był na poziomie 5,6 mld dol. USA były w 2016 r. naszym 12. partnerem w eksporcie i 8. w imporcie. W relacjach biznesowych "czynnikiem ryzyka ograniczającym zaufanie do rynku" są wizy dla Polaków.
04.07.2017

Prezes PAIiH: podpisaliśmy umowę o współpracy z singapurską federacją biznesu oraz singapurskim odpowiednikiem PAIiH

W poniedziałek podpisaliśmy umowę o współpracy z singapurską federacją biznesu oraz singapurskim odpowiednikiem PAIiH - powiedział PAP prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIiH) Tomasz Pisula przed rozpoczęciem poniedziałkowego Polsko-Singapurskiego Forum Biznesowego.
22.05.2017

Prezydent: W Meksyku widzimy szansę na rozwój dla polskiego biznesu

- Upatrujemy w Meksyku wielkiej szansy na rozwój biznesowy dla polskich przedsiębiorców - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na zakończenie Polsko-Meksykańskiego Forum Ekonomicznego w Mieście Meksyk.
25.04.2017

Nieformalna Morska Konferencja Ministerialna na Malcie

Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wziął udział w Nieformalnej Morskiej Konferencji Ministerialnej na Malcie. Głównym tematem spotkania był „niebieski wzrost”, czyli inicjatywa zmierzająca do wykorzystania potencjału mórz, oceanów i wybrzeży Europy.
20.04.2017

Rorowiec w Porcie Gdańsk Eksploatacja – kolejne cysterny płyną na Bliski Wschód

Kolejne z regularnych wypłynięć serwisu obsługiwanego przez jednostki typu Ro-Ro do Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich wiązało się z trwającym 30 godzin załadunkiem cystern na Nabrzeżu Oliwskim Portu Gdańsk Eksploatacja.
12.09.2016

Kierunek: Arabia Saudyjska – nowa linia ro-ro z Gdańska do Jeddah

Pierwszy transport wprost do położonych w Arabii Saudyjskiej portów Jeddah, Damman oraz Jebel Ali w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wyruszył w sobotę późnym wieczorem z Gdańskiego Portu Eksploatacja. To początek regularnych kursów na tej trasie, a jednocześnie sygnał poważnych zmian na rynku jednego z najbogatszych krajów arabskich, co staje się szansą dla wielu polskich przedsiębiorstw.
26.06.2016

Jerzy Buzek: Gospodarka morska musi być inteligentną specjalizacją Polski

W piątkowe popołudnie na statku “Dar Młodzieży” w Szczecinie odbyło się wstępne podsumowanie 3. Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Obok organizatorów i współorganizatorów, wzięło w nim udział liczne grono uczestników Kongresu. Gościem specjalnym wydarzenia był Jerzy Buzek – były premier Polski.
15.06.2015

Klastry morskie trzymają się mocno

Gospodarka morska jest w Unii Europejskiej traktowana priorytetowo. Szacuje się, że przemysły morskie zatrudniają około 5,4 mln osób, które wytwarzają 500 mld euro wartości dodanej. Prognozuje się, że do 2020 r. ilość zatrudnionych może wzrosnąć do 7 mln osób.
08.12.2014

Konsultacje publiczne projektu Programu Południowy Bałtyk 2014-2020.

2-go lipca w Sali im. Lecha Bądkowskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku odybła się regionalna konferencja konsultacyjna projektu Programu Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk 2014-2020 oraz Prognozy Oddziaływania na Środowisko projektu Programu.
08.07.2014

II Międzynarodowy Kongres Morski - podsumowanie

Dwie sesje plenarne, prawie setka polskich i zagranicznych prelegentów w kilkunastu sesjach tematycznych poświęconych branżom i najważniejszym zagadnieniom związanym z morzem, jago eksploracją i eksploatacją były przedmiotem Międzynarodowego Kongresu Morskiego, który miał miejsce w Szczecinie w dniach 12-14 czerwca 2014 r. Uczestniczyło w nim ponad 1000 przedstawicieli nauki, biznesu i administracji.
16.06.2014

Nowa publikacja: „Blue Biotechnology in the Baltic Sea Region: New Strategies and Future Perspectives”.

Instytut Morski w Gdańsku, jako Partner Wiodący projektu SUBMARINER, zaprasza do zapoznania się z nową publikacją pt: "Blue Biotechnology in the Baltic Sea Region: New Strategies and Future Perspectives".
08.11.2012

Przyjęto nową agendę morską na rzecz wzrostu i zatrudnienia

Europejska agenda na rzecz wzrostu i zatrudnienia w sektorach morskich została przyjęta przez europejskich ministrów ds. polityki morskiej i Komisję Europejską, reprezentowaną przez przewodniczącego José Manuel Barroso oraz komisarz Marię Damanaki, na konferencji w Limassol zorganizowanej przez prezydencję cypryjską.
10.10.2012

Obiecujące perspektywy przed sektorem morskim

Komisja Europejska przedstawiła dokument „Blue growth study” (analizy niebieskiego wzrostu), którego konkluzją są „obiecujące oznaki wzrostu gospodarczego i perspektywy zatrudnienia w sektorze morskim”.
14.09.2012

KE o planach niebieskiego wzrostu

Komisja Europejska przedstawiła dziś dokument, w którym analizuje oznaki wzrostu gospodarczego i perspektywy zatrudnienia w sektorach morskich, mogące przyczynić się do poprawy sytuacji gospodarczej w Europie.
14.09.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.