pc
Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego przekonuje, że regaty Volvo Gdynia Sailing Days mają coraz większą renomę. „Świadczy o tym również fakt, że w ramach tej imprezy odbywają się najwyższej rangi zawody, na czele z mistrzostwami świata” – przyznał Tomasz Chamera.
„Naszym wzorcem są słynne regaty Kieler Woche, które w czerwcu odbyły się po raz 124. Wydaje mi się, że przez 19 lat udało nam się zbudować bardzo dobrą markę. Volvo Gdynia Sailing Days cieszą się coraz większą renomą, o czym świadczy fakt, że w ramach tej imprezy odbywają się najwyższej rangi zawody, na czele z mistrzostwami świata” – stwierdził na konferencji prasowej w Gdyni Chamera.
Na starcie tej edycji pojawiło się blisko 2000 zawodników, którzy rywalizowali w mistrzostwach Europy w olimpijskich klasach 49er, 49erFX oraz Nacra 17, a także w mistrzostwach świata juniorów do lat 21 w klasach Laser Radial i Laser Standard.
„Nasza przewaga nad Kieler Woche polega na tym, że gdyńskie regaty rozgrywane są blisko mariny i plaży. W pewnym momencie w jednej z restauracji na Bulwarze Nadmorskim przerwano nawet ceremonię weselną. Jej uczestnicy wyszli na brzeg, aby zrobić sobie zdjęcia ze ścigającymi się jachtami w tle” – powiedział prezes PZŻ.
Z polskich żeglarzy największy sukces odnieśli Dominik Buksak (AZS AWFiS) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań), którzy w klasie 49er wywalczyli srebrny medal. Czwartą pozycję w gronie 92 załóg z 33 krajów zajęli dwukrotni olimpijczycy Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk).
Regaty VGSD zakończą się we wtorek, a tego dnia poznamy medalistów mistrzostw świata juniorów w klasie Laser 4.7.
„Volvo Gdynia Sailing Days to nie tylko sportowy festiwal, który pokazuje całą gamę możliwości żeglarstwa, ale także platforma do pozyskiwania innych prestiżowych wydarzeń. Za rok w Gdyni odbędą się mistrzostwa świata juniorów World Sailing, natomiast w 2020 roku będziemy gościć mistrzostwa Europy seniorów i mastersów w klasie Finn” – dodał Chamera.
Na VGSD pojawili się także prezydent Światowej Federacji Żeglarskiej World Sailing Kim Anderson oraz prezydent Europejskiej Federacji Żeglarskiej (Eurosaf) Josep M. Pla. „Na podstawie tych regat widać, że Gdynia ma doświadczenie i możliwości, aby organizować zawody najwyższej rangi. Dlatego cieszymy się, że najlepsi młodzi żeglarze świata będą za rok rywalizować w mieście gospodarzy tej wielkiej imprezy” – skomentował Anderson.
00:01:27
Zobacz Eclipse – pływającą fortecę Romana Abramowicza
Po raz pierwszy zwodowana na Pomorzu Zachodnim. Ta luksusowa łódź od razu stała się hitem
00:02:33
23
Stena Estelle – najnowszy i największy statek we flocie Stena Line na Bałtyku [WIDEO, ZDJĘCIA]
Z Gdyni na Hel drogą morską
Anonymous kontra Rosja. Celem aktywistów luksusowy jacht Putina: Jego położenie to "piekło"
W Łebie powstała oficjalna plaża dla naturystów
Premier Turyngii: skonfiskujmy oligarchom luksusowe jachty i przekażmy je Sea-Watch
00:00:37
Wieloryb „pożarł” kajakarki [wideo]
Najbardziej luksusowe katamarany, które powstały w Gdańsku. Francis Lapp: My po prostu szyjemy jachty na miarę
[WIDEO] Żuławy. Przejechała przez most zwodzony w trakcie podnoszenia
00:00:31
Agresywne orki atakują i niszczą statki [wideo]
Właściciel szczecińskiego jachtu, który zatonął w Niemczech, musi wydobyć wrak
Dziewczynka na dmuchanym jednorożcu wypłynęła na pełne morze [wideo]
Jachty pięciu rosyjskich oligarchów zakotwiczyły na Malediwach
Kapitan statku MV Hondius przebywa na kwarantannie w ośrodku w Gdyni - jest zdrowy
Branża offshore wind ponownie spotyka się w Sopocie. Trwa VI edycja regat PIMEW
Olimpijskie Centrum Żeglarskie w Gdyni z dofinansowaniem od Ministerstwa Sportu i Turystyki
Kambodża buduje pierwsze w Azji „żywe” muzeum podwodne. Sztuka z ochroną oceanu
Lürssen przekazał 134-metrowy superjacht Deep Blue. Jednostka zmierza do Wielkiej Brytanii
Rumia walczy o poprawną odmianę swoje nazwy. Rozpoczyna walkę z drugim "i"