• <

Wynik wyszukiwania - " offshore w polsce" - Wiadomości

Program Offshore: kolejny etap współpracy PGE z Uniwersytetem Morskim i MEWO S. A.

Współpraca PGE z konsorcjum Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i MEWO S. A. przy realizacji Programu Offshore weszła w nowy etap. Obejmuje on przygotowanie niezbędnej dokumentacji i sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko oraz wsparcie przy pozyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej Elektrowni Wiatrowej Baltica-2 oraz Elektrowni Wiatrowej Baltica-3.
23.02.2021

Resort klimatu proponuje ok. 70 euro za 1MWh wyprodukowaną z offshore

W ramach pierwszego etapu wsparcia dla offshore cena maksymalna za 1 MWh energii elektrycznej wyprodukowanej w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzonej do sieci ma wynieść 301,5 zł, czyli ok. 70 euro - wynika z projektu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska.
16.02.2021

Informacje i szablony ułatwiające złożenie wniosków o wsparcie dla offshore

Na stronie internetowej Urzędu Regulacji Energetyki dostępne są informacje i szablony dokumentów, które ułatwią przedsiębiorcom złożenie wniosków o wsparcie dla morskich farm wiatrowych w pierwszej fazie wsparcia - podał w piątek URE.
12.02.2021

Chimeryczna Fortuna. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 3-5/2021)

Na rynkach żeglugowych, pomimo dobrych warunków, panujących na początku stycznia doszło do przesilenia, szczególnie, jeśli chodzi o przewozy ładunków masowych. Nieco więcej optymizmu było ostatnio w branży wydobycia ropy naftowej, gdzie wzrastające ceny surowca zwiększały również poziom opłacalności produkcji. Czy te nieco lepsze wyniki przełożą się na polepszenie ciężkiej sytuacji na rynku zbiornikowców? Jakie są najnowsze trendy na rynkach związanych z transportem gazu naturalnego, czy też projektami morskich farm wiatrowych?
08.02.2021

Elektrownia Wiatrowa Baltica-1 z umową o przyłączenie do sieci przesyłowej

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica-1 z początkiem roku podpisała umowę z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi o przyłączenie do sieci przesyłowej morskiej farmy wiatrowej Baltica-1 o mocy zainstalowanej do 896 MW. To kolejny ważny krok na drodze do budowy instalacji offshore w polskiej części Bałtyku.
01.02.2021

Orlen wybrał partnera branżowego dla morskiej farmy wiatrowej

​​​Kanadyjska firma Northland Power Inc. zostanie partnerem branżowym PKN ORLEN przy realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Współpraca zakłada przygotowanie, budowę i eksploatację farmy o mocy do 1,2 GW. Kanadyjska spółka obejmie w niej docelowo 49% udziałów. Rozpoczęcie budowy inwestycji planowane jest na rok 2023, a jej oddanie do użytku w roku 2026.
29.01.2021

Polska może stać się największym producentem energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych

Stabilne ramy prawne dla budowy polskich farm wiatrowych na Bałtyku ma zapewnić ustawa offshore’owa, którą w ubiegły czwartek podpisał prezydent. Prąd z wiatraków na morzu ma popłynąć już za kilka lat, ale wymaga to przyspieszenia inwestycji, również tych związanych z budową sieci dystrybucyjnych. Inwestycje w tym zakresie wymusza także rządowy plan rozwoju OZE i budowy elektrowni jądrowej. Boomu inwestycyjnego będzie potrzebować zwłaszcza północna Polska.
25.01.2021

Prezydent podpisał ustawę o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych - poinformowała w piątek kancelaria prezydenta. Ustawa zawiera ramy regulacyjne dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.
22.01.2021

Rząd planuje przyjąć Politykę Energetyczną Polski w I kwartale br.

W I kwartale tego roku rząd planuje przyjąć Politykę Energetyczną Polski (PEP) do roku 2040 - strategię rozwoju sektora paliwowo-energetycznego - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, gdzie opisano projekt uchwały w tej sprawie.
18.01.2021

PGE, Tauron i Enea utworzą spółkę celową dla offshore

PGE, Tauron i Enea utworzą wspólną spółkę celową, która będzie budować nowe projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Trzy spółki podpisały w poniedziałek list intencyjny ws. współpracy.
18.01.2021

Orlen z umową przyłączeniową dla morskiej farmy wiatrowej

Wchodząca w skład Grupy ORLEN spółka Baltic Power podpisała z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi umowę o przyłączenie do sieci morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. To jeden z kluczowych etapów przygotowania inwestycji, gwarantujący, że czysta energia wyprodukowana na morzu trafi do krajowego systemu elektroenergetycznego.
14.01.2021

Equinor zbuduje duże morskie farmy wiatrowe u wybrzeży stanu Nowy Jork

Norweski gigant energetyczny Equinor został wybrany do budowy dwóch dużych morskich farm wiatrowych u wybrzeży Stanu Nowy Jork. Będzie to jedno z największych w historii zamówień na energię odnawialną.
14.01.2021

W ciągu 20 lat Polskę czeka transformacja energetyczna

Podzielona na etapy transformacja energetyczna połączona z dywersyfikacją źródeł czeka nasz kraj w ciągu najbliższych lat - powiedział w środę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas polsko-izraelskiej konferencji dot. ochrony środowiska i energii.
13.01.2021

Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o morskiej energetyce wiatrowej

Senat nie wprowadził w środę żadnych poprawek do ustawy o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej. Uchwałę podjęto jednogłośnie, bez głosu sprzeciwu i wstrzymującego się. Ustawa trafi teraz do prezydenta.
13.01.2021

Polacy popierają rozwój farm wiatrowych

Ponad 80 proc. Polaków popiera rozwój lądowych i morskich farm wiatrowych - wynika z badania świadomości i zachowań ekologicznych dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska. 67 proc. uważa, że farmy morskie pozytywnie wpływają na środowisko, 70 proc. ma takie przekonanie w odniesieniu do farm lądowych.
13.01.2021

W Senacie bez poprawek do ustawy o morskiej energetyce wiatrowej

Senatorowie nie zgłosili we wtorek na posiedzeniu plenarnym poprawek do ustawy o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej. Ponieważ żadnych poprawek nie zgłosiły wcześniej komisje senackie, ustawa będzie głosowana w formie, w której trafiła do Senatu z Sejmu.
12.01.2021

OWC wspiera projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim

Baltic Power, spółka zależna polskiego koncernu energetycznego PKN Orlen, zaangażowała OWC, firmę doradczą w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, jako doradcę technicznego przy rozwoju wiatrowego projektu offshore o mocy 1,2 GW zlokalizowanego na Morzu Bałtyckim.
06.01.2021

Morska Farma Wiatrowa Baltica-2 z zawartą umową o przyłączenie

Elektrownia Wiatrowa Baltica-2, z Grupy Kapitałowej PGE, zawarła z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi umowę o przyłączenie do sieci przesyłowej morskiej farmy wiatrowej Baltica-2 o mocy zainstalowanej 1498 MW. To kolejne ważne zadanie, zrealizowane w 2020 roku, przybliżające PGE do uruchomienia pierwszych farm na morzu w ramach Programu Offshore.
05.01.2021

Tauron i OW będą inwestować w spółki posiadające projekty farm wiatrowych na Bałtyku

Grupa energetyczna Tauron zamierza inwestować w spółki związane z portugalsko-francuską firmą OW Offshore, posiadające projekty farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Na podobnych zasadach OW ma inwestować w chcące budować farmy wiatrowe na Bałtyku spółki Taurona.
29.12.2020

Połączenie OZE i energii atomowej może być przyszłością polskiej energetyki

Odnawialne źródła energii, w tym zwłaszcza fotowoltaika, przeżywają w Polsce boom. To efekt m.in. różnego rodzaju państwowych dotacji, lecz także ogólnoświatowego trendu zapotrzebowania na zieloną energię. Technologie stojące za OZE nie są jednak w pełni rozwinięte, przez co na chwilę obecną nie można całego systemu energetycznego oprzeć na tych innowacyjnych rozwiązaniach.
22.12.2020

Przyszłość energetyki wiatrowej na morzu

Wizjonerskie projekty, inspirujące pomysły to efekt pracy i pasji kilkudziesięciu osób: uczniów, studentów i doktorantów oraz członków komisji konkursowej. Zakończyła się pierwsza edycja Konkursu MEWy – Trendy i wizje rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – organizowanego przez Akademię Morską w Szczecinie i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
22.12.2020

Sejm przyjął ustawę o offshore

Sejm przyjął w czwartek ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, wprowadzając do niej jedynie drobne poprawki. Ustawa trafi teraz do Senatu.
17.12.2020

Latarnia Gospodarki Morskiej dla stoczni Crist! Polskie firmy będą ważnym graczem przy budowie wiatraków na Bałtyku?

Nagroda specjalna Latarnia Gospodarki Morskiej w kategorii Lider Technologii Morskich dla CRIST S.A.! "Wyróżnienie to jest pewnym pomysłem, żeby pokazać, że przemysł technologii morskich w Polsce istnieje i jest silny a jednocześnie wskazać tych, którzy są liderami i potrafią przy okazji napędzać zlecenia dla innych" -mówił dziś Jerzy Czuczman, prezes Polskiego Forum Technologii Morskich.
16.12.2020

Polska deklaruje stworzenie nowego zeroemisyjnego systemu energetycznego

W ciągu dwóch dekad Polska chce wybudować nowy, zeroemisyjny system energetyczny - mówił w środę w czasie Central European Energy Days wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński. Unijna komisarz ds. energii Kadri Simson zapowiedziała strategię ws. morskiej energetyki odnawialnej.
02.12.2020

Rząd obraduje m.in. na temat morskich farm wiatrowych

We wtorek przed południem rozpoczęło się posiedzenie rządu, który ma zająć się projektem zmiany Prawa energetycznego, który m.in. zakłada budowę centralnego systemu informacji o rynku energii czy wprowadzanie inteligentnych liczników energii. Ministrowie mają zająć się też projektem ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.
24.11.2020

PSEW o unijnej strategii offshore: ambitne plany Polski na papierze

Budowę morskich farm wiatrowych o mocy 60 GW do 2030 r. i 300 GW do 2050 r. zakłada przedstawiona przez Komisję Europejską strategia dla offshore. Ambitne plany Polski pozostają na poziomie deklaracji - ocenia Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
20.11.2020

PGE Baltica coraz bliżej budowy morskich farm wiatrowych

PGE Baltica i Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy podpisały umowę o współpracy i doradztwie technicznym dot. prac geologiczno-inżynierskich dla dwóch morskich farm wiatrowych - podała spółka. Zebrane dane umożliwią inwestorowi m.in. wybór fundamentów pod turbiny wiatrowe.
18.11.2020

Projekt ,,WaterPUCK”

Zanieczyszczenie wody jest jednym z największych zagrożeń i problemów świata. Z tego powodu dostarczanie innowacyjnych rozwiązań dla właściwego zarządzania środowiskiem jest niezbędne zarówno dla zrównoważonego, oszczędnego i racjonalnego zużycia wody pitnej, jak i ochrony zasobów wodnych zarówno lądowych i śródlądowych.
16.11.2020

Kolejny etap przygotowań do budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Orlen rozpoczął lądowe badania geologiczne na trasie przyłącza morskiej farmy wiatrowej. Prowadzone prace pozwolą na wytyczenie podziemnej trasy kablowej wyprowadzającej moc z morza do stacji elektroenergetycznej, zlokalizowanej na lądzie. Pomiary zostaną wykonane w gminie Choczewo, na której terenie powstanie infrastruktura przesyłowa.
13.11.2020

Equinor i Polenergia łączą firmy łańcucha dostaw dla pierwszych polskich farm wiatrowych na Bałtyku

95 przedsiębiorców wzięło udział w spotkaniach zorganizowanych przez Equinor i Polenergię dla potencjalnych dostawców i firm zainteresowanych rozwojem morskich farm wiatrowych na Bałtyku.Z uwagi na pandemię COVID-19 seria sześciu warsztatów dostępna była on-line, co nie przeszkodziło w nawiązaniu dobrych relacji i zapewnieniu dialogu pomiędzy międzynarodowymi dostawcami technologii offshore, a krajowymi przedsiębiorcami, którzy w najbliższych latach utworzą łańcuch dostaw zapewniający realizację pierwszych w Polsce morskich farm
04.11.2020

Znamy zakres prac jednostki Topaz Tiamat. Na obszarach przyszłych morskich farm wiatrowych szukano niewybuchów

Equinor zakończył szeroko zakrojone badania dna morskiego w celu przygotowania do budowy morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Prace rozpoczęto w połowie sierpnia i zakończono w ostatnich dniach września.
08.10.2020

Morska energetyka wiatrowa wymaga komplementarnego projektu wielkoskalowego magazynowania energii

30 września 2020 r. w ramach konferencji Pomeranian Offshore Wind Conference odbyło się śniadanie prasowe z udziałem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, oraz zaproszonych gości.
30.09.2020

Morskie farmy wiatrowe jednym z filarów projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.

Sprawiedliwa transformacja, budowa równoległego, zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobra jakość powietrza to trzy główne elementy projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Ministerstwo Klimatu zakończyło etap konsultacji projektu.
08.09.2020

Moce wytwórcze polskich farm wiatrowych będą większe niż planowane?

Niewykluczone, że moce wytwórcze polskich farm wiatrowych będą docelowo wyższe niż planowane 10,4 GW - wynika z czwartkowej wypowiedzi wiceministra aktywów państwowych i pełnomocnika rządu ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej Zbigniewa Gryglasa na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
03.09.2020

List intencyjny o współpracy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

W Ministerstwie Klimatu podpisano list intencyjny o współpracy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Inicjatywa ma służyć rozwojowi rynku offshore w Polsce.
03.07.2020

Badania geologiczne na obszarze przyszłej farmy wiatrowej Polenergii i Equinoru

Dwa lata temu, Equinor i Polenergia rozpoczęły współpracę nad budową dwóch farm wiatrowych na Bałtyku, położonych około 27 i 40 km od portu w Łebie. Współpraca została zorganizowana w spółkach: Morska Farma Wiatrowa Bałtyk II (MFW Bałtyk III) i Morska Farma Wiatrowa Bałtyk III (MFW Bałtyk III), w których Equinor i Polenergia posiadają po 50% udziałów. W ostatnich miesiącach, na obszarze przyszłych farm prowadzone były podwodne prace badawcze dna morskiego.
06.10.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.