• <

Wynik wyszukiwania - "irini" - Wiadomości

Bezpieczeństwo morskie: klucz do stabilności. Międzynarodowe seminarium w Brukseli

W Królewskiej Akademii Wojskowej w Brukseli odbyło się 16 kwietnia seminarium na temat bezpieczeństwa morskiego. Wydarzenie zorganizowała prezydencja Belgii w Radzie Unii Europejskiej we współpracy z Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem i Obronnością (Studiecentrum voor Veiligheid en Defensie, SCVD). Eksperci omówili kilka kluczowych obszarów morskich, w których należy zabezpieczyć interesy UE: Morze Północne, Morze Śródziemne, Zatokę Gwinejską i Morze Czarne.
19.04.2024

Święto Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego. Gdyńska jednostka obchodzi 22 rocznicę istnienia

Jednostka odpowiadająca za dowodzenie wydzielonymi komponentami sił morskich i stacjonująca w Gdyni obchodziła 2 kwietnia swoje święto. Z tej okazji odbyła się uroczysta zbiórka jednostki, na której odczytano postanowienie, decyzję oraz rozkazy o wyróżnieniach przyznanych przez prezydenta, Ministra Obrony Narodowej, dowódcę Operacyjnego RSZ oraz dowódcę COM-DKM.
04.04.2024

30 lat podniebnej służby. Wyjątkowy jubileusz sił powietrznych polskiej Marynarki Wojennej

W kinoteatrze "Grom" 3. Flotylli Okrętów w Gdyni odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszu obchodów 30-lecia Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej im. kmdr. por. Karola Trzaski-Durskiego. W wydarzeniu wzięła kadra dowódcza i żołnierze jednostki, a także zaproszeni goście.
19.01.2024

Nowe ustalenia w sprawie uszkodzenia rurociągu w Zatoce Fińskiej. Przed wypadkiem w jego pobliżu stał rosyjski statek towarowy

Pojawiają się kolejne elementy układanki dotyczące nocnego incydentu w związku z uszkodzeniem i wyciekiem z gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię z Finlandią. Obserwując strony internetowe pokazujące rzeczywisty ruch statków można było zauważyć, że przez cały weekend w pobliżu miejsca uszkodzenia rurociągu przebywał statek pływający pod rosyjską banderą.
11.10.2023

Pożar na Rodos dotarł do strefy turystycznej, około 1,2 tys. osób czeka na ewakuację (TEMAT AKTUALIZOWANY)

Pożar na greckiej wyspie Rodos rozprzestrzenił się w niedzielę rano w stronę tzw. strefy turystycznej, gdy zmienił się o 180 stopni kierunek wiatru. Około 1,2 tys. osób wciąż czeka na ewakuację - poinformował rzecznik straży pożarnej Wassilis Warthakogiannis.
23.07.2023

Podejrzany statek od kilku dni stoi na kotwicy nieopodal polskiej platformy wiertniczej

Pływający pod banderą Wysp Marshala masowiec Agia Irini od kilku dni praktycznie stoi nieopodal platformy do wydobycia ropy, należącej do Lotos Pertobaltic.
18.06.2023

Wizyta okrętów w Szczecinie w związku z Dniem Weterana. Wśród nich ORP Mewa

Przy Bulwarach Chrobrego w Szczecinie zacumował trzeci z niszczycieli min proj. 258, ORP Mewa. Wizyta ma związek z odbywającymi się 3 czerwca br. obchodami Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, które odbędą się z udziałem m.in. marynarzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, żołnierzy 12. Dywizji Zmechanizowanej, 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Armii Stanów Zjednoczonych oraz funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej.
02.06.2023

Włochy wysyłają niszczyciel, aby strzegł polskiego wybrzeża

W trakcie swojej wizyty we Włoszech minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił, że okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) przybędzie 20 maja na Bałtyk celem obrony m.in. terytorium Polski. W ten sposób ma także wzmocnić morski potencjał NATO w tym regionie.
18.05.2023

24. rocznica przystąpienia Polski do NATO. Rola infrastruktury portowej i marynarki wojennej widoczna jak nigdy dotąd

Ponad dwie dekady członkostwa w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego utwierdzają znaczenie Polski w ramach systemu bezpieczeństwa międzynarodowego. Swój istotny udział ma w tym morski rodzaj sił zbrojnych, a wchodzące w jego skład okręty i inne jednostki regularnie biorą udział w ważnych operacjach i zadaniach sojuszu.
12.03.2023

Marynarka Wojenna utwierdza znaczenie Polski w NATO

Wyjście 4 stycznia 2023 roku fregaty rakietowej ORP „Gen. Tadeusz Kościuszko” celem dołączenia do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG1) przypomina, że morski rodzaj sił zbrojnych od lat współdziała z siłami sojuszników. Nie tylko potwierdza znaczenie kraju w systemie bezpieczeństwa Sojuszu, ale tez zaznacza rolę sił morskich w tym systemie.
05.01.2023

Siły generała Haftara wypuściły turecki statek, zatrzymany w poniedziałek

Siły Libijskiej Armii Narodowej (LNA) generała Chalify Haftara poinformowały w czwartek, że uwolniły turecki statek Mabrouka, który zatrzymały w poniedziałek. Statek płynął do portu w Misracie, kontrolowanego przez uznawany przez ONZ Rząd Jedności Narodowej.
11.12.2020

Libijskie siły generała Haftara zatrzymały turecki statek

Siły Libijskiej Armii Narodowej (LNA) generała Chalify Haftara oznajmiły wczoraj wieczorem, że przechwyciły turecki statek Mabrouka płynący pod jamajską banderą do portu w Misracie, kontrolowanego przez uznawany przez ONZ Rząd Jedności Narodowej.
08.12.2020

Kolejna zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w unijnej misji na Morzu Śródziemnym

Zgodnie z postanowieniem prezydenta kolejna zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji EUNAVFOR MED Irini będzie pełnić służbę od 1 grudnia do 31 marca. Postanowienie podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę zostało opublikowane w Monitorze Polskim.
30.11.2020

Niemiecki minister obrony odpiera protesty w sprawie kontroli tureckiego statku

Minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenebauer uznała we wtorek za bezpodstawne protesty Turcji przeciwko próbie skontrolowania tureckiego statku przez niemiecką fregatę rakietową Hamburg, która pilnuje na Morzu Śródziemnym przestrzegania embarga ONZ na dostawy broni do Libii.
24.11.2020

Pakt w sprawie migracji i azylu – sprzężenie systemu azylowego z polityką powrotów

23 września Komisja Europejska (KE) przedstawiła długo oczekiwany Pakt w sprawie migracji i azylu. Uwzględniając mieszany charakter migracji do Europy, zaproponowała nowy mechanizm solidarności. Jako alternatywę dla relokacji dopuszcza on opłacanie przez państwa członkowskie powrotów osób niekwalifikujących się do ochrony. Kontrowersje wzbudzi najpewniej mechanizm nadzwyczajny, przewidujący relokację osób, których nie udało się zawrócić.
28.09.2020

UE: Borrell liczy, że Malta wycofa swoje obiekcje dot. operacji Irini na M. Śródziemnym

Szef dyplomacji UE Josep Borrell liczy, że Malta wycofa w najbliższych dniach swoje obiekcje dotyczące finansowania operacji Irini na Morzu Śródziemnym, której celem jest kontrola embarga na dostawy broni do Libii. Malta, która zmaga się z presją migracyjną, zagroziła zablokowaniem funduszy dla unijnej operacji.
13.05.2020

Prezydent podpisał postanowienie o udziale polskiego kontyngentu w operacji EUNAVFOR na Morzu Śródziemnym

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o udziale Polskiego Kontyngentu Wojskowego w nowej operacji EUNAVFOR MED "Irini" - poinformowało w środę na Twitterze Biuro Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W unijnej operacji weźmie udział 120 żołnierzy i pracowników oraz samolot B-28B1R.
02.04.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.