• <
siemens_gamesa_2022

Uzbrojony kontener obronny. Stworzony przez Polaków

23.09.2015 06:48 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Uzbrojony kontener obronny. Stworzony przez Polaków

Partnerzy portalu

Uzbrojony kontener obronny. Stworzony przez Polaków - GospodarkaMorska.pl

Na targach zbrojeniowych MSPO 2015 mogliśmy podziwiać nietypowe zastosowanie zwyczajnego kontenera 20-stopowego. Zakłady Mechaniczne Tarnów zaprezentowały tzw. LOOK, czyli lekki obserwacyjno-obronny kontener. Koszt takiego kontenera? W wersji obserwacyjnej 500 tys. zł, w wersji obronnej 1,2 mln zł.

LOOK przeznaczony jest do zabezpieczenia i ochrony żołnierzy pełniących zadania obserwacyjne i obronne ( np. punktów kontrolno-obronnych, baz lub innych istotnych obiektów strategicznych, lotniska) w okresie pokojowym jak i podczas działań wojennych lub stabilizacyjnych. Może być włączony do systemu ochrony bazy albo być obiektem autonomicznym.

Jego zastosowanie pozwala zwiększyć stopień ochrony funkcjonariuszy ochraniających ważne obiekty, instalacje, punkty kontrolno-obserwacyjno-obronnej (dzięki opancerzeniu i użyciu technicznych środków obserwacji w zakresie światła widzialnego i podczerwieni), ograniczyć straty personelu oraz skutecznie zwalczać zagrożenia w dozorowanych strefach za pośrednictwem zintegrowanego uzbrojenia.

LOOK powstał w Zakładach Mechanicznych Tarnów na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej. Jest dostępny w dwóch wersjach: obserwacyjnej i obronnej, które różnią się od siebie zastosowanym wyposażeniem. LOOK jest dostosowywany do potrzeb indywidualnych klienta.

- Kontener może być transportowany zarówno drogą morską, jak i lądową. Z powodzeniem może też służyć do obrony statków handlowych, czy innych jednostek morskich – powiedziała w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Kinga Matusik, z działu systemów kontenerowych Zakładów Mechanicznych Tarnów.

Każdy kontener wyposażony jest w monitorowe stanowisko obserwacji i sterowania dla dowódcy warty, stanowisko strzelca-wartownika z pulpitem sterowniczo-obserwacyjnym, system łączności, opancerzone okna z trzech stron, właz w dachu dla dodatkowej ręcznej obsługi stanowiska strzeleckiego, system nawiewno-grzewczy z klimatyzacją i opcjonalnie system zasilania awaryjnego. Ponadto konstrukcja obiektu charakteryzuje się łatwością przenoszenia środkami transportu (kontener).

Jak na razie nie sprzedano żadnego egzemplarza LOOK-u. MON prowadzi obecnie negocjacje z potencjalnymi zagranicznymi kontrahentami, którzy wyrazili zainteresowanie kupnem kontenera. 

Cechy kontenera LOOK:

  • odporny na ostrzał dzięki zastosowaniu opancerzenia oraz kuloodpornych szyb,
  • łatwość transportu i przemieszczania (zabudowa kontenera), 
  • posiada zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie oraz sensory obserwacyjno-wykrywające, co zapewnia skuteczne i bezpieczne prowadzenie strzelań,
  • pozwala na długotrwałe pełnienie zadań w bardzo dobrych warunkach dzięki klimatyzacji i miejscu wypoczynku,
  • może być jednostką autonomiczną i włączoną do systemu ochrony bazy, przy zachowaniu cech łatwego przenoszenia środkami transportu dla kontenerów,
  • zintegrowane działanie urządzeń: obserwacyjno-celowniczych kontenera z urządzeniami celowniczymi stanowiska strzeleckiego, zdalnego sterowania stanowiskiem strzeleckim, dla jak najszybszego wykrycia, zidentyfikowania i następnie zniszczenia celu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.