• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Dowództwo operacji EUNAVFOR Atalanta potwierdza uwolnienie masowca prowanego przez piratów

Masowiec Abdullah, który 14 kwietnia został wypuszczony przez somalijskich piratów po zapłacie 5 mln dolarów okupu znalazł się na bezpiecznych wodach. Dowództwo operacji Unii Europejskiej EUNAVFOR Atalanta potwierdziło, że zarówno statek, jak i 23 członków jego załogi jest bezpiecznych.

15.04.2024, 14:02
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

W amerykańskiej stoczni Fincantieri położono stępkę pod fregatę dla US Navy. Czegoś takiego nie było od dekad

W stoczni Fincantieri Marine Marinette odbyła się 12 kwietnia ceremonia położenia stępki pod budowę pierwszego od wielu lat okrętu klasy fregata, jaki znajdzie się w składzie US Navy. USS Constellation (FFG-62) należy do serii opartej na francusko-włoskiej platformie FREMM, a jego planowana dostawa ma nastąpić w 2029 roku.

15.04.2024, 13:09
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Polskie porty morskie wygenerowały 9,2 mld zł dla Skarbu Państwa. Czy koncepcja Trójportu jeszcze zwiększy te liczby?

Znajdujące się w portach morskich w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu terminale przeładunkowe wygenerowały w 2023 roku 9,92 mld zł przychodu dla Skarbu Państwa z tytułu VAT, cła i akcyzy. Eksperci wskazują, że budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego i realizacja tzw. Trójportu może jeszcze te wpływy zwiększyć.

14.04.2024, 15:05
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Royal Navy skonfiskowała narkotyki o wartości 16,7 miliona funtów podczas operacji na Karaibach

Patrolowiec brytyjskich sił morskich HMS Trent skonfiskował narkotyki o wartości rynkowej 16,7 miliona funtów podczas dwóch akcji wymierzonych w handlarzy narkotyków działających na Karaibach.

12.04.2024, 16:32
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Saab i Damen nie mogą się pogodzić z porażką w przetargu na niderlandzką "Orkę". Pójdą na noże z Naval Group?

Po tym jak 15 marca holenderskie władze ogłosiły, że to francuski koncern Naval Group zbuduje okręty podwodne dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine), nie brakuje burzliwych komentarzy wokół tej decyzji. Konsorcjum Saab-Damen, które było jednym z oferentów w przetargu, nie godzi się na takie rozwiązanie i wzywa do debaty politycznej w związku z tym.

12.04.2024, 13:34
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Wizyta zespołu okrętów NATO w Szwecji. Nowy członek sojuszu wzmacnia jego zdolności obronne

Od czasu, gdy Szwecja oficjalnie przystąpiła do NATO 7 marca tego roku, okręty Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1) i Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (SNMCMG-1) odbyły pierwsze wizyty w porcie w Sztokholmie, cementujące relacje z nowym państwem członkowskim. Wizyty są okazją do wymiany doświadczeń między kadrą morską Szwecji i pozostałych krajów. Najnowszym gościem na szwedzkich wodach był niemiecki okręt FGS Donau, będący jednostką flagową SNMCMG-1.

12.04.2024, 12:57
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Ukraińskie niszczyciele min będą tymczasowo stacjonować w brytyjskim Portsmouth

Dwa niszczyciele min typu Sandown, przekazane Ukrainie przez Wielką Brytanię w ubiegłym roku, jeszcze pewnie długi czas nie pojawią się na macierzystych wodach. Obecnie wraz z załogami będą stacjonować w brytyjskiej bazie sił morskich w Portsmouth, gdzie przybyły 11 kwietnia 2024 roku. Ich obecność ma być dowodem zacieśniania współpracy politycznej i wojskowej między oboma państwami.

11.04.2024, 17:16
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Jak prezentuje się bliźniak "Miecznika", HMS Venturer? Okręt odwiedziła matka chrzestna, księżniczka Anna

Z wizytą do stoczni Babcoock w Rosyth przybyła księżniczka królewska Anna, siostra króla Wielkiej Brytanii Karola III. Zapoznała się z stanem budowy pierwszej fregaty typu 31 (określanej też jako typ Inspiration), która podobnie jak okręty programu "Miecznik" opiera się na platformie Arrowhead 140. Spotkała się także z budującymi jednostkę stoczniowcami oraz przyszłą załogą HMS Venturer.

11.04.2024, 13:46
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Po tygodniu udało się uratować rozbitków, którzy utknęli na wyspie na Oceanie Spokojnym

Dzięki koordynacji służb USA i Mikronezji udało się uratować trzy osoby, które znajdowały się na atolu na Oceanie Spokojnym.

10.04.2024, 15:36
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Bałtyckie porty na światowym rynku kontenerowym w 2023 roku

Globalne przewozy kontenerowe, obsługujące głównie ładunki wysoko przetworzone w relacjach Azja – Europa – Ameryka Północna, oddziaływają w znacznym stopniu na funkcjonowanie bałtyckich portów morskich, w tym portów w Polsce. Jednocześnie sytuacja w regionie, gdzie rynek rosyjski stanowi ważny kierunek docelowy dla kontenerów morskich, oddziałuje w ostatnich latach negatywnie na ogólną sytuację w portach kontenerowych Bałtyku.

10.04.2024, 15:30
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.