• <

Wynik wyszukiwania - " inflacja bazowa" - Wiadomości

Santander Bank Polska: niepokojące sygnały z przemysłu i rynku pracy

Drugie półrocze, które według nas ma przynieść odbicie gospodarcze, zaczęło się od niepokojących sygnałów z przemysłu i rynku pracy – stwierdzili ekonomiści Santander Bank Polska w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS.
23.08.2023

Ebury: Dolar się umacnia. Rynek obligacji nie przejmuje się danymi o inflacji

Raport o inflacji w USA przyćmił czerwcowe posiedzenie EBC, ale reakcja rynku była, delikatnie mówiąc, sprzeczna z intuicją. Mimo że inflacja w Stanach wynosi obecnie 5% w skali roku, a wiele cen nadal rośnie, inwestorzy zaakceptowali retorykę Rezerwy Federalnej o tymczasowości tego stanu. W konsekwencji doszło do spadku rentowności amerykańskich obligacji.
15.06.2021

Ebury: Złoty najmocniejszy w tym roku, waluty EM odżywają

Złoty zaczął tydzień od umocnienia i w parze z euro jest najsilniejszy od grudnia ub.r. – okresu interwencji Narodowego Banku Polskiego. Inne waluty emergingmarkets też radzą sobie dobrze. Ich zwyżki są wspierane przez wzrosty cen surowców.
02.06.2021

Ebury: Czy EBC przymierzy się do normalizacji polityki pieniężnej? Raport przed kwietniowym posiedzeniem

Od czasu posiedzenia EBC w marcu dane ekonomiczne ze strefy euro parokrotnie pozytywnie zaskakiwały. Panuje również optymizm względem postępów w europejskich programach szczepień. Pozostaje jednak kilka kwestii, które mogą przechylić ton czwartkowej komunikacji banku centralnego lekko w gołębią stronę.
22.04.2021

Ebury: Czy ocena Fedu zachwieje rynkiem?

Środowe posiedzenie FOMC będzie kluczowym punktem dla rynku walutowego w tym tygodniu. Inwestorzy czekają na ocenę Fedu dotyczącą zarówno sytuacji na rynku obligacji, jak i stanu amerykańskiej gospodarki. Od wyniku posiedzenia zależą dalsze nastroje na rynku i perspektywy wyceny dolara amerykańskiego.
16.03.2021

Inflacja znalazła się poniżej celu NBP po raz pierwszy od maja 2019 r.

Inflacja znalazła się poniżej celu NBP po raz pierwszy od maja 2019 r., czwartkowy odczyt jest też wyraźnie niższy od prognoz - komentuje dane GUS ekonomista Pekao Piotr Bartkiewicz. Wskazał, że wpływ na spadek inflacji mają ceny żywności i niższa inflacja bazowa.
07.01.2021

Interwencja polskiego banku centralnego i obawy dotyczące pandemii osłabiły złotego

Spokojny handel na polskim złotym obserwowany przez większą część ubiegłego tygodnia zburzył w piątek Narodowy Bank Polski. Dziś złoty doświadcza podwyższonej zmienności, która może zostać z nami również w kolejnych dniach.
22.12.2020

Ebury: Interwencja polskiego banku centralnego i obawy dotyczące pandemii osłabiły złotego

Spokojny handel na polskim złotym obserwowany przez większą część ubiegłego tygodnia zburzył w piątek Narodowy Bank Polski. Dziś złoty doświadcza podwyższonej zmienności, która może zostać z nami również w kolejnych dniach.
21.12.2020

Wzrost inflacji bazowej

Po przejściowym wyhamowaniu w październiku, w listopadzie przyspieszyła inflacja bazowa; wpływ miały najprawdopodobniej wyższe ceny usług, w tym finansowych i telekomunikacyjnych, a także wysokie koszty wyposażenia mieszkań - ocenił we wtorkowym komunikacie ekonomista ING Dawid Pachucki.
01.12.2020

Raport Ebury: Rynki stabilizują się w oczekiwaniu na wybory w USA

Kluczowym tematem rynkowym pozostają wybory prezydenckie w USA. Ich rozstrzygnięcie nastąpi w przyszłym tygodniu, a w międzyczasie inwestorzy skupią się na danych gospodarczych z obu stron Atlantyku i spotkaniu Europejskiego Banku Centralnego, które może przynieść zapowiedź nadchodzących zmian w polityce pieniężnej.
26.10.2020

Raport Ebury: Istotne polityczne rozstrzygnięcia coraz bliżej

Ponownie odżywające nadzieje na wdrożenie znacznej pomocy fiskalnej w USA przyniosły ulgę rynkom akcji i kredytowym. Większość głównych walut zareagowała umocnieniem w parze z dolarem amerykańskim.
12.10.2020

W sierpniu spadła inflacja bazowa

W sierpniu br. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 4,0 proc., podczas gdy wskaźnik CPI w tym czasie 2,9 proc. (r/r) - poinformował w środę Narodowy Bank Polski. Miesiąc wcześniej inflacja bazowa wyniosła 4,3 proc.
16.09.2020

Raport Ebury: Co w czwartek usłyszymy od EBC i jak zareaguje euro?

Wrześniowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) będzie miało większe znaczenie, niż jeszcze mniej więcej tydzień temu sądził rynek. Spotkanie niewątpliwie będzie istotne dla pary EUR/USD, która ostatnio znalazła się pod presją.
09.09.2020

Imponujący spadek USD przerwany, przed nami wirtualny Jackson Hole

Niedawna, ostra wyprzedaż dolara amerykańskiego względem euro, którą obserwowaliśmy mniej więcej od końca maja, w ubiegłym tygodniu została gwałtownie zatrzymana. W najbliższych dniach na sytuację na rynku mogą wpłynąć dane dotyczące nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Europie oraz konferencja przedstawicieli banków centralnych.
24.08.2020

Inflacja może silnie wyhamować od początku 2021 roku

Inflacja konsumencka według drugiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) znalazła się w czerwcu br. powyżej prognoz rynkowych. Ekonomiści spodziewają się podwyższonej inflacji w 2020 roku, natomiast od początku przyszłego roku będzie ona wyraźnie hamować.
15.07.2020

Pekao: w czerwcu dalszy wzrost inflacji bazowej

W dalszym ciągu wzrost cen to konsekwencja drożejącej żywności oraz wzrostu kosztów użytkowania mieszkania. Rok 2020 upłynie pod znakiem podwyższonej inflacji - stwierdził w środę Adam Antoniak, ekonomista Banku Pekao.
15.07.2020

Analitycy PKO BP: w kolejnych miesiącach inflacja będzie się stopniowo zmniejszać

Zaskakujący wzrost inflacji w czerwcu był spowodowany przez inflację bazową oraz rosnące ceny paliw - ocenili we wtorek analitycy PKO BP, komentując dane GUS. Ich zdaniem w kolejnych miesiącach inflacja będzie się stopniowo zmniejszać.
30.06.2020

Antoniak z Pekao: wychodzenie gospodarki z kwarantanny urealniło ceny

Lockdown sztucznie „zamroził” ceny wielu usług, a wychodzenie gospodarki z kwarantanny przyniosło urealnienie cen - wskazał w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak z Pekao. Ocenił, że w br. inflacja pozostanie na podwyższonym poziomie, a w I kw. 2021 nie można wykluczyć przejściowej deflacji.
30.06.2020

PKO BP: Silny spadek inflacji to głównie efekt historycznych spadków cen ropy

Główną przyczyną tak gwałtownego spadku inflacji były ceny paliw, które spadały w kwietniu najsilniej przynajmniej od 20 lat. Po 3 miesiącach inflacja powróciła do pasma dopuszczalnych odchyleń od celu - powiedział PAP Marcin Czaplicki, ekonomista PKO BP.
01.05.2020

Dolar traci pomimo napięć na Bliskim Wschodzie - komentarz Ebury

Uwagę inwestorów w ostatnim czasie skupiają informacje dotyczące eskalacji napięć na linii USA-Iran. Jak na tę kwestię reagują rynki?
07.01.2020

Złoty kontynuuje wyprzedaż: komentarz Ebury

Kurs EUR/PLN jest obecnie najwyższy od ponad trzech tygodni. Krajowa waluta w swej słabości nie jest jednak odosobniona - do euro w ostatnim czasie nawet mocniej traci forint węgierski. W przypadku polskiej waluty zmianę można traktować jak odreagowanie po ostatnim umocnieniu, można ją również powiązać ze zmianami na parze EUR/USD, która ostatnio spadła do poziomów notowanych niemal miesiąc temu.
14.11.2019

Brexit nadal w centrum uwagi: raport Ebury

W mijającym tygodniu rynek walutowy reagował przede wszystkim na wieści natury politycznej. Pozytywny rozwój sytuacji w kontekście negocjacji związanych z Brexitem umożliwił wzrost funta brytyjskiego oraz pomógł umocnić się innym europejskim walutom.
21.10.2019

Rynki czekają na spotkanie FOMC

Spotkanie EBC w minionym tygodniu przełożyło się na wyraźne podbicie zmienności na rynku walutowym. W tym tygodniu z podobną uwagą inwestorzy będą przyglądać się decyzjom banku centralnego po drugiej stronie Atlantyku.
17.09.2019

Rośnie rynkowy apetyt na ryzyko

Powszechne ożywienie, którego w ostatnich dniach doświadczyły rynki finansowe, nie miało jednej konkretnej przyczyny. Sprzyjał m.in. brak jednoznacznie złych wieści.
03.09.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może już nie umacniać się wobec euro; rentowności SPW w dół

W przyszłym tygodniu złoty może już nie zyskiwać wobec euro, gdyż wiele zależy od globalnego sentymentu – uważają ekonomiści. Rentowności polskich SPW mogą w dalszym ciągu spadać i są bardziej atrakcyjne niż węgierskie, mimo że pierwszy raz w historii spadły poniżej 1,7 proc.
16.08.2019

Czy RPP obniży stopy procentowe? Rynek zakłada, że tak

Mimo, iż na przestrzeni ostatnich kilku godzin złoty odrobił część strat, warto zauważyć, że kurs EUR/PLN przebił dziś poziom 4,346, tym samym para wzrosła do najwyższego poziomu od 31 października 2018 r.
14.08.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się osłabiać, a rentowności spadać

Globalna awersja do ryzyka może nadal oddziaływać na osłabienie złotego, jednak może się ono zatrzymać na poziomie 4,35 zł za euro – uważają ekonomiści. Kurs franka szwajcarskiego znalazł się we wtorek powyżej 4 zł. Zdaniem ekonomistów rentowności krajowych papierów w dalszym ciągu mogą spadać w ślad za rynkami bazowymi.
14.08.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty i SPW pozostaną stabilne, choć nie można wykluczyć pogłębiania się spadku rentowności

Złoty i SPW pozostaną stabilne, choć nie można wykluczyć pogłębiania się spadku rentowności po ustanowieniu historycznego minimum, na które miała wpływ m.in. opinia prezesa NBP o możliwości łagodzenia polityki pieniężnej.
10.08.2019

Inflacja w Polsce najwyższa od blisko siedmiu lat

W lipcu niespodziewanie podbiła dynamika cen. Konsensus spodziewał się dużo niższego wyniku.
31.07.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może osłabić się wobec euro, a rentowności SPW nieco wzrosnąć

Złoty może nieznacznie osłabić się wobec euro i podążyć w kierunku 4,30 – uważają ekonomiści. Ich zdaniem rentowności SPW w najbliższych dniach mogą lekko wzrosnąć, o ile sentyment globalny się nie pogorszy.
04.06.2019

Rezygnacja Theresy May przynosi osłabienie funta - komentarz Ebury

Polski złoty cały czas pozostaje względnie stabilny. Z kolei wyraźnej wyprzedaży doświadcza funt brytyjski, któremu cały czas ciążą obawy związane z Brexitem.
28.05.2019

Rynki będą budziły się po okresie świątecznym - komentarz Ebury

Czas poprzedzający Wielkanoc oznacza zazwyczaj jedne z najmniej aktywnych sesji na rynku walutowym. Pod tym względem ubiegły tydzień nie stanowił wyjątku. Większość walut G10 utrzymało się w stabilnym korytarzu wahań plus minus 0,5%.
23.04.2019

Waluty rynków wschodzących zyskują na zainteresowaniu - komentarz Ebury

W obliczu spadku napięcia na linii USA-Chiny, jak i poprawy danych makroekonomicznych napływających z Chin, inwestorzy czują się coraz bardziej pewnie w kontekście informacji makroekonomicznych, a także politycznych. Stąd aktywa postrzegane za bardziej ryzykowne radziły sobie całkiem dobrze, odrabiając straty poniesione pod koniec 2018 roku.
08.04.2019

Forint węgierski wygrywa ze złotym. Skąd nagłe umocnienie węgierskiej waluty?

Polak, Węgier, dwa bratanki? Analizując wymianę handlową między Polską a Węgrami, z pewnością tak właśnie jest. Od ponad dziesięciu lat rośnie zarówno eksport, jaki i import, Polski w kontaktach z Madziarami. Dlatego tym razem Ebury postanowiło prześwietlić gospodarkę i walutę Węgier. Zwłaszcza, że waluta Węgier jest jedną z lepiej radzących sobie w Europie Środkowo-Wschodniej.
22.03.2019

Gołębia retoryka EBC zaskoczyła rynek. Euro i złoty w dół

W czwartek po południu euro osłabiło się o ok. 1% w relacji do dolara amerykańskiego, tym samym schodząc do najniższego poziomu od połowy 2017 roku. Zmiany na głównej parze wpłynęły negatywnie również na złotego. Za osłabieniem wspólnej europejskiej waluty stało spotkanie EBC, którego decydenci wyrazili dużo bardziej „gołębie” stanowisko w kwestii perspektyw gospodarek strefy euro niż oczekiwał tego konsensus.
08.03.2019

Co czeka rynek walutowy w 2019 roku?

W minionym roku nie zabrakło wydarzeń powodujących istotną zmienność na rynku walutowym. Jak będzie wyglądał rok 2019?
11.01.2019

Inflacja w Polsce ponownie spada. Złoty nieco słabszy

Polacy na lokatach realnie zarobią więcej. Nie jest to jednak pozytywna informacja dla złotego. Najnowszy szybki szacunek GUS pokazał, że dynamika cen w Polsce w grudniu wyniosła 1,1% w ujęciu rocznym, w porównaniu z odczytem 1,3% r/r odnotowanym w listopadzie. Tym samym inflacja CPI spadła jeszcze głębiej poniżej granicy wyznaczonej przez dolne widełki celu inflacyjnego NBP (2,5% z odchyleniami +/- 1 p.p.).
04.01.2019

Ryzyka dla pary EUR/USD w 2019 r.

Ubiegły rok nie był zbyt łaskawy dla wspólnej waluty. W przyszłym roku spodziewamy się względnej stabilizacji kursu EUR/USD w okolicy poziomu 1,15. Nie brakuje jednak ryzyk dla perspektyw głównej pary.
27.12.2018

EBC obniża prognozy wzrostu gospodarczego

Podczas ostatniego spotkania Europejski Bank Centralny potwierdził, że wraz z końcem grudnia program luzowania ilościowego zostanie zakończony. Euro doświadczyło jednak osłabienia ze względu na sugestie, że perspektywa pierwszej od 2011 r. podwyżki stóp procentowych jest prawdopodobnie dość odległa.
14.12.2018

Uwaga inwestorów skupia się na Rezerwie Federalnej

Zdaje się, że ostatni tydzień przyniósł potwierdzenie sugestii, że FED rozważa wstrzymanie cyklu zacieśniania polityki monetarnej, w wyniku czego rentowności obligacji w Stanach Zjednoczonych ovniżyły się na całej krzywej dochodowości.
03.12.2018

Dolar kontynuuje wyprzedaż

Ostatnie tygodnie lata zazwyczaj cechują się dość spokojnymi sesjami na rynkach finansowych. Miniony tydzień był podobny. Dominującym tematem okazały się wieści polityczne z Białego Domu. Prezydent Donald Trump w dość niepochlebnych słowach wyrażał się w kwestii polityki monetarnej FED, co spowodowało obniżenie rentowności amerykańskich obligacji, jak i osłabienie dolara amerykańskiego. Rosnący apetyt na ryzyko nie pomógł dolarowi, który osłabił się względem każdej z walut G10 za wyjątkiem jena japońskiego, który też stał się ofi
28.08.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się dalej umacniać; rentowności zależne od danych o CPI i PKB

Złoty może kontynuować umocnienie, a kurs EUR/PLN może spadać ku 4,25 - oceniają ekonomiści. Dodają, że polska waluta pozostanie pod wpływem czynników zewnętrznych, które obecnie sprzyjają rynkom wschodzącym. Zdaniem ekonomistów dla obligacji istotne będą piątkowe dane GUS o PKB i CPI.
27.08.2018

Turecki kryzys ściąga w dół waluty gospodarek wschodzących

Ubiegły tydzień nie był łaskawy dla walut rynków wschodzących. Jako grupa traciły one przede wszystkim z uwagi na sytuację w Turcji i związane z nią obawy. Prezydent Erdogan wraz z jego doradcami sprawiali wrażenie jakby zupełnie stracili kontrolę nad sytuacją. Kurs liry tureckiej pod koniec ubiegłego tygodnia wyraźnie osłabił się względem dolara, a kolejne oświadczenia prezydenta kraju zamiast pomóc, jeszcze “dolewały oliwy do ognia”.
13.08.2018

UE: KE podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 r. do 4,6 proc.

Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.
12.07.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Osłabienie złotego może wyhamować; dług czeka na CPI

Odbicie EUR/USD i poprawa sentymentu do rynków wschodzących może "przystopować" osłabienie złotego - oceniają ekonomiści. Dodają, że jeśli poniedziałkowa inflacja zaskoczy w górę, może się to negatywnie przełożyć na polskie obligacje, którym i tak ciąży podaż ze strony inwestorów zagranicznych.
30.06.2018

Dolar umacnia się z uwagi na gołębi ton EBC i jastrzębi FED

Kontrast pomiędzy jastrzębim nastawieniem Rezerwy Federalnej, a zachowaniem każdego innego istotnego banku centralnego na świecie stał się jeszcze bardziej wyraźny po zeszłotygodniowych spotkaniach FOMC i EBC. Decyzji o podniesieniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych towarzyszyła jasna sugestia oczekiwania przez bank raczej czterech niż trzech podwyżek stóp w 2018 r. Dzień później EBC ogłosił datę końca programu QE, czyniąc to jednak w najbardziej gołębi sposób jaki można sobie wyobrazić – bank centralny stwierdził bowiem, ż
19.06.2018

Euro otrzymuje wsparcie po uspokojeniu nastrojów we Włoszech, złoty względnie stabilny

Pomimo podwyższonej zmienności na rynku walutowym, większość walut krajów G10 zakończyła tydzień blisko poziomów na których go rozpoczęła. Ponownie w centrum uwagi znajdowały się wiadomości z Włoch, podczas gdy pozytywne informacje ze strefy euro i Stanów Zjednoczonych były raczej ignorowane przez inwestorów.
04.06.2018

Radwański: Optymistyczne dane z rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw

Kwietniowe dane z rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw pozostają optymistyczne, choć dynamika zatrudnienia mogłaby być wyższa - ocenia główny ekonomista Raiffeisen Polbanku Paweł Radwański. Zwraca uwagę na silny wzrost funduszu płac.
18.05.2018

BZ WBK: Polski PKB zaskoczył swoją siłą

Zdaniem analityków z BZ WBK polski PKB zaskoczył swoją siłą w pierwszym kwartale 2018 r. We wstępnym odczycie GUS pokazał bowiem wzrost gospodarczy 5,1 proc. rok do roku wobec 4,9 proc. za czwarty kwartał 2017 r.
15.05.2018

Wzrost dolara wyhamował

Ostatni tydzień charakteryzował się niewielkimi wahaniami kursów walut G10. Spowolnił wzrost dolara – przyczyniły się do tego słabsze od opinii konsensusu dane o inflacji, jak i dobrze przyjęte przez rynek przetargi na bony skarbowe, które nie pozwoliły nadmiernie wzrosnąć rentownościom obligacji Stanów Zjednoczonych. Od połowy kwietnia to właśnie wzrost rentowności papierów dłużnych był motorem napędzającym wzrost dolara.
14.05.2018

Rentowności amerykańskich obligacji rosną i wspierają dolara

Rynki walutowe w zeszłym tygodniu ostatecznie wyrwały się z marazmu. Dolar amerykański umocnił się względem większości głównych walut, co powiązać można ze wzrostem rentowności amerykańskich papierów dłużnych. Wzrost rentowności 10-letnich obligacji rządowych do okolic 3% sprawił, że powróciła stara makroekonomiczna zależność: zwiększenie rentowności oznacza umocnienie dolara. USD zyskał względem każdej innej waluty G10, z wyłączeniem korony szwedzkiej. Waluty emerging markets zakończyły zeszły tydzień na poziomie poniżej rozpo
23.04.2018

Rubel słabnie, droższa ropa umacnia waluty krajów eksportujących surowce

Kurs euro w stosunku do dolara amerykańskiego utrzymywał się w ostatnim tygodniu w wąskim korytarzu wahań, stąd wzrostu zmienności na rynku walutowym trzeba było szukać wśród bardziej egzotycznych walut. Sytuacja geopolityczna (m.in. wzrost napięć na linii USA-Rosja) spowodowała wzrost cen surowców, w konsekwencji umocniły się waluty krajów eksportujących towary podstawowe. W przypadku krajów G10 oznacza to aprecjację dolara australijskiego, kanadyjskiego i nowozelandzkiego. Największym zmianom uległy jednak waluty Kolumbii i Ros
16.04.2018

Waluty nie reagują na obawy o wojnę handlową

Inwestorzy na rynku walutowym na zaostrzenie retoryki Donalda Trumpa w kwestii ceł reagowali stoickim spokojem. Zarówno funt szterling, euro jak i dolar utrzymywały się na poziomie podobnym do tego, na którym rozpoczęły zeszły tydzień. Zasadniczo, oprócz łagodnego umocnienia dolara kanadyjskiego, żadna z walut G10 nie wykazała znaczących zmian kursu. Sytuacja w krajach emerging markets była zgoła odmienna: lira turecka, rand południowoafrykański oraz real brazylijski straciły grunt pod nogami. Największym “przegranym” zeszłego ty
10.04.2018

Euro osłabiło się pod koniec kwartału

Wspólna waluta zakończyła ubiegły tydzień spadkami, co w części można wytłumaczyć gorszymi danymi z europejskich gospodarek. Złoty natomiast zyskiwał w relacji do euro i funta brytyjskiego, pomimo trwającej wyprzedaży akcji i wzrostu niepokoju na światowych giełdach.
03.04.2018

PLN może lekko się umocnić; na rynku długu prawdopodobna stabilizacja

Złoty może lekko umocnić się na początku przyszłego tygodnia, jednak kurs eurozłotego nie powinien zejść poniżej 4,20 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, potencjał do dalszego spadku rentowności krajowych SPW wyczerpał się.
17.03.2018

Ekonomista: Grudniowe dane GUS o produkcji można uznać za optymistyczne

Grudniowe dane GUS o produkcji można uznać za optymistyczne - ocenia główny ekonomista Raiffeisen Polbank Paweł Radwański. Dodał, że dynamika PKB za ostatni kwartał 2017 r. może być "tylko trochę niższa niż poprzednio", kształtując się w okolicach 4,5 proc. rok do roku.
19.01.2018

Złoty rozpoczyna rok umocnieniem

Handel w okresie świąteczno-noworocznym, nie był łaskawy dla dolara, który doświadczył wyprzedaży w relacji do większości walut. Pierwszy tydzień nowego roku nie charakteryzował się dużą zmiennością na głównych parach walutowych, mocno zyskiwały natomiast waluty emerging market. Rosnący optymizm i globalny wzrost aktywności gospodarczej sprawiły, że inwestorzy zaczęli skupować aktywa ryzykowne, czyli akcje i surowce, co wsparło większość walut EM, w szczególności te południowoamerykańskie, których umocnieniu przewodziło kolumbijs
08.01.2018

Ubiegły tydzień przyniósł umocnienie dolara amerykańskiego

Miniony tydzień zdecydowanie należał do dolara amerykańskiego. Rynki zareagowały pozytywnie na na informacje o tym, że Senat przegłosował jedną z wersji reformy podatkowej, zwiększając szanse na to, że jej ostateczny kształt zostanie wypracowany przed końcem roku. Konsekwencją tej decyzji jest zwiększająca się dywergencja między różnicami stop procentowych w USA i pozostałych krajach grupy G10.
11.12.2017

Brytyjska waluta znów zyskuje

Brytyjska waluta w ubiegłym tygodniu była wspierana przez dobre dane gospodarcze oraz informację o tym, iż premier May jest gotowa zwiększyć kwotę, jaką Wielka Brytania pokryje w ramach tzw. “rachunku za Brexit”, czyli uregulowania bieżących i przyszłych zobowiązań wobec UE. Euro i dolar amerykański nie były poddane zbyt dużym wahaniom przez większość tygodnia. Informacje o tym, iż amerykański Senat przegłosował redukcję podatków korporacyjnych pod koniec minionego tygodnia miały jednak pozytywny wpływ na amerykańską walut
04.12.2017

Złoty pozostaje silny, koniec tygodnia przyniesie decyzję EBC

Ubiegły tydzień był dobry dla amerykańskiej waluty. Ponowione oczekiwania w kwestii wdrożenia reformy podatkowej oraz spekulacje dotyczące tego, kto zostanie nowym prezesem Rezerwy Federalnej wsparły rynkowe oczekiwania względem podwyżek stóp procentowych. Kuszące wydaje się powiązanie słabszego kursu EUR/USD z wydarzeniami politycznymi w Europie, a w szczególności z kwestią Katalonii, jednak euro było drugą najlepiej radzącą sobie walutą z grupy G10. Największe straty w ubiegłym tygodniu odnotował dolar nowozelandzki, który był
23.10.2017

Złoty zyskał na słabości dolara

Rynkowy pesymizm dotyczący perspektyw osiągnięcia porozumienia w sprawie Brexitu w ubiegłym tygodniu nieco zmalał. Informacje opublikowane w niemieckich mediach dotyczące tego, iż negocjator ze strony Unii Europejskiej, Michel Barnier może poprzeć propozycję wprowadzenia dwuletniego okresu przejściowego, o którym w ostatnim brexitowym przemówieniu poinformowała premier Wielkiej Brytanii, wsparły funta.
16.10.2017

W centrum uwagi minutki Fed; jastrzębie sygnały mogą osłabić złotego

W środę rynki czekają na minutki z wrześniowego posiedzenia Fed. Potwierdzenie przez Fed możliwości podwyżki stóp procentowych w grudniu może wywierać presję na osłabienie złotego i wzrost rentowości obligacji. Zwyżce dochodowości obligacji może sprzyjać także wzrost inflacji bazowej we wrześniu, której odczyt zostanie podany w piątek - oceniają eksperci.
11.10.2017

Glapiński: W przyszłym roku wzrost gospodarki niższy niż w obecnym, ale przyzwoity

W przyszłym roku wzrost gospodarki będzie niższy niż w obecnym, ale przyzwoity, blisko naturalnej stopy wzrostu między 3,5-4 proc. - mówił w środę na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.
04.10.2017

RPP: Obecny poziom stóp sprzyja gospodarce

Rada podtrzymuje ocenę, że w świetle aktualnych danych i prognoz obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu - głosi komunikat RPP.
04.10.2017

Glapiński: Poziom stóp procentowych sprzyja wzrostowi polskiej gospodarki

W świetle dostępnych danych i prognoz, obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.
06.09.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.