• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Białoruś: Otwarcie polskiej szkółki żeglarskiej nad jeziorem Drywiaty

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Białoruś: Otwarcie polskiej szkółki żeglarskiej nad jeziorem Drywiaty
Białoruś: Otwarcie polskiej szkółki żeglarskiej nad jeziorem Drywiaty - GospodarkaMorska.pl

pc

27.05.2017 Źródło: PAP

Nad jeziorem Drywiaty w Brasławiu, na północy Białorusi, odbył się w sobotę zorganizowany przez ambasadę RP piknik, podczas którego uroczyście otwarto szkółkę żeglarską sfinansowaną w ramach Polskiej Pomocy - projektów rozwojowych finansowanych przez MSZ.

"Otwierając szkołę żeglarską na jeziorze Drywiaty przywracamy naszemu regionowi ten piękny sport, którym Brasław sławił się jeszcze w latach 30." – powiedział przewodniczący brasławskich władz rejonowych Uładzimir Dranieuski podczas uroczystego otwarcia szkółki, w którym wzięli udział m.in. gubernator obwodu witebskiego Mikałaj Szarsniou i ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik.

"Niech białe żagle powiewające nad Drywiatami będą symbolem przyjaźni między Białorusią i Polską" – dodał Dranieuski.

Ambasador Pawlik wyraził nadzieję, że "utworzona w ramach Polskiej Pomocy szkółka żeglarska ożywi piękną tradycję żeglarstwa w Brasławiu, ale także będzie służyć jego mieszkańcom i przyczyni się do rozwoju turystyki". Dodał, że projekt utworzenia szkółki, w ramach którego zakupiono 15 małych jachtów do nauki i motorówkę oraz zbudowano hangar dla łódek i pływający pomost, "to jeden z około 100 tzw. +małych grantów+ sfinansowanych w ramach Polskiej Pomocy na Białorusi w ciągu ostatnich 10 lat".

Brasławszczyzna, która znajdowała się w granicach II RP, to region słynący z jezior i pięknej przyrody. Pojezierze Brasławskie to jedna z potencjalnych największych atrakcji turystycznych na Białorusi, jednak dla przyciągnięcia większej liczby turystów konieczne jest rozbudowanie miejscowej infrastruktury.

Na utworzenie szkółki żeglarskiej polskie MSZ wydało prawie 100 tys. euro. Możliwe jest rozszerzenie projektu o kolejny etap, wart ok. 40 tys. euro, który będzie obejmował m.in. szkolenia. Partnerem projektu realizowanego w ramach Polskiej Pomocy były władze rejonowe w Brasławiu oraz Rotary Club z Mińska.

Podczas imprezy nad Drywiatami odbyła się m.in. prezentacja umiejętności młodych żeglarzy z Brasławia, którzy – jak powiedzieli PAP organizatorzy – naukę podstaw tego sportu rozpoczęli zaledwie kilka dni wcześniej.

Wystąpił również z krótkim programem polski zespół szantowy The Nierobbers. Większy koncert tej grupy zaplanowano na wieczór w ramach odbywającej się w Brasławiu 50. edycji międzynarodowego festiwalu kultury tradycyjnej Brasławskie Błyskawice w parku miejskim Leśniczówka.

Dodatkowym polskim akcentem, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem lokalnych mieszkańców, była towarzysząca festiwalowi degustacja dań polskiej kuchni.

Źródło:
PAP
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31902,00 $ tona 2,04% 22 cze
 Cynk 2841,00 $ tona 0,32% 22 cze
 Aluminium 2375,00 $ tona 0,93% 22 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.