• <
escort_980x120_gif_2020

Dar Młodzieży wychodzi z Bałtyku. Po Kopenhadze, Stavanger

ew

04.06.2018 12:05 Źródło: Akademia Morska w Gdyni
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Dar Młodzieży wychodzi z Bałtyku. Po Kopenhadze, Stavanger

Partnerzy portalu

Dar Młodzieży wychodzi z Bałtyku. Po Kopenhadze, Stavanger - GospodarkaMorska.pl

W środę 30 maja, w dziesiątym dniu Rejsu Niepodległości, "Dar Młodzieży" zameldował się na wejściu do Kopenhagi. O godz. 10.00 przyjęto pilota - po pół godzinie fregata prawą burtą zacumowała do nabrzeża. Z konsulatu polskiego dostarczono na statek materiały turystyczne - foldery i mapki miasta rekomendujące miejsca godne zwiedzania. W godzinach poobiednich załoga, poza wachtą służbową, została zwolniona na ląd. Następnego dnia, autokarem dojechała kolejna, druga już grupa laureatów konkursu na podmianę - w sumie 56 osób. Popłyną z Kopenhagi przez Stavanger do Szczecina.

Przed południem na rufie odprawiona została msza święta, w której uczestniczyli zarówno członkowie załogi, praktykanci ze szkół morskich oraz laureacji konkursu. Po mszy komendant Lewandowski podjął w salonie księży oraz siostrę zakonną, która przekazała na statek pamiątkowy wizerunek - ikonę AMEN. To projekt prowadzony z inicjatywy siostry Teresy Piękoś przez  młodych katolików 25 narodowości żyjących w Danii - wspólnie zaprojektowana, wykonana i powielana w setkach kopii ikona, to obraz składający się z tysięcy kolorowych kropek, symbolizujących wszystkich ludzi świata, wspólnotę kościoła. Obraz trafić ma m.in. na Światowe Dni Młodzieży do Panamy.

Rozpoczęły się normalne statkowe czynności - wyokrętowano schodzących, załoga rozprowadziła nowo przybyłych po kubrykach, przeprowadzono wstępne szkolenie.

W godzinach popołudniowych niewielkie grupy polonijne, m.in. z klubu Orła Białego, zwiedzały statek. Oficjalną wizytę na "Darze" złożyli polscy dyplomaci z Ambasady RP w Kopenhadze - radca minister Artur Soroko, konsul Dobrosława Siemianowska oraz grupa pracowników, których oprowadzono po statku.

Przygotowanie do wyjścia rozpoczęto do wyjścia o 19.45, jednak ze względu na silny dopychający wiatr nie udało się odcumować. Dopiero krótko przed północą, po przyjściu holownika i pilota rozpoczęto manewry. Pół godziny po północy "Dar Młodzieży" ruszył w kierunku Stavanger.

1 czerwca po podniesieniu bandery i odprawie z młodzieżą rozpoczęto szkolenie - brasowanie i stawianie żagli trójkątnych, ćwiczebne alarmy opuszczania statku, pożarowy. Następnie pierwsze wejścia nowych laureatów na maszty. Słabe wiatry 2-3 nie zachęcają jednak do stawiania żagli. Warunki do żeglugi miały pojawić się dopiero po minięciu trawersu Skagen - o godzinie 19.20 "Dar Młodzieży" wyszedł na Morze Północne. Na wiatr czekano jednak wiele godzin, pracowicie ćwicząc chodzenie na maszty i reje.

Dopiero w sobotę 2 czerwca, ok. 18.30 trochę powiało, przygotowano się do stawiania i wreszcie o 19.00 "Dar Młodzieży" poszedł na żaglach. Wprawdzie kierunek niezbyt sprzyjający i płyną bardziej w kierunku Anglii, ale planowany na niedzielny poranek (po banderze) zwrot sprawi, że ruszą do najbliższego celu podróży.

Za rufą podążającego do Stavanger "Daru Młodzieży" pozostało już ok. 1250 Mm. Planowane wejście do norweskiego portu - poniedziałek 4 czerwca w godzinach rannych.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.