• <

Wynik wyszukiwania - "warunki hydrologiczne" - Wiadomości

„Orka” na finiszu. Do ogłoszenia przetargu zostały tygodnie

Podczas panelu „Modernizacja Marynarki Wojennej RP” w trakcie Defence24 Days odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli polskiej Marynarki Wojennej, Agencji Uzbrojenia i firm z branży zbrojeniowej na temat inwestycji w morski rodzaj sił zbrojnych. W trakcie rozmowy poruszono szereg tematów, w tym aktualny stan programu „Orka”.
07.05.2024

Prom Varsovia, nowy nabytek Polferries, wyrusza w morze

Prom, który tego lata uzupełni flotę Polferries, w najbliższą niedzielę wczesnym rankiem wyruszy ze stoczni i uda się na pierwsze próby morskie. Specjalnie na to przejście od początku marca trwa pogłębianie kanału łączącego stocznię z Morzem Adriatyckim. Ważnym momentem będzie ostatni etap przeprawy, znajdujący się w miejscowości Porto Levante we Włoszech. Varsovia będzie jak dotychczas największą jednostką, która opuści stocznię Cantiere Navale Visentini.
07.04.2024

Ammotrace/Probannt na pokładzie s/y Oceania

Działania mające na celu zapobieganie oraz eliminowanie zagrożeń spowodowanych składowaniem lub występowaniem amunicji w wodach Bałtyku mają długą historię sięgającą bezpośrednio okresu prowadzenia walk w czasie I i II wojny światowej. Polskie ośrodki naukowo-badawcze aktywnie uczestniczą w realizacji tego rodzaju przedsięwzięć. Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonej kilka tygodni temu i opisuje prace, które zostały wykonane w ostatnich dniach kwietnia 2023.
22.05.2023

Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu. Jak wpłynie na turystykę? Pytamy samorządowców i ekspertów

Określana najbardziej widowiskową inwestycją w Polsce zmierza ku końcowi. Jeszcze w tym roku mają popłynąć pierwsze statki przez kanał po przekopie Mierzei Wiślanej. Nowa droga morska nie tylko skróci wiele tras, ale i znacząco wpłynie na lokalny krajobraz turystyczny. O to, jakie nadzieje w związku z inwestycją widzą dla siebie m.in. Frombork, Elbląg, Sztutowo i Krynica Morska, zapytaliśmy włodarzy miejscowości. Głos oddaliśmy również ekspertom z urzędu i naukowcom.
26.02.2022

MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich

„Miejsca zatopienia amunicji chemicznej stanowią trudne do kontrolowania rozproszone punktowe źródła skażeń o nieznanej wielkości. Ponadto mają duże negatywne oddziaływanie na gospodarkę, co powoduje, że Morze Bałtyckie jest mniej bezpieczne i potencjalnie bardziej kosztowne pod kątem inwestycji.”
19.11.2021

Zator lodowy na Wiśle. Nie ma warunków do prowadzenia akcji lodołamania

Obecnie nie ma warunków do prowadzenia lodołamania na Wiśle w rejonie Płocka – podały we wtorek Wody Polskie. Według prezydenta Płocka, lodołamanie jest tam konieczne ze względu na zator lodowy, który utworzył się na rzece poniżej miasta i powoduje przybór wody.
09.02.2021

Lodołamacze przerwały pracę w środkowym biegu Wisły - sytuacja na rzece stabilna

Lodołamacze Wód Polskich, które od połowy ubiegłego tygodnia pracowały w środkowym biegu Wisły, w tym w rejonie Płocka (Mazowieckie), przerwały pracę z powodu niskich temperatur. W Kępie Polskiej, gdzie wcześniej przepływ wody blokował śryż lodowy, Wisła utrzymuje się poniżej stanu ostrzegawczego.
01.02.2021

Obniżył się poziom Wisły w rejonie Kępy Polskiej - pod Płockiem nadal pracują lodołamacze

W Kępie Polskiej (Mazowieckie) poziom Wisły po trwającym od kilku dni wezbraniu, które spowodował nagromadzony śryż lodowy, znacznie się obniżył. W rejonie Płocka w czwartek, podobnie, jak dzień wcześniej, kruszenie lodu na rzece kontynuują lodołamacze.
28.01.2021

Z uwagi na przybór Wisły alarm przeciwpowodziowy w gminie Bodzanów - lodołamacze dotarły do Płocka

W związku z przyborem Wisły w Kępie Polskiej (Mazowieckie) spowodowanym nagromadzonym tam śryżem lodowym, który utrudnia swobodny przepływ wody, w środę ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w gminie Bodzanów. Lodołamacze wysłane do akcji z Włocławka dopłynęły do Płocka.
27.01.2021

Wisła w rejonie Kępy Polskiej przekroczyła stan alarmowy - do akcji ruszyły lodołamacze

Wisła w rejonie Kępy Polskiej (Mazowieckie) o 11 cm przekroczyła w środę stan alarmowy. Powodem przyboru wody jest nagromadzony śryż lodowy, który blokuje jej spływanie. Do akcji wyruszyło 6 lodołamaczy, postawionych wcześniej w stan gotowości. Jednostki kierują się z Włocławka w górę rzeki.
27.01.2021

Środkowy bieg Wisły od Płocka do Włocławska zabezpieczać będzie 6 lodołamaczy

Od 1 grudnia przy tamie we Włocławku będzie stacjonowało sześć lodołamaczy: Orkan, Jaguar, Niedźwiedź, Lew, Sokół i Bawół. W razie potrzeby będą one kruszyły lód na Zbiorniku Włocławskim w środkowym biegu Wisły, płynąc w kierunku Płocka. Jednostki będą pozostawały w gotowości do 15 marca 2021 r.
30.11.2020

O udrażnianiu barier migracyjnych w Światowy Dzień Migracji Ryb [wideo]

Ryby są zwierzętami naturalnie kojarzącymi się z wodą. Ich życie to nieustanna wędrówka – w poszukiwaniu pokarmu, schronienia i przede wszystkim tarlisk. Aby zapewnić ich przetrwanie, należy umożliwić im swobodną migrację rzeczną. Wody Polskie, będące głównym podmiotem odpowiedzialnym za gospodarkę wodną kraju, realizują także zadania służące odtwarzaniu korytarzy migracyjnych i udrażnianie barier stojących na drodze organizmom wodnych. Renaturyzacja wybranych odcinków rzek, modernizacja obiektów hydrotechnicznych i usuwanie wysł
24.10.2020

Przepławki dla ryb łączą ekosystemy rzeczne

Ryby, by mogły się rozwijać i żyć, potrzebują dostępu do kamienistego lub żwirowego podłoża. Muszą mieć możliwość swobodnej wędrówki wzdłuż całej długości rzeki. W poszczególnych sezonach roku i okresach życia przemieszczają się one wzdłuż rzeki w poszukiwaniu pokarmu, odpowiednich kryjówek oraz miejsc tarłowych. Przegradzanie rzek sztuczną zaporą zakłóca ich normalne procesy życiowe lub nawet całkowicie je uniemożliwia.
09.10.2020

Trwają remonty śluz w regionie wodnym Noteci

Wody Polskie, od momentu swojego powstania w 2018 roku, prowadzą sukcesywne prace modernizacyjne na unikatowych, często zabytkowych, obiektach hydrotechnicznych by ich użytkowanie było sprawne, a żegluga na szlakach wodnych stała się bezpieczniejsza i przyjemniejsza. Jednym z takich szlaków jest region wodny Noteci, na którym PGW WP prowadzi inwestycje poprawiające warunki żeglugowe na kwotę ponad 20 mln zł.
04.09.2020

Ocena Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) ws. stanu stada wschodniego dorsza w Morzu Bałtyckim

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zleciło Międzynarodowej Radzie Badań Morza (ICES) wykonanie analizy i oceny efektywności istniejących obszarów i okresów zamkniętych na stan stada wschodniego dorsza w Morzu Bałtyckim. Ministerstwo poprosiło o uwzględnienie w analizie istniejących obszarów zamkniętych w basenach: Bornholmskim, Gdańskim i Gotlandzkim ustanowionych zgodnie z art. 18 Rozporządzenia UE 2016/1139 oraz okresu zamkniętego (od 1 lipca do 31 sierpnia) w podobszarach 25-26 wraz z analizą zasadności ich
03.12.2018

Zbiornik Wodny Włocławek na Wiśle zabezpieczać będzie 6 lodołamaczy

Od 1 grudnia w porcie przy zaporze na Wiśle we Włocławku (woj. kujawsko-pomorskie) stacjonować będzie 6 lodołamaczy - informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej.
27.11.2018

Otwarto drogę wodną Wielkich Jezior Mazurskich i rzeki Pisy

Od poniedziałku otwarta została droga wodna systemu Wielkich Jezior Mazurskich i rzeki Pisy - poinformował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie. Powodem późniejszego niż w poprzednich latach otwarcia szlaków żeglownych były zbyt wysokie stany wód.
19.06.2017

Marynarze na tropie śladów historii

Od 29 maja do 2 czerwca, specjaliści z Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego realizowali prace hydrograficzne na dnie Jeziora Biskupińskiego.
07.06.2017

Batalia o głębokowodną Gdynię

Od czasu do czasu ukazują się informacje, iż wielkie oceaniczne statki w Gdyni się nie pojawią – i że nawet jeśli uda się w końcu przebudować tamtejsze akweny i infrastrukturę hydrotechniczną, żaden odpowiedzialny kapitan dużego statku nie zaryzykuje zawijania do tak ciasnego portu. A to nieprawda!
03.04.2017

Escort - specjalizacja w podwodnych badaniach, pomiarach i monitoringu

Obecna na rynku polskim od ponad 25 lat, działająca początkowo jedynie jako firma serwisowa w zakresie urządzeń elektroniki morskiej, rozszerzyła zakres usług także na inne dziedziny związane także z wodami śródlądowymi. Wyspecjalizowała się w dziedzinie badań podwodnych, monitoringu podwodnego oraz pomiarów hydrograficznych.
20.12.2016

Lodołamacze gotowe, by chronić wiślany Zbiornik Włocławski

Sześć lodołamaczy: „Gepard”, „Lew”, „Jaguar”, „Niedźwiedź”, „Bawół” i „Mors”, będzie zabezpieczało tej zimy wiślany Zbiornik Włocławski – największy sztuczny akwen w Polsce. Wyruszą one do akcji, gdy rzekę pokryje lód utrudniający spływanie wody z górnego jej biegu.
04.12.2016

Żegluga na Odrzańskiej Drodze Wodnej ruszyła pełną parą

W pierwszej połowie marca rzeką Odrą z Opola do Szczecina została przeprowadzona barka motorowa Andromeda z 40-tonowym ładunkiem konstrukcji stalowych. Tegoroczny sezon żeglugowy na rzece Odrze rozpoczął się bardzo dobrze.
12.04.2016

Żegluga na Odrze – ruszył sezon 2016

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zrealizował w tym roku już dwa duże transporty obiektów wielkogabarytowych, które prowadzone były Odrzańską Drogą Wodną. Przed nami realizacja kolejnych transportów, zatem sezon żeglugowy na Odrze już się rozpoczął.
25.03.2016

Rybacy chcą zakazu połowów na 5 lat. Naukowcy: winna natura

Część polskich armatorów postuluje wprowadzenie zakazu połowów na Bałtyku przez pięć lat. Rybacy są zdania, że za słabą kondycją dorsza stoją połowy paszowe. Chcą oni również zmian dotyczących złomowania kutrów i nowego programu pomocowego. Rybacy zawiązali komitet protestacyjny we Władysławowie.
13.10.2015

Co z tym dorszem?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło czasowe zawieszenie działalności połowowej dla jednostek poławiających w strefie przybrzeżnej. Powodem wprowadzenia ograniczenia jest ochrona żywych zasobów dorsza bałtyckiego. Sytuacja związana z występowaniem dorsza w Bałtyku jest zła, to wiedzą wszyscy. Nikt za to nie wie do końca dlaczego.
05.10.2015

Urząd Morski: Przekop Mierzei Wiślanej będzie szkodził środowisku

Inwestycja była jednym z głównych punktów spornych podczas przedterminowych wyborów w Elblągu. Samorządowcy uważają, że dzięki temu cały region stałby się atrakcyjniejszy. Inwestycja będzie miała jednak negatywny wpływ na środowisko - ocenił Urząd Morski w Gdyni.
15.10.2013

Którędy najbezpieczniej przekopać Mierzeję Wiślaną?

Przekopanie kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej w Piaskach albo Nowym Świecie będzie najmniej szkodliwe dla środowiska naturalnego; najbardziej negatywne skutki dla przyrody pociągnie za sobą przekopanie Mierzei w Skowronkach i Przebrnie - ocenili naukowcy.
14.10.2013

Gazprom nieprzygotowany na wyciek

Gazprom, operator platformy wiertniczej Prirazlomnaja, nie jest przygotowany na zapobieganie skutkom wycieku ropy naftowej – ostrzega organizacja ekologiczna WWF. Trudne warunki na arktycznym Morzu Barentsa uniemożliwiają skuteczne usuwanie rezultatów ewentualnej katastrofy. Naukowcy z rosyjskiego centrum analiz Informatica sprawdzili, jakie skutki pociągnęłaby za sobą ewentualna awaria platformy wiertniczej.
27.08.2012

Kto wyprowadzi Gdynię w morze?

Z kpt.ż.w. inż. Zbigniewem Wyganowskim, głównym inspektorem Inspektoratu Bezpieczeństwa Żeglugi w Urzędzie Morskim w Gdyni oraz starszym mechanikiem, inż. Adamem Stróżykiem, przewodniczącym Stowarzyszenia Starszych Mechaników Morskich, rozmawia Maciej Borkowski.
19.07.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.