• <

Wynik wyszukiwania - "białoruś" - Wiadomości

Łukaszenka wraca do pomysłu korzystania z rosyjskich portów

Białoruski autokrata Aleksandr Łukaszenka powrócił do postulowanego wcześniej planu wykorzystania rosyjskich portów na potrzeby białoruskiego eksportu. Tym razem jednak wziął na cel Murmańsk i Archangielsk.
31.01.2024

Łotwa za zakazem importu zboża z Rosji i Białorusi

Łotewski rząd opowiedział się w poniedziałek za wprowadzeniem zakazu importu zboża na Łotwę z Rosji i Białorusi. W lutym sprawą ma zająć się Sejm (Saeima).
30.01.2024

Łotwa chce ponownie zablokować tranzyt białoruskich i rosyjskich zbóż

Łotwa zamierza domagać się wpisania importu i tranzytu rosyjskiego i białoruskiego zboża przez kraje UE na unijną listę sankcji.
04.01.2024

"Financial Times": UE da państwom członkowskim uprawnienia do blokowania importu gazu z Rosji

Unia Europejska zamierza nadać państwom członkowskim uprawnienia do zaprzestania importu gazu z Rosji i Białorusi, aby w ten sposób ułatwić i przyspieszyć odejście od rosyjskich paliw kopalnych - podał w piątek "Financial Times".
08.12.2023

Wiceszef MSWiA: rzeka Świsłocz jest punktem, który na pewno w najbliższym czasie mocno wzmocnimy

Rzeka Świsłocz, która płynie na zabagnionym terenie i tamtędy służby białoruskie bardzo chętnie próbują pchać migrantów do Polski, jest punktem, który na pewno w najbliższym czasie mocno wzmocnimy - powiedział w Radiu Wnet wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.
07.08.2023

Białoruś chce wykorzystać port w Murmańsku

04.06.2023

Żeglarze z Rosji i Białorusi nadal zawieszeni. Światowa Federacja Żeglarska World Sailing nie zmienia swojej decyzji

Powrót rosyjskich i białoruskich żeglarzy i działaczy do sportowej rywalizacji na arenach światowych był głównym tematem obrad Rady World Sailing (Council) mających miejsce w miniony czwartek. Podczas wideokonferencji wszyscy członkowie Rady (36 osób reprezentujących poszczególne regiony świata) mieli możliwość wyrażenia oficjalnego stanowiska względem rekomendacji przedłożonej przez Zarząd Federacji.
24.05.2023

Odnotowano obiekt w polskiej przestrzeni powietrznej z kierunku Białorusi; prawdopodobnie balon obserwacyjny

Centrum Operacji Powietrznych odnotowało w polskiej przestrzeni powietrznej obiekt, który wleciał z kierunku Białorusi. Prawdopodobnie jest to balon obserwacyjny – informuje w sobotę rano resort obrony. Służby utraciły kontakt radarowy z obiektem w okolicach Rypina.
13.05.2023

Straż Graniczna planuje budowę zabezpieczeń na rzecznych odcinkach granicy wschodniej

Straż Graniczna planuje budowę kolejnych zabezpieczeń na granicy wschodniej. Na rzecznych odcinkach granicy, np. na Bugu, zainstalowane zostaną urządzenia elektroniczne. W tym roku ma rozpocząć się procedura wyłonienia wykonawcy - poinformowała PAP rzeczniczka formacji por. Anna Michalska.
04.05.2023

Przywódca Iranu wzywa do współpracy państwa objęte amerykańskimi sankcjami

Najwyższy przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei wzywa do współpracy państwa objęte amerykańskimi sankcjami. Eksperci twierdzą, że sankcje osiągną założone cele polityczne, nawet jeśli objęte nimi kraje zdecydują się na współpracę, ale przyznają, że krytyka skuteczności sankcji będzie narastać.
17.03.2023

Logistyka w czasie wojny w Ukrainie. Potrzeba wielkich inwestycji infrastrukturalnych i brakuje magazynów

Priorytet dla przeładunku surowców takich jak węgiel i zboże, zerwanie łańcuchów dostaw, kryzys energetyczny, który spowodował, że logistyka musiała znacznie ograniczyć swoje koszty. Wojna w Ukrainie dla sektora TSL to bolesne doświadczenie porównywalne z pandemią koronawirusa. Polskie firmy w ostatnim roku musiały udowodnić swoją elastyczność i nie wszystkim to się udało. Klientów nie brakuje, ale brakuje miejsca w portach i na magazynach. Wojna przemodelowała całkowicie portową i kolejową logistykę w Polsce.
27.02.2023

ONZ: Białoruś gotowa pozwolić na tranzyt ukraińskiego zboża do litewskich portów

Władze Białorusi przekazały w piątek, że zgodzą się, bez żadnych wstępnych warunków, na tranzyt przez jej terytorium przeznaczonego na eksport ukraińskiego zboża do portów na Litwie - powiadomił rzecznik ONZ Stephane Dujarric.
09.12.2022

Białoruś targuje się o tranzyt ukraińskiego zboża do portów

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka stwierdził, że Białoruś może wydać zgodę na transportu ukraińskiego zboża przez swoje terytorium do portów państw bałtyckich jeśli te zezwolą na transport białoruskich towarów.
14.06.2022

Przez blokadę ukraińskich portów dłuższe kolejki tirów na wjeździe do Polski

Przyczyną zwiększenia ruchu towarowego na granicy w Dorohusku (Lubelskie) jest blokada ukraińskich portów nad Morzem Czarnym – powiedział PAP rzecznik IAS w Lublinie Michał Deruś. Liczba oczekujących na wjazd do Polski tirów wzrosła trzykrotnie. Obecnie w kolejce stoi 950 tirów.
26.05.2022

Białoruskie wojsko nie skorzysta z łotewskich portów

Łotwa od 10 maja rozwiązała umowę z Białorusią, która umożliwiała bezpośredni transport koleją wojskowych ładunków z Białorusi przez łotewskie porty do krajów trzecich – poinformował łotewski portal Delfi w niedzielę.
15.05.2022

TLP: zakaz dla przewoźników drogowych z Rosji i Białorusi odetnie Rosję od dostaw drogą morską

Zapowiadany unijny zakaz dla przewoźników z Rosji i Białorusi oznacza odcięcie rosyjskiego rynku od dostaw większości towarów z Europy, a także towarów spoza naszego kontynentu, które trafiały na ten rynek za pośrednictwem unijnych portów morskich. Sankcje uderzą nie tylko w gospodarkę Rosji i Białorusi, ale także w ich obywateli - uważa Maciej Wroński, prezes Transport i Logistyka Polska. Wroński uspokaja także, że zakaz nie załamie polskiej branży transportowej.
07.04.2022

Joński i Szczerba: Polska importowała w 2021 r. 8,3 mln ton węgla z Rosji; robi to nadal

W 2021 roku Polska importowała 8,3 mln ton węgla z Rosji - o 3,1 mln ton więcej niż w roku 2016 - podali w poniedziałek posłowie KO: Dariusz Joński i Michał Szczerba. Według nich, Polska w dalszym ciągu, pomimo wojny w Ukrainie, importuje z Rosji duże ilości tego surowca.
04.04.2022

Nowe sankcje wobec Rosji obejmują m.in. przemysł stoczniowy

UE formalnie przyjęła nowe sankcje wobec Rosji, w tym zakaz transakcji z niektórymi przedsiębiorstwami państwowymi oraz zakaz nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym. Sankcje obejmują też ograniczenia w handlu żelazem i stalą oraz towarami luksusowymi z Rosją.
15.03.2022

Przedsiębiorcy chcą kończyć współpracę z firmami z Rosji i Białorusi. Jako argument podają… „siłę wyższą”

Jak zakończyć prowadzenie biznesu z Rosją albo Białorusią? O to coraz częściej przedsiębiorcy pytają prawników. Jak wyjaśniają eksperci firm prowadzących wymianę handlową z państwami zaangażowanymi w wojnę jest całkiem sporo. To głównie firmy produkcyjne, przetwórcy, firmy budowlane oraz sektor TSL, który dość często wykonywał kursy na trasie Polska-Białoruś. Zmiany gospodarcze dotykają nie tylko eksporterów, ale i importerów.
15.03.2022

Grodzki: zatrzymać TIR-y jadące przez Polskę do Rosji i Białorusi

Jestem zdegustowany, że przez Polskę do Rosji i Białorusi jadą TIR-y z towarami objętymi sankcjami i nikt ich nie zatrzymuje - podkreślił marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Możliwości techniczne kontroli granicznej są; towary które są objęte sankcjami, nie mają prawa przez Polskę przejeżdżać - dodał.
14.03.2022

Fogiel: konieczne zamknięcie transportu kołowego do Rosji i na Białoruś

Oczekujemy od UE zamknięcia transportu kołowego do Rosji i na Białoruś, poza oczywiście wyłączeniem wszystkich rosyjskich banków z systemu Swift - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Podkreślił też, że rosyjski atak blisko polskiej granicy powinien wywołać jakąś reakcję NATO.
14.03.2022

Na granicy protest przeciwko transportowi towarów do Rosji i Białorusi

Przed przejściem granicznym z Białorusią w Koroszczynie (Lubelskie) trwa protest przeciwko transportowi towarów do Rosji i Białorusi. Kolejka ciężarówek ma około 15 km; co kilkanaście minut auta są przepuszczane - podała bialska policja.
13.03.2022

Polska zawiesiła współpracę transgraniczną z Rosją i Białorusią

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje podało, że zamknięta została współpraca transgraniczna między Polską a Rosją i Białorusią.
09.03.2022

UE przyjęła nowe sankcje, m.in. dotyczące żeglugi

Unia Europejska przyjęła nowe sankcje wymierzone w Białoruś i Rosję, które m.in. zakazują transakcji z bankiem centralnym Białorusi związanych z zarządzaniem rezerwami lub aktywami.
09.03.2022

Łukaszenka liczy, że Putin zbuduje dla Białorusi port

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka liczy, że Rosja wybuduje na Bałtyku nowy port, przez który Białoruś będzie eksportować potaż.
20.02.2022

NATO wysyła okręty i myśliwce do Europy Wschodniej

Kraje NATO wysyłają dodatkowe okręty i myśliwce do Europie Wschodniej, wzmacniając odstraszanie i obronę w miarę, jak Rosja kontynuuje rozbudowę wojsk na Ukrainie i wokół niej - poinformowała w poniedziałek Kwatera Główna NATO.
24.01.2022

Nowy Jedwabny Szlak słabnie, zamiast rosnąć w siłę. Mniej ruchu kolejowego z Azji

Polska, dzięki swojemu centralnemu położeniu w Europie oraz faktowi, że znajduje się na styku dwóch systemów rozstawu szyn kolejowych, jest krajem tranzytowym dla większości transportów z Chin na Stary Kontynent. Z roku na rok jednak jej udział w przejazdach w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku maleje. Winne są niedostateczne możliwości infrastrukturalne i operacyjne punktu przeładunkowego w Małaszewiczach, położonego kilkanaście kilometrów od granicy z Białorusią. Sytuację dodatkowo komplikuje napięta sytuacja ze wschodnim sąsiadem
24.11.2021

Sankcje na Białoruś zmniejszą eksport potażu z tego kraju przez Kłajpedę

Nałożone przez Unię Europejską na Białoruś sankcje gospodarcze zmniejszą o 20 proc. eksport potażu z tego kraju przez Litwę - powiedział w piątek prezes litewskich kolei Mantas Bartuszka. Potaż z Białorusi jest eksportowany głównie przez port w litewskiej Kłajpedzie.
25.06.2021

Białoruś wstrzymuje dostawy ropy do Polski na cztery doby

Rosyjski operator Transnieft przekazał w środę, że Homeltransnafta Przyjaźń (białoruski operator rurociągi Przyjaźń) od południa 9 czerwca wstrzymuje na cztery doby tłoczenie ropy w kierunku Polski. Powodem są prace na białoruskim odcinku rurociągu.
09.06.2021

Andrzej Duda i Klaus Iohannis rozmawiali o Ukrainie, Białorusi, Mołdawii oraz Trójmorzu

Sytuacja na Ukrainie, Białorusi i w Mołdawii, a także współpraca gospodarcza, militarna i infrastrukturalna - zarówno bilateralna, jak i w ramach Inicjatywy Trójmorza - była przedmiotem poniedziałkowej rozmowy prezydentów Polski i Rumunii, Andrzeja Dudy i Klausa Iohannisa, w Bukareszcie.
10.05.2021

Spółka 3 Seas Energy realizuje pierwszą dostawę ropy na Białoruś

Spółka 3 Seas Energy, w której 75% udziałów ma Unimot, a 25% Getka Energy - amerykański partner firmy, dostarczy na Białoruś 600 000 baryłek ropy White Eagle Blend (WEB) ze Stanów Zjednoczonych, podał Unimot.
16.07.2020

Ponad 5 000 t bananów w gdańskim porcie

Tylu bananów w Gdańsku dawno nie było. Przypłynęły z Portu Turbo w Kolumbii w Ameryce Południowej. Cargofruit, który zajmuje się tym owocowym ładunkiem, ma do przeładowania 258 000 kartonów bananów.
26.10.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.