• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Star Sailors League: Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki w fazie finałowej

Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

08.12.2018 06:16 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Star Sailors League: Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki w fazie finałowej

Partnerzy portalu

Star Sailors League: Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki w fazie finałowej - GospodarkaMorska.pl

Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki, po udanym dniu finałowych regat Star Sailors League, które odbywają się w Nassau na Bahamach, zapewnili sobie awans do fazy finałowej. Na prowadzenie powrócili Brazylijczycy Robert Scheidt i Henry Raul Boening.

Piątek był czwartym dniem finałowych regat Star Sailors League w dwuosobowej klasie Star, które od wtorku 4 grudnia odbywają się w Nassau na Bahamach. Był to także ostatni dzień rundy kwalifikacyjnej, po której dziesięć najlepszych załóg zapewniało sobie awans do fazy finałowej.

Tego dnia organizatorzy przeprowadzili aż cztery wyścigi. Znakomicie w większości z nich poradzili sobie dwukrotny medalista olimpijski w klasie Finn Mateusz Kusznierewicz wraz z załogantem Dominikiem Życkim. Polacy rozpoczęli dzień miejscem trzecim, w drugim wyścigu dopłynęli do mety dopiero na szesnastej pozycji, a dwa kolejne kończyli jako czwarta załoga w stawce dwudziestu pięciu załóg.

Dzięki takiej postawie nasi zawodnicy awansowali w klasyfikacji generalnej z lokaty szóstej na czwarta, zapewniając sobie tym samym awans do fazy finałowej, która odbędzie się w sobotę. To oznacza, że mają oni szansę nawet na wygranie całych regat.

Na prowadzenie po dniu przerwy powrócili Brazylijczycy Robert Scheidt i Henry Raul Boening, po tym jak zajęli miejsca pierwsze, siódme oraz dwukrotnie pierwsze.

W fazie finałowej przeprowadzone zostaną trzy wyścigi - jeden ćwierćfinał, jeden półfinał oraz finał. Sytuacja na tym etapie regat wygląda w taki sposób, że pierwsza załoga klasyfikacji ogólnej po fazie kwalifikacyjnej, czyli wspomniani reprezentanci Brazylii, bezpośrednio awansowała do finału, zajmujący drugą pozycję Mark Mendelblatt i Brian Fatih ze Stanów Zjednoczonych, znaleźli się od razu w półfinale, a zawodnicy z miejsc od 3. do 10., popłyną w wyścigu ćwierćfinałowym. Do ekipy czekającej w półfinale dołączy pierwsza piątka biegu ćwierćfinałowego. Natomiast do wielkiego finału dotrą pierwsze trzy duety rywalizacji półfinałowej.

Klasa Star znajdowała się w latach 1932-2012 (z wyjątkiem igrzysk w 1976 roku) wśród konkurencji olimpijskich. Mateusz z Dominikiem pływają ze sobą od 2005 roku i mają na koncie między innymi tytuły mistrzów świata (2008) i Europy (2012) oraz 4. miejsce podczas igrzysk w Pekinie w 2008 roku.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.