• <
BOTA_2023

Porwani Polacy w Nigerii: prowadzone są negocjacje z terrorystami

Paweł Kuś

02.12.2015 10:20 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Porwani Polacy w Nigerii: prowadzone są negocjacje z terrorystami

Partnerzy portalu

Porwani Polacy w Nigerii: prowadzone są negocjacje z terrorystami - GospodarkaMorska.pl

Szef MSZ, Witold Waszczykowski, na dzisiejszym spotkaniu na szczycie NATO przyznał, że armator statku Szafir prowadzi negocjacje z piratami – wynika z informacji Radia Szczecin.

Przypomnijmy, że do porwania 5 Polaków ze statku należącego do polskiego armatora EuroAfrica doszło w piątek. Na pokładzie drobnicowca Szafir znajdowało się łącznie 16 Polaków – 11 z nich jest już bezpiecznych.

Szafir płynął z belgijskiej Antwerpii do portu Onee w Nigerii. I właśnie na nigeryjskich wodach został zaatakowany przez piratów, którzy weszli na pokład jednostki. Piraci porawali 5 Polaków i z nimi odpłynęli na swoim statku. Akcję ratunkową prowadzi nigeryjska morska służba ratownicza razem z siłami marynarki wojennej tego kraju.

Statek został najpierw ostrzelany przez piratów, po czym doszło do porwania. Wśród porwanych Polaków znalazł się jeden marynarz i czterech oficerów. W centrali MSZ działa od piątku międzyresortowy zespół kryzysowy, który koordynuje dalsze działania. Służby państwowe otoczyły opieką rodziny członków załogi, deklarując wszelką pomoc, w tym opiekę psychologiczną. W kontakcie z rodzinami pozostają także urzędy wojewódzkie.

- Jesteśmy przygotowani do negocjacji wielotorowych, w zależności czy porywacze odezwą się do nigeryjskich władz czy do polskiego armatora - mówił na piątkowej konferencji szef MSZ, Witold Waszczykowski.

Firma Euroafrica, która jest armatorem porwanego statku, wydała już oświadczenie. - Na skutek ataku 5 członków załogi pokładowej zostało najprawdopodobniej uprowadzonych przez piratów. Pomieszczenia załogi zostały splądrowane, po czym piraci opuścili statek. 11 członków pozostało na statku. Z posiadanych informacji wynika, że nie ponieśli uszczerbku na zdrowiu i obecnie nie grozi im ze strony piratów niebezpieczeństwo – czytamy w dokumencie.

MS Szafir został zwodowany w 1992 roku i pływa obecnie pod cypryjską banderą. Od czterech lat jest własnością polskiedo armatora EuroAfrica, która zakupiła go od rosyjskief firmy Sovcomflot.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.