• <

Piotr Tarnacki wraca na tron w klasie Micro

pc

31.07.2017 08:37 Źródło: własne
Piotr Tarnacki wraca na tron w klasie Micro - GospodarkaMorska.pl

Zakończyły się Auto Bruno Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w klasie Micro rozegrane w Szczecinie na jeziorze Dąbie z bazą w Centrum Żeglarskim. Mistrzem Polski, wygrywając 12 z 13 wyścigów została załoga Piotr Tarnacki, Grzegorz Banaszczyk i Bartosz Mąkała na jachcie POL77 STAWO-ROCA. Kolejne miejsca zajęły załogi POL101 – Tomasz Brzozowski, Paweł Choroba i Ewa Bartosiewicz oraz POL333: Daniel Dołęga, Joanna Mariańska i Krzysztof Mariański. Załoga POL333 dodatkowo wygrała w kategorii Racer, a w kategorii Cruiser triumfowała załoga POL88 w składzie Paweł Twarowski, Mirosław Zając i Matej Hajducik.

Na starcie regat pojawiło się 15 załóg, co jest najlepszym wynikiem w klasie od dłuższego czasu, oby był to dobry prognostyk na kolejne lata. W ciągu 3 dni regat rozegrano aż 13 wyścigów co jest rekordem w klasie. Dodatkowo były one bezpośrednio sędziowane z wody przez arbitrów, po raz pierwszy w regatach mniejszej rangi niż Mistrzostwa Świata.

– Jestem bardzo zadowolony ze startu. Dla nas był to doskonały trening przez zbliżającymi się Mistrzostwami Świata. Rzadko można przepłynąć tak wiele wyścigów w trymie regatowym w 3 dni. Gratulacje dla komisji i organizatorów. Impreza zorganizowana na super poziomie, świetna atmosfera, świetny pomysł z sędziowaniem na wodzie, ale musimy się tego wszyscy nauczyć, bo to dla nas nowe doświadczenie. W tym kierunku idzie ściganie i dobrze że mamy to w Polsce – podsumowuje Piotr Tarnacki, wielokrotny Mistrz Świata i Mistrz Polski w klasie Micro

– To były dla nas ciężkie regaty, trudne warunki, zmienny wiatr i bardzo dużo wyścigów. Gratulacje dla organizatorów za tak sprawną obsługę. Nie jestem do końca zadowolony z naszego pływania, zdarza nam się za dużo błędów i wychodzi brak zgrania w załodze. Oczywiście cieszymy się ze srebrnego medalu. Wiemy, co musimy zrobić dalej, bo wynik lepszy niż pływanie – śmieje się Tomasz Brzozowski, drugi w klasyfikacji łącznej.

– Tak powinny wyglądać wszystkie regaty. Szczególnie podoba nam się sędziowanie na wodzie oraz sposób puszczania wyścigów jeden po drugim. Było tak sprawnie, że adrenalina nie zdążyła opaść między wyścigami – brawo dla komisji i organizatorów – chwali Krzysztof Mariański z załogi POL333 zwycięzców w dywizji Racer – Jesteśmy bardzo zadowoleni ze swojego pływania i wyniku, a w szczególności z tego że nawiązaliśmy walkę z lżejszymi o 90 kg jachtami klasy proto. Bardzo dużo wyścigów, dużo zmian wiatru, a to dało szansę do wykazania się dobrą taktyką i nadrobienia ewentualnych błędów – dodaje Daniel Dołęga – sternik załogi.

Organizatorem regat było Polskie Towarzystwo Regatowe Klasy Micro, a organizatorem wykonawczym firma MT Partners.

– Cieszymy się z tak dużej frekwencji, super atmosfery i z opinii uczestników, że tak właśnie powinny wyglądać regaty o Mistrzostwo Polski. Dużo wyścigów, zmienne warunki, dobre sędziowanie – wszystko nam zagrało i oby był to dobry prognostyk przed zbliżającymi się przyszłorocznymi Mistrzostwami Świata, które będziemy organizować – podsumowuje Adam Szymborski, jeden z organizatorów i jednocześnie uczestnik regat w załodze POL13 Labesto.

Wyniki:

Open:
1. POL77 – Piotr Tarnacki
2. PO101 – Tomasz Brzozowski
3. POL333 – Daniel Dołęga

Racer:

1. POL333 – Daniel Dołęga
2. POL13 – Bartosz Piotrowski
3. POL66 – Sławomir Rohde

Cruiser:
1. POL88 – Maciej Twarowski
2. POL111 – Jacek Zyskowski
3. POL112 – Dominik Kopcych

Klasa Micro wywodzi się z Francji, gdzie ponad 30 lat temu w kręgach miesięcznika „Bateaux” opracowano założenia nowej klasy jachtów do żeglugi regatowo-turystycznej. Zarejestrowana jest ona jako międzynarodowa w Federacji World Sailing (ex ISAF), a od 1999 roku rozgrywane są Mistrzostwa Świata. Micro w Polsce ma bardzo bogatą wieloletnią historię. Pierwszym polskim akcentem był start załogi jachtu „Mikron” na Micro Cup w Breście w 1986 r. Rok później rozegrano już Mistrzostwa Polski klasy Micro w Górkach Zachodnich. Kolejne lata to już właściwe nieustające sukcesy polskich załóg, począwszy od dwóch zwycięstw słynnej „Kumpelki” w Micro Cup w latach 1987 i 1988 (skipper Jarosław Kaczorowski), przez triumfy Leona Wróbla i ostanie sukcesy w Mistrzostwach Świata Stanisława Sawko,  braci Przemka i Piotra Tarnackich i Piotra Ogrodnika w Micro Proto, po zwycięstwa: Kazimierza Domalewskiego, Andrzeja Czapskiego, Grzegorza Banaszczyka, Piotra Słowika, Marcina Pietrzaka w Micro Cruiser. Z sukcesami na łódkach Micro ścigali się tak znakomici żeglarze jak Piotr Cichocki, Marek Muzykiewicz, Andrzej Skrzat i Szymon Szymik.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40950,00 $ tona 1,77% 25 lis
 Cynk 3431,00 $ tona 0,06% 25 lis
 Aluminium 2740,00 $ tona 1,56% 25 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.