• <

Wynik wyszukiwania - "national grid" - Wiadomości

Koniec wyścigu na wielkość turbiny? Zachodni producenci skupiają się na istniejących modelach

Po tym, jak w zeszłym roku chiński producent turbin wiatrowych ogłosił sukces w pracach nad turbiną o mocy 20 MW, zachodni dostawcy postanowili nie brać udziału w wyścigu za wszelką cenę i skupić się na mniejszych, ale – ich zdaniem – bardziej optymalnych pod różnymi względami turbinach.
16.05.2024

Najdłuższy kabel podwodny w Wielkiej Brytanii ze zgodą organów regulacyjnych na budowę

Eastern Green Link 2 (EGL2), podmorskie połączenie o długości ponad 500 km między Szkocją a Anglią, będzie najdłuższym, jakie kiedykolwiek zbudowano w Wielkiej Brytanii, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne i przyczyniając się do osiągnięcia celów zerowej emisji CO2. Brytyjskie biuro Ofgem (The Office of Gas and Electricity Markets) udzieliło 27 marca tymczasowej zgody na wydatki wymagane na to przedsięwzięcie.
27.03.2024

Amerykańskie władze zachęcają do zapoznania się z planami budowy morskich farm wiatrowych przy Wschodnim Wybrzeżu

Biuro Zarządzania Energią Oceaniczną (Bureau of Ocean Energy Management, BOEM), agencja Departamentu Spraw Wewnętrznych USA, zaprezentowała plany rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Oceanie Atlantyckim, w pobliżu stanów Nowy Jork i New Jersey. Mieszkańcy kraju oraz zainteresowani mają okazję zapoznać się z przedsięwzięciem i podzielić się swoimi opiniami.
09.01.2024

Przesył energii między Danią a Wielką Brytanią rozpoczyna rekordowo długi kabel położony w Morzu Północnym

775 km długości ma leżący pod wodą kabel przesyłowy, który umożliwi transfer energii między Danią a Wielką Brytanią przez Morze Północne. To najdłuższe na świecie międzysystemowe połączenie kablowe typu HVDC. Może przesyłać energię elektryczną wystarczającą do zasilenia nawet 2,5 miliona domów w Wielkiej Brytanii i przynieść w ciągu 10 lat 500 mln funtów oszczędności konsumentom. Cała inwestycja kosztowała 7 mld funtów.
30.12.2023

Prysmian dostarczy do Wielkiej Brytanii system kabli podmorskich. Kontrakt opiewa na 850 mln euro

Prysmian Group, kluczowy dostawca morskiego okablowania z Włoch, zdobył kontrakt o wartości około 850 mln euro na połączenie kablowe wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) w Wielkiej Brytanii, w związku z planami względem zdolności do wytwarzania morskiej energii wiatrowej o mocy 50 GW do 2030 roku. Ma to pomóc Wyspom w osiągnięciu celu, jakim jest zerowa emisja w 2050 roku.
01.12.2023

Ciemne chmury gromadzą się nad morskimi farmami wiatrowymi w USA

Trzy duże projekty morskiej energetyki wiatrowej w USA stoją w obliczu przeszkód w postaci anulowania umów zakupu energii lub pozwów sądowych.
20.07.2023

Duński Port Esbjerg nie zwalnia tempa. Buduje magazyn dla projektu Viking-Link

Port Esbjerg jest jednym z czołowych portów w Europie obsługujących projekty związane z transformacją energetyczną. Niedawno władze zapowiadała dalszą ekspansję i rozwój infrastruktury morskiej. Tym razem na terenie portu powstanie magazyn elementów dla projektu interkonektora Viking-Link.
13.03.2023

Equinor i SSE planują produkcję ekologicznego wodoru dla morskiej farmy wiatrowej

SSE Renewables i Equinor, deweloperzy farmy wiatrowej Dogger Bank w Wielkiej Brytanii, badają dwie opcje dla czwartej farmy wiatrowej, którą partnerzy chcą zbudować w ramach projektu. Obejmują one wykorzystanie jej do produkcji energii elektrycznej, która zasilałaby brytyjską sieć, z ewentualną opcją wykorzystania do produkcji zielonego wodoru.
06.02.2023

Ørsted ze zgodą na budowę systemu magazynowania dla MFW Hornsea 3

BESS w Norfolk ma mieć moc około 200 MW i być zlokalizowany z już zaplanowaną infrastrukturą.
19.01.2023

Władze stanu Massachusetts odrzucają wniosek o opóźnienie kontraktów

Organy regulacyjne odrzuciły wniosek firmy Commonwealth Wind o zawieszenie umowy zakupu energii ze stanowymi przedsiębiorstwami energetycznymi. Wzbudziło to wątpliwości co do przyszłości proponowanego wcześniej projektu morskiej energii wiatrowej.
08.11.2022

TotalEnergies kupuje udziały w projekcie floating offshore Aurora

TotalEnergies kupił udziały w należącym do Simply Blue Energy projekcie wiatrowym Aurora o mocy 1 GW na brytyjskich wodach Morza Celtyckiego.
02.10.2022

Oficjalnie zakończono budowę North Sea Link. Interkonektor łączy Wielką Brytanię z Norwegią

Grupa Prysmian, światowy lider w branży systemów kablowych dla energetyki i telekomunikacji, ogłosiła oficjalne zakończenie budowy najdłuższego na świecie podmorskiego połączenia elektroenergetycznego pomiędzy Wielką Brytanią a Norwegią. Prysmian otrzymał niezbędne certyfikaty.
19.03.2022

Nowy interkonektor połączy systemy energetyczne Wielkiej Brytanii i Belgii

23 lutego przedstawiciele Wielkiej Brytanii i Belgii podpisali Memorandum of Understanding w sprawie współpracy energetycznej. W planie jest budowa nowego interkonektora, czyli kabla łączącego systemy elektroenergetyczne obu krajów. Kabel będzie połączony także z wyspą energetyczną.
09.03.2022

USA rozstrzygnęły największą aukcję na dzierżawę obszarów morskich dla offshore wind

Departament Spraw Wewnętrznych USA ogłosił wyniki największej w historii krajowej sprzedaży praw do dzierżawy obszarów morskich New York Bight, przeznaczonych pod rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Wyniki te stanowią kamień milowy na drodze do osiągnięcia celu administracji duetu Biden-Harris, jakim jest instalacja 30 GW w offshore wind do 2030 roku.
06.03.2022

Najdłuższy podmorski kabel energetyczny łączy Norwegię i Wielką Brytanię

720 kilometrów ma najdłuższy na świecie podmorski kabel energetyczny o nazwie North Sea Link. Został uruchomiony w piątek – poinformował norweski operator sieci energetycznej Statnet.
01.10.2021

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 4 Wielka Brytania

W dzisiejszej odsłonie serii, dotyczącej morskiej energetyki wiatrowej na świecie, autorzy postarają się w sposób lapidarny przybliżyć regulacje dotyczące inwestycji morskich farm wiatrowych na obszarach morskich, jurysdykcyjnie podległych Zjednoczonemu Królestwu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
06.09.2021

Bitcoiny – nowy cel 123-letniej elektrowni wodnej w USA

Powstała w 1897 roku elektrownia wodna Mechanicville produkuje dotąd energię elektryczną, która od dłuższego czasie zasila także kopalnie bitcoinów. Przychody z tego tytułu są trzy razy wyższe niż ze sprzedaży do sieci.
29.07.2021

RWE i National Grid łączą siły w offshore wind. Celem podbój Nowego Jorku

Niemiecki inwestor RWE Renewables nawiązał współpracę z National Grid Ventures, oddziałem brytyjskiego operatora sieci przesyłowych. Inwestorzy chcą połączyć doświadczenie z wiedzą o realizacji projektów infrastrukturalnych w USA.
21.05.2021

Wielka Brytania planuje utworzenie sieci morskiej w celu podłączenia farm wiatrowych

National Grid Plc przedstawił plan sieci morskiej, która połączy nowe parki wiatrowe i połączenia międzysystemowe, oszczędzając konsumentom 6 miliardów funtów (7,7 miliarda dolarów) do 2050 roku.
02.10.2020

Najdłuższy na świecie podmorski kabel elektryczny zasili energią domy 1,5 mln Brytyjczyków

Europejska transformacja dążąca do odejścia od paliw kopalnych na rzecz OZE wymusi na unijnym sektorze energetycznym rozwój zintegrowanych połączeń przesyłu energii elektrycznej prądem stałym. Rozwiązania tego typu powszechnie stosuje się do łączenia krajowych systemów energetycznych oraz przesyłania energii na duże odległości. Wraz z rozwojem sektora zielonej energii ich znaczenie w Unii Europejskiej będzie stale rosnąć. W lipcu rozpoczęto budowę najdłuższego na świecie połączenia podmorskiego między Danią a Wielką Brytanią.
03.08.2020

Wodór może podążyć drogą gazu ziemnego i stać się ważnym surowcem dla całego świata

Aby rzucić okiem w przyszłość świata napędzanego wodorem, wystarczy spojrzeć na to, jak gaz ziemny w przeszłości przekształcił się w globalny surowiec
31.07.2020

Największa morska farma wiatrowa rozpoczęła produkcję energii

Przyszła największa morska farma wiatrowa przeszła pomyślnie testy produkcji energii. Chodzi o powstającą u wybrzeży Szkocji farmę Kincardine Offshore Windfarm Ltd (KOWL).
15.11.2018

Powstanie energetyczny „tunel” pod kanałem La Manche

O ile wkrótce Wielką Brytanię przestaną obowiązywać regulacje kształtujące unijną politykę energetyczną, Londyn zwiększy "energetyczne" więzy z kontynentem, nie rezygnując z projektów, które są zgodne z celami wyznaczanymi przez Brukselę w ramach unijnej polityki energetycznej.
11.04.2017

Norwedzy i Brytyjczycy zbudują wspólnie najdłuższy na świecie interkonektor

National Grid i Statnett planuję budowę najdłuższego na świecie podmorskiego interkonektora. Przedstawiciele brytyjskich i norweskich operatorów systemów energetycznych podpisali w czwartek umowę w sprawie położenia 1400 MW kabla elektrycznego między Wielką Brytanią i Norwegią. Tyle mocy wystarcza do zaopatrzenia w energię 750 tys. domów na Wyspach Brytyjskich.
28.03.2015

ABB zapewni infrastrukturę sieciową dla Wielkiej Brytanii w ramach największego projektu energii pływów morskich w Europie

Projekt wykorzystania prądów pływowych MeyGen realizowany w szkockiej cieśninie Pentland Firth zakłada zastosowanie technologii ABB w celu dostarczenia energii odnawialnej do sieci rozdzielczych na lądzie.
11.09.2014

W.Brytania i Norwegia chcą łączyć sieci energetyczne

Brytyjska sieć energetyczna National Grid i jej norweski odpowiednik Statnett podpisały w środę umowę o kontynuowaniu prac nad projektem budowy podwodnego łącznika i połączenia ich narodowych sieci energetycznych.
16.05.2013

Wind, Inc. 2012 Conference - Integrating Wind In Energy Mix. 6-7 February 2012, Gdansk, Poland

Polish wind energy sector has come off age. After a few years of rapid development it is no longer a rapidly booming market. Instead, its growth has matured and gained its steady course.
19.01.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.