• <

Wynik wyszukiwania - "sztokholm" - Wiadomości

Pierwszy na świecie bezzałogowy prom elektryczny pływa już w Sztokholmie

Pierwszy na świecie komercyjny bezzałogowy prom elektryczny MF Estelle wypłynął w poniedziałek w regularną trasę. Statek mogący pomieścić 30 osób oraz rowery połączył wyspy Kungsholmen z Soedermalm, będącymi dzielnicami miasta.
12.06.2023

W Sztokholmie żaglowiec "Dar Młodzieży" promuje Dni Dziedzictwa Polskiego

Żaglowiec "Dar Młodzieży" przypłynął do Sztokholmu, aby w weekend uczestniczyć w Dniach Dziedzictwa Polskiego. W piątek na pokładzie statku odbyły się uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja z udziałem szwedzkich polityków i dyplomatów akredytowanych w Szwecji.
12.05.2023

Wśród załogi okrętu Vasa była kobieta

Jeden ze szkieletów, znalezionych w XVII-wiecznym okręcie Vasa, należał do kobiety – informuje strona Uniwersytetu w Uppsali.
10.04.2023

Rozpoczyna się 41. rejs Daru Młodzieży

Utytułowany żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wypłynął do belgijskiego portu w Antwerpii. Stamtąd wyruszy następnie na portugalską Maderę. Jest to tylko część dłuższej, zaplanowanej w tym roku działalności jednostki.
21.03.2023

Pożar w rafinerii pod Sztokholmem

W rafinerii Nynas pod Sztokholmem wybuchł we wtorek pożar, pali się ropa naftowa. Trwa akcja gaśnicza, kilka osób odniosło lekkie obrażenia, zostały opatrzone na miejscu - poinformowała lokalna policja.
31.01.2023

Szybki transport w Sztokholmie zapewnią elektryczne promy Candela P-12 Shuttle

Czy może być coś szybszego niż metro i tramwaje w mieście? Eksperci twierdzą, że duże miasta nie wykorzystują w pełni potencjału transportu rzecznego. Szwedzki producent łodzi elektrycznych Candela wdroży w stolicy Szwecji pierwsze elektryczne promy, które mają zapewnić szybki transport mieszkańców z przedmieść miast do centrum – w zaledwie 25 minut.
26.06.2022

Sztokholm Norvik z największym systemem paneli słonecznych

Sztokholmski port Norvik wzbogacił się o największy w szwedzkich portach system paneli słonecznych. To element programu inwestycyjnego mającego na celu zmniejszenie emisji.
24.09.2021

CorPower: największy na świecie tester energii fal jest prawie ukończony

Twórca technologii energii fal, firma CorPower, powiedziała w tym tygodniu, że po dwóch latach zbliża się do ukończenia „największej na świecie platformy do testowania energii fal”.
13.05.2021

Z Gdyni do Sztokholmu. Ruszył kolejny wyścig pełnomorski The Ocean Race Europe Prologue.

Cztery jednostki VO65 w samo południe opuściły Gdynię, kończąc tym samym etap rywalizacji na wodach Zatoki Gdańskiej. Jachty wyruszyły w kierunku Sztokholmu, mijając po drodze boje zwrotną w Sopocie. Zwieńczyło to trzydniowy pobyt załóg w Polsce, który był częścią The Ocean Race Europe Prologue. Regaty te są przedsmakiem europejskiej odsłony najtrudniejszych załogowych okołoziemskich regat na świecie, która wystartuje 27 maja w Lorient (Francja).
13.05.2021

Szwecja: Odnalezione w Vaxholm wraki to okręty wykorzystane do najazdu na Polskę w XVII wieku

Odnalezione w 2019 roku w pobliżu Vaxholm pod Sztokholmem dwa wraki to okręty wojenne "Apollo" oraz "Maria", które zostały wykorzystane przez króla Szwecji Karola X Gustawa do najazdu na Polskę w XVII wieku - poinformowali w środę archeolodzy.
12.05.2021

Sztokholm – raport z rynku portowego

Sztokholm wraz ze swoimi obszarami satelitarnymi jest szwedzkim portem zlokalizowanym na południowym wybrzeżu tego kraju. Jest to jeden z najistotniejszych elementów transportowo-logistycznych całej Szwecji, ponieważ w tym rejonie skupia się około 50 proc. całej krajowej konsumpcji. Rejon Sztokholmu słynie przede wszystkim z ruchu pasażerskiego i ro-ro a w dalszej kolejności kontenerowego, który obsługiwany jest za pomocą najnowocześniejszych przyjaznych środowisku technologii.
11.05.2021

Szwedzki rząd przyznał eko-bonusy firmom żeglugowym

Szwedzki rząd nagrodził cztery firmy żeglugowe specjalnym bonusem środowiskowym za innowacyjne i zrównoważone inwestycje.
04.03.2021

Port Sztokholm szuka finansowania dla swoich zielonych inwestycji

Port Sztokholm, do spółki ze swoim odpowiednikami z Belfastu, Lubeki i Gentu, złożył wniosek o u dodatkowe środki finansowe w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.
18.02.2021

Ports of Stockholm zapewni wycieczkowcom moc z lądu

Ports of Stockholm otrzymało fundusze z Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska i Unii Europejskiej na budowę infrastruktury do zapewnienia mocy z lądu dla statków wycieczkowych.
11.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.