• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Jak kształtuje się konkurencyjność polskich portów morskich?

Wiek XIX i XX zrewolucjonizował rynek transportu morskiego. Upowszechnienie kontenerów zmieniło oblicze globalnego handlu i ułatwiło transport międzynarodowy i globalizację. Polskie porty morskie odgrywają kluczową rolę całym układzie transportu morskiego w Polsce, stanowiąc bramy dla handlu międzynarodowego. Porty mogą przyjmować nawet największe jednostki pływające. Artykuł ma na celu omówienie konkurencyjności polskich portów morskich w Europie.

17.05.2024, 13:00
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Zyski spadają, oczekiwania rosną. Hapag-Lloyd aktualizuje prognozy na 2024

Niemiecki gigant żeglugowy Hapag-Lloyd skorygował swoje prognozy finansowe na 2024 rok, podnosząc dolny próg oczekiwań. To wynik rosnącego popytu na transport morski oraz wzrostu stawek frachtowych. Niemniej jednak, pozytywne trendy rynkowe nie zdołały zamaskować znaczącego, 84-procentowego spadku zysku netto w pierwszym kwartale roku.

16.05.2024, 11:46
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Koniec wyścigu na wielkość turbiny? Zachodni producenci skupiają się na istniejących modelach

Po tym, jak w zeszłym roku chiński producent turbin wiatrowych ogłosił sukces w pracach nad turbiną o mocy 20 MW, zachodni dostawcy postanowili nie brać udziału w wyścigu za wszelką cenę i skupić się na mniejszych, ale – ich zdaniem – bardziej optymalnych pod różnymi względami turbinach.

16.05.2024, 10:21
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Wyjątkowy projekt NYK - statek napędzany roślinną biomasą

Japońskie i brytyjskie firmy zawarły umowę w sprawie budowy innowacyjnego statku przeznaczonego do transportu biomasy, który jednocześnie sam będzie posiadał ekologiczny napęd. Wiąże się to z polityką Japonii celem uczynienia jej gospodarki zeroemisyjną, wolną od paliw kopalnych.

15.05.2024, 13:18
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Hamburg. Z lądowej energii mogą już korzystać wycieczkowce i kontenerowce

Port w Hamburgu jako pierwszy w Europie zaimplementował technologię dostarczania energii elektrycznej z lądu zarówno dla wycieczkowców, jak i kontenerowców.

15.05.2024, 11:35
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Kryzys na Morzu Czerwonym tematem 108. sesji IMO w Londynie

W dniach 15-24 maja 2024 roku Komitet Bezpieczeństwa na Morzu (Maritime Safety Committee, MSC) zbierze się osobiście na 108. sesji w siedzibie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w Londynie. Wśród głównych tematów poruszonych podczas wydarzenia będzie rozwiązanie trwającego od listopada 2023 roku problemu kryzysu żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej.

15.05.2024, 10:15
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Wartość ochrony ekosystemów morskich dla społeczeństwa – Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacja MARE przedstawiają wyniki najnowszych badań

Na ile Polacy wyceniają korzyści związane z realizacją programu oczyszczania wraków zagrażających środowisku Morza Bałtyckiego? Czy te korzyści przewyższałyby koszty takiej interwencji?

13.05.2024, 21:41
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Czarter jednostek typu jack-up. Zasady zatrudniania statków instalacyjnych wyjaśnia Maciej Olczak, Prezes ENMARO

Standaryzacja kontraktów offshore dla pozyskania jednostek instalacyjnych, np. typu jack-up jest oparta na formule kontraktacji BIMCO. Ponieważ ilość jednostek instalacyjnych na globalnym rynku jest bardzo ograniczona pierwsze rozmowy kontraktowe prowadzi się z dwu a nawet trzyletnim wyprzedzeniem, na długo przed podjęciem ostatecznej decyzji inwestycyjnej (ang. Final Investment Decision - FID).

13.05.2024, 20:02
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Czarnogórscy przemytnicy tworzą w Afryce nowe szlaki transportu kokainy

Czarnogórscy przemytnicy tworzą w Afryce nowe szlaki transportu kokainy z Ameryki Południowej do Europy - podała w sobotę czarnogórska telewizja RTCG, powołując się na dane organizacji pozarządowej Światowa Inicjatywa Przeciwko Transnarodowej Przestępczości Zorganizowanej (GI-TOC).

11.05.2024, 15:02
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

O dwóch takich co opłyną świat

Mikołaj Nowak i Daniel Krzyżański to dwójka młodych żeglarzy, którzy już w październiku wyruszą w rejs dookoła świata. Rejs Ku Marzeniom potrwa około półtorej roku i odbędzie się na zmodernizowanym jachcie Water Lily. Mieliśmy okazję porozmawiać z jednym z uczestników wyprawy Mikołajem Nowakiem, na temat planowanej podróży i tego jak obecnie wyglądają przygotowania do rejsu.

08.05.2024, 22:00
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.