• <

Wynik wyszukiwania - "biolodzy" - Wiadomości

W Portugalii ogłoszono alert po zauważeniu rekinów

Władze gmin Obidos i Caldas da Rainha na zachodzie Portugalii ostrzegły mieszkańców regionu przed korzystaniem z lokalnych kąpielisk w związku z pojawieniem się co najmniej dwóch rekinów z gatunku niebezpiecznego dla ludzi.
02.05.2024

Alert ekologiczny w Hiszpanii - plastikowe granulki zalewają północne wybrzeża

W hiszpańskich regionach Galicji i Asturii na północy kraju ogłoszono alerty ekologiczne pierwszego i drugiego stopnia w związku z zanieczyszczeniem wybrzeży, w tym kilkudziesięciu plaż, plastikowym granulatem do produkcji tworzyw sztucznych - poinformowała we wtorek telewizja RTVE.
09.01.2024

Urugwaj. Morze wyrzuciło na brzeg 20-tonowego płetwala błękitnego; pierwszy taki przypadek od 100 lat

Na jedną z plaż na południowym zachodzie Urugwaju morze wyrzuciło ważącego około 20 ton płetwala błękitnego - podały w środę władze tego kraju, dodając, że to pierwszy od 100 lat taki przypadek.
28.09.2023

Portugalskie służby wydały alert w związku z pojawieniem się przy plażach niebezpiecznej meduzy

Instytut Morza i Atmosfery Portugalii (IPMA) wydał alert dotyczący dużych rozmiarów meduz z gatunku Rhizostoma luteum, które licznie pojawiły się u brzegów popularnego wśród turystów regionu Algarve, na południu tego kraju.
07.07.2023

Ataki orek na łodzie służą prawdopodobnie zabawie tych zwierząt

Atakowanie przez orki jednostek pływających, nasilone u wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego, służy prawdopodobnie zabawie tych zwierząt - twierdzą biolodzy z Hiszpanii, cytowani przez madrycki dziennik „El Mundo”.
29.06.2023

W Katalonii zamknięto trzy plaże po pojawieniu się rekinów

Trzy popularne katalońskie plaże zostały zamknięte po pojawieniu się w ich pobliżu rekinów. Obecność oceanicznych drapieżników u brzegów tego wschodniego regionu Hiszpanii, jak wskazują cytowani przez media biolodzy, staje się tam coraz powszechniejsza. Według władz gminy Alcanar, rekiny mogą należeć do gatunku groźnego dla człowieka i dlatego prewencyjnie zamknięto trzy plaże: Martinenca, Marciel i Marjal.
28.06.2023

"Foreign Policy": białucha Hvaldimir mogła być tajną bronią Putina, ssaki morskie są od lat szkolone przez Rosjan

Czy białucha Hvaldimir, pierwszy raz zauważona u wybrzeży Norwegii w 2019 roku, mogła być tajną bronią Władimira Putina? - pyta na łamach magazynu "Foreign Policy" Elisabeth Braw z ośrodka analitycznego American Enterprise Institute.
06.06.2023

Czy faunie polskich rzek zagrozi hybryda inwazyjnego skorupiaka?

Biolodzy Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ) prowadzą badania, które mają wskazać, czy wkrótce w polskich rzekach dojdzie do zintensyfikowanej inwazji hybrydy gatunku skorupiaka Dikerogammarus villosus. Zagraża on faunie, ponieważ żywi się rybią ikrą i wypiera lokalne gatunki żyjące w wodach Europy.
18.04.2023

Do Cieśniniy Gibraltarskiej powróciły orki i zagrażają jachtom

W tym tygodniu kolejna żaglówka została unieruchomiona w pobliżu przylądka Spartel przez te morskie ssaki, które atakowały ją aż do złamania steru. To schemat aż nazbyt dobrze znany żeglarzom w tym regionie, gdzie co roku trwa "cicha wojna" tych zwierząt z jednostkami nawodnymi.
17.03.2023

Przebadali Bałtyk wzdłuż i wszerz. Rekordowe wyniki MEWO

Dla ekipy MEWO S.A. ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem przeprowadzonych badań geofizycznych i hydrograficznych. W 2022 r. dokonali pomiarów batymetrycznych, sonarowych i magnetometrycznych na profilach o łącznej długości niemal 45 tys. km. W rezultacie rozpoznano 3,3 tys. km kwadratowych powierzchni dna morskiego – to 6 razy tyle, ile wynosi terytorium Warszawy.
08.02.2023

Naukowcy: mikroalgi mogą wyżywić świat

Algi to potencjalna „superżywność", która może pomóc w zapewnieniu dostatku jedzenia i w ochronie środowiska. W przeliczeniu na akr powierzchni uprawnej mogą wyprodukować 10-20 razy więcej białka, niż soja - twierdzą naukowcy z USA.
21.01.2023

Woda hasłem przewodnim Ogólnopolskiej Nocy Biologów

Czy możliwa jest susza w wodzie, czy rzeka może być bardziej słona niż Bałtyk, jak obecność ważek świadczy o jakości wody, co niesamowitego żyje na dnie, jak wygląda ślimak od środka - i czy nurkowanie rekreacyjne wpływa na środowisko wodne - będzie można dowiedzieć się w piątek 13 stycznia podczas Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi "Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość".
11.01.2023

Najcięższa na świecie ryba kostnoszkieletowa - znaleziona u brzegów Azorów

W pobliżu azorskiego portu Horta wyłowiono najcięższą na świecie rybę kostnoszkieletową. Jest nią ważący blisko 2,8 tony samogłów z gatunku Mola alexandrini - informuje międzynarodowy zespół ekspertów.
23.10.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Orki zatopiły jacht u wybrzeży Portugalii

Służby obrony wybrzeża Portugalii uratowały we współpracy z rybakami w okolicach portu Sines, na zachodzie kraju, pięcioosobową załogę jachtu zaatakowanego przez orki. Jednostka zatonęła po tym jak agresywne zwierzęta wyrządziły liczne szkody jednostce, m.in. urwały ster.
02.08.2022

Japonia. Znaleziono 30 martwych żółwi, część z nich dźgnięto nożem w szyję

Co najmniej 30 martwych zielonych żółwi morskich znaleziono na plaży na japońskiej wyspie Kumejima; część z nich była dźgnięta nożem - informuje w poniedziałek stacja CNN za lokalnymi mediami. Policja wszczęła dochodzenie w sprawie okrucieństwa wobec zwierząt.
18.07.2022

Cztery kraje regionu Morza Czarnego potwierdzają masową śmierć delfinów wskutek wojny

Biolodzy oraz organizacje ochrony zwierząt z Ukrainy, Rumunii, Bułgarii i Turcji potwierdziły setki przypadków padłych delfinów wskutek działań wojennych na Morzu Czarnym, prowadzonych przez Rosję w ramach inwazji na Ukrainę.
03.06.2022

Rumunia. Eksperci: rany u delfinów dowodzą, że Rosja może używać bomb fosforowych

Poparzenia na ciele delfinów docierających do rumuńskiego wybrzeża Morza Czarnego dowodzą, że Rosja podczas inwazji na Ukrainę może stosować na tym akwenie bomby fosforowe - twierdzą biolodzy i weterynarze cytowani przez bukareszteńską telewizję Digi 24.
30.05.2022

Rumunia, Turcja. Wskutek działań wojennych na Morzu Czarnym padło kilkaset delfinów

Z powodu prowadzonych na Morzu Czarnym działań zbrojnych związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę na akwenie tym padło kilkaset delfinów. Najczęstszym powodem śmierci tych zwierząt są wewnętrzne krwotoki, wywołane prawdopodobnie przez wybuchy bomb lub okrętowe sonary - wskazują rumuńscy weterynarze.
15.05.2022

Ørsted testuje fundamenty morskich turbin wiatrowych jako schronienie dla koralowców

Duńska firma energetyczna Ørsted planuje przetestować hodowlę koralowców w fundamentach morskich turbin wiatrowych. Duńczycy wraz z lokalnymi partnerami wdrożą rozwiązanie latem tego roku w tropikalnych wodach Tajwanu.
08.05.2022

Hiszpania. Kilkaset ataków orek na statki i jachty; biolodzy nie znają przyczyn

W okresie pandemii Covid-19 zwiększyła się liczba ataków orek na jednostki pływające u wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego. Nagły wzrost agresji tych zwierząt zaobserwowany podczas ponad setki incydentów nie znajduje naukowego wytłumaczenia.
31.12.2021

Zanieczyszczenie hałasem z jednostek pływających szkodzi morskim zwierzętom oraz roślinom

Hałas powodowany przez człowieka, głównie przez jednostki pływające, szkodzi nie tylko zwierzętom morskim, ale również roślinom, wynika z badania przeprowadzonego przez Laboratorium Aplikacji Bioakustycznych na Politechnice Katalońskiej w Barcelonie (UPC).
20.06.2021

Hiszpania: Zabłąkany wieloryb Wally pojawił się u wybrzeży Majorki

Młody wal szary, któremu biolodzy nadali imię Wally, od początku maja pływa zagubiony po Morzu Śródziemnym, tysiące kilometrów od swojego stałego siedliska na Oceanie Spokojnym. Ostatnio wielki ssak pojawił się u turystycznych wybrzeży wyspy Majorka, stając się atrakcją dla setek zwiedzających.
21.05.2021

Foki posługują się ultradźwiękami

Biolodzy z zaskoczeniem odkryli, że jeden gatunków fok - weddelka arktyczna, potrafi posługiwać się ultradźwiękami. Prawdopodobnie zwierzęta w ten sposób komunikują się, ale istnieje także możliwość, że podobnie jak np. delfiny, korzystają z ulradźwięków do echolokacji.
30.12.2020

Biolodzy badają DNA ciosów słonia z zatopionego statku z XVI wieku

Naukowcy, korzystając z analiz paleogenomicznych i izotopowych, ustalili pochodzenie, a także zrekonstruowali genetyczną i ekologiczną historię słoni, do których należały ​​kły znalezione na zatopionym portugalskim statku z XVI wieku. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Current Biology".
22.12.2020

Setki martwych żółwi u wybrzeży Meksyku

Masowy pomór żółwi morskich Karetta w Meksyku. Jak alarmują tamtejsi ekolodzy, na 120-kilometrowym odcinku wybrzeża znaleziono 351 przedstawicieli tego gatunku. Co ciekawe, na tym samym obszarze odnotowano niedawno śmierć 137 lwów morskich.
29.09.2020

Rekiny funkcjonalnie wymarły na jednej na pięć raf koralowych [wideo]

Według nowej analizy na 19% światowych raf koralowych brakuje rekinów, co stanowi największy zanotowany zanik rekinów rafowych. Badanie sugeruje, że przełowienie, napędzane głównie gęstą populacją ludzką i złym zarządzaniem, spowodowało, że największe drapieżniki oceanu „funkcjonalnie wyginęły” w wodach ośmiu krajów. Ale na niektórych rafach w innych miejscach rekinów odnotowano całkiem dużo, co sugeruje, że środki ochronne mogą zadziałać.
23.07.2020

Dziwna ryba na plaży w USA (foto, wideo)

Dziwna ryba na plaży w Long Beach w Stanie Waszyngton. Na nietypowy w tym regionie okaz natknęła się spacerowiczka. Stwór był zagrzebany w piasku i miał problemy z oddychaniem.
05.05.2019

Oceanograf już w eksploatacji. Robi wrażenie (foto, wideo)

Oceanograf, nowoczesny statek naukowo-badawczy Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, w eksploatacji. Chociaż naukowcy wciąż sprawdzają możliwości jednostki, prowadzone są już na niej badania środowiska i przyrody Morza Bałtyckiego. Z naszą kamerą spędziliśmy dzień na pokładzie tego nowoczesnego katamaranu. Robi wrażenie.
24.08.2018

Pomorskie: Martwy wieloryb usunięty z plaży koło Kątów Rybackich

Na polecenie Urzędu Morskiego w Gdyni specjalistyczna firma zajmująca się utylizacją martwych zwierząt usunęła z plaży koło Kątów Rybackich martwego wieloryba. Rozkładające się 5-metrowe ciało ssaka zostało znalezione na Mierzei Wiślanej w piątek rano.
20.07.2018

Kolejne martwe foki na Wybrzeżu; wg biologów raczej nie zabił ich człowiek

W ostatnich dwóch dniach na polskim wybrzeżu Bałtyku znaleziono około 10 martwych młodych fok. Wstępnie – m.in. na podstawie zdjęć - pracownicy Stacji Morskiej w Helu oceniają, że do ich śmierci raczej nie przyczynił się człowiek.
15.06.2018

PK: na początku tygodnia zostaną przeprowadzone sekcje zwłok trzech fok

Na początku przyszłego tygodnia zostaną przeprowadzone sekcje zwłok trzech fok znalezionych na pomorskich plażach - poinformowała w środę prokurator Agnieszka Goździk z Prokuratury Krajowej.
13.06.2018

Według Stacji Morskiej w Helu do śmierci trzech fok nie przyczynił się człowiek

Do śmierci trzech fok, znalezionych ostatnio na pomorskich plażach, raczej nie przyczynił się człowiek – orzekli biolodzy ze Stacji Morskiej w Helu po oględzinach ciał zwierząt. Wcześniej na plażach odkryto ciała pięciu fok najprawdopodobniej zabitych przez ludzi.
13.06.2018

W Helu znaleziono kolejną martwą fokę

Na plaży w Helu znaleziono martwą młodą fokę, która – jak sądzą biolodzy, została zabita uderzeniem w głowę. To już trzecie martwe zwierzę tego gatunku znalezione w ostatnich dniach nad Bałtykiem i noszące ślady wskazujące na to, że zabił je człowiek.
02.06.2018

Polacy odkrywają nowe gatunki skorupiaków z dna Centralnego Pacyfiku

Polscy naukowcy odkrywają nieznane nauce gatunki skorupiaków z dna Centralnego Pacyfiku. Na obszarze tym mają powstać podwodne kopalnie odkrywkowe. Wydobycie zalegających na dnie rud metali może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w ekosystemie - ostrzegają biolodzy.
28.01.2018

Tony śmieci w Bałtyku. „To jest jak tykająca bomba”

Szacunkowo 6,4 mln ton plastikowego śmiecia trafia rokrocznie do mórz i oceanów. Także do Bałtyku. Zagrożone są zwierzęta morskie i człowiek.
29.03.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.