• <

Wynik wyszukiwania - " Nord Stream 2" - Wiadomości

Dania. Premier Frederiksen o wycieku z gazociągów Nord Stream: nie można wykluczyć sabotażu

Nie można wykluczyć sabotażu - tak skomentowała premier Danii Mette Frederiksen informację o wycieku gazu z gazociągów Nord Stream. Duńska Agencja Energii podwyższyła poziom zagrożenia dla obiektów infrastruktury energetycznej do stopnia pomarańczowego, drugiego najwyższego w pięciostopniowej skali.
27.09.2022

Rosja uważa, że decyzja Niemiec o zamrożeniu certyfikacji NS2 jest nie do przyjęcia

Rosyjskie MSZ oświadczyło w środę, że decyzja Niemiec o zamrożeniu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 jest nie do przyjęcia i doprowadzi do nieodwracalnych szkód w stosunkach dwustronnych.
02.03.2022

Reuters: kanclerz Nehammer twierdzi, że pakiet sankcji UE wobec Rosji obejmuje Nord Stream 2

Pakiet sankcji, przygotowanych przez Unię Europejską na wypadek inwazji Rosji na Ukrainę, obejmuje środki wymierzone w gazociąg Nord Stream 2, łączący Rosję z Niemcami przez Morze Bałtyckie - powiedział w poniedziałek austriacki kanclerz Karl Nehammer, cytowany przez agencję Reutera.
21.02.2022

Ambasador Niemiec dla "Rz": Inwazja zatrzyma Nord Stream 2

Przygotowujemy z naszymi partnerami pakiet drastycznych sankcji gospodarczych, finansowych i personalnych, częścią tego pakietu będzie Nord Stream 2 - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven.
07.02.2022

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Czy LNG będzie tegorocznym hitem?

Obserwujemy znaczących wzrost cen gazu w Europie. Z takiej sytuacji skwapliwie korzystają Amerykanie, wyrastając na pozycję globalnego eksportera LNG. Tymczasem w Chinach możemy zaobserwować zmniejszenie zapotrzebowania na ciekły gaz. Jaki więc będzie 2022 rok dla LNG?
20.01.2022

USA. Źródło: administracja przekazała kongresmenom, że Niemcy zgodziły się zatrzymać NS2 w razie rosyjskiej inwazji

Przedstawiciele administracji prezydenta Joe Bidena przekazali kongresmenom, że nowe władze Niemiec zapewniły, iż zatrzymają gazociąg Nord Stream 2 w razie rosyjskiej inwazji na Ukrainę - powiedziało PAP źródło w Kongresie USA. Jednocześnie projekt nowych amerykańskich sankcji zniknął z nowej wersji projektu budżetu obronnego.
07.12.2021

Prezydent Duda na sesji ONZ w Nowym Jorku mówił o bogatej Północy w kontekście Ukrainy i NS2

Kraje bogatej Północy były bezradne i obojętne na niebezpieczeństwo związane z Nord Stream 2 dla Ukrainy - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
22.09.2021

Rosja. MSZ: Nord Stream 2 wkrótce zacznie działać

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała w czwartek, że gazociąg Nord Stream 2 "wkrótce zacznie działać", mimo prób - jak oceniła - upolitycznienia tego projektu. Oznajmiła, że Nord Stream 2 wzmocni bezpieczeństwo energetyczne całej Europy.
22.07.2021

Komisja Europejska: gazociąg Nord Stream 2 nie jest we wspólnym interesie UE

Gazociąg Nord Stream 2 nie jest we wspólnym interesie UE - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. energetyki Tim McPhie, komentując niemiecko-amerykańskie porozumienie ws. kontrowersyjnego projektu infrastrukturalnego. Powtórzył tym samym znane stanowisko KE w tej sprawie.
22.07.2021

Niemcy. Angela Merkel: Rosja nie chce używać energii jako broni

Podczas konferencji prasowej w czwartek w Berlinie kanclerz Angela Merkel uznała niemiecko-amerykańskie porozumienie w sprawie gazociągu Nord Stream 2 za dobry krok. "Strona rosyjska przekazała mi, że nie chce używać energii jako broni" - podkreśliła kanclerz.
22.07.2021

MSZ: Kułeba i Rau skoordynowali stanowiska w sprawie NS2

Szefowie MSZ Ukrainy i Polski, Dmytro Kułeba i Zbigniew Rau, podczas spotkania w Turcji skoordynowali swoje stanowiska w sprawie przeciwdziałania budowie gazociągu Nord Stream 2 i potwierdzili, że projekt niesie zagrożenie dla bezpieczeństwa – podało w sobotę MSZ w Kijowie.
19.06.2021

Bezwarunkowe poparcie Berlina dla Putina w sprawie Nord Stream 2

Kiedy Putin dostaje od Niemiec wszystko, czego żąda, jeszcze bardziej się rozzuchwala - mówi w rozmowie z PAP europosłanka niemieckich Zielonych Viola von Cramon. Musimy być bardziej stanowczy. Póki jeszcze mamy możliwość - dodaje.
01.05.2021

Co najmniej 18 firm wycofuje się z budowy Nord Stream 2

Co najmniej 18 europejskich firm wycofało się lub zobowiązało się do wycofania z budowy gazociągu Nord Stream 2 w obawie przed sankcjami USA - wynika z raportu amerykańskiego Departamentu Stanu, opisanego przez dpa. Są wśród nich także firmy niemieckie - informuje niemiecka agencja.
23.02.2021

Nord Stream 2 to projekt szkodliwy dla bezpieczeństwa całej UE?

Dwustronne stosunki między Rosją a Niemcami oraz krótkoterminowe zyski kilku firm nie mogą przesłonić faktu, że Nord Stream2 to projekt szkodliwy dla bezpieczeństwa całej Unii Europejskiej, - ocenił w poniedziałek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński
22.02.2021

Były szef MSZ Niemiec: Nord Stream 2 na razie nie jest sprawą USA

Na krótko przed niecierpliwie wyczekiwanym przemówieniem prezydenta USA Joe Bidena na piątkowej wirtualnej konferencji bezpieczeństwa w Monachium, były minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel (SPD) odrzucił krytykę USA, dotyczącą niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2.
18.02.2021

Szef Naftohazu: zatrzymanie budowy NS2 to dla Ukraińców kwestia życia i śmierci

Zatrzymanie budowy gazociągu Nord Stream 2 to kwestia życia i śmierci dla Ukraińców - ocenił szef ukraińskiego państwowego koncernu paliwowego Naftohaz Andrij Kobolew. Uznał, że ukraiński system transportu gazu jest częścią systemu obronnego Ukrainy.
18.02.2021

Putin: przeciwnicy Nord Stream 2 chcą, by Rosja płaciła za ich projekt ukraiński

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w środę, że przeciwnicy gazociągu Nord Stream 2 kierują się chęcią zmuszenia Rosji, by płaciła "za ich projekt geopolityczny na Ukrainie". Gospodarz Kremla mówił o tym na spotkaniu z szefami frakcji parlamentanych.
17.02.2021

USA: Dwoje senatorów wezwało Bidena, by wdrożył sankcje ws. Nord Stream 2

Demokratyczna senator Jeanne Shaheen i republikański senator Jim Risch wystosowali do administracji prezydenta USA Joe Bidena list, w którym apelują o wdrożenie sankcji, które mają zatrzymać budowę gazociągu Nord Stream 2 - podaje Radio Wolna Europa.
14.02.2021

Międzynarodowy dialog o Nord Stream 2

Tygodnik "Spiegel" informuje w piątek, że od pewnego czasu trwają dyskusje między firmami, zaangażowanymi w projekt Nord Stream 2, a przedstawicielami niemieckich ministerstw i UE, dotyczące "ogólnego pakietu strategicznego, który mógłby również zadowolić Amerykanów".
12.02.2021

Solidarna Polska chce apelować do Niemców o wycofanie się z Nord Stream 2

Solidarna Polska chce, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu została przyjęta uchwała wzywająca Niemcy do zaprzestania budowy Nord Stream 2; w piątek zostanie złożony wniosek do marszałek Sejmu o przyspieszenie prac nad projektem uchwały - poinformował poseł Solidarnej Polski, wiceszef resortu środowiska Jacek Ozdoba.
12.02.2021

Premier: budowa Nord Stream 2 to podarowanie Rosji kolejnego instrumentu szantażu

Budowa rurociągu Nord Stream 2 to podarowanie Rosji kolejnego instrumentu szantażu. To dowód słabości, a nie siły europejskiej polityki - ocenił premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do słów prezydent Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.
12.02.2021

KE nie komentuje słów prezydenta Niemiec o Nord Stream 2

Komisja Europejska nie skomentowała w czwartek słów prezydenta Niemiec o tym, że z powodu nazistowskich zbrodni jego kraj ma dług wobec Rosji, a gazociąg Nord Stream 2 jest jednym z ostatnich "mostów" między Europą a Rosją. "To projekt prywatnych firm" - powiedziała rzeczniczka KE.
11.02.2021

Elektrownia w Ostrowcu jak Nord Stream 2?

Europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski zasugerował podczas czwartkowej debaty w Parlamencie Europejskim, że budowa elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi jest przede wszystkim przedsięwzięciem geopolitycznym. Porównał ją do gazociągu Nord Stream 2.
11.02.2021

Ambasada Ukrainy oburzona słowami prezydenta RFN o Nord Stream 2

Ambasada Ukrainy w Berlinie wyraziła oburzenie słowami prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o budzącym kontrowersje gazociągu Nord Stream 2. "Wątpliwe argumenty historyczne" prezydenta zostały przyjęte w Kijowie "z zaskoczeniem i oburzeniem" - napisał w oświadczeniu ambasador Andrij Melnyk
09.02.2021

Rosyjskie media: budowa Nord Stream 2 w Danii potrwa do końca kwietnia

Układanie gazociągu Nord Stream 2 w wodach Danii zostanie zrealizowane do końca kwietnia br. - podał rosyjski dziennik "Izwiestija", powołując się na Duńską Agencję Energii. O rozpoczęciu układania rur w wodach Danii operator gazociągu poinformował 6 lutego
09.02.2021

USA sprzeciwiają się NS2 i wszelkim próbom podważania bezpieczeństwa energetycznego Europy przez Rosję

USA z pełną stanowczością podtrzymują swoje stanowisko w sprawie gazociągu Nord Stream 2; sprzeciwiamy się wszelkim próbom podważania bezpieczeństwa energetycznego Europy przez Rosję - oświadczył w czwartek chargé d'affaires, a.i. USA w Polsce Bix Aliu.
04.02.2021

USA: będziemy monitorować Nord Stream 2, nie wykluczamy sankcji

Stany Zjednoczone będą monitorować aktywność, która miałaby na celu dokończenie budowy gazociągu Nord Stream 2 i jeśli będzie miała miejsce, to podejmą decyzję w sprawie sankcji - oświadczył w środę rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.
03.02.2021

Nord Stream 2 dzieli UE, Amerykanie, niezależnie od barw politycznych, są mu przeciwni

Polska zawsze sprzeciwiała się budowie gazociągu Nord Stream 2, bo to projekt dzielący członków UE, NATO i państwa zachodnie; Amerykanie nadal są mu przeciwni, niezależnie od barw politycznych - powiedział w poniedziałek szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.
02.02.2021

Francja: wzywamy Niemcy do rezygnacji z Nord Stream 2

Francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune powiedział w poniedziałek, że ze względu na aresztowanie w Rosji opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i represje wobec broniących go demonstrantów Niemcy powinny odstąpić od budowy gazociągu Nord Stream 2.
01.02.2021

Statek rosyjski budujący Nord Stream 2 jest na wodach duńskich

Rosyjski statek, który ma dokończyć układanie gazociągu Nord Stream 2 na duńskich wodach Bałtyku, jest już w tym sektorze mimo groźby nowych sankcji amerykańskich – poinformowały w niedzielę serwisy monitorujące położenie statków na morzach.
24.01.2021

Kurtyka: Dalsza budowa Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu UE

Dalsza budowa gazociągu Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu UE, Polska z zaniepokojeniem przygląda się wysiłkom, by zakończyć budowę bez względu na okoliczności - ocenia minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
22.01.2021

UE nie uniemożliwi budowy Nord Stream 2

Budowa gazociągu Nord Stream 2 to projekt prywatny; nie możemy uniemożliwić jego budowy - oświadczył we wtorek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell podczas debaty w PE. Jak dodał, projekt nie przysporzy UE dywersyfikacji źródeł energii.
19.01.2021

Niemcy: to co się dzieje wokół NS2, to hańba i polityczna korupcja

Niemiecka europosłanka z partii Zielonych, Viola von Cramon w rozmowie z PAP z oburzeniem komentuje wznowienie budowy gazociągu Nord Stream 2. Inwestycję nazywa dźwignią geopolitycznych wpływów Putina i "antyeuropejskim projektem".
14.01.2021

NDR: wpływ Rosji na Fundację wspierającą budowę Nord Stream 2 "większy niż podejrzewano"

Utworzona w zeszłym tygodniu przez kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie "fundacja ochrony klimatu", mająca asekurować dokończenie budowy gazociągu Nord Stream 2, znalazła się w Niemczech w ogniu coraz silniejszej krytyki. Kwestionowana jest jej niezależność od Rosji - informuje w poniedziałek stacja NDR.
12.01.2021

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny ma protestować przeciw Nord Stream 2

Niemieccy aktywiści Młodzieżowego Strajku Klimatycznego (Fridays for Future) zapowiedzieli w poniedziałek zorganizowanie we wtorek publicznych protestów przeciw działaniom władz Meklemburgii-Pomorza Przedniego na rzecz dokończenia budowy gazociągu Nord Stream
11.01.2021

TASS: budowa Nord Stream 2 zostanie wznowiona 15 stycznia

15 stycznia wznowione zostanie układanie gazociągu Nord Stream 2 - podała w czwartek rosyjska agencja TASS, powołując się na komunikat Duńskiej Agencji Energii. Strona duńska poinformowała, że taki harmonogram prac otrzymała od operatora projektu.
07.01.2021

Statek Akademik Czerski przybył na miejsce budowy Nord Stream 2

Rosyjski statek Akademik Czerski powrócił, po postoju w rejonie Kaliningradu, w rejon budowy gazociągu Nord Stream 2 - podała w środę rosyjska agencja RIA Nowosti. RIA powołała się na dane serwisu MarineTraffic, śledzącego ruch jednostek morskich.
06.01.2021

Sankcje mogą utrudnić budowę Nord Stream 2

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w czwartek, że możliwe sankcje USA mogą utrudnić układanie gazociągu Nord Stream 2. Jednak - dodał Pieskow - tym projektem są zainteresowane państwa Unii Europejskiej i leży on w interesach odbiorców gazu w UE.
24.12.2020

Nord Stream 2 jest dla Rosji priorytetowym projektem

Gazociąg Nord Stream 2 jest dla Rosji projektem priorytetowym i praca nad nim trwa - oświadczył w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Nie odpowiedział na pytanie, czy sytuacja wokół gazociągu zmieni się po objęciu urzędu prezydenta USA przez Joe Bidena.
23.12.2020

USA: Nord Stream 2 nigdy nie dostarczy gazu?

Gazociąg Nord Steam 2 nie zostanie ukończony i nigdy nie dostarczy gazu - zapewniał w środę w rozmowie z think tankiem Atlantic Council architekt amerykańskich sankcji na ten projekt republikański senator Ted Cruz.
17.12.2020

Projekt budżetu Pentagonu: sankcje ws. NS2 i zmiany dotyczące wycofania wojsk z Niemiec

Obie izby Kongresu (Senat i Izba Reprezentantów) ustaliły w czwartek wspólny tekst ustawy o budżecie obronnym (NDAA). Projekt zmienia plany w sprawie wycofania części wojsk USA z Niemiec oraz Afganistanu i zawiera dodatkowe sankcje w sprawie Nord Stream 2.
04.12.2020

W sobotę może zostać wznowiona budowa gazociągu Nord Stream 2

Operator budowanego przez rosyjski Gazprom gazociągu Nord Stream 2 planuje wznowienie w grudniu budowy, być może nawet w najbliższą sobotę. Kluczowe wydają się przygotowywane w Kongresie USA sankcje, w tym obejmujące ubezpieczycieli i towarzystwa klasyfikacyjne. Ewentualne wycofanie się firmy norweskiej z certyfikacji mogłoby być poważnym utrudnieniem dla budowy.
04.12.2020

Barka Fortuna, wymieniana w związku z Nord Stream 2, zmieniła właściciela

Barka Fortuna, opisywana jako jednostka uczestnicząca w budowie rosyjskiego odcinka gazociągu Nord Stream 2, zmieniła właściciela - podał w środę rosyjski dziennik "RBK". Nowym właścicielem jest firma zatrudniająca zaledwie dwóch pracowników.
02.12.2020

Norweska firma klasyfikacyjna zaprzecza, by wycofała się z Nord Stream 2

Norweskie towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL (Det Norske Veritas) oświadczyło w czwartek, że nie wycofało się zupełnie z udziału w projekcie gazociągu Nord Stream 2, ale - z powodu sakcji USA - nie będzie świadczyć usług na rzecz statków zaangażowanych w projekt.
26.11.2020

Gazprom: pracujemy nad różnym wariantami ukończenia Nord Stream 2

Spółka Nord Stream 2 AG, należąca do rosyjskiego koncernu Gazprom, oświadczyła, że pracuje obecnie nad różnymi scenariuszami ukończenia gazociągu Nord Stream 2 - podała w piątek agencja RIA Nowosti, powołując się na raport Gazpromu.
13.11.2020

Niemiecki minister: Zakładam, że Nord Stream 2 zostanie ukończony

Zakładam, że gazociąg Nord Stream 2 zostanie ukończony. Pytanie tylko brzmi - kiedy?" - powiedział w sobotę minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas w wywiadzie dla niemieckiego portalu RND.
17.10.2020

O losach Nord Stream 2 zadecydują europejskie i rosyjskie firmy

O losach Nord Streamu 2 zadecydują europejskie i rosyjskie firmy - ocenił w rozmowie z "GPC" ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven. Odnosząc się do obecnych relacji polsko-niemieckich określił je jako dobre i mocno ugruntowane.
17.10.2020

Sztab Bidena zapewnia, że będzie on przeciwny Nord Stream 2

Joe Biden będzie sprzeciwiał się Nord Stream 2 oraz utrzyma amerykańskie zobowiązania wobec NATO - przekazał w środę w oświadczeniu przesłanym PAP i innym mediom sztab kandydata Demokratów na prezydenta USA.
14.10.2020

Zełenski dziękuje Polsce za stanowisko w sprawie Nord Stream 2

Dziękujemy Polsce za zajmowane stanowisko w sprawie gazociągu Nord Stream 2 i monopolu Gazpromu na europejskim rynku - zwrócił się w poniedziałek do prezydenta RP Andrzeja Dudy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji prasowej w Kijowie.
12.10.2020

Zatrzymanie budowy Nord Stream 2 całkowicie możliwe

Zatrzymanie budowy Nord Stream 2 jest całkowicie możliwe, bo ten projekt nie został jeszcze ukończony - ocenił w czwartek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
08.10.2020

Będzie długi spór sądowy ws. grzywny dla Gazpromu?

Po nałożeniu przez polski UOKiK grzywny na spółki uczestniczące w budowie Nord Stream 2, koncern Gazprom będzie odwoływać się do sądu, a postępowanie zajmie kilka lat - ocenia w czwartek prasa w Rosji. Jej zdaniem, Gazprom może wkrótce wznowić budowę gazociągu.
08.10.2020

Niemcy: trzeba natychmiast wstrzymać budowę Nord Stream 2

Szef komisji spraw zagranicznych niemieckiego Bundestagu Norbert Roettgen (CDU) w wypowiedzi dla tygodnika "Der Spiegel" wezwał do natychmiastowego wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2 z powodu próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
07.10.2020

Rosja: rozpatrujemy różne opcje wznowienia układania Nord Stream 2

Operator rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2 poinformował w czwartek, że nadal "rozpatruje różne warianty wznowienia układania rurociągu" na wodach Danii i że w odpowiednim czasie poinformuje o tych planach.
01.10.2020

Leyen: Nord Stream 2 to projekt polityczny

Nord Stream 2 to projekt polityczny - podkreśliła w rozmowie m.in. z "Rzeczpospolitą" szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Pytana o to, czy UE powinna wykonać próbę zablokowania Nord Stream 2 przez UE podkreśliła, że KE od strony biznesowej maksymalnie już wykorzystała swoje możliwości.
21.09.2020

Polsko-amerykańskie rozmowy o Nord Stream 2

W Brukseli stały przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś spotkał się z amerykańskim ambasadorem przy UE Ronaldem Gidwitzem. Rozmowy dotyczyły m.in. energii nuklearnej, polityki energetycznej UE i budowy gazociągu Nord Stream 2.
17.09.2020

Zanosi się na ugodę w sprawie Nord Stream 2

Niemcy proponowały USA wsparcie kwotą do 1 mld euro budowy u siebie dwóch terminali do odbioru amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) w zamian za zgodę na ukończenie oraz uruchomienie bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 - poinformował w środę niemiecki tygodnik "Die Zeit".
16.09.2020

Niemiecki minister gospodarki powątpiewa w skuteczność sankcji wobec Rosji

Odnosząc się do próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, chadecki minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier z powątpiewaniem wyraził się o skuteczności jakichkolwiek sankcji wobec Rosji - poinformowała we wtorek agencja dpa.
08.09.2020

Morawiecki: potrzebne ostre sankcje wobec Rosji

Przypadek Aleksieja Nawalnego jest bardzo smutnym przykładem na to, jak Rosja traktuje swoich obywateli i przywódców opozycji; w tej kwestii potrzebne jest nie tylko potępienie, ale też bardzo ostre sankcje - powiedział premier RP Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla TV Bloomberg.
08.09.2020

Rosja: sprawa Nawalnego nie powinna wpływać na Nord Stream 2

Sytuacja wokół opozycjonisty Aleksieja Nawalnego nie powinna wpłynąć na projekt Nord Stream 2 - powiedział we wtorek wiceszef MSZ Rosji Aleksandr Gruszko. Zarzucił Stanom Zjednoczonym, że w sposób systemowy zwalczają ten projekt.
08.09.2020

Francja: mamy zastrzeżenia do projektu NS2

Francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clément Beaune powtórzył w poniedziałek w rozmowie z agencją AFP, że Paryż ma zastrzeżenia wobec rosyjskiego projektu gazociągu Nord Stream 2.
08.09.2020

Rosyjskie władze nie boją się zablokowania Nord Stream 2

Władze Rosji nie widzą obecnie ryzyka zablokowania przez Niemcy budowy Nord Stream 2 - powiedział w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zapewnił, że przeważają oceny, iż propozycje wstrzymania budowy gazociągu są "absurdalne".
07.09.2020

Rozbieżne opinie ws. Nord Stream 2

Niemieccy politycy prezentowali w czwartek rozbieżne opinie na temat tego, czy ewentualne sankcje UE wobec Rosji w związku z próbą otrucia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego powinny dotyczyć również wstrzymanej obecnie budowy bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2.
03.09.2020

Pora na Niemcy, aby zablokowały Nord Stream 2

Znany szwedzki ekonomista Anders Aslund napisał w czwartek na Twitterze: "teraz pora na Niemcy, aby zablokowały Nord Stream 2". W ten sposób odniósł się do próby otrucia na Syberii rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
03.09.2020

24 kraje UE przeciwne sankcjom z powodu Nord Stream 2? Ambasador RP dementuje

Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek, a także senator Ted Cruz odrzucili twierdzenie portalu Politico, że 24 z 27 krajów UE wypowiedziało się przeciwko amerykańskim sankcjom w związku z kontrowersyjnym gazociągiem Nord Stream 2.
22.08.2020

Unia Europejska przeciwko regulacjom USA w sprawie sankcji na Nord Stream 2

Komisja Europejska jest zaniepokojona regulacjami władz USA dotyczącymi sankcji na europejskie firmy zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2. „UE sprzeciwia się nakładaniu przez państwa trzecie sankcji na unijne przedsiębiorstwa” – poinformowała w środę PAP rzeczniczka Komisji.
12.08.2020

Prezes niemieckiej spółki bierze pod uwagę niedokończenie Nord Stream 2

Prezes współfinansującej budowę gazociągu Nord Stream 2 niemieckiej spółki Uniper przyznał we wtorek, że nie da się wykluczyć, iż z powodu sankcji USA inwestycja ta nie zostanie ukończona i trzeba będzie umorzyć zaciągnięte na jej realizację pożyczki.
11.08.2020

Szef MSZ Rosji: Nord Stream 2 zostanie wkrótce zrealizowany

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow wyraził we wtorek przekonanie, że projekt gazociągu Nord Stream 2 zostanie ukończony i że nastąpi to "w najbliższym czasie". Ławrow mówił o tym na spotkaniu w Moskwie z szefem dyplomacji Niemiec Heiko Maasem.
11.08.2020

Pompeo poruszy w Pradze temat gazociągu Nord Stream 2?

Czescy komentatorzy zastanawiają się czy Pompeo poruszy w Pradze temat gazociągu Nord Stream 2. Tę inwestycję wspierają czescy politycy, którzy budują interkonektory między niemiecką siecią gazową a swoim krajem.
08.08.2020

Amerykańscy senatorzy ostrzegli niemiecką spółkę portową, by nie wspierała budowy Nord Stream 2

W otwartym liście trzej republikańscy członkowie Senatu USA ostrzegli właściciela niemieckiego bałtyckiego portu Mukran w Sassnitz na Rugii, że naraża się na surowe amerykańskie sankcje pozwalając wykorzystywać go przy budowie gazociągu Nord Stream 2.
07.08.2020

Ekolodzy wypowiadają wojnę Nord Stream 2

Organizacja ekologiczna Niemiecka Pomoc Środowiskowa (DUH) poinformowała w środę o złożeniu w sądzie w Greifswaldzie w Meklemburgii-Pomorzu Przednim pozwu z żądaniem anulowania zgody na użytkowanie gazociągu Nord Stream 2 z powodu emisji powodującego globalne ocieplenie metanu.
05.08.2020

Statek, który ma ukończyć Nord Stream 2 znów zmienił właściciela

Statek Akademik Czerski, który może dokończyć układanie na dnie Bałtyku biegnącego z Rosji do Niemiec gazociągu Nord Stream 2, przestał należeć do podmiotu prawnego podległego koncernowi Gazprom i nie wiadomo, kto jest jego nowym właścicielem - podały w środę media w Moskwie.
29.07.2020

Rzecznik Kremla: Putin i Trump nie omawiali sankcji wobec Nord Stream 2

Prezydenci Rosji i USA, Władimir Putin i Donald Trump, podczas rozmowy telefonicznej nie omawiali kwestii sankcji wobec gazociągu Nord Stram 2 - powiedział w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zaznaczył, że Rosja uważa te sankcje za nie do przyjęcia.
24.07.2020

Kreml: groźby sankcji wobec Nord Stream 2 są presją na biznes w Europie

Jako "wywieranie brutalnej presji" na biznes europejski określił w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow groźbę sankcji amerykańskich wobec gazociągu Nord Stream 2. Pieskow oświadczył też, że USA próbują "zmusić Europejczyków do kupowania droższego gazu".
16.07.2020

Czarne chmury nad projektem gazociągu Nord Stream 2. Gazprom będzie musiał dostosować się do reguł UE

Budowa gazociągu Nord Stream 2 stoi od ponad pół roku wskutek amerykańskich sankcji. Do ułożenia zostało ok. 160 km gazociągu, który Rosjanie chcą dokończyć z wykorzystaniem statku należącego do Gazpromu i oddać na przełomie 2020 i 2021 roku. Amerykański Kongres pracuje jednak nad projektem nowych sankcji wymierzonych w projekt gazociągu, które mogą go ostatecznie zastopować. Dla Rosji równie dużym problemem mogą okazać się też unijne regulacje i konieczność dostosowania się do reguł panujących na rynku UE, co uniemożliwi Gazprom
01.07.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.