• <
SAR_2022

UE wysyła samoloty po Europejczyków z wycieczkowca Diamond Princess

mb

20.02.2020 00:36 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie UE wysyła samoloty po Europejczyków z wycieczkowca Diamond Princess

Partnerzy portalu

UE wysyła samoloty po Europejczyków z wycieczkowca Diamond Princess - GospodarkaMorska.pl

UE wysyła do Japonii dwa samoloty po unijnych obywateli z wycieczkowca Diamond Princess, na którym po wykryciu koronawirusa odbywała się dwutygodniowa kwarantanna. Jedna z maszyn z ekipą medyczną już wyruszyła z Włoch, a druga wystartuje w środę wieczorem.

Jak poinformowała Komisja Europejska, UE współfinansuje loty w ramach Unijnego Mechanizmu Obrony Ludności. O jego uruchomienie zwróciły się władze w Rzymie.

"Wybuch epidemii jest pełen ludzkich historii. Nie możemy ich stracić z oczu z powodu liczb i statystyk. Dziękuję włoskim władzom oraz całej załodze lotniczej i personelowi za pomoc w bezpiecznym sprowadzeniu obywateli UE do domu" - podkreślił unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

Pierwszy włoski samolot odleciał już do Japonii z zespołem medycznym na pokładzie, a drugi ma wyruszyć w środę wieczorem. W środę zakończył się 14-dniowy okres kwarantanny wycieczkowca Diamond Princess, zacumowanego w pobliżu portu w Jokohamie w Japonii. Pasażerowie, u których nie wykryto zakażenia, zaczęli już schodzić na ląd. W momencie rozpoczęcia kwarantanny na statku było łącznie ponad 3,6 tys. osób z ponad 50 krajów i regionów.

Z informacji przekazanych przez KE wynika, że włoski zespół medyczny oceni stan pasażerów i tylko ci, którzy uzyskali wynik negatywny na obecność wirusa Covid-19 lub nie wykażą żadnych objawów choroby, będą mogli wejść na pokład samolotu.

Na razie nie ma ostatecznych liczb i narodowości osób, które wrócą do Europy. Po przylocie pasażerowie rozpoczną nowy okres kwarantanny, który będzie monitorowany przez właściwe państwo członkowskie.

Stanie się tak, choć japoński minister zdrowia Katsunobu Kato oświadczył, że nie ma potrzeby dalszego izolowania schodzących ze statku osób, które przeszły 14-dniową obserwację, a testy na obecność wirusa dały u nich wynik negatywny.

Do tej pory Unijny Mechanizm Ochrony Ludności ułatwił repatriację ponad 400 obywateli UE z Chin samolotami zorganizowanymi przez Francję i Niemcy.

Łączna liczba przypadków infekcji wśród osób zamkniętych na wycieczkowcu wzrosła do 621. Diamond Princess jest największym skupiskiem zakażeń koronawirusem poza Chinami. Wykryte na statku infekcje stanowią ponad połowę przypadków odnotowanych na świecie poza tym krajem.

Wirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę, którą Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nazwała COVID-19. U części zakażonych rozwija się śmiertelnie niebezpieczne zapalenie płuc.

Epidemia rozprzestrzeniła się na ok. 30 krajów m.in. Niemcy, Francję, Włochy i Finlandię, a także na USA. Na całym świecie koronawirusa stwierdzono u ponad 75 tys. ludzi. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotąd osiem zgonów: po dwa w Hongkongu i Iranie oraz po jednym w Japonii, Francji, na Filipinach i na Tajwanie.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.