• <

Wynik wyszukiwania - "unia" - Wiadomości

Szef MAE ostrzega Europę, aby przygotowała się na całkowite odcięcie gazu przez Rosję

Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) apeluje, aby Europa przygotowała się na całkowite odcięcie dostaw gazu z Rosji. Zdaniem dyrektora MAE Fatiha Birola trzeba to zrobić natychmiast.
22.06.2022

Białoruś targuje się o tranzyt ukraińskiego zboża do portów

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka stwierdził, że Białoruś może wydać zgodę na transportu ukraińskiego zboża przez swoje terytorium do portów państw bałtyckich jeśli te zezwolą na transport białoruskich towarów.
14.06.2022

OSW: maleje rola KE w wypracowywaniu wspólnych zasad relacji gazowych UE z Rosją

Maleje rola Komisji Europejskiej w wypracowywaniu wspólnych zasad relacji gazowych UE z Rosją - napisała w opublikowanym w piątek raporcie ekspertka Ośrodka Studiów Wschodnich Agata Łoskot-Strachota. Wskazała jednak, że od kwietnia br. dostawy z Rosji zmniejszyły się w sumie ok. 23 mld m3 surowca.
03.06.2022

Anna Moskwa: w najbliższych dniach dopracowanie szczegółów ws. zakazu importu rosyjskiej ropy do UE

Embargo na rosyjską ropę przyjęte przez Radę Europejską w sprawie 6. pakietu sankcji przeciw Rosji jest solidarne; najbliższe godziny i dni to będzie dopracowanie szczegółów - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
31.05.2022

UE. Rada Europejska porozumiała się w sprawie szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji

Unijni przywódcy porozumieli się w nocy z poniedziałku na wtorek, że szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji obejmie ropę naftową oraz produkty ropopochodne dostarczane z Rosji do państw członkowskich, z tymczasowym wyjątkiem dla ropy dostarczanej rurociągiem.
31.05.2022

UE chce zablokować morski transport rosyjskiej ropy do krajów trzecich

Jak podają źródła, w proponowanym przez UE planie kolejnych sankcji gospodarczych na Rosję znajduje się również możliwość zablokowania transportu rosyjskich surowców przez instytucje zarejestrowane w krajach unijnych.
05.05.2022

Źródło: Unia proponuje, by embargo na rosyjską ropę weszło życie w ciągu pół roku; nie ma porozumienia

Według propozycji Unii Europejskiej embargo na rosyjską ropę miałoby wejść w życie w ciągu sześciu miesięcy, bez stopniowego wycofywania się z umów - informuje w środę anonimowe źródło agencji Reutera. Ale w środę kraje członkowskie nie osiągnęły porozumienia.
04.05.2022

Odejście od rosyjskiego gazu utrudni konkurencja na rynku LNG. Języczkiem u wagi będzie Azja

W miarę dążenia europejskich gospodarek do celu zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu, Staremu Kontynentowi będzie coraz trudniej zwrócić się do Azji po zapasowe ilości błękitnego paliwa w perspektywie do 2025 roku. Jak ujął to Massimo Di Odoardo z grupy ekspertów ds. gazu Wood Mackenzie, aby zaspokoić przyszłe zapotrzebowanie na LNG w ciągu najbliższych kilku lat "Europa i Azja będą musiały ciągnąć za końce tego samego koca".
13.04.2022

PAP: unijne sankcje zabronią importu węgla z Rosji

Polska Agencja Prasowa donosi, że najnowszy projekt nowych unijnych sankcji zakłada wprowadzenie zakazu importu węgla z Rosji do UE.
05.04.2022

Kumoch: Polska nie może wprowadzić embarga na surowce z Rosji, ponieważ jest to kompetencja KE

Polska nie może wprowadzić embarga na surowce energetyczne z Rosji, ponieważ tego typu polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji Komisji Europejskiej - powiedział szef BPM Jakub Kumoch. Według niego, należałoby wprowadzić embargo na poziomie całej UE, które pozwoliłoby rozłożyć koszty.
30.03.2022

Rada Europejska: Unia wyeliminuje zależność od importu rosyjskiego gazu, ropy i węgla tak szybko, jak to możliwe

Unia Europejska wyeliminuje zależność od importu rosyjskiego gazu, ropy i węgla tak szybko, jak to możliwe - czytamy we wnioskach zakończonego w piątek wieczorem dwudniowego szczytu przywódców Unii Europejskiej w Brukseli.
25.03.2022

Szwajcaria przyjmuje sankcje UE wobec Rosji, m.in. dotyczące żeglugi

Szwajcaria wprowadza w życie kolejny pakiet sankcji, nałożonych przez Unię Europejską na Rosję - poinformował w piątek rząd w Bernie. Chodzi o czwarty pakiet unijnych restrykcji wobec Moskwy.
25.03.2022

"FT": USA i UE finalizują plan dostaw dodatkowych 15 mld metrów sześciennych LNG dla Europy

USA i UE finalizują plan dostaw dodatkowych 15 mld metrów sześciennych gazu LNG dla Europy. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mogą poinformować o porozumieniu w tej sprawie już w piątek rano - podał w czwartek wieczorem "Financial Times".
24.03.2022

Szefowa Komisji Europejskiej zapowiada rozmowę z prezydentem USA o dodatkowych dostawach LNG

Będę rozmawiać z prezydentem USA Joe Bidenem na temat dodatkowych dostaw gazu LNG - zapowiedziała w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Potwierdziła również, że UE planuje dokonywać wspólnych zakupów gazu.
23.03.2022

Projekt konkluzji szczytu UE: Unia ma pilnie pracować na wspólnymi zakupami gazu, LNG i wodoru

Unia Europejska będzie pilnie pracować nad wspólnymi zakupami gazu, LNG i wodoru - taki zapis znajduje się w projekcie konkluzji na rozpoczynający się w czwartek szczyt UE, do którego dotarła PAP.
22.03.2022

Polska postuluje kolejne sankcje na rosyjską ropę, gaz i węgiel

Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś na spotkaniu ambasadorów państw UE w Brukseli apelował w piątek m.in. o objęcie sankcjami gazu, ropy i węgla jako głównych źródeł dochodów Rosji – dowiedziała się nieoficjalnie PAP. Sadoś podkreślał na spotkaniu, że jeśli UE nie przestanie kupować tych surowców od Rosji, będzie dostarczać Putinowi pieniądze na finansowanie wojny na Ukrainie.
18.03.2022

Były prezes PGNiG: w ciągu 3-5 lat Unia Europejska może uniezależnić się od rosyjskiego gazu

Natychmiastowa rezygnacja z rosyjskiego gazu i ropy jest niemożliwa, ale Unia Europejska może się uniezależnić od nich w ciągu 3-5 lat – powiedział w niedzielę w Polsat News były prezes PGNiG Piotr Woźniak.
14.03.2022

Biden: Razem z UE i G7 zawiesimy normalne stosunki handlowe z Rosją

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w piątek, że Stany Zjednoczone wraz z Unią Europejską i państwami G7 zawieszą normalne stosunki handlowe z Rosją, odbierając jej status preferowanego partnera handlowego (MFN). Ogłosił też, że Rosja nie będzie mogła korzystać z pożyczek MFW i Banku Światowego, oraz zapowiedział zakaz importu rosyjskiego alkoholu, diamentów i owoców morza.
11.03.2022

Analitycy: Nord Stream 2 kształtuje relacje między Rosją a UE

Gazprom znacząco wpływa na sytuację na rynku gazu w UE, wykorzystując pozycję największego dostawcy; Rosja dąży nie tylko do uruchomienia Nord Stream 2, ale i powrotu na większą skalę do kontraktów długoterminowych – oceniają analitycy.
25.10.2021

Finałowa konferencja programu SBTL: dziękujemy za owocną współpracę!

Sassnitz-Mukran, 29.09.2021 - Finałowa konferencja projektu SBTL - South Baltic Transport Loops - zakończyła się wczoraj ekscytującym panelem dyskusyjnym na temat "Przyszłość żeglugi i logistyki w regionie południowego Bałtyku".
30.09.2021

Zbliża się deadline zakończenia włosko-francuskiej umowy stoczniowej

Planowane przejęcie francuskiej stoczni Chantiers de l’Atlantique przez włoskie Fincantieri może zakończyć się fiaskiem, bez natychmiastowej politycznej interwencji ze strony Rzymu lub Paryża.
30.12.2020

Czy Polska potrzebuje Funduszy z Unii?

Jak słyszymy, coraz częściej ze strony niektórych polityków pojawiają się wątpliwości, a nawet pewność, że Polska nie potrzebuje funduszy unijnych, a już na pewno, że nie wszystkich. Z czego faktycznie zrezygnowalibyśmy, albo co zyskalibyśmy bez tych środków?
04.12.2020

Michel i Von der Leyen w PE: porozumienie ze szczytu jest przełomem

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa KE Ursula von der Leyen przekonywali w PE, że porozumienie na szczycie jest przełomem dla UE. Przyznali jednak, że w kwestii finansowania nauki i zdrowia nie udało się osiągnąć tyle, ile zakładano.
23.07.2020

Centrum Unijnych Projektów Transportowych

unia europejska,dotacje z unii

„Bałtyk to nasza wspólna sprawa”. W Gdańsku rozpoczęło się 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego

Bałtyk to nasza wspólna sprawa – mówił w środę w Gdańsku marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podczas otwarcia 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego. To najważniejsze międzynarodowe wydarzenie, podczas którego poruszane są tematy związane z rozwojem regionu Bałtyku, gospodarką w obiegu zamkniętym i problemami demograficznymi. W Forum uczestniczy prawie 800 osób z całej Europy.
13.06.2019

Zabytkowy żaglowiec promuje w Gdyni ekologiczną żywność. Byliśmy na pokładzie

Le Marité w Gdyni. Ten prawie 100-letni zabytkowy żaglowiec można bezpłatnie zwiedzać jeszcze do czwartku. Cumująca przy Nabrzeżu Pomorskim jednostka przypłynęła do Polski z niezwykłą misją. Byliśmy na pokładzie.
19.09.2018

W DCT Gdańsk testowane są urządzenia do inspekcji towarów na granicy. Wśród nich m.in. „sztuczny pies”

Technologia RTG, nowoczesna bramka radiometryczna (RPM) oraz „sztuczny pies. Te trzy urządzenia do inspekcji towarów na granicy testowane są obecnie w DCT Gdańsk w ramach projektu C-BORD, realizowanego m.in. przez Izbę Administracji Skarbowej w Gdańsku. Jego główne cele to usprawnienie kontroli celno-skarbowej oraz zwiększenie bezpieczeństwa i wykrywalności przemycanych w kontenerach towarów.
21.06.2018

Unijne pieniądze na nowy terminal promowy w Gdyni i modernizację wejścia do portu w Gdańsku

Prawie 117 mln zł unijnego dofinansowania otrzyma Zarząd Morskiego Portu Gdynia na budowę terminalu promowego do obsługi dużych promów. Z kolei do Urzędu Morskiego w Gdyni trafią ponad 132 mln zł na kolejny etap modernizacji wejścia do portu wewnętrznego w Gdańsku. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
19.06.2018

Rumuński żaglowiec Mircea po raz pierwszy zacumował w Gdyni

Mircea – żaglowiec szkolny Rumuńskiej Marynarki Wojennej, już w Gdyni. Jednostka zacumowała w środę rano przy Nabrzeżu Pomorskim. Do piątku pokład statku jest otwarty dla zwiedzających.
26.07.2017

Podniesienie bandery na Herkulesie – najmocniejszym holowniku na Bałtyku

Nowoczesny, imponujący i ma potężną moc. To Herkules – najnowszy holownik „WUŻ” Port and Maritime Service. Na jednostce uroczyście podniesiono banderę i wkrótce Herkules zaczyna pracę.
17.11.2016

Zobacz namocniejszy holownik na polskim wybrzeżu – HERKULES dotarł do Gdańska

Tak mocnej jednostki tego typu w Polsce jeszcze nie było. Herkules, najnowszy holownik „WUŻ” Port and Maritime Service, przypłynął do Gdańska z Galati w Rumunii. Będzie najmocniejszym ze stacjonujących dotychczas w polskich portach.
01.11.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.