• <
attis_konferecnja_2024
nauta_2024
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Sześć osób na wywróconej motorówce i masowiec na ratunek

Masowiec Navios Lumen napotkał na Morzu Sulu w okolicy Filipin przewróconą łódź motorową i siedzących na niej sześciu rozbitków.

19.02.2024, 22:25
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Rozpoczynają się wielkie, międzynarodowe manewry pod auspicjami sił morskich Indii pk. "Milan 2024"

Marynarka Wojenna Indii jest gospodarzem największych, krajowych ćwiczeń pk. "Milan 2024". Do udziału w tym ogromnym, międzynarodowym przedsięwzięciu zaproszono 58 krajów, a kontrowersje wzbudza fakt, że swój udział zatwierdziły w nim Chiny, Iran, Rosja, ale też USA. Z racji na to, że hasło przewodnie ćwiczeń to „Mosty przyjaźni przez morza” można je więc traktować dosadnie.

19.02.2024, 15:52
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Huti ustrzelili frachtowiec. Załoga opuściła statek, może zatonąć

Frachtowiec pływający pod banderą Belize i zarejestrowany w Wielkiej Brytanii został zaatakowany w niedzielę u wybrzeży Jemenu - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera. W pobliżu statku doszło do eksplozji. Załoga bezpiecznie opuściła jednostkę.

19.02.2024, 08:43
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Nie ustają chińskie prowokacje przeciwko Filipinom. Doszło do próby zatrucia łowiska i blokowania jednostek morskich

Filipińskie Biuro ds. Rybołówstwa i Zasobów Wodnych (BFAR) ujawniło, że chińscy rybacy używali cyjanku do zniszczenia Bajo de Masinloc, zbiornika wodnego znanego również jako Ławica Scarborough, celem wytrucia tamtejszych ryb i zniszczenia łowiska. Działanie stanowiące zagrożenie dla rybołówstwa oraz środowiska wodnego wpisuje się w szereg prowokacji Chin przeciwko Filipinom w związku z dążeniem pierwszego z tych państw na Morzu Południowochińskim i zajęcia spornych terytoriów.

18.02.2024, 15:12
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Uszkodzony gazociąg Balticconnector ma być uruchomiony w kwietniu

Na początku marca rozpocznie się naprawa uszkodzonego jesienią estońsko-fińskiego gazociągu Balticconnector przebiegającego przez Zatokę Fińską. Prace mają potrwać około cztery tygodnie – poinformował fiński operator przesyłowy Gasgrid.

16.02.2024, 16:29
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Rakietą w ubezpieczenia statków. Ubezpieczenie na Morzu Czerwonym z 10 tys. do 700 tys. dolarów za rejs

Ataki na Morzu Czerwonym zwiększają ryzyko biznesowe ubezpieczycieli morskich, rosną składki za ryzyko wojenne - informuje Moody’s. Operatorzy i spedytorzy spotykają się z przypadkami, że ubezpieczyciele unikają ponoszenia ryzyka za ubezpieczania statków przewożących towary przez Zatokę Adeńską. Niestabilność cen ubezpieczeń morskich jest rosnącym problemem brokerów ubezpieczeniowych po atakach na Morzu Czerwonym - alarmuje United Insurance Brokers Ltd (UIB).

15.02.2024, 21:31
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Chiny i Tajwan obwiniają się nawzajem po śmierci dwóch Chińczyków na morzu

Władze w Tajpej wezwały w czwartek Pekin do powstrzymania swoich obywateli od nielegalnych połowów na wodach wokół tajwańskiej wyspy Kinmen. Pościg straży przybrzeżnej za chińską łodzią doprowadził do śmierci dwóch obywateli Chin.

15.02.2024, 20:48
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Komisja Europejska przyjmuje wstępne porozumienie modernizujące śledztwa w sprawie wypadków morskich

Komisja Europejska przyjmuje porozumienie polityczne pomiędzy Parlamentem Europejskim a Radą w sprawie śledztwa w wypadkach morskich, modernizując dyrektywę z 2009 roku. Dyrektywa dotyczy jedynie statków transportu morskiego, na które mają zastosowanie międzynarodowe konwencje lub statków rybackich.

14.02.2024, 10:21

Grecki masowiec dwukrotnie zaatakowany rakietami na Morzu Czerwonym

Grecki masowiec pływający pod banderą Wysp Marshalla został w poniedziałek zaatakowany pociskami rakietowymi w dwóch oddzielnych incydentach w okolicy cieśniny Bab al-Mandab na Morzu Czerwonym - powiadomiła brytyjska agencja bezpieczeństwa morskiego Ambrey.

12.02.2024, 09:17
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Wyciek ropy naftowej do Bałtyku. Orlen Lietuva zapewnia, że sytuacja w Butyndze została opanowana

ORLEN Lietuva poinformował, ze prowadzi działania mające na celu przywrócenie pełnego funkcjonowania infrastruktury w Butyndze, gdzie nastąpił niewielki wyciek ropy. Jednocześnie, pomimo trudnych warunków atmosferycznych, mają miejsce intensywne prace, których celem jest zminimalizowanie wpływu sytuacji na środowisko.

09.02.2024, 14:41
SIARK_PORT_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.