• <

Wynik wyszukiwania - "FOMC" - Wiadomości

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Cena ropy w USA rośnie; zapasy ropy w USA poszły w dół

Cena ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rośnie. Według analityków, spadek amerykańskich zapasów surowca wpływa na zacieśnienie sytuacji na rynkach paliw. Ceny miedzi spadły podczas poprzedniej sesji.
29.07.2021

Ebury: Dolar się umacnia. Rynek obligacji nie przejmuje się danymi o inflacji

Raport o inflacji w USA przyćmił czerwcowe posiedzenie EBC, ale reakcja rynku była, delikatnie mówiąc, sprzeczna z intuicją. Mimo że inflacja w Stanach wynosi obecnie 5% w skali roku, a wiele cen nadal rośnie, inwestorzy zaakceptowali retorykę Rezerwy Federalnej o tymczasowości tego stanu. W konsekwencji doszło do spadku rentowności amerykańskich obligacji.
15.06.2021

Ebury: Rynki czekają na czwartkowe sygnały z EBC

Posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego w czwartek będzie w tym tygodniu kluczowym wydarzeniem dla rynku walutowego. W centrum uwagi znajdą się nowe projekcje makroekonomiczne oraz sygnały dotyczące perspektyw prowadzonego programu skupu aktywów.
09.06.2021

Ebury: Słabość dolara trwa, waluty EM doświadczają silnych wahań

Dolar amerykański w zeszłym tygodniu nadal słabł, radząc sobie gorzej niż zdecydowana większość głównych walut. Ruchy te były w większości niewielkie – więcej działo się na rynkach wschodzących. Złoty pozostał jednak dość stabilny. Czy ma szanse na aprecjację?
26.04.2021

Rynek uodparnia się na wzrost rentowności obligacji

Na zeszłotygodniowym posiedzeniu decyzyjnym prezes Fedu podkreślił, że stopy pozostaną niezmienione, nawet jeśli inflacja przekroczy cel. Obligacje skarbowe w USA ponownie doświadczyły wyprzedaży, lecz większość klas aktywów zareagowała na wzrost ich rentowności w mniejszym stopniu niż na przełomie lutego i marca.
22.03.2021

Ebury: Czy ocena Fedu zachwieje rynkiem?

Środowe posiedzenie FOMC będzie kluczowym punktem dla rynku walutowego w tym tygodniu. Inwestorzy czekają na ocenę Fedu dotyczącą zarówno sytuacji na rynku obligacji, jak i stanu amerykańskiej gospodarki. Od wyniku posiedzenia zależą dalsze nastroje na rynku i perspektywy wyceny dolara amerykańskiego.
16.03.2021

Ebury: Trzecia fala pandemii blokuje umocnienie złotego

Inwestorzy zwracają coraz większą uwagę na rosnącą zmienność rynkowych stóp procentowych. Jednocześnie waluty emerging markets zyskują, wspierane przez wyższe ceny surowców i wzrost apetytu na ryzyko. Polskiemu złotemu w umocnieniu przeszkadza jednak pogarszająca się sytuacja epidemiczna w kraju.
16.03.2021

Dolar traci, złoty pozostaje stabilny

Aktywa ryzykowne na całym świecie w znacznej mierze kontynuowały wzrost, z kolei dolar przez większość tygodnia tracił. Pozytywny sentyment do ryzyka nie przyniósł jednak umocnienia złotego.
26.01.2021

Brexitowe nagłówki szarpią kursem funta

Kolejny wyznaczony deadline na osiągnięcie porozumienia Wielkiej Brytanii z UE minął, negocjacje jednak trwają. W najbliższych dniach oczekujemy dalszych wieści na ten temat, a także ważnych danych makro ze strefy euro.
14.12.2020

Waluty ryzykowne w odwrocie, inwestorzy obawiają się powrotu lockdownu

Zakończyliśmy dwutygodniowy okres spotkań najważniejszych banków centralnych świata. W najbliższych dniach inwestorzy skupią się na odpowiedzi rządów na pogarszającą się sytuację związaną z pandemią koronawirusa. Uwagę przykują również polityczne negocjacje i dane z kluczowych gospodarek.
21.09.2020

Optymistyczny Fed wesprze dolara, pesymistyczny ściągnie go na dno

W środę poznamy zaktualizowane projekcje ekonomiczne dla gospodarki USA, w których po raz pierwszy pojawią się przewidywania dla 2023 roku. Zachowanie dolara będzie zależeć od retoryki Fed i jego nastawienia do przyszłości. Co jeszcze mogą zrobić decydenci?
16.09.2020

Imponujący spadek USD przerwany, przed nami wirtualny Jackson Hole

Niedawna, ostra wyprzedaż dolara amerykańskiego względem euro, którą obserwowaliśmy mniej więcej od końca maja, w ubiegłym tygodniu została gwałtownie zatrzymana. W najbliższych dniach na sytuację na rynku mogą wpłynąć dane dotyczące nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Europie oraz konferencja przedstawicieli banków centralnych.
24.08.2020

Ebury: Najbliższy tydzień będzie należał do odczytów PMI

Już pod koniec tygodnia poznamy wstępne odczyty indeksów aktywności biznesowej w kluczowych gospodarkach świata. Będą to dane za maj, czyli pierwszy miesiąc w którym część krajów zaczęła poważnie podchodzić do łagodzenia obostrzeń związanych z koronawirusem. Skala poprawy widocznej w danych będzie istotna dla oceny perspektyw globalnej gospodarki w kolejnych miesiącach.
18.05.2020

Rezerwa Federalna ścina stopy do zera

Gwałtowne rozprzestrzenianie się koronawirusa – powodujące szerokie zakłócenia w gospodarce i wywołujące groźbę globalnej recesji – sprawiło, że światowe banki centralne podejmują decyzje o agresywnych obniżkach stóp procentowych, chcąc ograniczyć wpływ koronawirusa na ich gospodarki.
17.03.2020

Koronawirus uderza w światowe rynki. Na rynek walutowy powraca zmienność

Miniony tydzień przyniósł wyraźny wzrost wahań na rynkach finansowych. Inwestorzy nie spuszczają z oczu informacji o koronawirusie.Wyprzedaż, którą w ostatnich dniach obserwowaliśmy na globalnych rynkach akcji, jest największym tego typu tygodniowym załamaniem od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku. Za spadkami cen akcji stał niepokój inwestorów związany z ekspansją koronawirusa oraz niepewność, w jaki sposób środki wprowadzone w celu walki z epidemią wpłyną na kondycję gospodarki światowej.
02.03.2020

Rynki czekają na decyzję FOMC w sprawie ewentualnego obniżenia stopy procentowej: raport Ebury

Ubiegły tydzień nie przyniósł zbyt wielu emocji na rynku walutowym, przynajmniej, jeśli chodzi o większość walut G10. Wyjątek stanowił jedynie funt brytyjski.
28.10.2019

Optymizm związany z Brexitem wsparł funta: komentarz Ebury

Ostatnie dni przyniosły umocnienie polskiego złotego oraz pozostałych walut rynków wschodzących. Jakie czynniki w najbliższym czasie mogą mieć wpływ na zachowanie rynku walutowego?
14.10.2019

Spadek rentowności amerykańskich obligacji podciął skrzydła dolarowi

Polski złoty zakończył tydzień na mocnym plusie, z kolei słabo radził sobie dolar amerykański. Co stało za ostatnimi zmianami na rynku walutowym?
08.10.2019

Ebury: Rynki wyczekują obniżki stóp procentowych ze strony FOMC

Dla rynku walutowego najważniejszym wydarzeniem tygodnia bez wątpienia będzie spotkanie decyzyjne amerykańskiej Rezerwy Federalnej, które odbędzie się dziś wieczorem.
18.09.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty będzie stabilizować się wobec euro, a rentowności SPW mogą być zróżnicowane

Złoty ustabilizuje się wobec euro w przedziale 4,34-4,35 w najbliższych tygodniach – uważają ekonomiści. Dochodowość polskich SPW będzie zróżnicowana – na krótkim końcu krzywej rentowności dojdzie do uspokojenia, a na długim końcu do spadków do 2,2 proc.
18.09.2019

Rynki czekają na spotkanie FOMC

Spotkanie EBC w minionym tygodniu przełożyło się na wyraźne podbicie zmienności na rynku walutowym. W tym tygodniu z podobną uwagą inwestorzy będą przyglądać się decyzjom banku centralnego po drugiej stronie Atlantyku.
17.09.2019

Wall Street w dół po groźbach Trumpa o nałożeniu dodatkowych ceł

Czwartek na Wall Street zakończył się spadkami po tym, jak prezydent Trump zapowiedział nałożenie ceł na nowe towary z Chin. Pogorszyło to zdecydowanie nastroje, gdyż w pierwszej części dnia indeksy rosły odrabiając straty po przecenie spowodowanej dzień wcześniej słowami prezesa Fed Jerome'a Powella.
02.08.2019

Dolar umacnia się mimo obniżki stóp procentowych Fedu

Środowe spotkanie Rezerwy Federalnej miało w pewnym sensie charakter historyczny – decydenci zdecydowali się na pierwszą obniżkę stóp procentowych od ponad dekady. Mimo to dolar amerykański doświadczył aprecjacji. Fed zdołał bowiem ostudzić rynkowe oczekiwania dotyczące kolejnych obniżek stóp procentowych w USA.
02.08.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty będzie stabilny wobec euro, podobnie jak rentowności polskich SPW

Złoty ustabilizuje się wobec euro na poziomie 4,28 – uważają ekonomiści. Rentowności polskich SPW również niewiele się zmienią – 10-letnie SPW będą dążyć do poziomu 2,20 proc.
31.07.2019

Inflacja w Polsce najwyższa od blisko siedmiu lat

W lipcu niespodziewanie podbiła dynamika cen. Konsensus spodziewał się dużo niższego wyniku.
31.07.2019

Gołębia retoryka EBC i dobre dane z USA wsparły aprecjację dolara amerykańskiego

Dobre dane napływające z gospodarki USA w minionym tygodniu, wyższe rentowności amerykańskich papierów dłużnych i sugestia ze strony EBC wskazująca na cięcia stóp procentowych, które mają nadejść we wrześniu, wsparły amerykańską walutę, która zakończyła tydzień umocnieniem względem głównych walut. Mimo że publikacje danych makroekonomicznych dla strefy euro rozczarowały, a w czwartek Europejski Bank Centralny wyrażał się raczej “gołębio”, wspólna europejska waluta w parze z dolarem amerykańskim zdołała zakończyć tydzień na poziom
29.07.2019

Ceny ropy w USA rosną - USA zestrzeliły irańskiego drona

Ceny ropy w USA idą w górę, po tym jak prezydent USA Donald Trump poinformował, że marynarka wojenna zestrzeliła irańskiego drona w Cieśninie Ormuz.
19.07.2019

Ceny ropy lekko w dół - inwestorzy skupiają się na perspektywach dla wzrostu

Ceny ropy w USA spadają - analitycy wskazują, że obawy o perspektywy dla wzrostu światowego PKB biorą górę nad napięciami na Bliskim Wschodzie. Inwestorzy oczekują na przemówienia prezesa Fedu J. Powella i rozwój negocjacji USA-Chiny.
09.07.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może stabilizować się wobec euro, a rentowności SPW delikatnie spadać

Złoty może pozostać w okolicach 4,26 wobec euro w krótkiej perspektywie i ma niewielki potencjał do osłabienia się – uważają ekonomiści. Rentowności 10-letnich SPW mogą minimalnie zniżkować w najbliższych dniach.
21.06.2019

Panika na USD przed nadchodzącym spotkaniem Fedu - raport Ebury

W ostatnich dniach rynki finansowe zaczęły coraz odważniej wyceniać agresywny cykl zacieśniania polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną w nadchodzących kwartałach.
10.06.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może umocnić się wobec euro, rentowności SPW mogą nieznacznie spaść

Złoty może umocnić się wobec euro do 4,27 – uważają ekonomiści. Ich zdaniem rentowności SPW nieznacznie spadną.
31.05.2019

Rezygnacja Theresy May przynosi osłabienie funta - komentarz Ebury

Polski złoty cały czas pozostaje względnie stabilny. Z kolei wyraźnej wyprzedaży doświadcza funt brytyjski, któremu cały czas ciążą obawy związane z Brexitem.
28.05.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny, oczekiwane wzrosty rentowności SPW

EUR/PLN może oscylować w przedziale 4,2950-4,3150 do końca tego tygodnia – uważają ekonomiści. Oczekują wzrostów dochodowości krajowego długu skarbowego – do 2,92 proc. na długim końcu krzywej.
23.05.2019

Brexit pogrąża funta - komentarz Ebury

Wtorek przyniósł chwilową poprawę nastrojów względem brytyjskiej waluty. Dziś jednak waluta znowu traci. Co stoi za tymi zmianami?
22.05.2019

Początek tygodnia przynosi względną stabilizację rynku - komentarz Ebury

Poniedziałek był dniem dosyć leniwym, nie poznaliśmy zbyt wielu istotnych informacji z globalnych gospodarek, a zmiany tak na głównych parach, jak i na parach ze złotych były dość ograniczone. Wśród głównych walut nadal wyróżnia się funt brytyjski, który jeszcze pogłębił wyprzedaż z ostatnich dwóch tygodni, cierpiąc z powodu presji związanej z Brexitem.
21.05.2019

Deklaracja Trumpa wywróciła sytuację na rynku do góry nogami

Spokojny okres na rynku walutowym zakończył się z przytupem w ostatnią niedzielę, kiedy Donald Trump za pośrednictwem Twittera zagroził wprowadzeniem nowej rundy opłat celnych na towary importowane z Chin - do czego ma dojść już w najbliższy piątek.
07.05.2019

Dolar osiąga kolejne szczyty - komentarz Ebury

Polski złoty w relacji do dolara amerykańskiego spadł do najniższego poziomu od połowy 2017 roku. Dolar zyskiwał również w relacji do pozostałych walut. Co stało za jego umocnieniem?
29.04.2019

Decyzja rządu ws. OFE nie zaszkodziła polskim aktywom - komentarz Ebury

Wczorajsza informacja o planowanym demontażu OFE wywołała poruszenie. Reakcja samych rynków finansowych była jednak dużo mniejsza. Rentowności polskich obligacji 10-letnich nieznacznie spadły, krajowe indeksy giełdowe pozostają względnie stabilne, z kolei polski złoty w parze z euro jest najsilniejszy od dwóch i pół miesiąca, notując jednocześnie bardzo niską zmienność.
16.04.2019

Europejskie waluty zyskują - komentarz Ebury

Środa przyniosła umocnienie funta brytyjskiego, polskiego złotego i pozostałych płynnych walut regionu. Nieźle radziło sobie również euro. We wzrostach wspomnianym walutom pozwoliła m.in. słabość dolara amerykańskiego.
11.04.2019

Środek tygodnia przyniesie kolejne rozstrzygnięcia

We wtorek inwestorzy nie poznają zbyt wielu istotnych danych makroekonomicznych, czy też decyzji politycznych. Za to jutro w centrum uwagi znajdą się Brexit i działania banków centralnych.
09.04.2019

Napływają kolejne mieszane dane z globalnej gospodarki - komentarz Ebury

Podczas wczorajszego spotkania Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie sugerując, że nie powinny one ulegać zmianom również w kolejnych kwartałach. Z uwagi na tę uzasadnioną, ale jednak bezczynność NBP, obecnie raczej niespecjalnie warto skupiać się na kwestii stóp procentowych w Polsce. Znacznie istotniejsze jest to, co dzieje się na zewnątrz kraju. A dzieje się dużo.
04.04.2019

Brexit i wojna handlowa nadal w centrum uwagi - komentarz Ebury

Brytyjscy posłowie wczoraj nie byli w stanie dojść do porozumienia w kwestii tego, jakiej chcą wersji Brexitu. Izba Gmin odrzuciła osiem scenariuszy, wszystkie które były poddane pod głosowanie.
28.03.2019

Brexit to niejedyny problem europejskich gospodarek

Zeszły tydzień obfitował w dość istotne wydarzenia dla rynków finansowych i zmienność na głównych parach była dość duża. To nie może dziwić, ponieważ nieczęsto otrzymujemy aż tak niepokojące informacje.
25.03.2019

Brexit pod znakiem zapytania, funt słabnie - komentarz Ebury

Dziś uwaga inwestorów skupi się na Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W centrum uwagi znajdzie się polityka oraz decyzje w kwestii polityki monetarnej.
20.03.2019

Brytyjski parlament odrzuca Brexit bez porozumienia, funt zyskuje

Brexit cały czas powinien pozostać w centrum uwagi, jednak w tym tygodniu warto również obserwować spotkanie FOMC oraz odczyty płynące ze strefy euro.
18.03.2019

Funt kontynuuje wzrosty

Zeszły tydzień oferował wiele dość zróżnicowanych reakcji walut. Jedynym wyraźnym trendem była postępująca aprecjacja funta brytyjskiego. A co czeka nas w najbliższych dniach?
05.03.2019

Dolar przerwał umocnienie, złoty jednak pozostaje słaby

Wtorek przyniósł zmianę układu sił na rynku walutowym. Słabiej zachowywał się dolar amerykański, lecz polskiej walucie pomogło to tylko w ograniczonym stopniu.
14.02.2019

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN czeka na impuls; krzywa FI nie zmieni nachylenia

Eurozłoty czeka na impuls, który "wyrwałby" kwotowanie pary z trendu bocznego, natomiast USD/PLN może spaść na tegoroczne minima - uważają analitycy Santander Banku. Ich zdaniem, w najbliższych dniach krzywa polskich SPW nie powinna się wystramiać.
09.02.2019

„Gołębi” Fed wspiera waluty rynków wschodzących. Funt cierpi z powodu Brexitu

Pozytywne informacje z Polski oraz słabszy dolar amerykański pomogły złotemu, jednak nie na długo. Ostatecznie waluta zyskała przede wszystkim w parze ze słabym funtem brytyjskim.
04.02.2019

Otwarcie rządu w USA nie pomogło dolarowi

Amerykańska waluta zakończyła tydzień na minusie, co powiązać można ze zmianą sentymentu do ryzyka. W ubiegłym tygodniu dobrze radził sobie funt, który w relacji do głównych walut i złotego zyskał ponad 2%.
28.01.2019

Co czeka rynek walutowy w 2019 roku?

W minionym roku nie zabrakło wydarzeń powodujących istotną zmienność na rynku walutowym. Jak będzie wyglądał rok 2019?
11.01.2019

Dolar słabszy, ale dziś odrabia straty

Poniedziałek przyniósł umocnienie euro i osłabienie dolara amerykańskiego – kurs EUR/USD zakończył dzień na plusie. Dziś jednak tendencja się odwróciła – może to być kwestia korekcyjnego odbicia, jak również wpływu gorszych odczytów ze strefy euro, które utrudniają aprecjację wspólnej waluty.
08.01.2019

Inflacja w Polsce ponownie spada. Złoty nieco słabszy

Polacy na lokatach realnie zarobią więcej. Nie jest to jednak pozytywna informacja dla złotego. Najnowszy szybki szacunek GUS pokazał, że dynamika cen w Polsce w grudniu wyniosła 1,1% w ujęciu rocznym, w porównaniu z odczytem 1,3% r/r odnotowanym w listopadzie. Tym samym inflacja CPI spadła jeszcze głębiej poniżej granicy wyznaczonej przez dolne widełki celu inflacyjnego NBP (2,5% z odchyleniami +/- 1 p.p.).
04.01.2019

Rynki przygotowują się na koniec roku

Ostatnie dni przyniosły sporo istotnych dla rynków wydarzeń: porozumienie Włoch z Komisją Europejską i zmiany w retoryce FOMC. Niewykluczone, że w związku z końcem roku, zamykaniem pozycji i zmianami w portfelach, ruchy na rynkach w najbliższym czasie będą wydawały się jednak bardziej „losowe” niż zwykle.
21.12.2018

Ropa w USA tanieje o ponad 2 proc.; podwyżka Fed zagraża wzrostowi gospodarczemu

Ropa w USA tanieje o ponad 2 proc. z powodu obaw, że podwyżka stóp procentowych, o której Fed zdecydował na swoim ostatnim posiedzeniu, zagraża wzrostowi gospodarczemu, a tymczasem na rynkach paliw jest nadpodaż ropy - podają maklerzy.
20.12.2018

Fed w środę da rynkom sygnał. Co dalej z podwyżkami?

Konsensus oczekuje, że podczas najbliższego spotkania Rezerwa Federalna zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp procentowych. Jednocześnie rynki spodziewają się, że w 2019 r. tempo dalszego zacieśniania polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych będzie zdecydowanie niższe niż w obecnym roku.
18.12.2018

Rynki wyczekują decyzji Rezerwy Federalnej

Ubiegły tydzień przyniósł rozczarowujące informacje ze strefy euro i silniejszego dolara. Co czeka nas w ciągu najbliższych kilku dni?
17.12.2018

Decyzja brytyjskiego parlamentu i spotkanie EBC w centrum uwagi rynków

Bieżący tydzień będzie obfitował w informacje istotne dla rynku walutowego. Inwestorzy na przestrzeni najbliższych kilku dni będą skupiać się na polityce: zarówno międzynarodowej, jak i monetarnej.
10.12.2018

Rynki nieco spokojniejsze, obawy jednak pozostają

Zmienność na rynku walutowym w ostatnim czasie nie jest duża – sytuacja nieco odbiega od tej na pozostałych rynkach finansowych, szczególnie na rynku akcji. Dziś dla rynku walutowego kluczowe będą dane z amerykańskiego rynku pracy.
08.12.2018

Uwaga inwestorów skupia się na Rezerwie Federalnej

Zdaje się, że ostatni tydzień przyniósł potwierdzenie sugestii, że FED rozważa wstrzymanie cyklu zacieśniania polityki monetarnej, w wyniku czego rentowności obligacji w Stanach Zjednoczonych ovniżyły się na całej krzywej dochodowości.
03.12.2018

Polskie aktywa radzą sobie dobrze, mimo sytuacji na Ukrainie

Sytuacja na Ukrainie istotnie nie szkodzi polskim aktywom. Z innych ważnych informacji rynkowych – inwestorzy czekają na głosowanie w brytyjskim parlamencie ws. porozumienia dot. Brexitu.
28.11.2018

Inwestorzy czekają na głosowanie w brytyjskim parlamencie

Ze względu na brak przełomowych informacji, jak i z uwagi na amerykańskie święto Dziękczynienia, rynek walutowy w minionym tygodniu w istotny sposób reagował przede wszystkim na zmiany sentymentu do ryzyka.
26.11.2018

Dolar kieruje się na północ

Zeszły tydzień zakończyliśmy obserwując wyraźne umocnienie dolara amerykańskiego względem głównych walut. Jastrzębi ton Rezerwy Federalnej, jak i spadek indeksów giełdowych okazały się dla inwestorów istotniejsze od wątpliwości związanych z wynikiem wyborów do Kongresu - większość Partii Demokratycznej w Izbie Reprezentantów może ograniczyć możliwości prezydenta Trumpa do przeprowadzenia kolejnych reform fiskalnych.
13.11.2018

Ostatni tydzień był wyjątkowo łaskawy dla brytyjskiej waluty

Ubiegły tydzień przyniósł wzrosty na globalnych rynkach akcji i papierów dłużnych. Pod koniec tygodnia na rynki napłynęła informacja, iż w raczej nieodległej przyszłości prawdopodobnie można spodziewać się umowy handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
05.11.2018

Europejskie waluty kończą tydzień na minusie

Komisja Europejska w wyraźny sposób wyraziła swoje niezadowolenie w związku z budżetem zaproponowanym przez włoskich populistów, w efekcie czego Bruksela i Rzym znalazły się na kursie kolizyjnym, co nie sprzyjało euro.
22.10.2018

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN stabilny mimo aprecjacji USD; możliwa przecena 10-latki

Kurs EUR/PLN powinien pozostać stabilny pomimo mocnej aprecjacji dolara - oceniają eksperci. Według nich, w przypadku osiągnięcia nowych maksimów przez dochodowości US Treasuries, rentowności SPW z długiego końca krzywej powinny rosnąć.
18.10.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Dane z polskiej gospodarki nie wpłyną na PLN

Przyszłotygodniowe dane z polskiej gospodarki raczej nie wpłyną na wartość złotego, który w dłuższym terminie może się lekko umacniać - oceniają eksperci. Ich zdaniem, dane o inflacji mogą doprowadzić do lekkiej przeceny dwuletnich obligacji skarbowych.
28.09.2018

Dolar kontynuuje wyprzedaż

Ostatnie tygodnie lata zazwyczaj cechują się dość spokojnymi sesjami na rynkach finansowych. Miniony tydzień był podobny. Dominującym tematem okazały się wieści polityczne z Białego Domu. Prezydent Donald Trump w dość niepochlebnych słowach wyrażał się w kwestii polityki monetarnej FED, co spowodowało obniżenie rentowności amerykańskich obligacji, jak i osłabienie dolara amerykańskiego. Rosnący apetyt na ryzyko nie pomógł dolarowi, który osłabił się względem każdej z walut G10 za wyjątkiem jena japońskiego, który też stał się ofi
28.08.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty i krajowe SPW stabilne do końca tygodnia

Eurozłoty do końca tygodnia powinien pozostać na bieżącym poziomie, czyli w okolicach 4,28 - ocenia Mateusz Sutowicz, analityk z Banku Millennium. W jego opinii, na krajowym rynku długu również można spodziewać się stabilizacji.
22.08.2018

Dolar umacnia się z uwagi na gołębi ton EBC i jastrzębi FED

Kontrast pomiędzy jastrzębim nastawieniem Rezerwy Federalnej, a zachowaniem każdego innego istotnego banku centralnego na świecie stał się jeszcze bardziej wyraźny po zeszłotygodniowych spotkaniach FOMC i EBC. Decyzji o podniesieniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych towarzyszyła jasna sugestia oczekiwania przez bank raczej czterech niż trzech podwyżek stóp w 2018 r. Dzień później EBC ogłosił datę końca programu QE, czyniąc to jednak w najbardziej gołębi sposób jaki można sobie wyobrazić – bank centralny stwierdził bowiem, ż
19.06.2018

Poziom 4,30 istotnym testem dla EUR/PLN; możliwa deprecjacja USD

Trwałe przekroczenie pułapu 4,30 przez EUR/PLN umożliwi dalsze wzrosty notowań tej pary, jednak w przypadku braku realizacji tego scenariusza, przecena PLN może wyhamować - oceniają eksperci. Spodziewają się oni stopniowego osłabienia amerykańskiego dolara. Na rynku długu dostrzegają przestrzeń do spadku dochodowości SPW.
21.05.2018

Silny dolar nie pomógł złotemu

W przeciwieństwie do ostatnio obserwowanego trendu, w zeszłym tygodniu największą zmiennością spośród wszystkich rynków finansowych charakteryzował się rynek walutowy, podczas gdy wahania na rynku akcji i obligacji pozostawały dość niewielkie.
08.05.2018

Przerwa majowa zaszkodziła złotemu

Ubiegły tydzień przyniósł wyraźne osłabienie walut rynków wschodzących w relacji do głównych walut. Traciły tak egzotyczne waluty jak lira turecka, czy rand afrykański, wyprzedawane były jednak również waluty naszego regionu. Jedną z tych, która doświadczyła największej wyprzedaży był polski złoty.
08.05.2018

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN powyżej 4,15 do końca tygodnia; rentowność dziesięciolatki powyżej 2,95 proc.

Kurs EUR/PLN może pozostać do końca tygodnia powyżej 4,15 - uważa Marcin Sulewski z BZ WBK. Jego zdaniem, rentowność polskiego benchmarku pozostanie nieco powyżej 2,95 proc.
19.04.2018

Rubel słabnie, droższa ropa umacnia waluty krajów eksportujących surowce

Kurs euro w stosunku do dolara amerykańskiego utrzymywał się w ostatnim tygodniu w wąskim korytarzu wahań, stąd wzrostu zmienności na rynku walutowym trzeba było szukać wśród bardziej egzotycznych walut. Sytuacja geopolityczna (m.in. wzrost napięć na linii USA-Rosja) spowodowała wzrost cen surowców, w konsekwencji umocniły się waluty krajów eksportujących towary podstawowe. W przypadku krajów G10 oznacza to aprecjację dolara australijskiego, kanadyjskiego i nowozelandzkiego. Największym zmianom uległy jednak waluty Kolumbii i Ros
16.04.2018

Inwestorzy czekają na spotkanie Rezerwy Federalnej

Brak istotnych informacji sprawił, że dolar amerykański, funt brytyjski i euro w ubiegłym tygodniu podlegały bardzo niewielkim wahaniom kursu. Większe ruchy można było zaobserwować na innych walutach – byliśmy świadkami deprecjacji dolara kanadyjskiego, australijskiego i nowozelandzkiego. Cierpiały one z powodu osłabienia sentymentu względem ryzykownych aktyw. Spośród walut emerging markets największych strat z tego właśnie powodu doświadczyła lira turecka, pogorszenie sentymentu nie sprzyjało jednak również złotemu.
21.03.2018

Jastrzębi Fed może osłabić złotego

Sygnały płynące ze strony Fed, którego posiedzenie zakończy się w środę, będą raczej jastrzębie niż gołębie - ocenia Marcin Sulewski, ekonomista BZ WBK. Jego zdaniem, może to osłabić złotego i wywołać presję na wzrost rentowności krajowych SPW.
19.03.2018

Trump wstrzymuje aprecjację dolara

W początkach ubiegłego tygodnia dolar amerykański kontynuował umocnienie. Aprecjacji waluty sprzyjał m.in. optymistyczny wydźwięk przemówienia szefa Rezerwy Federalnej, Jerome Powella, w trakcie półrocznego oświadczenia z pracy FOMC przed Kongresem. Sielanka skończyła się w czwartek, kiedy Donald Trump w niezapowiedzianym obwieszczeniu ogłosił zamiar wprowadzenia w Stanach Zjednoczonych 25-procentowego cła na import stali oraz 10-procentowego cła na aluminium. Ruch skrytykowały Unia Europejska i Chiny, które ogłosiły wdrożenie śr
05.03.2018

Para EUR/USD zalicza słabszy tydzień, możliwe pogłębienie spadków

W zeszłym tygodniu “znikająca” korelacja między kursami walut, a stopami procentowymi ostatecznie powróciła. “Minutki” z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej zdają się potwierdzać, że w marcu dojdzie do kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA. Publikacja podsumowania z posiedzenia FOMC wywindowała w górę rentowności amerykańskich papierów dłużnych, za którymi podążył dolar – amerykańska waluta umocniła się względem każdej z walut G10. W minionym tygodniu najsłabiej wśród wszystkich głównych walut radziła sobie korona szwed
26.02.2018

Dolar jest mocniejszy, więc inwestorzy pozbywają się surowców, w tym ropy naftowej

Ropa w USA traci 1,5 proc. w reakcji na umocnienie się dolara USA.. Na rynkach są też obawy związane z wysoką podażą ropy w USA - podają maklerzy.
22.02.2018

Rynek walutowy czeka na Fed; niższa podaż długu korzystna dla obligacji

Najważniejsza dla rynku walutowego będzie publikacja komunikatu Fed w środę wieczorem, jednak jego retoryka nie będzie wystarczająco jastrzębia, by zatrzymać osłabienie dolara - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, niska podaż długu długoterminowo wesprze wyceny obligacji.
31.01.2018

Polityka nie sprzyja dolarowi, złoty znów zyskuje

Ubiegły tydzień przyniósł kontynuację ruchów, z ostatnich tygodni: dolar osłabiał się w relacji do większości walut, aktywa ryzykowne (w tym akcje) natomiast zyskiwały. Wśród głównych walut siłą wykazywały się funt brytyjski oraz – co jest pewnym zaskoczeniem – frank szwajcarski. W Stanach Zjednoczonych zainteresowanie polityką dominowało nad danymi gospodarczymi. Na początku tygodnia udało się przegłosować prowizorium budżetowe, kończące “zamknięcie rządu”. Po tym wydarzeniu, odnosząc się do słabszego dolara sekretarz skarbu Ste
29.01.2018

Złoty będzie się osłabiał, a krzywa rentowności się wystromi

Złoty wycenił już pozytywne informacje z polskiej gospodarki oraz ze świata i do końca roku może się osłabiać - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem struktura podaży na rynku pierwotnym spowoduje spadek rentowności na krótkim końcu i wzrost na długim.
14.12.2017

Ubiegły tydzień przyniósł umocnienie dolara amerykańskiego

Miniony tydzień zdecydowanie należał do dolara amerykańskiego. Rynki zareagowały pozytywnie na na informacje o tym, że Senat przegłosował jedną z wersji reformy podatkowej, zwiększając szanse na to, że jej ostateczny kształt zostanie wypracowany przed końcem roku. Konsekwencją tej decyzji jest zwiększająca się dywergencja między różnicami stop procentowych w USA i pozostałych krajach grupy G10.
11.12.2017

Eurozłoty w przedziale 4,20-4,21 w oczekiwaniu na Fed

Eurozłoty może wahać się w przedziale 4,20-4,21 w oczekiwaniu na decyzję Fed w przyszłym tygodniu. Sygnały ze strony amerykańskiego banku centralnego mogą osłabić złotego i wywierać negatywną presję na środek i długi koniec krajowej krzywej dochodowości.
08.12.2017

EUR/PLN najniżej od lipca; na rynku długu oczekiwanie na Fed i aukcję

Eurozłoty notuje najniższe poziomy od lipca, rośnie jednak ryzyko odreagowania kursu z potencjałem do jego wzrostu w okolice 4,24. Inwestorzy na krajowym rynku długu czekają na czwartkową aukcję obligacji, a także protokół z posiedzenia FOMC, który ma zostać opublikowany w środę wieczorem.
22.11.2017

Złoty zyskał na słabości dolara

Rynkowy pesymizm dotyczący perspektyw osiągnięcia porozumienia w sprawie Brexitu w ubiegłym tygodniu nieco zmalał. Informacje opublikowane w niemieckich mediach dotyczące tego, iż negocjator ze strony Unii Europejskiej, Michel Barnier może poprzeć propozycję wprowadzenia dwuletniego okresu przejściowego, o którym w ostatnim brexitowym przemówieniu poinformowała premier Wielkiej Brytanii, wsparły funta.
16.10.2017

W centrum uwagi minutki Fed; jastrzębie sygnały mogą osłabić złotego

W środę rynki czekają na minutki z wrześniowego posiedzenia Fed. Potwierdzenie przez Fed możliwości podwyżki stóp procentowych w grudniu może wywierać presję na osłabienie złotego i wzrost rentowości obligacji. Zwyżce dochodowości obligacji może sprzyjać także wzrost inflacji bazowej we wrześniu, której odczyt zostanie podany w piątek - oceniają eksperci.
11.10.2017

Optymizm Rezerwy Federalnej i wynik wyborów w Niemczech ograniczają zyski euro

Rezerwa Federalna zakomunikowała rynkom, że ma w planach podwyżkę stóp procentowych podczas spotkania w grudniu. “Dot plot”, czyli graficzna reprezentacja oczekiwań członków Komitetu ds. Otwartego Rynku (FOMC) w kwestii wysokości przyszłych stóp procentowych pokazała różnicę między rynkowymi oczekiwaniami oraz oczekiwaniami banku centralnego. Wspólna europejska waluta traciła po tej informacji, jednak na przestrzeni kolejnych kilku dni była w stanie odrobić większość strat, wspierana dobrymi danymi gospodarczymi ze strefy euro. W
25.09.2017

Złoty pod presją komentarzy z Fed i EBC; na FI odreagowanie przeceny

Polityka przestaje ciążyć złotemu, jednak potencjał do umocnienia się polskiej waluty powstrzymać mogą komentarze przedstawicieli Fed i EBC - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, na rynku długu można obserwować lekkie odreagowanie przeceny z ubiegłego tygodnia.
25.09.2017

Pole do osłabienia złotego jest raczej niewielkie

W przypadku jastrzębiego komunikatu Fedu, pole do osłabienia złotego jest raczej niewielkie. Silnym oporem dla eurozłotego pozostaje poziom 4,30. Potwierdzenie przez amerykański bank centralny scenariusza czterech podwyżek stóp procentowych do końca 2018 r. sprzyjałoby wzrostowi rentowności krajowych obligacji - ocenia ekonomista ING Banku Śląskiego.
20.09.2017

Funt pokazuje siłę, w tym tygodniu czeka nas spotkanie FOMC

Tytuł najbardziej interesującej waluty ostatniego tygodnia bez wątpienia przypada funtowi brytyjskiemu. Od jakiegoś czasu wspominaliśmy, iż naszym zdaniem rynki finansowe niedoszacowują prawdopodobieństwa podwyżek stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Wydarzenia ostatnich dni potwierdziły nasze obawy. Komitet decyzyjny Banku Anglii (MPC) w zdecydowany sposób zmienił swoją retorykę i wzmocnił rynkowe oczekiwania względem podwyżki stóp procentowych, do której dojść może już podczas najbliższego spotkania w listopadzie. Funt brytyj
19.09.2017

Morawiecki w USA rozmawiał z doradcą Trumpa m.in. o zakupie gazu LNG

Możliwość zakupu przez Polskę skroplonego gazu z USA była w poniedziałek jednym z tematów rozmowy w Waszyngtonie wicepremiera Mateusza Morawieckiego z doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. gospodarki i handlu Kennethem I. Justerem.
03.04.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.