• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Rynek kontenerowy nadal w dołku

W najnowszym wydaniu „Shipping Number of the Week” BIMCO analizuje wpływ pandemii koronawirusa COVID-10 na światowy rynek kontenerowy, który z powodu pandemii wzrósł od 2019 roku tylko o 1,5 proc.

18.04.2024, 15:12
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

5 wiodących flot świata ma wartość PKB Polski. Polska nie jest drugą Japonią

Japonia z flotą wartą 206,4 mld dolarów otwiera dziesiątkę państw z flotami o najwyższej wartości. ChRL z flotą o wartości ponad 204 mld zajmuje pozycję drugą. Kolejne trzy to: Grecja, Stany Zjednoczone i Singapur. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość aktywów i struktury własności czołowych flot uległy znacznym zmianom – informuje VesselsValue.

17.04.2024, 21:50
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Seaspan i Hapag-Lloyd modernizują statki do metanolu

Seaspan Corporation, właściciel statków kontenerowych, będzie modernizował pięć z nich, by były zasilane metanolem. Następnie zostaną wyczarterowane liniom Hapag-Lloyd.

17.04.2024, 12:16
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

W Japonii powstanie innowacyjny statek do transportu komponentów do morskich turbin wiatrowych

MOL Drybulk zawiera umowę na transport morski z JFE Engineering na budowę statku przeznaczonego do transportu elementów fundamentów dla morskich turbin wiatrowych. Jednostka ma być pierwszym w Japonii, przybrzeżnym, modułowym transportowcem przewożącym który będzie przeznaczonym do prac przy budowie morskich farm wiatrowych.

16.04.2024, 14:54
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Royal Marines przygotowują ewakuację Brytyjczyków z Izraela. Padają porównania do Dunkierki

Brytyjska piechota morska przygotowuje się na przeprowadzenie dużej akcji ewakuacyjnej z Izraela na wypadek, gdyby doszło do dalszej eskalacji konfliktu między tym krajem a Iranem - podał w niedzielę dziennik "The Sun".

14.04.2024, 15:26
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Normalizacja żeglugi na Kanale Panamskim ma nastąpić do 2025 roku, o ile dopisze pogoda

Z racji na zbliżający koniec pory suchej w Ameryce Środkowej, Zarząd Kanału Panamskiego liczy na normalizacje w kwestii poziomu wody i możliwości zwiększenia liczby statków przemieszczających się przez tę istotną trasę morską. W oparciu o obecny i prognozowany poziom wody w jeziorze Gatun oraz w związku z operacyjną strategią wodną (OWS) wdrożoną przez zarząd oraz władze Panamy, stopniowo ma zwiększać się ilość oferowanych tranzytów. Od 25 marca jest to 27 dziennie, gdy jeszcze w lutym spadła do zaledwie 18.

12.04.2024, 14:39
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Brokerzy jachtowi MarineMax ogłoszeni zwycięzcami dorocznych nagród sprzedaży Ocean Alexander 2023

Ocean Alexander, lider w produkcji luksusowych jachtów ogłosił laureatów nagród za sprzedaż w 2023 roku. Co najmniej jeden jacht z każdego modelu obejmującego wszystkie trzy serie dla OA został sprzedany i dostarczony w 2023 roku. W tym roku w centrum uwagi znalazło się również dwóch pracowników MarineMax, którzy otrzymali nagrody za wyjątkowe osiągnięcia i poświęcenie na rzecz doskonałości w sprzedaży jachtów.

09.04.2024, 21:53
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Czy gospodarka chińska przebudzi się? Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 11-14/2024)

Ostatnie tygodnie to raczej stabilizacja warunków frachtowych i czarterowych wokół określonych zakresów parametrów rynku segmentu masowców i zbiornikowców. Krótkoterminowe tendencje mogą wskazywać na drobne korekty w dół czołowych indykatorów, wskazujących na kondycję żeglugi.

08.04.2024, 20:58
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Czarter na czas – naruszenie obowiązku płatności „hire”

W tradycyjnym systemie common law, terminowa płatność „hire” (opłaty czarterowej), jakkolwiek należąca do kluczowych obowiązków czarterującego, nie stanowi warunku istotnego umowy czarteru na czas.

08.04.2024, 15:55
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Prom Varsovia, nowy nabytek Polferries, wyrusza w morze

Prom, który tego lata uzupełni flotę Polferries, w najbliższą niedzielę wczesnym rankiem wyruszy ze stoczni i uda się na pierwsze próby morskie. Specjalnie na to przejście od początku marca trwa pogłębianie kanału łączącego stocznię z Morzem Adriatyckim. Ważnym momentem będzie ostatni etap przeprawy, znajdujący się w miejscowości Porto Levante we Włoszech. Varsovia będzie jak dotychczas największą jednostką, która opuści stocznię Cantiere Navale Visentini.

07.04.2024, 22:07
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.