• <

Wynik wyszukiwania - "bobry" - Wiadomości

Raport: gatunki inwazyjne zagrażają przyrodzie, ludziom i gospodarce

Inwazyjne obce gatunki zwierząt i roślin stwarzają poważne, globalne zagrożenie dla środowiska naturalnego, gospodarki, bezpieczeństwa żywnościowego oraz zdrowia ludzi – wynika z nowego raportu Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcjonowania Ekosystemów (IPBES).
05.09.2023

Posłanka Falej: Żuławy Elbląskie oraz gmina Dzieżgoń to tama, która przeciwdziała powodziom

Żuławy Elbląskie oraz gmina Dzieżgoń, to tama, która przeciwdziała powodziom. Jeżeli ten teren nie będzie zabezpieczony, to dojdzie do takiej katastrofy powodziowej, której Polska nie widziała – mówiła w czwartek posłanka Lewicy Monika Falej.
15.06.2023

Zezwolenie na ograniczenie liczebności bobrów na wałach przeciwpowodziowych w Warmińsko-Mazurskiem

Do 200 bobrów rocznie może zostać odstrzelonych przez najbliższe pięć lat na terenie wałów przeciwpowodziowych na Żuławach Elbląskich i nad Zalewem Wiślanym (woj. warmińsko-mazurskie) - zdecydowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie.
03.02.2023

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Niemieckie media: w Odrze pływa już tylko śmierć

Tysiące martwych ryb zostały wyrzucone na brzegi Odry; śmierdzi rozkładem, a władze "pilnie” ostrzegają mieszkańców przed kontaktem z wodą rzeki - zauważa w piątek "Bild. "W Odrze pływa tylko śmierć" - konstatuje dziennik. W rzece widziano również martwe bobry i ptaki.
12.08.2022

Zatrucie Odry. Zebrano 10 ton martwych ryb, trwają badania

Prezes Wód Polskich poinformował, że zebrano już 10 ton martwych ryb z zatrutej Odry. W akcji będą pomagać WOT i wojsko. Trwają jednocześnie badania wody i śledztwo, mające wyjaśnić przyczyny katastrofy. Swoje badania prowadzą Niemcy.
11.08.2022

Inny kontenerowiec armatora Ever Given zgubił 30 lat temu w oceanie tysiące plastikowych kaczek

Evergreen Marine Corp armator kontenerowca Ever Given, który od wtorku blokuje Kanał Sueski, miał już w swojej karierze inny poważny incydent na morzu. W 1992 roku z innego obsługiwanego przez niego kontenerowca Ever Laurel wypadło do Pacyfiku niemal 30 tys. zabawek. Przez 15 następnych lat plastikowe kaczki, żaby, żółwie i bobry wyrzucane były na brzeg na całym świecie.
28.03.2021

Wisła: ponad 80 uszkodzeń wałów przeciwpowodziowych spowodowanych przez bobry

Ponad 80 miejsc na terenie siedmiu nadwiślańskich gmin powiatu płockiego, w których bobry uszkodziły wały przeciwpowodziowe, zlokalizowano podczas wizji lokalnej przeprowadzonej przez służby samorządowe, strażaków i Nadzór Wodny. Najwięcej dziur bobrowych w wałach odkryto w gminie Słupno.
11.03.2021

Lodołamacze ponownie na wiślanym Zbiorniku Włocławskim - w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej rzeka opada

Na wiślany Zbiornik Włocławski ponownie wypłynęły w sobotę lodołamacze. Pracuje 7 jednostek, kierując się w górę rzeki. W Płocku poziom Wisły nieco wzrósł. Z kolei w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej rzeka opada. W samym Wyszogrodzie poziom wody utrzymuje się już na granicy stanu ostrzegawczego.
27.02.2021

Na Wiśle lodołamacze dotarły do Popłacina - rośnie poziom rzeki w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej

Lodołamacze pracujące w środkowym biegu Wisły na Zbiorniku Włocławskim przedostały się we wtorek przez zator lodowy i dopłynęły do Popłacina. W środę jednostki mają być w Płocku, gdzie obecnie rzeka opada, ale wciąż przekracza stany alarmu. Przybywa natomiast wody w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej.
23.02.2021

Aktualna sytuacja na Wiśle

Wzrasta poziom Wisły na terenie powiatu płockiego, od Wyszogrodu i Kępy Polskiej do Płocka. W samym Płocku poziom rzeki na razie opada. Poniżej, na Zbiorniku Włocławskim, pracuje 10 lodołamaczy. Jednostki kruszą zator, który jeszcze w poniedziałek, został naruszony i ruszył nieco wraz z nurtem.
23.02.2021

Sukces odtworzenia gatunku – jaki skutek ma zwiększająca się populacja bobrów?

Głównym zadaniem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie jest ochrona mieszkańców Polski przed powodzią i suszą, zrównoważone gospodarowanie wodami dla ochrony krajowych zasobów wodnych oraz zarządzanie środowiskiem wodnym. Wody Polskie - jako największy podmiot zarządzający wodami będącymi własnością Skarbu Państwa - ma obowiązek prawny ich utrzymywania, włączając w to rozbiórkę i modyfikację tam bobrowych, o czym traktuje art. 227 ustawy Prawo wodne.
19.12.2020

O drzewach nadwodnych w Dniu Krajobrazu

20 października obchodzimy Dzień Krajobrazu, którego tegorocznym motywem przewodnim jest drzewo. Drzewa wspaniale upiększają naszą okolicę i harmonijnie wpisują się w pejzaż zachwycając zróżnicowaną gamą kolorów w różnych porach roku. Pełnią rozliczne funkcje: przyrodnicze, klimatyczne, gospodarcze, ochronne, społeczne, estetyczne i kulturowe. Zadrzewienia biorą też udział w obiegu wody w przyrodzie a ich obecność wpływa na stan ekosystemów od wód zależnych. W Wodach Polskich prowadzimy akcje nasadzeń drzew i edukujemy o znaczen
21.10.2020

W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od 400 lat dziko żyjące bobry mogą pozostać w swoim środowisku

Brytyjskie ministerstwo środowiska (DEFRA) ogłosiło dziś, że dziko żyjące bobry uzyskały pozwolenie, by na stałe pozostać w swoim środowisku naturalnym. Stało się to po raz pierwszy od ponad 400 lat. Badania, prowadzone od przeszło 5 lat udowodniły, że obecność tych zwierząt wpływa pozytywnie na środowisko.
06.08.2020

Jak walczyć z suszą?

Polska staje przed obliczem największego od wielu lat zagrożenia suszą. Czy zdążymy podjąć odpowiednie działania zanim będzie za późno? Miejmy nadzieję, że tak, gdyż obecny sposób naszego gospodarowania wodami może doprowadzić nas do katastrofy, której dotkliwe skutki odczujemy wszyscy. Susza jest problemem systemowym, który wymaga rozwiązań systemowych, powiązanych ze sobą na wielu płaszczyznach.
22.07.2020

Lewica przygotowywała projekt nowelizacji Prawa wodnego. Chce realnej walki z suszą

Lewica przygotowywała projekt noweli Prawa wodnego "gwarantujący ochronę przyrody i skuteczną walkę z suszą" - mówili parlamentarzyści Lewicy. Przekonywali, że proponowane przez rząd metody walki z są przestarzałe. To, co serwuje nam PiS, to przepis na katastrofę - mówili.
17.06.2020

Lodołamacze w gotowości, Żuławy do rewitalizacji (wywiad)

Z Aleksandrą Bodnar, dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku rozmawia Jacek Sieński.
20.12.2019

Mazowieckie: Alarm przeciwpowodziowy w 7 nadwiślańskich gminach pow. płockiego

W związku ze wzrostem poziomu Wisły, na terenie 7 nadwiślańskich gmin powiatu płockiego ogłoszono we wtorek stan alarmu przeciwpowodziowego. Czoło spływającej rzeką fali wezbraniowej dotarło w okolice Wyszogrodu. Szczyt kulminacji prognozowany jest tam od środy do czwartku.
28.05.2019

Szczecin: Rusza miejska wypożyczalnia motorówek

W najbliższą sobotę po zimowej przerwie ruszy w Szczecinie wypożyczalnia niewielkich motorówek. Szczecinianie i turyści będą mieli okazję poznać z pokładu motorówki m.in. port, szczecińską Wenecję i Jezioro Dąbie.
25.04.2019

Bezpieczeństwo powodziowe na Żuławach. Spotkanie w Wojewódzkim Zespole Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku

Z udziałem Anny Moskwy, podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, oraz Krzysztofa Wosia, zastępcy prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą, odbyło się spotkanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku. W spotkaniu czynny udział wzięła dyrekcja Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
18.03.2019

7. Posiedzenie Polsko-Litewskiej Komisji ds. Wód Granicznych

W dniach 27-28 listopada 2018 r. w Supraślu odbyło się 7. Posiedzenie Polsko-Litewskiej Komisji ds. Wód Granicznych, któremu przewodniczyła Małgorzata Bogucka-Szymalska, zastępca dyrektora DGWiŻŚ w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
04.12.2018

Rolnicy i samorządowcy apelują, ale „z Warszawy nie widać Żuław”

Rząd nadal nie zabezpieczył środków na utrzymanie urządzeń przeciwpowodziowych dla województwa pomorskiego. Chodzi przede wszystkim o utrzymanie wałów przeciwpowodziowych na terenie Żuław. Sejmik Województwa Pomorskiego już w marcu 2018 roku apelował o to do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka. Odpowiedź Pana Ministra udzielona na apel była ogólnikowa i nie spowodowała realnych działań w postaci zabezpieczenia środków finansowych na utrzymanie urządzeń wodnych (co najmniej na poziomie kosztów z ub
14.09.2018

Wakacyjna atrakcja: Szczecin z pokładu motorówki (wideo)

Zmęczeni zgiełkiem miasta turyści i mieszkańcy Szczecina będą mogli latem podziwiać uroki stolicy Pomorza z pokładu motorówki. Będzie można w ten sposób poznać m.in. port, szczecińską Wenecję i Jezioro Dąbie.
23.06.2018

Eksperci: regulacja Wisły jest nieekonomiczna i zagraża środowisku

Wymarcie migrujących w górę rzeki gatunków ryb, zniszczenie unikalnych ekosystemów i siedlisk ptaków oraz ogromny koszt - to rezultat, jaki zdaniem ekspertów przyniesie przywrócenie żeglowności na Wiśle.
01.03.2017

Zbiorniki retencyjne nie rozwiążą problemu suszy

Ostatnia fala upałów po raz kolejny obnażyła tragiczny stan wielu polskich rzek, w którym znalazły się z winy człowieka. Wskutek regulacji cieków wodnych, budowy zbiorników retencyjnych, wylesiania dolin i melioracji odwadniających, rzeki są znacznie bardziej narażone na negatywne konsekwencje suszy – uważa organizacja ekologiczna WWF Polska. Polska zamiast rozważać budowę nowych zbiorników retencyjnych, powinna przystąpić do renaturyzacji zdegradowanych odcinków i zaprzestać wszelkich inwestycji na niezniszczonych jeszcze
18.08.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.