• <
escort_980x120_gif_2020

Dar Młodzieży – ambasador przeszłości i przyszłości

ew

18.07.2018 10:04 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Dar Młodzieży – ambasador przeszłości i przyszłości

Partnerzy portalu

Dar Młodzieży – ambasador przeszłości i przyszłości - GospodarkaMorska.pl

Skandynawia, Niemcy, Francja, Światowe Dni Morza, spotkanie z Papieżem Franciszkiem i słoneczna Teneryfa. To dotychczasowe osiągnięcia załogi Daru Młodzieży, która wyruszyła w rejs dookoła świata, by uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta wyprawa to również okazja do promocji polskiej gospodarki i przedsiębiorczości.


„Jeden naród, jeden cel, jedna wiara” - to motto Senegalu, którego stolicą jest Dakar, kolejny punkt na trasie Rejsu Niepodległości. Kraj ten kojarzy się Polakom głównie ze sportem. Nie tylko za sprawą tegorocznego mundialu, ale także ze względu na najbardziej prestiżową imprezę rajdową „Rajd Dakar”, w którym Polacy odnosili sukcesy na przestrzeni ostatnich lat. Kraj ten przyciąga również polskich przedsiębiorców. „Polscy inwestorzy zbudują strefę ekonomiczną” - takie nagłówki pojawiały się w senegalskich mediach kilka lat temu. Jedna z polskich firm, zajmujących się doradztwem biznesowym otworzyła biuro w tym kraju i nawiązała współpracę z polskimi przedsiębiorcami z sektora spożywczego, energetycznego i usługowego. – Najbliższe miesiące Dar Młodzieży spędzi u wybrzeży Afryki. Nie jest to zwyczajna żeglarska wyprawa. Na pokładzie Daru znajdziemy nie tylko wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu. Regularnie odbywają się tutaj spotkania z przedstawicielami lokalnych władz. Jest to doskonała okazja do promowania nie tylko polskiej historii, ale także polskiego biznesu i polskiej myśli technologicznej. Dar Młodzieży wyposażony jest w panele fotowoltaiczne firmy Tauron,  dzięki którym możemy ładować swoje telefony za pomocą darmowej energii, słonecznej! Natomiast na jednym z naszych żagli widoczne jest logo firmy Orlen, funkcjonującej w kilku europejskich krajach. Promujemy nie tylko przeszłość, ale także przyszłość Polski. – wyjaśnia ks. Jerzy Limanówka, prezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatii.pl jednego z organizatorów Rejsu Niepodległości.

Jest to dobra okazja, by zwrócić uwagę na działalność polskich firm na Czarnym Lądzie. Funkcjonuje tam wiele polskich przedsiębiorstw zrzeszonych w Polskiej Radzie Inwestorów w Afryce. Jest to bardzo perspektywiczny rynek, na którym polskie firmy otrzymają rządowe wsparcie za sprawą nowelizacji ustawy o Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Agencja otworzy 69 placówek, które otrzymają nowe wytyczne, takie jak: organizacja zagranicznych misji gospodarczych sprofilowanych pod kątem konkretnych branż, realizacja programów wsparcia dedykowanych poszczególnym rynkom lub branżom, opracowywanie strategii wejścia przedsiębiorstw na rynki zagraniczne, dokonywanie weryfikacji kontrahentów zagranicznych, a także świadczenie standardowych usług poza granicami kraju, zwiększających dostępność do informacji. W organizację misji gospodarczych i spotkań B2B od kilku lat angażuje się Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl., organizator Rejsu Niepodległości. Dzięki działalności misjonarzy współpracuje przy organizacji misji gospodarczych z polskimi przedsiębiorcami, szczególnie w Rwandzie. Polscy pallotyni pracują tam od 1973 roku. Dzięki znajomości lokalnej sytuacji i kultury nierzadko służą pomocą podczas spotkań biznesowych jako tłumacze. Z ich inicjatywy powstała infrastruktura, w której przedstawiciele instytucji rządowych i biznesowych zatrzymują się podczas misji gospodarczych. Fundacja, budując atmosferę współpracy z Afryką, otworzyła w Warszawie misyjny sklep charytatywny z kawiarnią Amakuru (sklep.salvatti.pl). Importuje kawę Speciality, herbatę i rękodzieło z Rwandy. Za sprawą takich inicjatyw Afrykańczycy nie potrzebują przysłowiowej ryby, ani nawet wędki. Dzięki partnerskim relacjom biznesowym samodzielnie kreują swoją przedsiębiorczość budując jednocześnie swój dobrobyt.

Na trasie Rejsu Niepodległości znajduje się również Singapur. W maju ubiegłego roku na Forum Biznesowym Singapur - Polska, organizowanym przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, podpisano umowy gospodarcze pomiędzy tymi dwoma państwami. Kilka tygodni później Dar Młodzieży uda się do Chin, które rozważają budowę biegnącego przez Polskę Jedwabnego Szlaku. W planie są również porty w Stanach Zjednoczonych, które popierają strategię dywersyfikacji źródeł gazu dla Europy Środkowo-Wschodniej, forsowaną przez Polskę. Trasa Rejsu Niepodległości jest więc zarazem gospodarczą mapą międzynarodowej współpracy gospodarczej naszego kraju.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.