• <
escort_980x120_gif_2020

Rozpoczynają się KOLOSY - gratka dla żeglarzy i globtroterów

10.03.2016 08:38 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Rozpoczynają się KOLOSY - gratka dla żeglarzy i globtroterów

Partnerzy portalu

Rozpoczynają się KOLOSY - gratka dla żeglarzy i globtroterów - GospodarkaMorska.pl

Przez trzy dni, od dzisiejszego przedpołudnia do niedzieli wieczór, w Gdynia Arena oraz w salach Centrum Konferencyjnego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia odbędzie się blisko sto prezentacji, pokazów zdjęć oraz filmów, przedstawiających najbardziej interesujące polskie dokonania podróżnicze 2015 roku.

Podczas XVIII Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów spotkamy wszystkich, którzy w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy realizowali najciekawsze przedsięwzięcia eksploracyjne. Będą: Olek Doba, Marcin Tomaszewski, Andrzej Ciszewski, żeglarze z „Selmy" i wielu innych. Finał imprezy, podczas którego zostaną wręczone Kolosy, najważniejsze polskie nagrody podróżnicze, poprowadzą Kinga Baranowska i Tomek Michniewicz. „Kolosy" to największa tego typu impreza w Europie.

Niebywała gratka szykuje się w tym roku dla żeglarzy. O swoich rekordowych na skalę światową osiągnięciach opowiedzą uczestnicy rejsów w najzimniejsze rejony Ziemi jachtami „Selma" i „Katharsis II". Ich załogi dotarły na oblewające Antarktydę Morza Rossa, osiągając „żeglarski Mount Everest" - Zatokę Wielorybią. Będzie też coś o wydarzeniach z drugiej strony globusa - rejsie jachtem „Barlovento II" tak daleko na północ jak jeszcze nikt wcześniej (wszystkie trzy prezentacje w sobotę przed południem). Mało tego - Super Kolosa za całokształt osiągnięć i wybitny wkład w rozwój polskiego żeglarstwa otrzyma człowiek-instytucja, w latach 2000-2010 członek Kapituły Kolosów, wychowawca kilku pokoleń pasjonatów morza, kpt. Wojciech Jacobson.

Na początku wspomnieliśmy o Olku Dobie. Prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny w tej chwili polski podróżnik w ubiegłym roku nie tylko odpoczywał po swojej drugiej wyprawie transatlantyckiej, zbierał laury i spisywał wspomnienia, ale również przygotowywał się do następnej ekspedycji. W sali seminaryjnej Gdynia Arena laureat Super Kolosa 2011 opowie o tym, co zamierza, i gdzie najprawdopodobniej spędzi swoje siedemdziesiąte urodziny.

Oprócz tego: premiery książek i spotkania z ich autorami (w sali seminaryjnej Gdynia Arena), salon mediów podróżniczych, salon sprzętu outdoorowego, wystawa FotoGlob, warsztaty (m.in. o tym, jak podróżować naprawdę tanio, a przy tym bezpiecznie) i wszystko, czego nie da się ująć w programie: długo wyczekiwane spotkania, zaskakujące nowe znajomości, lawiny pomysłów na nowe wyprawy i mnóstwo energii.

Podobnie jak w ubiegłym roku „Kolosy" odbędą się nie tylko w Gdynia Arena (ul. Kazimierza Górskiego 8; na dużej sali, mieszczącej jednorazowo 4 tys. widzów - podczas Kolosów staje się ona największą salą kinową w Polsce - oraz w sali seminaryjnej), ale również w nowoczesnym obiekcie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia (Aleja Zwycięstwa 96/98, ok. 10-15 minut pieszo od hali). Do dyspozycji uczestników XVIII OSPŻiA będą tam cztery sale. W największej, 300-osobowej, zagości Fotoplastykon, natomiast w mniejszych (o łączna pojemność 422 widzów) przez cały czas będzie się odbywała transmisja „na żywo" z tego, co dzieje się na dużej sali w Gdynia Arena. Nikt więc niczego nie przegapi.

Zwieńczeniem imprezy tradycyjnie będzie wręczenie Kolosów - statuetek za dokonania roku, które Kapituła nagrody przyzna w pięciu kategoriach: Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Podróże, Żeglarstwo i Wyczyn roku. W niedzielne popołudnie poznamy także nazwiska laureatów Nagrody im. Andrzeja Zawady i nagród publiczności.

Wstęp na wszystkie wydarzenia (zarówno w Gdynia Arena, jak i w PPNT) jest bezpłatny, nie ma wejściówek, ani możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc. By wyjść naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu publiczności organizatorzy zwiększyli w tym roku pojemność sal, a do tego - po raz pierwszy! - przed Gdynia Arena stanie telebim, na którym będzie można śledzić wydarzenia odbywające się w dużej sali.

Organizatorami XVIII Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są: Miasto GDYNIA i agencja MART.

Źródło:
gdynia.pl

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.