• <

Wynik wyszukiwania - " ropa" - Wiadomości

Madryt porozumiał się z Rabatem ws. wydobycia ropy naftowej u brzegów Maroka

Władze Maroka i Hiszpanii osiągnęły porozumienie w sprawie wydobycia ropy naftowej z dwóch złóż zlokalizowanych u północno-zachodnich brzegów Afryki, podały w środę media.
22.09.2022

Rzecznik PiS: w czasach rządu PO były daleko zaawansowane plany współpracy w sektorze naftowym z Rosją

W czasach rządów PO były daleko zaawansowane plany współpracy w sektorze naftowym z Rosją, wpuszczenia Łukoila i Rosnieftu do Polski, sprzedania im Lotosu. Gdyby te plany zostały zrealizowane, stryczek energetyczny zacieśniałby się na naszej szyi - powiedział we wtorek rzecznik PiS Radosław Fogiel.
20.09.2022

Polska gotowa na odcięcie od rosyjskiej ropy. Unijne embargo zacznie obowiązywać za niecałe trzy miesiące [WIDEO]

Na początku grudnia, zgodnie z szóstym pakietem unijnych sankcji, zacznie obowiązywać embargo na rosyjską ropę, co oznacza, że przestanie ona płynąć do państw UE drogą morską. W ocenie prezesa POPiHN Leszka Wiwały Polska jest na to dobrze przygotowana. – Ropy będziemy mieli pod dostatkiem. Tym, co jest najtrudniejsze, to nie skąd sprowadzać ropę, ale jak to zrobić, ponieważ pula tankowców jest dość ograniczona, a konkurencja duża – zauważa ekspert. Do rozwiązania jest szereg kwestii związanych z transportem surowca i logistyką.
19.09.2022

Estońskie MSZ opublikowało listę firm ubiegających się o wyłączenie z zakazu importu rosyjskich produktów naftowych

Ministerstwo spraw zagranicznych Estonii opublikowało listę firm ubiegających się o wyłączenie z potencjalnego zakazu importu rosyjskich produktów naftowych - poinformowała w środę agencja ERR.
31.08.2022

Chiny od trzech miesięcy najwięcej ropy sprowadzają z Rosji

Rosja od maja do lipca była nieprzerwanie największym dostawcą ropy do Chin – podała w sobotę agencja Reutera, przytaczając najnowsze oficjalne dane chińskiego urzędu celnego. Chiny są również największym odbiorcą ropy z Rosji.
21.08.2022

Premier i John Kerry rozmawiali o energetyce, odnawialnych źródeł energii i sytuacji geopolitycznej

Kwestie związane z energetyką, odnawialnymi źródłami energii, a także obecną sytuacją geopolityczną - były, jak podaje kancelaria premiera, głównymi tematami wtorkowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego ze specjalnym wysłannikiem prezydenta USA ds. klimatu Johnem Kerrym.
12.07.2022

[WIDEO] Czy ostrzelany przez Rosjan tankowiec skaził Morze Czarne? Na jednostce było 500 ton ropy

Ostrzelany w czwartek przez rosyjskie siły zbrojne statek Millennial Spirit, pływający pod banderą Mołdawii, mógł skazić wody Morza Czarnego. Na jednostce, jak informują w sobotę mołdawskie media, znajdowało się 500 ton oleju napędowego.
09.07.2022

UE. Sadoś: szósty pakiet sankcji jest wielkim osiągnięciem, bo obejmuje rosyjską ropę

Szósty pakiet unijnych sankcji jest wielkim osiągnięciem z uwagi na objęcie nimi ropy naftowej z Rosji, stanowiącej dla tego państwa główne źródło dochodów do budżetu – powiedział PAP Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.
02.06.2022

Jak konflikt rosyjsko-ukraiński zmienia rynek surowców

Konflikt rosyjsko-ukraiński zmienił krajobraz na globalnym rynku surowców. Zniszczone huty na Ukrainie, embargo na rosyjską ropę, wzrost znaczenia LNG, to wybrane przykłady globalnej układanki będące skutkiem rosyjskiej agresji.
23.05.2022

UE. Impas w sprawie embarga na ropę z Rosji; trwa szukanie kompromisu

Od kilku dni UE bezskutecznie próbuje uzgodnić szósty pakiet sankcji wobec Rosji za inwazję na Ukrainę, który zakłada unijne embargo na rosyjską ropę. Część krajów UE jest krytyczna wobec tej propozycji. „To rozbijanie solidarności unijnej” – powiedział PAP unijny dyplomata.
10.05.2022

Wiceminister klimatu: Derusyfikacja unijnej energetyki jest naszym priorytetem

– Nasze cele klimatyczne są absolutnie spójne z odejściem od paliw kopalnych z Rosji. Jeżeli chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku na poziomie unijnym, musimy przecież odchodzić od paliw kopalnych w energetyce – mówi Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska. Zastąpienie paliw kopalnych odnawialnymi źródłami to jednak proces zakrojony na lata, a równolegle w krótkiej perspektywie trzeba szukać dywersyfikacji dostaw tych surowców, na których w dużej mierze opiera się unijna gospodarka.
08.04.2022

Wojna w Ukrainie. Czy polską energetykę uratuje import drogą morską?

Agresja Putina z dnia na dzień drastycznie zmieniła życie wszystkich Ukraińców. Dla Polski jedną z konsekwencji wojny jest zagrożenie brakiem dostaw surowców strategicznych. Zapotrzebowanie na węgiel, ropę i gaz nie przestaje rosnąć. Czy Polska jest w stanie uniezależnić się od Rosji i przestawić się na dostawy drogą morską?
07.04.2022

Międzynarodowa Agencja Energetyczna potwierdza uwolnienie 120 mln baryłek ropy z rezerw

Międzynarodowa Agencja Energetyczna potwierdziła w środę uwolnienie 120 mln baryłek ropy z rezerw, z czego połowę będzie pochodzić z rezerw Stanów Zjednoczonych - podał Reuter. Celem jest ustabilizowanie cen surowca po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
06.04.2022

Polski rząd podtrzymuje swoje stanowisko ws. zamknięcia handlu z Rosją - lądowego i morskiego

Polska podtrzymuje swoje stanowisko w zakresie wprowadzenia sankcji w postaci natychmiastowego zamknięcia handlu z Rosją - lądowego i morskiego - podkreślił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Zastrzegł, że polityka handlowa jest wyłączną kompetencją UE.
04.04.2022

Biały Dom: Biden ogłosi plan obniżenia cen benzyny poprzez uwolnienie rezerw ropy

Prezydent USA Joe Biden ogłosi w czwartek plan "historycznego uwolnienia" rezerw strategicznych ropy naftowej oraz wezwie Kongres do nakładania kar na koncerny nieeksploatujące swoich pól naftowych - zapowiedział Biały Dom. Ma to być odpowiedź administracji na wysokie ceny benzyny.
31.03.2022

Lewica o deklaracji uniezależnienia od paliw z Rosji: potrzebne OZE i inwestycje w sieci energetyczne

Premier Morawiecki i minister Moskwa przedstawili ogólne założenia; czekamy na dokumenty ws. terminów i kosztów - powiedział poseł Lewicy Dariusz Wieczorek o deklaracji o uniezależnieniu Polski od rosyjskich paliw. Posłanka Anita Sowińska wskazała, że w tym procesie konieczne są inwestycje w OZE.
30.03.2022

Premier: chcemy odciąć się od rosyjskich surowców jako jedni z pierwszych w Europie

Polska chce odciąć się od rosyjskiego gazu, ropy i węgla jako jeden z pierwszych krajów w Europie - wynika z wtorkowej wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego po spotkaniu z prezesem Alphabetu Sundarem Pichaiem.
29.03.2022

Grupa Enea zakłada wydobycie węgla w 2022 r. na poziomie 9,5 mln ton

Grupa Enea zakłada wydobycie węgla w 2022 r. na poziomie 9,5 mln ton. Spółka zapewnia, że nie importuje paliwa z Rosji, a poziom zapasów nie zagraża ciągłości produkcji energii. Enea będzie rozwijać też energetykę gazowa m.in. w Kozienicach - poinformowała Grupa Enea w poniedziałek.
28.03.2022

Greenpeace na Bałtyku protestuje przeciwko transportowi rosyjskiej ropy

Finansowanie armii Władimira Putina, która prowadzi wojnę w Ukrainie jest możliwe dzięki temu, że od lat świat, w tym kraje Unii Europejskiej kupują ropę, gaz i węgiel z Rosji. Greenpeace domaga się pilnego zakończenia importu paliw kopalnych z Rosji.
25.03.2022

Naftoport w Porcie Gdańsk przeładował blisko 300 mln ton ropy naftowej

Gdański Naftoport od początku swego istnienia, czyli od 1991 r., przeładował 300 mln ton ropy naftowej. Tylko w 2021 roku do klientów trafiło tą drogą 18 mln ton surowca i produktów naftowych - poinformował w środę właściciel Naftoportu, grupa PERN.
23.03.2022

TotalEnergies przestanie kupować ropę od Rosji

TotalEnergies poinformował, że do końca roku przestanie kupować ropę naftową z Rosji - pisze dziennik "New York Times". Francuski koncern paliwowo-energetyczny wskazał, że jest oskarżany o "współudział w zbrodniach wojennych" za to, że kontynuuje współpracę z tym krajem.
23.03.2022

Lotos: żaden kontrakt na dostawy ropy nie zagraża planom dywersyfikacji jej dostaw

Obecnie żaden kontrakt na dostawy ropy nie zagraża planom dywersyfikacji jej dostaw. Definitywne rozstrzygnięcie o kierunkach dostaw ropy do Lotosu będzie należało do podmiotu przejmującego grupę, którym ma być PKN Orlen - poinformowała Grupa Lotos w środę.
23.03.2022

Pora zrozumieć, że polski wiatr da nam niezależność energetyczną od Rosji

Wojna w Ukrainie przyspiesza transformację energetyczną w Europie, a kolejne kraje deklarują zwiększony rozwój i szybsze przejście na energetykę odnawialną. Także w Polsce filarem bezpieczeństwa energetycznego musi być szybka redukcja naszej zależności od paliw kopalnych oraz jak najszybsza eliminacja dostaw surowców energetycznych z Rosji. Dziś, w najlepiej pojętym interesie narodowym Polski jest nadanie priorytetu rozwojowi energetyki odnawialnej, bo im więcej OZE w systemie, tym mniejsze zużycie węgla i gazu. Dlatego konieczne
22.03.2022

Equinor wycofuje się z handlu rosyjską ropą

Norweski koncern Equinor ogłosił rezygnację z handlu ropą rosyjską. To odpowiedź na agresję Rosji na Ukrainę. W ten sposób spółka dołączył ado największych koncernów naftowych i gazowych, w tym Shell, BP , TotalEnergies i włoskiej grupy energetycznej ENI, które zaprzestały zakupów surowców od agresora.
18.03.2022

Międzynarodowa Agencja Energetyczna wzywa do szybkiego zmniejszenia zużycia ropy

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) z siedzibą w Paryżu wezwała w piątek do szybkiego zmniejszenia zużycia ropy w obliczu ryzyka szoku wywołanego rosyjską inwazją na Ukrainę.
18.03.2022

Brytyjskie porty: Dokerzy mówią "nie" dla rosyjskiej ropy i gazu

Kolejne statki z transportem rosyjskiej ropy i gazu - ale pływające pod banderami państw trzecich - nie mogą wejść do brytyjskich portów, bo dokerzy odmawiają ich rozładowania. W sobotę poinformowano już o trzecim takim przypadku.
07.03.2022

UE. Czy uda się uniezależnić od rosyjskiej ropy i gazu?

Jesteśmy zależni od rosyjskiej ropy i gazu, będziemy zmniejszać tę zależność tak szybko, jak będzie to możliwe. Nadeszła pora to poważnie zredukować - powiedział w poniedziałek w Brukseli szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Zastrzegł, że będziemy musieli ponieść koszty uniezależnienia się od rosyjskich paliw.
28.02.2022

Państwowe media oskarżają USA o kradzież ropy w Zatoce Omańskiej

Państwowa telewizja Iranu poinformowała w środę o udaremnieniu próby "kradzieży" przez okręty USA transportu ropy naftowej na wodach Zatoki Omańskiej - podała agencja Reutera.
03.11.2021

Światowe niedobory energii powodują wzrost cen węgla, gazu i ropy

Rekordowe ceny gazu i energii elektrycznej w Europie, rekordowe ceny węgla w Chinach, wieloletnie wysokie ceny gazu w Stanach Zjednoczonych oraz ceny ropy znacznie powyżej ich realnej długoterminowej średniej to przejawy tego samego światowego niedoboru energii.
26.09.2021

Incydent z udziałem kilku tankowców w Zatoce Omańskiej budzi obawy na rynku ropy

Status co najmniej czterech tankowców w Zatoce Omańskiej jest niepewny, a kolejny został podobno porwany przez strzelca, który prawdopodobnie pochodzi z Iranu. Jeden z analityków twierdzi, że jeśli sytuacja się zaostrzy, ceny ropy mogą zacząć iść w górę.
04.08.2021

Gulf Marine Services notuje spadek w związku z Covid-19

Notowana na giełdzie w Londynie firma Gulf Marine Services odnotowała spadek przychodów i skorygowanych zysków w 2020 roku. Głównym powodem mającym wpływ na stawki statków jest Covid-19.
17.05.2021

Spadki ropy w związku z kryzysem Covid-19 w Indiach czy panika po ataku ransomware?

Ceny ropy spadły w czwartek o ponad 2 proc., gdy kryzys Covid-19 w Indiach pogłębił się, a kluczowy rurociąg w USA wznowił działalność, zatrzymując wzrost, który podniósł cenę ropę do najwyższego poziomu od ośmiu tygodni po tym, jak IEA i OPEC prognozowały odbicie globalnego popytu w dalszej części roku.
14.05.2021

Orlen wyemitował obligacje o wartości 1 mld zł

PKN Orlen wyemitował w czwartek 10 tys. obligacji o wartości 1 mld zł - podała spółka. Firma wcześniej wyjaśniała, że środki z emisji przeznaczone zostaną na cele ogólnokorporacyjne.
25.03.2021

UK nowe licencje na wydobycie ropy i gazu z Morza Północnego

Brytyjski rząd przedstawił w środę porozumienie z zawarte branżą paliw kopalnych, którego celem jest odejście od wydobycia ropy i gazu z wód wokół Wielkiej Brytanii, ale wbrew nadziejom ekologów nie zabronił przyznawania nowych licencji na odwierty na Morzu Północnym.
24.03.2021

Projekt łagodzący ustawę o zapasach ropy i gazu trafił do konsultacji

Ministerstwo Klimatu przesłało do zaopiniowania i konsultacji publicznych projekt łagodzący od jesieni 2021 r. ustawę o zapasach ropy naftowej i gazu. Opiniowanie i konsultacje mają potrwać 3 tygodnie.
01.09.2020

LOTOS Petrobaltic S.A.

platformy,działalność wydobywcza,offshore,poszukiwanie złóż ropy naftowej,poszukiwanie złóż gazu,obsługa logistyczna offshore,petrobaltic,transport ładunków dla zabezpieczania działalności platform wiertniczych,holowanie platform,transfer personelu specjalistycznego ,dyżury ratownicze przy platformach,transport paliwa i towarów na potrzeby platform,ochrona środowiska morskiego przed zanieczyszczeniami ropą

Dziękujemy za wysłane grafiki.