• <

Wynik wyszukiwania - " rynek walutowy" - Wiadomości

Ebury: Szok inflacyjny w USA podbił zmienność na rynku

Aktywa ryzykowne na całym świecie oscylują blisko rekordowo wysokich poziomów. Ich sytuacja jest jednak bardziej niepewna po tym, jak w zeszłym tygodniu dane o amerykańskiej inflacji pokazały wyraźny wzrost, wywołując zamieszanie na rynku.
17.05.2021

Ebury: Aktywom ryzykownym nie wadzą wyższe rentowności obligacji

W ciągu krótszego, świątecznego tygodnia handlu aktywa ryzykowne doświadczały aprecjacji mimo wyraźnego trendu wzrostowego globalnych rentowności. Przewodziły im amerykańskie akcje. Dolar doświadcza zaś spadków względem głównych walut oraz istotniejszych walut rynków wschodzących.
06.04.2021

Rynek uodparnia się na wzrost rentowności obligacji

Na zeszłotygodniowym posiedzeniu decyzyjnym prezes Fedu podkreślił, że stopy pozostaną niezmienione, nawet jeśli inflacja przekroczy cel. Obligacje skarbowe w USA ponownie doświadczyły wyprzedaży, lecz większość klas aktywów zareagowała na wzrost ich rentowności w mniejszym stopniu niż na przełomie lutego i marca.
22.03.2021

Ebury: Czy ocena Fedu zachwieje rynkiem?

Środowe posiedzenie FOMC będzie kluczowym punktem dla rynku walutowego w tym tygodniu. Inwestorzy czekają na ocenę Fedu dotyczącą zarówno sytuacji na rynku obligacji, jak i stanu amerykańskiej gospodarki. Od wyniku posiedzenia zależą dalsze nastroje na rynku i perspektywy wyceny dolara amerykańskiego.
16.03.2021

Ebury: Rynkom walutowym niestraszni spekulanci

W ostatnich dniach uwaga rynku skupia się na zachowaniu detalicznych spekulantów skupionych wokół grupy wallstreetbets na Reddicie. Niemniej ich działania nie powinny mieć wpływu na rynek walutowy. W tym tygodniu rynek skupi się za to na licznych danych makroekonomicznych, m.in. ze strefy euro, Wielkiej Brytanii i USA.
01.02.2021

Ebury: Rynki czekają na powrót normalności, dolar zyskuje

Rynki nadal konsekwentnie ignorują zamieszanie związane ze zmianą na fotelu prezydenta w USA, a dolar umacnia się w relacji do większości głównych walut. W tym tygodniu czeka nas posiedzenie EBC. Oprócz niego i wybranych danych, uwaga inwestorów najprawdopodobniej skupi się na postępach w szczepieniach przeciwko COVID-19.
18.01.2021

Waluty i gospodarka w 2021 roku: może być tylko lepiej, prawda?

Co przyniesie 2021 rok? Wiele gospodarek może doświadczyć silnego odbicia napędzanego przez duży, wcześniej stłumiony przez COVID-19 popyt konsumencki. Potencjał konkretnych walut będzie zaś uzależniony od tempa szczepień w poszczególnych państwach. Poniżej przedstawiamy nasze główne oczekiwania: zarówno w kontekście konsekwencji dalszej walki z pandemią na świecie, jak i nowego politycznego otwarcia w USA.
14.01.2021

Kolejny tydzień, kolejna szczepionka. W tle słabe dane

Po dzisiejszych pozytywnych wieściach z Wielkiej Brytanii świat dysponuje już trzema szczepionkami na koronawirusa, które są wysoce efektywne. Pandemia jednak nie ustaje, a efekty wprowadzenia jesiennych obostrzeń już widać w danych gospodarczych.
24.11.2020

Gospodarka ruszy w pełni gdy szczepionka znajdzie się w powszechnym użyciu

Polska gospodarka na razie dobrze radzi sobie z pandemią, a według Eurostatu w III kwartale doświadczyła drugiego najmniejszego tempa spadku PKB w ujęciu rocznym w Unii Europejskiej, zaraz po Litwie. Również prognozy na ten i przyszły rok nie są złe. – Wiele branż ruszy dopiero wówczas, gdy zostaniemy zaszczepieni – podkreśla analityk rynków finansowych Piotr Kuczyński. Wciąż jednak pozostają pytania o długość i rygorystyczność lockdownu 2.0 oraz losy negocjacji w sprawie kolejnej unijnej perspektywy budżetowej.
20.11.2020

Biden zwyciężył w wyborach. Uwaga rynków przenosi się na rozstrzygnięcia wokół Senatu

Joe Biden wygrał tegoroczne wybory prezydenckie w USA. Nie wszystko jest jednak rozstrzygnięte. Ze szczególną uwagą czekamy na rezultat drugiej tury wyborów do Senatu w Georgii, których wynik zdecyduje o tym, kto będzie kontrolował wyższą izbę amerykańskiego Kongresu. A to ma istotne znaczenie dla rynków finansowych.
16.11.2020

Ebury: Najpierw wybory, teraz szczepionka. Euforia na rynkach trwa

Ostateczna informacja o zwycięzcy wyborów prezydenckich w USA nadeszła w weekend, ale rynki świętowały wcześniej: obserwowaliśmy wyraźne wzrosty cen akcji i spadki kursów walut safe haven, takich jak USD. Dzisiejsze informacje dotyczące możliwego przełomu w walce z pandemią jeszcze wzmocniły dobre nastroje.
09.11.2020

Stan zdrowia Trumpa w centrum uwagi rynków

Wieści o pozytywnym teście prezydenta USA Donalda Trumpa na COVID-19 miały umiarkowany wpływ na rynek walutowy, a już z początkiem tego tygodnia nastroje nieco się poprawiły. Co czeka nas w najbliższych dniach?
06.10.2020

Ebury: Na rynek wróciła zmienność

Za nami przetasowania na rynku walutowym jakich nie widzieliśmy od dawna. Rosnąca awersja do ryzyka, pikujące indeksy akcji i pogarszające się dane z frontu walki z pandemią w Europie stanowiły idealne tło dla rajdu na dolarze wspieranego przez pokrywanie krótkich pozycji na walucie. Co czeka nas w tym tygodniu?
28.09.2020

Ebury: Rynek z niepokojem patrzy na Wielką Brytanię

Obawy o załamanie negocjacji dot. przyszłych relacji między Wielką Brytanią i UE wywołały chaos, który nie pozostaje bez wpływu na brytyjską walutę. W tym tygodniu przed nami spotkanie Banku Anglii, a wcześniej, Rezerwy Federalnej. Chociaż rynek nie oczekuje przełomowych decyzji ze strony banków centralnych, to jednak napięta sytuacja może wpłynąć na ruchy głównych walut.
15.09.2020

Imponujący spadek USD przerwany, przed nami wirtualny Jackson Hole

Niedawna, ostra wyprzedaż dolara amerykańskiego względem euro, którą obserwowaliśmy mniej więcej od końca maja, w ubiegłym tygodniu została gwałtownie zatrzymana. W najbliższych dniach na sytuację na rynku mogą wpłynąć dane dotyczące nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Europie oraz konferencja przedstawicieli banków centralnych.
24.08.2020

Doniesienia z EBC i szczytu Rady Europejskiej mogą zaszkodzić złotemu

Kurs EUR/USD dotarł do istotnego oporu. Pretekstem do zniżek euro mogą stać się dzisiejsze doniesienia z EBC, a w kolejnych dniach te ze szczytu UE ws. przeciwdziałania skutkom pandemii. W razie zniżek EUR, w ślad za wspólną waluta może spadać PLN.
16.07.2020

Ebury: To będzie ciekawy tydzień. Na rynek może wrócić zmienność

Obok danych z globalnej gospodarki i kolejnych informacji dot. koronawirusa, w tym tygodniu nie zabraknie również innych istotnych wieści. Za sprawą spotkania EBC i szczytu UE uwaga inwestorów w drugiej części tygodnia zwróci się w stronę Europy.
13.07.2020

Raport Ebury: W centrum uwagi dane z USA i europejskie spotkania na szczycie

W najbliższych dniach warte uwagi będą głównie informacje opisujące stan walki z pandemią w Stanach Zjednoczonych oraz dane o liczbie zadeklarowanych bezrobotnych w USA.
07.07.2020

Raport Ebury: Wieści z amerykańskiego rynku pracy skupią uwagę inwestorów

W najbliższych dniach w centrum uwagi inwestorów znajdzie się kumulacja danych z amerykańskiego rynku pracy. Koniec kwartału, tradycyjnie, może charakteryzować się większą zmiennością na rynku.
29.06.2020

Ebury: Na rynek powraca niepokój

Inwestorzy przestali patrzeć na sytuację przez różowe okulary. Wzrost liczby zakażeń w wybranych stanach w USA oraz mieszane informacje z innych państw sprawiły, że nad rynkami ponownie zgromadziły się czarne chmury.
15.06.2020

Na rynek walutowy wracają pozory normalności

Ubiegły tydzień przyniósł długo wyczekiwany czas względnego spokoju na rynku walutowym. Jest to miła odmiana po konwulsjach, jakie targały rynkiem przez dwa poprzednie miesiące.
20.04.2020

W jaki sposób koronawirus wpływa na gospodarkę światową i rynek walutowy? Czy polski złoty poradzi sobie z pandemią?

Koronawirus wywołujący chorobę COVID-19 nie przestaje siać spustoszenia na rynkach finansowych. Jak wygląda sytuacja na froncie walki z pandemią, jak w tym kontekście radzą sobie waluty i co może je czekać?
01.04.2020

Raport Ebury: Pandemia topi rynki, a panika napędza umocnienie dolara amerykańskiego

Miniony tydzień charakteryzował się bardzo silną zmiennością na rynkach finansowych. Jak w kontekście zamieszania związanego z koronawirusem radził sobie rynek walutowy?
23.03.2020

Koronawirus uderza w światowe rynki. Na rynek walutowy powraca zmienność

Miniony tydzień przyniósł wyraźny wzrost wahań na rynkach finansowych. Inwestorzy nie spuszczają z oczu informacji o koronawirusie.Wyprzedaż, którą w ostatnich dniach obserwowaliśmy na globalnych rynkach akcji, jest największym tego typu tygodniowym załamaniem od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku. Za spadkami cen akcji stał niepokój inwestorów związany z ekspansją koronawirusa oraz niepewność, w jaki sposób środki wprowadzone w celu walki z epidemią wpłyną na kondycję gospodarki światowej.
02.03.2020

Brexit nadal w centrum uwagi: raport Ebury

W mijającym tygodniu rynek walutowy reagował przede wszystkim na wieści natury politycznej. Pozytywny rozwój sytuacji w kontekście negocjacji związanych z Brexitem umożliwił wzrost funta brytyjskiego oraz pomógł umocnić się innym europejskim walutom.
21.10.2019

Czy Izba Gmin przegłosuje nową umowę ws. Brexitu? - komentarz Ebury

Boris Johnson zdołał wynegocjować z Unią Europejską porozumienie dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, które zaakceptowała Rada Europejska. Niemniej, „brexitowa saga” jeszcze się nie skończyła.
18.10.2019

Optymizm związany z Brexitem wsparł funta: komentarz Ebury

Ostatnie dni przyniosły umocnienie polskiego złotego oraz pozostałych walut rynków wschodzących. Jakie czynniki w najbliższym czasie mogą mieć wpływ na zachowanie rynku walutowego?
14.10.2019

Złoty wchodzi w obszar niedowartościowania; rentowności SPW mogą nadal spadać

Złoty zaczyna być niedowartościowany, lecz czwartek, dzień wolny od pracy w Polsce, może przynieść jego dalsze osłabienie - do 4,40 – uważają ekonomiści. Rentowności polskich SPW mogą nadal delikatnie spadać, mimo że kolejną sesję z rzędu dziesięciolatki pogłębiały minimum historyczne.
14.08.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty i SPW pozostaną stabilne, choć nie można wykluczyć pogłębiania się spadku rentowności

Złoty i SPW pozostaną stabilne, choć nie można wykluczyć pogłębiania się spadku rentowności po ustanowieniu historycznego minimum, na które miała wpływ m.in. opinia prezesa NBP o możliwości łagodzenia polityki pieniężnej.
10.08.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może wzmocnić się wobec euro, a rentowności SPW rosnąć

Złoty może zyskać w krótkiej perspektywie wobec euro – uważają ekonomiści. Rentowności SPW mogą rosnąć, a w szczególności na środku i końcu krzywej.
25.06.2019

Wojny handlowe nadal kierują rynkami - komentarz Ebury

Zdecydowana reakcja chińskiego rządu na politykę celną Donalda Trumpa istotnie przyczyniła się do wzrostu napięcia na rynkach finansowych. Indeksy giełdowe z całego świata ulegają wyprzedaży, a rentowności obligacji rządowych regularnie spadają.
03.06.2019

Rezygnacja Theresy May przynosi osłabienie funta - komentarz Ebury

Polski złoty cały czas pozostaje względnie stabilny. Z kolei wyraźnej wyprzedaży doświadcza funt brytyjski, któremu cały czas ciążą obawy związane z Brexitem.
28.05.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może lekko umocnić się wobec euro; na rynku długu oczekiwany wzrost rentowności

W najbliższej perspektywie złoty może się umocnić do 4,27 za euro - uważają ekonomiści. Na rynku długu spodziewany jest wzrost rentowności, zwłaszcza na długim końcu krzywej.
02.05.2019

Rynki będą budziły się po okresie świątecznym - komentarz Ebury

Czas poprzedzający Wielkanoc oznacza zazwyczaj jedne z najmniej aktywnych sesji na rynku walutowym. Pod tym względem ubiegły tydzień nie stanowił wyjątku. Większość walut G10 utrzymało się w stabilnym korytarzu wahań plus minus 0,5%.
23.04.2019

Waluty rynków wschodzących zyskują na zainteresowaniu - komentarz Ebury

W obliczu spadku napięcia na linii USA-Chiny, jak i poprawy danych makroekonomicznych napływających z Chin, inwestorzy czują się coraz bardziej pewnie w kontekście informacji makroekonomicznych, a także politycznych. Stąd aktywa postrzegane za bardziej ryzykowne radziły sobie całkiem dobrze, odrabiając straty poniesione pod koniec 2018 roku.
08.04.2019

Co dalej z wojną handlową? - raport Ebury

W ostatnich tygodniach zdecydowanie wzrósł optymizm odnośnie do perspektyw zawarcia przez Stany Zjednoczone umowy handlowej z Chinami.
19.03.2019

Brytyjski parlament odrzuca Brexit bez porozumienia, funt zyskuje

Brexit cały czas powinien pozostać w centrum uwagi, jednak w tym tygodniu warto również obserwować spotkanie FOMC oraz odczyty płynące ze strefy euro.
18.03.2019

Najważniejsze głosowanie ws. Brexitu odbędzie się dziś wieczorem

29 marca Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską. W związku z brakiem akceptacji porozumienia wynegocjowanego przez premier May, brytyjscy posłowie chcą wydłużenia całego procesu.
14.03.2019

Dolar umacnia się, pomaga wzrost ryzyka i słabsze euro

Ubiegły tydzień przyniósł osłabienie polskiej waluty, co związane było z siłą dolara amerykańskiego. W tym tygodniu poznamy kluczowe dane o PKB w Polsce, inwestorzy jednak prawdopodobnie skupią się na globalnej polityce.
12.02.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Eurozłoty pozostanie w konsolidacji, rentowności bez zmian

EUR/PLN wrócił do wąskiej konsolidacji, po krótkotrwałym wybiciu w dół, a - zdaniem analityków - sytuacja techniczna kursu nie uległa zmianie. Ekonomiści nie spodziewają się, by środowe posiedzenie RPP wpłynęło na notowania złotego, stabilny powinien także pozostać krajowy rynek długu.
04.02.2019

„Gołębi” Fed wspiera waluty rynków wschodzących. Funt cierpi z powodu Brexitu

Pozytywne informacje z Polski oraz słabszy dolar amerykański pomogły złotemu, jednak nie na długo. Ostatecznie waluta zyskała przede wszystkim w parze ze słabym funtem brytyjskim.
04.02.2019

Co czeka rynek walutowy w 2019 roku?

W minionym roku nie zabrakło wydarzeń powodujących istotną zmienność na rynku walutowym. Jak będzie wyglądał rok 2019?
11.01.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty w konsolidacji; rentowności krajowych SPW stabilne

Złoty w najbliższych tygodniach pozostanie w konsolidacji w przedziale 4,28-4,35 - oceniają eksperci. Dodają, że na rynku długu sytuacja jest stabilna, a inwestorzy oczekują końca roku.
28.12.2018

Inwestorzy czekają na głosowanie w brytyjskim parlamencie

Ze względu na brak przełomowych informacji, jak i z uwagi na amerykańskie święto Dziękczynienia, rynek walutowy w minionym tygodniu w istotny sposób reagował przede wszystkim na zmiany sentymentu do ryzyka.
26.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Kurs EUR/PLN powinien pozostać w okolicy poziomu 4,30

W przyszłym tygodniu kurs eurozłotego powinien stabilizować się w okolicy poziomu 4,30 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, złoty pozostanie obojętny na przyszłotygodniowe publikacje z polskiej gospodarki - stopę bezrobocia, strukturę wzrostu PKB w III kwartale i szacunek inflacji za listopad.
24.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty w trendzie bocznym; rentowności krajowych SPW mogą spaść

Złoty pozostanie w tym tygodniu w trendzie bocznym, który może potrwać do końca miesiąca - ocenił Piotr Popławski, starszy ekonomista ING BSK. Dodał, że rentowności polskich obligacji mogą spaść na całej długości krzywej dochodowości.
15.11.2018

Dolar kieruje się na północ

Zeszły tydzień zakończyliśmy obserwując wyraźne umocnienie dolara amerykańskiego względem głównych walut. Jastrzębi ton Rezerwy Federalnej, jak i spadek indeksów giełdowych okazały się dla inwestorów istotniejsze od wątpliwości związanych z wynikiem wyborów do Kongresu - większość Partii Demokratycznej w Izbie Reprezentantów może ograniczyć możliwości prezydenta Trumpa do przeprowadzenia kolejnych reform fiskalnych.
13.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: PLN może się umocnić; ceny krajowych SPW mogą rosnąć do końca miesiąca

Kurs EUR/PLN w następnym tygodniu może powrócić poniżej 4,30, a USD/PLN może spaść do 3,72 - oceniają eksperci. Dodają, że ceny krajowych SPW mogą rosnąć do końca miesiąca.
20.10.2018

Silny dolar nie pomógł złotemu

W przeciwieństwie do ostatnio obserwowanego trendu, w zeszłym tygodniu największą zmiennością spośród wszystkich rynków finansowych charakteryzował się rynek walutowy, podczas gdy wahania na rynku akcji i obligacji pozostawały dość niewielkie.
08.05.2018

Rynek walutowy czeka na Fed; niższa podaż długu korzystna dla obligacji

Najważniejsza dla rynku walutowego będzie publikacja komunikatu Fed w środę wieczorem, jednak jego retoryka nie będzie wystarczająco jastrzębia, by zatrzymać osłabienie dolara - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, niska podaż długu długoterminowo wesprze wyceny obligacji.
31.01.2018

Eurozłoty w przedziale 4,20-4,21 w oczekiwaniu na Fed

Eurozłoty może wahać się w przedziale 4,20-4,21 w oczekiwaniu na decyzję Fed w przyszłym tygodniu. Sygnały ze strony amerykańskiego banku centralnego mogą osłabić złotego i wywierać negatywną presję na środek i długi koniec krajowej krzywej dochodowości.
08.12.2017

Michałowski z KUL: Specjalista od gospodarki premierem - to nowe otwarcie

Specjalista od spraw gospodarczych zostaje premierem – to jest wyraźny znak, nowe otwarcie z wyraźnym akcentem gospodarczym – powiedział PAP Jerzy Michałowski z KUL, komentując kandydaturę Mateusza Morawieckiego na stanowisko szefa rządu.
07.12.2017

Euro rośnie na fali wzrostu niemieckiego PKB

Czynniki wzmacniające EUR/USD z zeszłego tygodnia. Po pierwsze, znacznie silniejsze od oczekiwań dane o PKB z trzeciego kwartału potwierdziły, że gospodarka strefy euro przechodzi na wyższy poziom wzrostu. Drugim czynnikiem był spadek rentowności amerykańskich obligacji długoterminowych w stosunku do krótkoterminowych, zjawisko znane bardziej jako “spłaszczanie krzywej rentowności”. Taki ruch oznacza, że rynek nie jest do końca przekonany co do możliwości długotrwałego utrzymania wysokich stóp procentowych w USA. Miało to
20.11.2017

Złoty pozostaje silny, koniec tygodnia przyniesie decyzję EBC

Ubiegły tydzień był dobry dla amerykańskiej waluty. Ponowione oczekiwania w kwestii wdrożenia reformy podatkowej oraz spekulacje dotyczące tego, kto zostanie nowym prezesem Rezerwy Federalnej wsparły rynkowe oczekiwania względem podwyżek stóp procentowych. Kuszące wydaje się powiązanie słabszego kursu EUR/USD z wydarzeniami politycznymi w Europie, a w szczególności z kwestią Katalonii, jednak euro było drugą najlepiej radzącą sobie walutą z grupy G10. Największe straty w ubiegłym tygodniu odnotował dolar nowozelandzki, który był
23.10.2017

Złoty może kontynuować umocnienie w przyszłym tygodniu

Złoty może kontynuować umocnienie w przyszłym tygodniu, jeżeli rynek globalny pozostanie pod wpływem piątkowych danych z USA. Wsparciem dla polskiej waluty mogą być także najbliższe krajowe dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Rentowności obligacji powinny pozostać na niskich poziomach - ocenia ekonomista BZ WBK.
13.10.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.