• <
mewo_2022
nauta_2024
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Włoskie służby przejęły statek przewożący rosyjską broń dla libijskiego watażki

Włoskie służby, na wniosek władz USA, przejęły w jednym ze swych portów statek przewożący rosyjską broń, wartą miliony dolarów, która miała trafić do Bengazi w Libii, siedziby wspieranego przez Rosję generała Chalifa Haftara, opozycyjnego wobec uznanego przez Zachód rządu w Trypolisie.

23.06.2024, 09:53
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Polskie akcenty podczas Baltops 2024, największego ćwiczenia morskiego na Morzu Bałtyckim

Od 5 czerwca 50 okrętów różnych klas i typów, 45 śmigłowców i samolotów i 9000 żołnierzy z 20 państw bierze udział w cyklicznym ćwiczeniu z serii "Baltops". 14 czerwca Prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w Centrum Operacji Morskich-Dowództwie Komponentu Morskiego w Gdyni. Podczas spotkania Zwierzchnik Sił Zbrojnych zapoznał się z aktualną sytuacją w związku z trwającym przedsięwzięciem.

21.06.2024, 14:08
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Nowość na rynku szkoleń VR. Najnowszy symulator spawania od Flint Systems

Flint Systems wprowadza do sprzedaży nowy produktu – najnowszy symulatora spawania VR o nazwie Weles. Ten zaawansowany symulator wykorzystuje najnowocześniejszą dostępną na rynku technologię wirtualnej rzeczywistości (VR), aby zapewnić bardzo realistyczne i skuteczne doświadczenie szkoleniowe dla przyszłych spawaczy.

20.06.2024, 11:56
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Z pomocą Australii władze Fidżi chcą zabrać feralny patrolowiec z miejsca wypadku. Nie wiadomo, czy wróci do służby

Dziewicza podróż nowego patrolowca typu Guardian w wyposażeniu Marynarki Wojennej Fidżi skończyła się na rafie koralowej. 11 czerwca RFNS Puamau ucierpiał w wyniku wypadku, a z racji na warunki pogodowe wciąż pozostaje na mieliźnie. Pechową jednostkę ma pomóc ściągnąć Australia, przy czym nie wiadomo, czy po tym incydencie będzie się możliwy jej powrót do zadań. To nie pierwszy wypadek patrolowca z tej serii.

17.06.2024, 11:57
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Czy holenderska "Orka" dobije do brzegu? Ministerstwo Obrony się tłumaczy

Nie słabną kontrowersje wokół marcowego wyniku przetargu na okręty podwodne dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine). Resort obrony przedstawił proces całego przedsięwzięcia, odpowiadając tym samym na krytykę. Mimo to emocji oraz negatywnych opinii nie brakuje.

14.06.2024, 11:27
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Kolejne kontrowersyjne manewry sił rosyjskich na lądzie i w morzu. Ćwiczono m.in. transport głowic nuklearnych

Podczas manewrów niestrategicznych sił jądrowych rosyjscy żołnierze przetransportowali ćwiczebne głowice nuklearne do polowych miejsc przechowywania i na lotniska - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony Rosji.

13.06.2024, 20:24
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

David Cameron: Ukraina zniszczyła lub unieszkodliwiła już jedną czwartą rosyjskiej Floty Czarnomorskiej

Ukraina ma prawo się bronić, a jeśli Rosja obawia się, że zachodnia broń zostanie użyta przeciw niej na jej terytorium, jest proste rozwiązanie - niech się wycofa z nielegalnie okupowanych terenów - oświadczył w czwartek brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron.

13.06.2024, 20:18
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

RWE rozpoczyna badania dna morskiego w związku z budową morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Kalifornii

RWE ogłosił 12 czerwca rozpoczęcie prac związanych z badaniem terenu pod budowę morskiej farmy wiatrowej Canopy u wybrzeży północnej Kalifornii. Jest to kluczowy kamień milowy w rozwoju pierwszej pływającej morskiej farmy wiatrowej RWE na skalę komercyjną. Planowany projekt o mocy 1,6 GW może potencjalnie zasilić 640 000 domów czystą morską energią wiatrową. Wykorzystując najnowocześniejszą technologię, projekt RWE Canopy ma zebrać dane o federalnym obszarze dzierżawy oraz znajdującym się między nim a brzegiem na wodach federalny

13.06.2024, 15:55
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Prezydent: Inicjatywa Trójmorza to przede wszystkim przestrzeń bezpieczeństwa

Inicjatywa Trójmorza ma bardzo konkretny wymiar, jest to przede wszystkim przestrzeń bezpieczeństwa, ale w istocie nie militarnego - bo od tych spraw mamy NATO - tylko bezpieczeństwa w kontekście gospodarczym i społecznym – podkreślił w czwartek w Lublinie prezydent Andrzej Duda.

13.06.2024, 14:10
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Kompetencje i kadry w offshore wind tematem spotkania Blue Baltic Community

11 czerwca odbyło się III spotkanie grup roboczych Blue Baltic Community – już ostatnie przed wakacyjną przerwą. Głównym tematem poruszanym na spotkaniu był: "HR, szkolenia i przekwalifikowywanie pracowników w Offshore Wind - Gdzie szukać ekspertów w dobie niedoborów talentów?"

13.06.2024, 10:34
radio_gdansk_portal_2021_790x140

Dziękujemy za wysłane grafiki.