• <
BOTA_2023

Unia Europejska szuka wsparcia ONZ w walce z mafią przemycają emigrantów przez Morze Śródziemne

12.05.2015 09:18 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Unia Europejska szuka wsparcia ONZ w walce z mafią przemycają emigrantów przez Morze Śródziemne

Partnerzy portalu

Unia Europejska szuka wsparcia ONZ w walce z mafią przemycają emigrantów przez Morze Śródziemne - GospodarkaMorska.pl

Unia Europejska zwróciła się do Organizacji Narodów Zjednoczonych z prośbą o upoważnienie na zastosowanie sił militarnych w walce z przemytnikami emigrantów na Morzu Śródziemnym.

Wniosek przedłożyła Federica Mogherini, szefowa unijnej dyplomacji. Według informacji agencji prasowej AFP, Rada Bezpieczeństwa ONZ ma poprzeć plan Mogherini mający na celu zatrzymanie zjawiska masowej migracji uciekinierów z Libii. Unia planuje użyć sił militarnych do namierzenia i zniszczenia łodzi przemytników.

- Nasz plan zakłada namierzenie i niszczenie jednostek przemytników, które w danym momencie nie będą transportować emigrantów. Priorytetem jest bowiem ratowanie ludzkiego życia. Bombardowanie tych łodzi jest więc wykluczone – mówiła Mogherini na poniedziałkowej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Unijny plan ma pomóc Włochom, Grecji i Malcie, czyli państwom, które są obecnie zalewane tysiącami emigrantów. Głośno za wprowadzeniem tych działań w życie opowiedziały francuskie władze.

Dziękujemy za wysłane grafiki.