• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Sytuacja na Morzu Czerwonym z perspektywy Marynarki Wojennej

Sytuacja na Morzu Czerwonym, szczególnie wzdłuż brzegów Jemenu, uznawanego za państwo upadłe, pozostaje napięta od wielu lat. Wspierani przez Iran (poprzez transfer technologii, know how, szkolenie itp.) bojownicy Huti, w ramach tzw. wojny zastępczej (proxy war) pierwotnie skupili swe ataki na obiektach infrastruktury energetycznej Arabii Saudyjskiej (np. atak dronów na rafinerię koncernu Aramco we wrześniu 2019 roku), tankowcach (np. seria ataków w 2018 roku), jak i okrętach wojennych państw koalicji arabskiej (np. atak na saudy

20.05.2024, 23:45
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Koniec ery CTV z napędem na paliwa kopalne?

Pod koniec marca miało miejsce swoiste zakończenie pewnej ery – nie wspominając o nowym początku – kiedy brytyjski operator Tidal Transit kupił swój ostatni, w historii, statek napędzany silnikiem wysokoprężnym – przekonuje Martin Conway, redaktor RINA.

20.05.2024, 20:55
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Rozpoczęło się holowanie kontenerowca M/V Dali z miejsca katastrofy w Baltimore

Amerykańskie służby rozpoczęły holowanie statku pływającego pod banderą Singapuru, który doprowadził do zawalenia się mostu Francis Scott Key, w wyniku której zginęło sześć osób, a dwie zostały ranne. Po ośmiu tygodniach kontenerowiec ma popłynąć do lokalnego terminalu morskiego.

20.05.2024, 14:11
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Nie jeden a dwa? W wyniku ukraińskiego ataku miał ucierpieć jeszcze inny rosyjski okręt

Podczas największego od dłuższego czasu ukraińskiego ataku na rosyjskie pozycje znajdujące się na okupowanym od 2014 roku Półwyspie Krymskim miało dojść nie tylko do zatopienia trałowca Kowrowiec, ale również małej korwety rakietowej Cyklon. W razie potwierdzenia byłby to największy, morski sukces Ukrainy od czasu zatopienia w lutym tego roku okrętu desantowego Cezar Kunikow i w marcu patrolowca Siergiej Kotow. Istnieją też podejrzenia, że Ukraina pierwotnie błędnie zaklasyfikowała trafiony okręt.

20.05.2024, 09:07
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Dostawy cementu i betonu do budowy elektrowni jądrowej będą dużym wyzwaniem

Do budowy elektrowni jądrowej i infrastruktury towarzyszącej potrzebne będzie 1 mln m sześc. betonu, a roczna produkcja w kraju to 20 mln m sześc. - podało PAP Polskie Stowarzyszenie Producentów Cementu. Przygotowanie dostaw cementu i betonu oraz logistyka będą dużym wyzwaniem - oceniło.

19.05.2024, 13:15
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Ukraińcy informują o zatopieniu rosyjskiego trałowca

W nocy z soboty na niedzielę ukraińska marynarka wojenna poinformowała o zatopieniu rosyjskiego trałowca proj. 266M o nazwie Kowrowiec. Na ten moment nie znamy szczegółów akcji.

19.05.2024, 10:56
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

MŚ w klasie Formula Kite – bez polskich żeglarzy w serii medalowej

Polscy żeglarze nie wystąpią w niedzielę w Hyeres w wyścigach serii medalowej mistrzostw świata w olimpijskiej klasie Formula Kite. Julia Damasiewicz zakończyła regaty na 11. miejscu, a Maksymilian Żakowski (oboje OŚ AZS Poznań) był 13.

19.05.2024, 10:47
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Po modernizacji nabrzeże Chorzowskie gotowe do pracy

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA konsekwentnie poprawia dostęp do portu Szczecin w rejonie Basenu Kaszubskiego. Kolejnym krokiem przybliżającym do zakończenia inwestycji w tym rejonie jest gotowość do pracy, po gruntownej modernizacji Nabrzeża Chorzowskiego.

18.05.2024, 16:36
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Pożar na tankowcu trafionym rakietą wystrzeloną przez Huti

Jemeńscy rebelianci Huti, wspierani przez Iran, zaatakowali w sobotę rano pociskiem rakietowym tankowiec płynący pod panamską banderą; na statku wybuchł pożar. Nie ma informacji o rannych - przekazała brytyjska firma Ambrey specjalizująca się w bezpieczeństwie żeglugi morskiej.

18.05.2024, 11:29
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Jak kształtuje się konkurencyjność polskich portów morskich?

Wiek XIX i XX zrewolucjonizował rynek transportu morskiego. Upowszechnienie kontenerów zmieniło oblicze globalnego handlu i ułatwiło transport międzynarodowy i globalizację. Polskie porty morskie odgrywają kluczową rolę całym układzie transportu morskiego w Polsce, stanowiąc bramy dla handlu międzynarodowego. Porty mogą przyjmować nawet największe jednostki pływające. Artykuł ma na celu omówienie konkurencyjności polskich portów morskich w Europie.

17.05.2024, 13:00
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.