• <

Wynik wyszukiwania - "ocieplenie" - Wiadomości

Największa góra lodowa świata zaczęła się poruszać po ponad 30 latach

Największa na świecie góra lodowa - A23a - porusza się po ponad 30 latach - poinformowała w piątek stacja BBC.
24.11.2023

Podnoszący się poziom mórz zagraża wybrzeżom Izmiru i Stambułu, w tym najważniejszym zabytkom nad Bosforem

Podnoszący się poziom mórz zagraża wybrzeżom położonych na zachodzie Turcji Izmiru i Stambułu, w tym najważniejszym zabytkom nad Bosforem, wynika z raportu Global Balance Association, cytowanego w sobotę przez agencję Anatolia.
09.09.2023

Raport: wzrost temperatury w zlewisku Morza Bałtyckiego jest wyższy od średniego wzrostu na Ziemi

Wzrost temperatury w zlewisku Morza Bałtyckiego wynoszący 0,08 stopni Celsjusza na dekadę jest wyższy od średniego wzrostu na całej Ziemi szacowanego na 0,05 stopni Celsjusza - wskazano w raporcie Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego.
08.08.2023

Badanie: wody Arktyki będą wolne od lodu za niecałe 10 lat, wcześniej niż zakładano

Wody Arktyki mogą być latem wolne od lodu już za niecałe 10 lat, a to znaczy, że mogą być łatwiej dostępne dla żeglugi przynajmniej dziesięć lat wcześniej niż zakładano – wynika z badania naukowców z Kanady, Korei Południowej i Niemiec.
09.06.2023

Po 2019 roku tempo wzbierania wód wokół Półwyspu Iberyjskiego wzrosło niemal dwukrotnie

Z badań hiszpańskiego Instytutu Oceanografii, działającego w ramach Wyższej Rady Badań Naukowych (CSIC) w Madrycie wynika, że po 2019 roku tempo wzrostu poziomu wód wokół Półwyspu Iberyjskiego wzrosło niemal dwukrotnie.
09.06.2023

Kopenhaga jako Światowa Stolicy Architektury 2023 roku zainaugurowała obchody z tej okazji

Kopenhaga to miasto znane z takich obiektów jak biblioteka Czarny Diament czy stok narciarski stworzony na zboczu spalarni. W związku z przyznanym jej tytułem w 2023 roku zaplanowano ponad 300 różnych wydarzeń.
17.01.2023

Mniejsza ilość lodu morskiego powoduje ekstremalne opady na Svalbardzie

Nowe badania tłumaczą, dlaczego na stosunkowo suchym do niedawna Svalbardzie coraz częściej pojawiają się ulewne deszcze.
06.10.2022

Znikają arktyczne jeziora

Wskutek zmian klimatu i szybkiego ocieplania się Arktyki zanikają arktyczne jeziora – informują naukowcy na łamach pisma „Nature Climate Change”.
02.09.2022

Morze Barentsa ociepla się siedem razy szybciej

Temperatura w Arktyce wzrasta cztery razy szybciej niż w pozostałej części Ziemi - wynika z opublikowanego w czwartek badania naukowców z Fińskiego Instytutu Meteorologicznego, którzy przeanalizowali tendencje dotyczące poziomu temperatury za kołem podbiegunowym w latach 1979-2021.
11.08.2022

Ocieplenie klimatu to dłuższy sezon żeglugowy w Arktyce

Arktyka się systematycznie ociepla, co przekłada się m.in. na wydłużenie sezonu żeglugowego w regionie.
08.07.2022

„Lodowiec zagłady” topnieje. Poziom morza może wzrosnąć o 65 cm

Globalne ocieplenie już wkrótce może przynieść katastrofalne skutki. Według naukowców lodowiec szelfowy Thwaites może wkrótce stopnieć. To oznacza, że istnieje poważne ryzyko, że globalny poziom morza może wzrosnąć aż o 65 cm.
07.01.2022

Arktyczne wybrzeże Rosji zmniejsza się rocznie o 7 tys. hektarów

W nowym badaniu Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU) szacuje się, że około 7 tys. hektarów ziemi w rosyjskiej Arktyce jest corocznie wymywanych do morza z powodu zmiany klimatu - podał norweski portal Barents Observer.
03.01.2022

Pandemia zmieniła postrzeganie zmian klimatu i ich skutków

Zdaniem ponad 70 proc. badanych w długoterminowej perspektywie zmiany klimatu są tak samo poważnym kryzysem jak COVID-19. Pandemia wpłynęła na postrzeganie kwestii klimatycznych i ich wpływu na jakość życia i zdrowia. Jednocześnie pokazała też, że systemy społeczne, gospodarcze i polityczne nie są zaprojektowane tak, aby umożliwić odpowiednią reakcję na tego typu zagrożenia. Przykładem mogą być globalne łańcuchy dostaw, które zostały zerwane przez zamknięcie granic.
10.12.2020

Lód morski Oceanu Arktycznego w tym roku jeszcze nie zaczął zamarzać: armatorzy nie narzekają

Historycznie rzecz biorąc, Ocean Arktyczny zamarzał aż po same brzegi (północne wybrzeża Kanady, Grenlandii, Rosji i Alaski) każdej zimy - pokrywał się 14 milionami kilometrów kwadratowych lodu - a następnie topniał z powrotem do około połowy tego obszaru w ciągu następnego lata. Nie w tym roku.
30.10.2020

NATO wobec zmian klimatu – oczekiwania i możliwości

Zmiany klimatu nasilają zagrożenia dla NATO związane m.in. z katastrofami naturalnymi, nieregularnymi migracjami i lokalnymi konfliktami. Zaczynają być też postrzegane przez społeczeństwa państw członkowskich jako jedno z głównych wyzwań. Dlatego zaangażowanie NATO w zwalczanie przyczyn i skutków zmian klimatu będzie ważnym elementem wzmacniania społecznego poparcia dla Sojuszu i jego politycznej spójności.
29.10.2020

Znamy powód katastrofy ekologicznej u wybrzeży Kamczatki

Naukowcy i eksperci znaleźli wytłumaczenie dla masowej śmierci organizmów morskich i ekspozycji ludzi na toksyny na Pacyfiku. Powodem wszystkiego są glony, a mówiąc szerzej - globalne ocieplenie.
22.10.2020

Topniejąca wieczna zmarzlina może wywołać potężne tsunami na Alasce

Naukowcy twierdzą, że topnienie wiecznej zmarzliny na Alasce może doprowadzić do niszczycielskiego tsunami, podaje „The Guardian”.
22.10.2020

Globalne ocieplenie: wersja dla niewtajemniczonych

W medialnych dyskusjach słyszymy często opinie o tym, że klimat jest bardzo skomplikowany, a więc nie jesteśmy w stanie zrozumieć jak działa, i co więcej, nie jesteśmy w stanie udowodnić, co jest przyczyną globalnego ocieplenia. Tymczasem podstawy są naprawdę proste.
20.10.2020

Rejs historycznego żaglowca Sedov przez Arktykę: po drodze nie napotkał lodu

Po raz pierwszy tego typu statek pływał po rosyjskiej trasie arktycznej między Pacyfikiem a Atlantykiem. Sedov w miniony wtorek minął południowy kraniec archipelagu Novaya Zemlya i spodziewany jest w Murmańsku jeszcze w tym tygodniu.
16.10.2020

Wrzesień 2020 r. najcieplejszym w historii

Tegoroczny wrzesień jest o 0,05 st. C cieplejszy niż wrzesień roku 2019, co czyni go jak dotąd najcieplejszym wrześniem w historii - wynika z analiz Copernicus Climate Change Service.
12.10.2020

Najwięksi światowi handlowcy dążą do ograniczenia emisji w żegludze

W środę niektórzy z największych światowych koncernów surowcowych i energetycznych podjęli inicjatywę ograniczenia i śledzenia emisji ze statków, które czarterują.
11.10.2020

Merkel po spotkaniu z Thunberg: ocieplanie się klimatu to globalne wyzwanie

Na swym dzisiejszym spotkaniu ze szwedzką aktywistką klimatyczną Gretą Thunberg w Berlinie, kanclerz Niemiec Angela Merkel określiła ocieplanie się klimatu Ziemi jako globalne wyzwanie - napisał w oświadczeniu rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.
20.08.2020

Izomedia izolacja natryskowa

izolacja pianka,natrysk,izolacja termiczna,ocieplenie poddasza pianka,izolacja natryskowa,pianka poliuretanowa,otwartokomorowa,zamkniętokomorowa,

Stan i trendy w morzach i oceanach. W Gdyni zakończyła się II Konferencja Naukowa Polskich Badaczy Morza

Mikroplastik w środowisku morskim, zatopiona amunicja, biologia morza czy prawne aspekty morskiego planowania przestrzennego. To tylko niektóre tematy poruszane podczas II Konferencji Naukowej Polskich Badaczy Morza, która w środę zakończyła się w Gdyni. Jej podstawowym celem była konsolidacja środowiska polskich badaczy mórz i oceanów reprezentujących wszystkie aspekty badań oceanograficznych.
26.09.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.