• <
pge_baltica_390x100_duży

W RCL złożono projekt obniżenia do 30% poziomu obliga giełdowego na sprzedaż gazu

gm

10.11.2022 21:14 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas W RCL złożono projekt obniżenia do 30% poziomu obliga giełdowego na sprzedaż gazu

Partnerzy portalu

W RCL złożono projekt obniżenia do 30% poziomu obliga giełdowego na sprzedaż gazu - GospodarkaMorska.pl

Czasowe obniżenie z 55 % do 30 % ilości gazu ziemnego sprzedawanego za pośrednictwem giełdy towarowej przewiduje projekt rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska opublikowany w czwartek na stronach RCL. Zmiana ma zwiększyć bezpieczeństwo na rynku gazu.

W Rządowym Centrum Legislacji (RCL) został zamieszczony projekt rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie ilości gazu ziemnego wysokometanowego wprowadzonego do sieci przesyłowej w 2022 i w 2023 roku. Tymczasowe obniżenie poziomu obliga do poziomu 30 proc. ma spowodować zwiększenie bezpieczeństwa na rynku gazu dzięki wzmocnieniu kontroli państwa nad prowadzonym obrotem.

Obligo giełdowe oznacza, że część sprzedaży energii elektrycznej ma przechodzić przez giełdę energii. 
W ocenie skutków regulacji (OSR) projektu wskazano, że przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się obrotem paliwami gazowymi jest obecnie zobowiązane sprzedawać na giełdach towarowych nie mniej niż 55 % gazu ziemnego wysokometanowego wprowadzonego w danym roku do sieci przesyłowej. Zgodnie z projektem rozporządzenia poziom ten zostanie obniżony do 30 proc. w 2022 i w 2023 roku.

Jak wyjaśniono w projekcie, uzasadnieniem do wprowadzenia przedmiotowej zmiany jest bezprecedensowa sytuacja na rynku gazu, wynikająca z manipulacji dokonywanych przez rosyjską spółkę Gazprom na europejskim rynku gazu oraz z ryzyka nieprzewidzianych przerw w dostawach paliw gazowych w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Według niego duże wahania cen gazu ziemnego na europejskich giełdach, w tym na Towarowej Giełdzie Energii, generują zagrożenia dla płynności spółek energetycznych. Według autorów projektu utrzymywanie obliga giełdowego na dotychczasowym poziomie nie służy zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw, generuje natomiast obowiązek uiszczania wysokich depozytów zabezpieczających, które mogą zaburzać funkcjonowanie spółek i negatywnie wpływać na bezpieczeństwo dostaw.

Fot. Depositphotos

seaway7
Baltexpo2023_mały

Dziękujemy za wysłane grafiki.