• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Niespokojnie na wyspach Nowej Kaledonii. To ważny obszar Francji na Pacyfiku

Na obszarze francuskie terytorium zamorskiego na Oceanie Spokojnym wrze. Prezydent Macron ogłosił stan wyjątkowy. Powodem tego mają być zmiany w prawie wyborczym, przez co o swoją pozycję boją się Kanakowie, rodzima ludność obszaru. Odżywają nastroje niepodległościowe, a pojawiają się też teorie, że za zamieszkami stoją Chiny, widzące w wyspach kolejny punkt do ekspansji.

17.05.2024, 20:02
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Za atakami na rosyjski port i terminal naftowy stoją SBU i HUR

Nocne ataki na rosyjskie obiekty wojskowe i logistyczne w Sewastopolu na okupowanym Krymie, w rosyjskim Tuapse i porcie w Noworosyjsku zostały przeprowadzone przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i wywiad wojskowy HUR – poinformowała w piątek agencja Interfax-Ukraina.

17.05.2024, 14:21
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Zmasowany atak ukraińskich dronów na Sewastopol. Rosja wysłała Flotę Czarnomorską

Po nocnym, zmasowanym ataku dronów, w okupowanym przez Rosję Sewastopolu na Krymie nie ma światła, a władze odwołały zajęcia w szkołach i przedszkolach – poinformowały w piątek rosyjskie kanały na Telegramie.

17.05.2024, 09:12
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Ukraińskie drony zaatakowały terminal paliwowy w Noworosyjsku

W piątek w nocy w Noworosyjsku doszło do potężnych eksplozji., dronami i rakietami został zaatakowany port i składy ropy, poinformował portal Ukraińska Prawda na podstawie źródeł rosyjskich.

17.05.2024, 08:34
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Centralne Dowództwo USA: tymczasowy port na plaży w Strefie Gazy już zakotwiczony

Stany Zjednoczone zakotwiczyły w czwartek tymczasowy port na plaży w Strefie Gazy w ramach misji dostarczania pomocy humanitarnej palestyńskim cywilom – poinformowało Centralne Dowództwo USA (CENTCOM).

16.05.2024, 09:13
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Na statku, który uderzył w most w Baltimore, wysadzono zalegające od tygodni elementy konstrukcji. Kontenerowiec jest wolny

Saperzy z armii USA wykonali skomplikowaną operację wysadzenia elementu konstrukcji mostu Francis Scott Key, który od marca zalegał na kontenerowcu M/V Dali, który z tego powodu pozostawał zablokowany. Teraz będzie możliwe odholowanie statku i udrożnienie trasy żeglugowej, prowadzącej do portu w Baltimore.

14.05.2024, 10:28
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Donald Trump zapowiada, że w razie zwycięstwa w wyborach zablokuje morską energetykę wiatrową

Morska energetyka wiatrowa w USA regularnie musi liczyć się z problemami, choćby z powodu opóźnień w inwestycjach, wzroście kosztów, czy też wycofywania się kontrahentów. Choć aktualnie trwa szereg inwestycji, a amerykańskie władze ogłaszają aukcje nowych działek pod budowę farm na morzu, biznes może zostać zastopowany. Wspierany przez republikanów kandydat, Donald Trump zapowiada "rozprawienie się" z energią odnawialną, jako jego zdaniem nieopłacalną i szkodliwą.

13.05.2024, 10:39
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Komisarz UE ds. energii: Możemy i powinniśmy ograniczyć Rosji dostęp do finansowania i technologii w obszarze LNG

Od czasu inwazji na Ukrainę UE nałożyła już 13 pakietów sankcji na Rosję, które mają osłabić jej zdolność do dalszego finansowania wojny. Najdotkliwsze z nich to m.in. sankcje technologiczne czy unijne embargo na import ropy oraz produktów ropopochodnych z Rosji drogą morską. Jednak gaz z tego kierunku, który przed wojną płynął do Europy m.in. gazociągiem Nord Stream, dotąd oficjalnie nie został objęty sankcjami.

12.05.2024, 10:10
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Postęp prac przy zawalonym moście w Baltimore. Zostanie otwarta wodna trasa dla jednostek rekreacyjnych

Amerykańskie władze przygotowują się do usunięcia kolejnych elementów zawalonego 26 marca br. mostu Francis Scott Key. W międzyczasie Kapitanat Portu ustanawia plan tranzytowy, aby zapewnić statkom rekreacyjnym możliwość poruszania się przez strefę bezpieczeństwa.

10.05.2024, 21:24
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Saperzy zabezpieczyli niewybuch z czasów II wojny światowej znaleziony w Porcie Gdynia

Saperzy 36. Patrolu Saperskiego z 43. Batalionu Saperów 3. Flotylli Okrętów z Rozewia przejęli ważącą 250 kg bombę lotniczą z okresu II wojny światowej. Na znalezisko natrafiono podczas prac ziemnych na terenie w Porcie Gdynia. Niewybuch trafi na poligon lądowy, gdzie zostanie zneutralizowany.

09.05.2024, 20:40
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.