• <

Wynik wyszukiwania - "szpieg" - Wiadomości

W Niemczech zatrzymano osoby szpiegujące na rzecz Chin. Chciały zakupić technologie dla sił morskich

Ambasada Chin w Berlinie stanowczo odrzuciła oskarżenia o prowadzenie przez Pekin działalności szpiegowskiej w Niemczech po zatrzymaniu w poniedziałek trojga Niemców pod zarzutem współpracy z chińskimi tajnymi służbami.
23.04.2024

Ruch oporu na Krymie opublikował dokumenty związane z produkcją rosyjskich pocisków manewrujących

Ukraińscy partyzantów pokazali tajne dokumenty dotyczące produkcji rosyjskich pocisków manewrujących Ch-32 w jednym z wyspecjalizowanych przedsiębiorstw w Rosji. W 2024 roku planowanych jest tam 224 pociski tego typu.
19.03.2024

Szpiegował porty w Gdańsku i Gdyni za 900 zł

Latem zeszłego roku ABW zatrzymało kolejnego członka siatki szpiegowskiej zbierającej w Polsce informacje na zlecenie Rosji. 39-letni Białorusin interesował się m.in. portami w Gdańsku i Gdyni, gdzie odbywają się przeładunki wojsk NATO.
20.02.2024

Ukraina. Zatrzymano zdrajcę, który miał szpiegować ukraińskie statki

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zdemaskowała kolejnego agenta rosyjskich służb specjalnych; zbierał on informacje wywiadowcze na temat Sił Obronnych w pobliżu Morza Czarnego w Mykołajowie. SBU uniemożliwiła przekazanie okupantom informacji, które planowali wykorzystać do ukierunkowanych nalotów w regionie.
09.02.2024

Oficer Marynarki Wojennej Włoch skazany na więzienie. Był rosyjskim szpiegiem

Wyrok 20 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Rosji i korupcję wymierzył w piątek sąd w Rzymie oficerowi włoskiej marynarki wojennej Walterowi Biotowi - podała agencja ANSA. Został aresztowany na parkingu w stolicy Włoch w marcu 2021 roku w chwili, gdy przekazywał tajne dokumenty urzędnikom rosyjskiej ambasady.
22.01.2024

Zestrzelony na amerykańskich wodach chiński balon szpiegowski korzystał z Internetu od dostawcy z USA

Amerykański wywiad ustalił, że chiński balon szpiegowski, który przeleciał w tym roku nad terytorium USA, korzystał z połączenia internetowego od jednego z amerykańskich dostawców – podała stacja NBC News, powołując się na trzy anonimowe źródła.
30.12.2023

Rosyjski statek szpiegowski pojawił się na portuglskich wodach. Trudne święta dla marynarzy

Boże Narodzenie to czas, który wiele osób spędza w rodzinnym gronie. Jednakże także wtedy siły morskie muszą być gotowe do działania w obliczu zagrożeń, o czym przekonali się marynarze Marynarki Wojennej Portugalii (Marinha Portugesa). Działania były prowadzone na Atlantyku, nieopodal Azorów, wysp należących do Portugalii.
28.12.2023

Marynarz US Navy miał przesyłać informacje Chinom. Zdaniem prokuratury... zachęcała go matka

Amerykańscy śledczy odkryli nietypowy powód szpiegostwa, w jakie został zamieszany młody marynarz chińskiego pochodzenia. Jak podała prokuratura, miała za tym stać... jego matka, która zachęcała oskarżonego o dostarczanie poufnych informacji wojskowych dla chińskiego wywiadu. Sugerowała mu, że pomoże mu to otrzymać potem intratną i dobrze płatną pracę dla Chin.
09.08.2023

ABW zatrzymała osobę podejrzewaną o szpiegostwo na rzecz Rosji. Miała zbierać informację m.in. o portach morskich

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała szesnastą osobę podejrzewaną o szpiegostwo na rzecz Rosji, podał minister koordynator służb specjalnych, szef MSWiA Mariusz Kamiński.
04.08.2023

ABW zatrzymała członka siatki szpiegowskiej prowadzącą obserwację m.in. portów morskich i obiektów militanych

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował w mediach społecznościowych, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejnego członka siatki szpiegowskiej pracującej dla rosyjskiego wywiadu. Podejrzany prowadził obserwację portów morskich i obiektów militarnych.
10.07.2023

Podejrzany statek od kilku dni stoi na kotwicy nieopodal polskiej platformy wiertniczej

Pływający pod banderą Wysp Marshala masowiec Agia Irini od kilku dni praktycznie stoi nieopodal platformy do wydobycia ropy, należącej do Lotos Pertobaltic.
18.06.2023

"Corriere della Sera" po wypadku na jeziorze Maggiore: agenci Mosadu mieli powstrzymać wykradanie wojskowych technologii przez Rosjan

Przyjazdy agentów Mosadu nad jezioro Maggiore miały na celu powstrzymanie wykradania wojskowych technologii przez Rosjan – pisze dziennik "Corriere della Sera", nawiązując do wypadku pod koniec maja, w którym zginęły cztery osoby, w tym agenci służb specjalnych. W okolicy jeziora znajdują się firmy produkujące komponenty m.in. dla koncernu wojskowego Leonardo.
06.06.2023

Polski okręt rozpoznawczy zaobserwowany w Zatoce Fińskiej

Wśród wielu jednostek obecnych na akwenie morskim dzielonym przez Estonię, Finlandię i Rosję pojawił się okręt rozpoznania radioelektronicznego, ORP Hydrograf, należący do Dywizjonu Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów. Sygnał okrętu można zaobserwować na stronach umożliwiających śledzenie jednostek morskich.
26.05.2023

Najsłynniejszy szpieg pośród waleni powrócił

Bieługa 007, zwana również „Whaledimirem”, czyli tajemniczy waleń ze specjalną uprzężą, o którym mówi się, że mógł zostać „wyszkolony” przez rosyjskie służby do walenich akcji szpiegowskich, przypłynął do Oslo.
25.05.2023

Chiński balon miał być częścią szerokiej kampanii wywiadowczej Pekinu

Zestrzelony nad terytorium USA przez myśliwiec F-22 chiński był rzekomo częścią szerokiej kampanii zwiadu z powietrza, w ramach której Pekin od lat obserwował instalacje wojskowe w kilku krajach.
08.02.2023

80 lat temu Naziści rozstrzelali polskiego superszpiega, który wysadzał ich okręty

80 lat temu, 4 stycznia 1943 r., polski bojownik greckiego ruchu oporu Jerzy Iwanow-Szajnowicz został rozstrzelany przez Niemców. Zorganizował on siatkę wywiadowczą w porcie Pireus i innych greckich miastach. Niemcy skazali go na trzykrotną karę śmierci. Ostatnie jego słowa brzmiały "Niech żyje Grecja! Niech żyje Polska!".
04.01.2023

Rosyjski okręt próbował szpiegować brytyjskie testy dronów morskich

Brytyjska marynarka wojenna przeprowadzała na Morzu Północny testy z dronami morskimi z autonomicznymi wyrzutniami pocisków. Według "Scottish Daily Express" wykryto wtedy też próbę szpiegowania tych badań przez rosyjski okręt.
21.11.2022

Rosyjski statek szpiegowski namierzony w pobliżu Szkocji

W Moray Firth, zatoce Morza Północnego w pobliżu szkockiego wybrzeża, został zauważony statek badawczy Admirał Władimirski. Podejrzewa się, że w rzeczywistości to jednostka prowadząca działania rozpoznawcze i zbierająca informacje o aktywności brytyjskich sił zbrojnych.
17.11.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.