• <

Wynik wyszukiwania - "moratorium" - Wiadomości

Kanadyjskie moratorium na wydobycie ropy i gazu w Arktyce przedłużone

Rząd Kanady przedłużył obowiązujące od 2016 r. moratorium na nowe zezwolenia na wydobycie ropy i gazu w kanadyjskiej Arktyce. Ograniczenia miały wygasnąć z końcem 2022 r., ale w połowie grudnia rząd federalny przedłużył moratorium – podał publiczny nadawca CBC, cytując poniedziałkowy email z biura prasowego rządu.
03.01.2023

Katastrofa na Odrze negatywnym zjawiskiem roku

Niemiecka organizacja ochrony przyrody Nabu uznała w środę katastrofę ekologiczną i masowe wymieranie ryb w położonej na polsko-niemieckiej granicy rzece Odrze za najbardziej negatywne zjawisko związane z ochroną przyrody w mijającym roku i przyznała jej tytuł "Dinozaura 2022".
30.12.2022

Minister obrony Japonii: pocisk balistyczny Korei Północnej spadł do morza w naszej strefie ekonomicznej

Na morzu należącym do wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii spadł pocisk balistyczny Korei Północnej, możliwe, że był to nowy typ pocisku międzykontynentalnego - poinformowało w czwartek japońskie ministerstwo obrony. Północnokoreańską próbę rakietową potwierdziła również armia Korei Południowej.
24.03.2022

Inwazja Rosji na Ukrainę: mocne i trwałe uderzenie w polskich eksporterów i importerów

W ubiegłym roku polski eksport do Ukrainy wzrósł o prawie jedną czwartą. Z kolei wartość sprzedaży towarów z Polski do Rosji wróciła do poziomu sprzed aneksji Krymu osiem lat temu. Przewiduję, że tym razem załamanie eksportu w wyniku obecnej agresji Rosji na naszego sąsiada będzie nieporównywalnie głębsze. Skutki odczują nie tylko firmy bezpośrednio zaangażowane w handel ze Wschodem.
08.03.2022

Islandia zaprzestaje komercyjnego wielorybnictwa

Islandia podjęła decyzję o wycofaniu się z komercyjnych połowów wielorybów. Powodem jest brak popytu.
08.02.2022

Korea Północna testowała kolejną rakietę

Korea Północna wystrzeliła w niedzielę w kierunku Morza Japońskiego rakietę balistyczną średniego zasięgu - poinformowała południowokoreańska armia. To najpotężniejszy pocisk, którego test reżim w Pjongjangu przeprowadził od 2017 roku.
30.01.2022

Po protestach rybaków Rosja przeniosła manewry poza irlandzkie wody

Manewry rosyjskich okrętów wojennych, które Moskwa planowała przeprowadzić na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Irlandii, odbędą się jednak poza nimi - poinformował w sobotę wieczorem rosyjski ambasador w tym kraju.
30.01.2022

Francja. Migranci napływają do Calais, w obronie ich praw poszczą aktywiści

300 członków organizacji Emaus pości w środę przez dobę, wspierając prowadzających od miesiąca strajk głodowy aktywistów, którzy chcą zaalarmować o złej sytuacji migrantów wciąż napływających do Calais na północy Francji.
10.11.2021

Prezydent: deklaracja Niemiec i USA o NS2 zmniejsza bezpieczeństwo znacznej części Europy

Prezydent Andrzej Duda skrytykował w czwartek amerykańsko-niemieckie porozumienie w sprawie budowy Nord Stream 2. Deklaracja Niemiec i USA zmniejsza - jego zdaniem - bezpieczeństwo znacznej części Europy i może być zachętą do prowadzenia przez Kreml polityki faktów dokonanych.
22.07.2021

"Handelsblatt": Kanclerz Merkel chce w Waszyngtonie rozwiązać spór o Nord Stream 2

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przygotowuje się do podróży do Waszyngtonu, gdzie chce rozwiązać spór z rządem USA w sprawie bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 - pisze w piątek dziennik "Handelsblatt".
11.06.2021

Parlamentarzyści i eksperci z różnych krajów chcą od rządu Niemiec moratorium na Nord Stream 2

Kilkadziesiąt osób z różnych krajów – w tym parlamentarzyści, naukowcy i eksperci – podpisało się pod apelem do niemieckiego rządu i niemieckich partii politycznych o wprowadzenie moratorium na budowę gazociągu Nord Stream 2.
28.05.2021

Filipiny nie zgadzają się na wprowadzony przez Chiny zakaz połowów na spornych wodach

Rząd Filipin odrzucił we wtorek wprowadzone przez Chiny czasowe moratorium na połowy na spornych wodach Morza Południowochińskiego. Władze przekazały, że zakaz nie dotyczy filipińskich rybaków.
05.05.2021

Szynkowski vel Sęk: nie ma innego wyjścia niż rezygnacja z Nord Stream 2

Rezygnacja z Nord Stream 2 to jedyny sposób, by wybrnąć z kontraktu zawartego z partnerem łamiącym prawo międzynarodowe – ocenił w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
23.04.2021

Rządząca w RFN koalicja pod presją w sprawie Nord Stream 2?

Twarde stanowisko władz USA wobec Nord Stream 2 prowadzi do uświadomienia sobie przez rządzącą w RFN koalicję, że gazociąg można zrealizować tylko za wysoką cenę w polityce zagranicznej. Pojawiają się głosy, aby na razie odłożyć zakończenie budowy na później - pisze w czwartek "Die Welt".
22.04.2021

Organizacja ekologiczna składa pozew przeciwko dalszej budowie Nord Stream 2

Niemiecka organizacja ekologiczna Deutsche Umwelthilfe (DUH) złożyła pozew przeciwko dalszej budowie gazociągu bałtyckiego Nord Stream 2, aby zapobiec jego ukończeniu - poinformował tygodnik "Spiegel". Minister obrony zapowiedziała, że wykorzystanie rurociągu może zależeć "od zachowania Rosji".
14.04.2021

Światowe firmy wstrzymują wydobycia głębinowe w związku z apelem środowiskowym

Google, BMW, AB Volvo Group i Samsung SDI to pierwsze światowe firmy, które podpisały się pod apelem World Wildlife Fund (WWF) o moratorium na wydobycie głębinowe. Prawdopodobnie zmniejszy to potencjalny rynek minerałów głębinowych pozyskiwanych dla samochodów i smartfonów.
07.04.2021

Peter Beyer apeluje o moratorium na budowę Nord Stream 2

Koordynator rządu Niemiec ds. współpracy transatlantyckiej Peter Beyer zaapelował o moratorium na budowę gazociągu Nord Stream 2. Jak powiedział tygodnikowi "WitrschaftsWoche" projekt jest poważną przeszkodą w ożywieniu stosunków atlantyckich.
01.04.2021

Biden skapitulował w sprawie Nord Stream 2

Administracja nowego prezydenta USA Joe Bidena de facto skapitulowała w sprawie gazociągu Nord Stream 2 - taki jest główny wniosek opublikowanej w środę analizy autorstwa brukselskiej wywiadowni gospodarczej Eurointelligence.
24.02.2021

Nord Stream 2: Niemcy nie chcą amerykańskich sankcji

Niemcy liczą, że nowa administracja USA chce obniżyć temperaturę debaty na temat gazociągu Nord Stream 2 i pracują nad pomysłami, które mogłyby przedstawić ekipie Joe Bidena, aby przekonać ją do rezygnacji z sankcji - pisze w środę dziennik "Financial Times".
17.02.2021

Ropa naftowa w USA za blisko 53 USD za baryłkę

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA jest wyceniana blisko 53 USD za baryłkę, po niewielkim spadku notowań. Na rynkach dominuje pesymizm związany ze spodziewanym słabszym popytem na paliwa na świecie - informują maklerzy.
21.01.2021

Francja chce moratorium, które przerwie wojnę celną UE i USA

Szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian powiedział w wywiadzie dla dziennika "Journal du Dimanche" opublikowanym w niedzielę, że wojnę celną UE i USA należałoby przerwać dzięki moratorium na kolejne taryfy, zanim wypracowane zostanie trwałe rozwiązanie.
17.01.2021

Putin gotowy nie rozmieszczać rakiet 9M729 w europejskiej części kraju

„Rosja jest gotowa nie rozmieszczać rakiet 9M729 w europejskiej części swojego terytorium” –poinformował dziś prezydent Rosji. Warunkiem są analogiczne decyzje ze strony NATO. Stosowanie przez Rosję tych rakiet było powodem wyjścia USA z traktatu INF.
26.10.2020

Była kapitan statku Sea Watch 3 znowu w akcji

Była kapitan statku Sea Watch 3, Carola Rackete, która w ubiegłym roku ratowała migrantów na Morzu Śródziemnym, teraz broni niemieckiej puszczy przed wycinką. Wraz z grupą aktywistów zamieszkała na drzewach.
20.10.2020

Filipiny zniosły moratorium na poszukiwania ropy na Morzu Południowochińskim

Filipiny podjęły decyzję o zniesieniu moratorium na poszukiwania ropy naftowej na Morzu Południowochińskim. Ich wznowienie ma zapewnić krajowi bezpieczeństwo energetyczne i stymulować nadszarpniętą przez pandemię gospodarkę.
16.10.2020

Chińska flota rybacka opuściła okolice wysp Galapagos

Po kilku miesiącach intensywnych połowów, które wywoływały zaniepokojenie obrońców środowiska, chińskie łodzie rybackie opuściły okolice wysp Galapagos i pracują obecnie na wodach międzynarodowych niedaleko Peru – poinformowała marynarka wojenna Ekwadoru.
23.09.2020

Gróbarczyk: deklaracja Trzaskowskiego o zatrzymaniu przekopu mierzei godzi w bezpieczeństwo państwa

Deklaracja Rafała Trzaskowskiego dotycząca zatrzymania budowy przekopu Mierzei Wiślanej jest szkodliwa i godzi w bezpieczeństwo państwa - poinformował w przesłanym PAP komunikacie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
25.05.2020

Gróbarczyk: Trzaskowski, odpowiadający za katastrofę ściekową, podpisał deklarację z Zielonymi

Rafał Trzaskowski, który odpowiada za katastrofę ściekową oczyszczalni Czajka, podpisał deklarację z "Zielonymi". Wśród postulatów jest też zatrzymanie Przekopu Mierzei Wiślanej, chociaż sam głosował za ustawą dotyczącą tej inwestycji - poinformował w poniedziałek na Twitterze minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
25.05.2020

Islandia zakazała zabijania wielorybów (wideo)

Co najmniej do końca bieżącego roku (ale z dużym prawdopodobieństwem przedłużenia), Islandia wstrzymuje polowania na wieloryby. Jako powody tej decyzji, islandzki rząd wskazuje trudności w konkurowaniu z Japonią, rozszerzenie stref zakazu połowów i rosnące zainteresowanie obserwacją tych zwierząt.
17.05.2020

Ławrow: Nord Stream 2 i Turecki Potok będą uruchomione mimo sankcji USA

Gazociągi Nord Stream 2 i Turecki Potok zostaną uruchomione pomimo sankcji USA - oświadczył w niedzielę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Zapowiedział, że Rosja odpowie na amerykańskie restrykcje.
22.12.2019

Populacja Humbaków odrodziła się z 450 do blisko 25 000 sztuk

Stan oceanów jest coraz gorszy, ale natura znajduję sposoby jak się odnawiać i regenerować - i to z zaskakującym skutkiem. Długopłewce oceaniczne (humbaki) odbiły się od krawędzi wyginięcia.
20.12.2019

Łukaszenka o manewrach NATO w Polsce i krajach bałtyckich

Prezydent Alaksandr Łukaszenka ocenił w piątek, że planowane przez NATO manewry w Polsce i krajach bałtyckich są „niezrozumiałe”, a Białoruś i Rosja będą musiały pomyśleć, jak się w ich trakcie „zabezpieczyć”.
11.10.2019

Zełenski: Ukraina chce stać się aktywnym uczestnikiem Inicjatywy Trójmorza

Poprosiłem prezydenta Ukrainy, by moratorium ws. prac ekshumacyjnych na Ukrainie zostało zniesione - mówił prezydent Andrzej Duda. Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że jest "gotów do odblokowania pozwoleń na prace poszukiwawcze na Ukrainie".
31.08.2019

Japonia wznowiła przemysłowe odłowy wielorybów

Po 31 latach przerwy Japonia wznowiła w poniedziałek odłowy wielorybów na skalę przemysłową. W niedzielę upłynął sześciomiesięczny okres poprzedzający wycofanie się przez Japonię z Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej.
01.07.2019

Eksperci łączą nowe rakiety testowane przez Koreę Płn. z Rosją

Nowe pociski testowane przez Koreę Płn. w ciągu ostatniego tygodnia przypominają rosyjskie rakiety Iskander, które były wykorzystywane w Syrii i na szeroką skalę kopiowane przez inne państwa – ocenia w piątek agencja AP, powołując się na ekspertów.
11.05.2019

Rosja wypuści zwierzęta z „więzienia dla waleni”

Rosyjskie władze postanowiły uwolnić blisko 100 waleni przetrzymywanych w złych warunkach na Dalekim Wschodzie - poinformował w poniedziałek gubernator Kraju Nadmorskiego Oleg Kożemiako.
08.04.2019

Lighthizer: USA będą musiały utrzymać cła na chińskie dobra przez lata

Przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer powiedział w środę w Izbie Reprezentantów, że Waszyngton będzie musiał utrzymać cła na chińskie dobra przez lata, nawet jeśli osiągnie porozumienie z Pekinem, które zakończy wojnę handlową.
28.02.2019

Trump z uznaniem o rozmowach handlowych z Chinami; termin nałożenia ceł przesunięty

"Chiny są niesamowite. Chcemy wspólnie osiągnąć porozumienie, które będzie wielkie dla obu krajów" - oświadczył prezydent Trump w niedzielę podczas spotkania z gubernatorami w Białym Domu. Zapowiedział, że "za tydzień lub dwa świat obiegną wielkie wieści".
25.02.2019

Wojna handlowa Trumpa z nieoczekiwanym, pozytywnym efektem

Ostra polityka handlowa Donalda Trumpa ma paradoksalny wpływ na przepływ światowego handlu. Bliskość wprowadzenia wyższych taryf, w szczególności w zakresie importu towarów z Chin, zmotywowała sprzedawców detalicznych i inne amerykańskie firmy do zwiększenia zamówień.
27.12.2018

Japonia wznowi komercyjne połowy wielorybów

Japonia wycofa się z Międzynarodowej Komisji Wielorybnictwa (IWC) i w lipcu wznowi komercyjny połów wielorybów - poinformował w środę japoński rząd. Połów ograniczony będzie tylko do wód terytorialnych Japonii i jej wyłącznej strefy ekonomicznej.
26.12.2018

Putin i Borisow nie wykluczają trasy Tureckiego Potoku w kierunku Bułgarii

Premier Bułgarii Bojko Borisow powiedział w środę w Moskwie, że Rosja i Turcja nie oponują przeciwko przedłużeniu budowanego gazociągu Turecki Potok w kierunku Bułgarii. Rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział, że Rosja pracuje nad takim wariantem.
31.05.2018

Emilewicz: Będę namawiać na przedłużenie moratorium na zniesienie tzw. limitu trzydziestokrotności składek ZUS

Będę namawiać premiera oraz ministrów finansów i rodziny na przedłużenie moratorium na zniesienie tzw. limitu trzydziestokrotności składek ZUS w przypadku osób zarabiających więcej niż. 2,5-krotność średniej krajowej - zapowiedziała w poniedziałek w Polskim radiu 24 minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
19.03.2018

USA: Administracja Trumpa nie zezwoli na wiercenia koło Florydy

Protesty Republikanów z Florydy zmusiły administrację prezydenta Donalda Trumpa do rezygnacji z planów sprzedaży koncesji na poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego na szelfie morskim u wybrzeży tego stanu.
11.01.2018

Administracja Trumpa pozwoli na wiercenia podmorskie

Administracja prezydenta Donalda Trumpa zamierza sprzedać na aukcji rekordową liczbę koncesji na poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego na szelfie morskim u wybrzeży USA - poinformował minister spraw wewnętrznych Ryan Zinke.
08.01.2018

Na ratunek waleniom!

Każdego roku w wyniku przypadkowego zaplątania w narzędzia połowowe na świecie ginie co najmniej 300 000 waleni. W związku z tą dramatyczną sytuacją, Międzynarodowa Komisja Wielorybnictwa (IWC) spotyka się w Słowenii, by omówić istniejący problem i wpłynąć na zmniejszenie tego i innych zagrożeń.
25.10.2016

Japonia planuje wznowienie połowów wielorybów

Japonia za nic ma protesty organizacji ekologicznych i zamierza wznowić połowy wielorybów w regionie Antarktydy. Przez ostatnio dwa lata Kraj Kwitnącej Wiśni wystrzegał się wielorybnictwa w tym miejscu, po tym jak międzynarodowy sąd obalił ich argumentacje, jakoby połowy odbywały się z przyczyn naukowych.
30.11.2015

Rybołówstwo: Komisja Europejska proponuje całkowity zakaz stosowania pławnic

Komisja Europejska chce zakazać stosowania wszelkich pławnic do połowów na wszystkich wodach UE od dnia 1 stycznia 2015 r. Chociaż istnieją już przepisy zakazujące stosowania pławnic do połowu pewnych migrujących gatunków ryb, praktyka ta w dalszym ciągu budzi zaniepokojenie w związku z przypadkowym chwytaniem w sieci ssaków morskich, żółwi morskich i ptaków morskich, które są w większości chronione na mocy prawa UE. Aby walczyć z obchodzeniem prawa, Komisja wnioskuje o całkowity zakaz połowów z użyciem pławnic w UE, jak r
15.05.2014

„Ekolodzy jak piraci”. Amerykański sąd staje po stronie Japonii

Amerykański sąd nazwał "piratami" działaczy organizacji ochrony przyrody Sea Shepherd Conservation Society (SSCS), wskazując na ich metody walki z japońskimi statkami wielorybniczymi - podaje w środę internetowy serwis BBC.
28.02.2013

Japoński statek staranował ekologów (wideo)

Organizacja ochrony przyrody Sea Shepherd Conservation Society poinformowała, że dwie jej łodzie zostały staranowane przez japoński statek wielorybniczy na Oceanie Antarktycznym. Nikt nie został ranny.
22.02.2013

Bomba ekologiczna czyha na dnie Bałtyku?

Na dnie Bałtyku spoczywa ponad 50 tys. ton zatopionej podczas II wojny światowej poniemieckiej broni chemicznej - informuje Główny Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Jagusiewicz. Są to substancje niebezpieczne dla ludzi i środowiska, takie jak iperyt i fosgen.
15.01.2013

Każde 1€ zainwestowane w rybołówstwo, przyniesie 14€ zysku

Wyniki najnowszych badań wskazują, że odbudowa unijnych zasobów rybnych umożliwi uzyskanie ogromnych ekonomicznych zysków.
14.09.2012

ZARZĄDZANIE MORSKIM EKOSYSTEMEM CZY RYBOŁÓWSTWEM?

EKOSYSTEM – Trójwymiarowa przestrzeń, w granicach, której interakcje między różnymi stałymi mieszkańcami – zwierzętami i roślinami – są dużo silniejsze niż ich interakcje z zamiejscowymi, to jest, stałymi mieszkańcami sąsiadujących ekosystemów. Ekosystemy istnieją zarówno w morzu jak i na lądzie. W morzu nie są one jednak tak widoczne, nawet jeśli są równie dynamiczne, ulegając sezonowo znacznym zmianom. Pauly i Maclean (2003).
05.11.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.