• <

Wynik wyszukiwania - "Senat" - Wiadomości

W Senacie będzie obradował Morski Zespół Parlamentarny nt. morskich farm wiatrowych

Centrum Informacyjne Senatu informuje, że w środę, 6 marca br. o godz. 9.00 w sali 179 w Senacie odbędzie się posiedzenie Morskiego Zespołu Parlamentarnego nt. stanu przygotowań do pierwszej fazy uruchomienia morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.
05.03.2024

Rząd Danii jest gotów wspierać Polskę w rozwoju energetyki odnawialnej

Rząd Danii i nasz sektor komercyjny gotów jest wspierać Polskę w rozwoju energetyki odnawialnej - wskazał w czwartek w Senacie duński minister ds. klimatu, energii i zaopatrzenia Lars Aagaard.
01.02.2024

USA. Pierwsza kobieta - admirał Lisa Franchetti dowódcą amerykańskiej marynarki wojennej

Senat USA zatwierdził nominację adm. Lisy Franchetti na Szefa Operacji Morskich, najwyższego rangą oficera w amerykańskiej marynarce wojennej. Jest ona pierwszą kobietą na tym stanowisku i pierwszą kobietą w Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, skupiającym dowódców każdego rodzaju sił zbrojnych.
03.11.2023

Senat odrzucił ustawę o rewitalizacji Odry

Senat odrzucił w piątek ustawę o rewitalizacji Odry, która ma na celu m.in. poprawę jakości wody w rzece oraz ułatwienie realizacji inwestycji na Odrze. Teraz ustawa trafi do Sejmu.
28.07.2023

Komisje senackie za odrzuceniem ustawy o rewitalizacji Odry

Połączone komisje senacki infrastruktury, nadzwyczajna ds. klimatu oraz komisja środowiska opowiedziały się w piątek za odrzuceniem w całości ustawy o rewitalizacji Odry. Głosowanie w Senacie w tej sprawie odbędzie się w piątek pod koniec posiedzenia.
28.07.2023

Morska energetyka wiatrowa nabiera wiatru w żagle

Senackie komisje popierają polski offshore. Zakładany wzrost mocy morskich farm wiatrowych z 5 do 12 GW, które powstaną do 2030 roku to przełomowy krok w stronę dynamicznego rozwoju nowego sektora w Polsce. Współpraca biznesu i rządu w tym zakresie będzie nieodłącznym elementem sukcesu.
26.07.2023

Morska energetyka wiatrowa w Polsce - szanse i zagrożenia. Eksperci w senacie o offshore wind

Polskie przedsiębiorstwa dopiero zaczynają zdobywać doświadczenie w sektorze energetyki wiatrowej offshore, co utrudnia im pozyskanie finansowania na działalność w tej branży. Dla inwestorów, którzy chcieliby współpracować z rodzimymi wykonawcami, stanowi to wyzwanie. Eksperci podczas wtorkowej debaty w Senacie zauważyli potrzebę opracowania strategii, która usprawni sytuację.
26.07.2023

Senat. Połączone komisje za poprawkami do noweli ustawy o OZE

W czwartek komisje senackie zaproponowały ponad 20 poprawek m.in. doprecyzowujących do noweli ustawy o OZE. Nowe przepisy - jak podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska - zawierają fundamentalne rozwiązania dla rozwoju OZE w Polsce m.in. w kwestii klastrów energii, spółdzielni energetycznych.
20.07.2023

Senat za uchwałą w 200. rocznicę podjęcia prac nad koncepcją Kanału Augustowskiego

Senat Rzeczypospolitej Polskiej w 200. rocznicę zainicjowania prac nad projektem Kanału Augustowskiego docenia wkład jego twórców i projektantów w rozwój polskiej myśli inżynierii hydrotechnicznej - głosi uchwała przyjęta przez izbę wyższą.
14.07.2023

Sejm poparł poprawki Senatu do noweli ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

W piątek Sejm głosował nad uchwałą Senatu do noweli ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich. Posłowie poparli poprawki zgłoszone przez Izbę Wyższą.
07.07.2023

Sejmowa komisja przyjęła poprawki Senatu do noweli ustawy o żegludze śródlądowej

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjęła w czwartek wszystkie poprawki Senatu do noweli ustawy o żegludze śródlądowej. Nowe przepisy mają zapewnić zgodne z regulacjami międzynarodowymi ujednolicenie systemu kwalifikacji członków załóg statków żeglugi śródlądowej.
06.07.2023

Senat za poprawkami do noweli ustawy o żegludze śródlądowej

Senat w czwartek zaproponował ponad 30 poprawek do noweli ustawy o żegludze śródlądowej. Zmiany miały charakter porządkujący i uściślający.
23.06.2023

Senat za poprawkami do noweli ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

Ograniczenie kompetencji ministra obrony narodowej w kwestii zatopienia statku do sytuacji gdy taki obiekt jest wykorzystywany jako środek ataku terrorystycznego - przewiduje jedna z poprawek przyjętych w czwartek przez Senat do noweli ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich.
23.06.2023

Senat za ustawą o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego

Senat w czwartek poparł ustawę o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego, która ma umożliwić wykorzystanie unijnych funduszy. Budżet tego programu to prawie 732 mln euro.
22.06.2023

Senat za poprawkami do ustawy o strategicznych inwestycjach w sieci przesyłowe

Senat w czwartek zaproponował poprawki do ustawy o strategicznych inwestycjach w sieci przesyłowe. Nowe przepisy mają na celu przyspieszenie inwestycji w sieci dystrybucyjne i przesyłowe w związku z rozwojem OZE.
22.06.2023

Ustawa o żegludze śródlądowej - senacka Komisja Infrastruktury wniosła poprawki

We wtorek senacka Komisja Infrastruktury poparła nowelizację ustawy o żegludze śródlądowej; zaproponowała do niej poprawki.
20.06.2023

Poprawki noweli ustawy o bezpieczeństwie morskim przyjęte przez sejm

Sejm przyjął w piątek poprawki senatu do nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ma m.in. umożliwić budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
13.01.2023

Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie morskim: Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej negatywnie o poprawkach Senatu

We wtorek sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej negatywnie zaopiniowała cztery spośród dziesięciu poprawek Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw.
10.01.2023

Senat z kolejnymi poprawkami do ustawy mającej usprawnić m.in. wydawanie książeczek żeglarskich

Senatorowie zgłosili w środę poprawki do ustawy deregulacyjnej dotyczące m.in. jednoinstancyjności postępowań. Jak mówiła wiceszefowa MRiT Kamila Król, ustawa ma przyspieszyć wydawanie decyzji i uprościć procedury m.in. nadania uprawnień przewodnika górskiego czy wydania książeczki żeglarskiej.
05.10.2022

Senat za poprawkami do ustawy o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków

Senat zaproponował w środę poprawki do ustawy o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków. Ustawa rozszerza zakres definicji odpadów ze statków, reguluje także kwestię odbioru tych nieczystości.
09.06.2022

Senackie komisje za regulacją ograniczającą zanieczyszczanie Bałtyku przez statki w portach

Senackie komisje środowiska oraz infrastruktury poparły bez poprawek ustawę, która ma ograniczyć zanieczyszczenie Bałtyku przez statki wpływające do portów.
17.05.2022

Amerykański senat przyjął ustawę zakazującą importu rosyjskiej ropy

Senat USA przyjął w czwartek ustawę zakazującą importu rosyjskiej ropy, przegłosował też odebranie Rosji i Białorusi klauzuli największego uprzywilejowania oraz odebrał Rosji status kraju, który łączą z USA tzw. Stałe Normalne Stosunki Handlowe (PNTR).
07.04.2022

Pieniędzy na Drogę Czerwoną nie będzie

W czwartek, 27 stycznia Sejm RP odrzucił wszystkie 65 poprawek Senatu do budżetu na 2022 rok. Przepadła więc i poprawka senatora Sławomira Rybickiego, która miała zagwarantować 22 mln zł na rozpoczęcie prac projektowych związanych z budową Drogi Czerwonej, która jest niezbędna dla dalszego rozwoju gdyńskiego portu, a także miasta i regionu.
10.02.2022

Senacka komisja negatywnie o budżecie w części dot. gospodarki wodnej

Senacka Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu negatywnie oceniła we wtorek budżet państwa na 2022 w części dot. gospodarki wodnej, w tym planu finansowego Wód Polskich. Pozytywną opinię komisji uzyskała część dot. klimatu z zastrzeżeniem, że przychody z uprawnień do emisji CO2 będą wyższe niż planowane.
04.01.2022

Plaże morskie dla samorządów? W Senacie projekt ustawy

Senatorowie proponują przekazanie samorządom prawa do dysponowania plażami morskimi. Dokładnie to zakłada projekt ustawy, który ma być zgłoszony jako inicjatywa ustawodawcza Senatu.
09.08.2021

Senat zaproponował poprawkę do noweli ustawy o pracy na morzu

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy o pracy na morzu, proponując do niej poprawkę. Ustawa zawiera przepisy, które przedłużają ważność marynarskich umów o pracę o okres związany z przetrzymywaniem marynarza w wyniku piractwa lub zbrojnej napaści na statek.
06.08.2021

Nowela ustawy o pracy na morzu wraca do komisji

Nowela ustawy o pracy nad morzu trafi do ponownego rozpatrzenia przez komisje. Senat zgłosił we środę poprawkę dotyczącą nieopodatkowania żywności dla marynarzy pracujących na specjalistycznych statkach technicznych.
04.08.2021

Senat za ratyfikacją konwencji o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego

Senat poparł ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację przez prezydenta RP konwencji o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego. W uzasadnieniu ustawy napisano, że przyjęcie Konwencji przez Polskę "usytuuje ją na pozycji lidera w zakresie wyznaczania standardów i dobrych praktyk w tym zakresie".
28.11.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.