• <
mewo_2022

Król Danii na symbolicznym otwarciu fabryki Vestas w Szczecinie

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Król Danii na symbolicznym otwarciu fabryki Vestas w Szczecinie
Król Danii na symbolicznym otwarciu fabryki Vestas w Szczecinie - GospodarkaMorska.pl

Justyna Jarosz

04.02.2024

Trzeciego dnia swojej wizyty w Polsce król Danii, Fryderyk X, uczestniczył w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod zakład montażowy gondoli i piast morskich turbin wiatrowych Vestas Assembly Poland w Szczecinie.

Pokaż cały artykuł
Fot. GospodarkaMorska.pl

Trzeciego dnia swojej wizyty w Polsce król Danii, Fryderyk X, uczestniczył w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod zakład montażowy gondoli i piast morskich turbin wiatrowych Vestas Assembly Poland w Szczecinie.

Król Fryderyk X przebywał z wizytą w Polsce od środy. W Warszawie spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią i marszałkiem Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską.

Głównym celem wizyty króla jest współpraca gospodarcza. W czwartek monarcha przybył do Szczecina, gdzie swoje fabryki już niebawem uruchomi duński Vestas.


W czwartek wieczorem Fryderyk X wziął udział w uroczystości w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Króla powitał prezydent miasta Piotr Krzystek. Podczas oficjalnej kolacji miało również miejsce wręczenie Odznaki Honorowej Gryfa Zachodniopomorskiego konsulowi honorowemu Królestwa Danii Andrzejowi Preissowi.

Podczas piątkowej ceremonii otwarcia fabryki mowy powitalne wygłosili: CEO Vestas Henrik Andersen, Minister ds. klimatu, energii i usług użyteczności Lars Aagaard, Wiceminister Rozwoju i Technologii Ignacy Niemczycki, Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka oraz Dyrektor Generalny Duńskiej Izby Handlowej Brian Mikkelsen.

– To jest wielki dzień dla Szczecina, dla całego Pomorza Zachodniego. Inwestor, którym jest Vestas, czyli największy na świecie producent turbin wiatrowych, podejmuje decyzje o lokalizacji inwestycji w Szczecinie. To wielka szansa na rozwój gospodarczy dla miasta i dla regionu, na tworzenie nowych miejsc pracy i na rozpoczęcie działań, które będą służyć temu, aby po prostu zbudować farmy wiatrowe na Bałtyku – podkreślał Marchewka.

Punktem centralnym wydarzenia było wmurowanie kamienia węgielnego w obecności Jego Królewskiej Mości Fryderyka X.

Następnie odbyło się wręczenie przez wojewodę zachodniopomorskiego Adama Rudnickiego oficjalnego pozwolenia na budowę.

– Dzisiaj rano podpisałem decyzję lokalizacyjną, zgodę na plan zagospodarowania przestrzennego i zgodę na rozbudowę tej fabryki, w której dzisiaj jesteśmy – powiedział wojewoda.

Uruchomienie zlokalizowanej na wyspie Ostrów Brdowski fabryki Vestas Manufacturing Poland jest przewidziane jest na 2025 r. Ma ona zapewnić 700 nowych miejsc pracy na lokalnym rynku. 

Vestas ma ambicje stać się liderem na rynku morskich turbin wiatrowych i wspierać rozwój europejskiego sektora offshore wind. Na początku stycznia firma ogłosiła plany budowy drugiej fabryki w Szczecinie, która ma produkować łopaty do ich flagowego modelu V236-15.0 MW. Rozpoczęcie działalności jest zaplanowane na 2026 rok, co ma przyczynić się do stworzenia ponad 1000 nowych miejsc pracy.

Obie fabryki mają wspierać nie tylko rynek europejski, ale w pewnym stopniu także globalny. Rozszerzając swoje dotychczasowe działania w Polsce, Vestas zamierza zwiększyć liczbę zatrudnionych w kraju do łącznie ponad 2500 osób.

Nils de Baar, prezes Vestas na Europę Północną i Środkową, w rozmowie z GospodarkaMorska.pl wskazywał jednak, że otwarcie fabryk ma znaczenie nie tylko dla polskiego rynku. Stąd obsługiwane będą także inne.

– Skupiamy się na rynku offshore, który startuje w Polsce na Bałtyku, ale także jeśli popatrzymy na Morze Północne, to ta fabryka będzie miała duże znaczenie – powiedział de Baar zaznaczając, że to właśnie na Bałtyku i Morzu Północnym spodziewany jest największy wzrost branży MEW do końca dekady.

Na wydarzeniu obecni byli także inni goście wspierający rozwój morskiej energetyki wiatrowej, m.in. Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, który podkreślał znaczenie obu fabryk dla całego rynku.

– Wiele lat rozwijaliśmy łańcuch dostaw dla lądowej energetyki wiatrowej. Dzisiaj widzimy, że jest realna szansa na to, żeby Polska stała się ośrodkiem rozwoju przemysłu dla morskiej energetyki wiatrowej. I najlepszym przykładem jest właśnie dzisiejsza zapowiedź otwarcia fabryki firmy Vestas, która będzie montownią największych na świecie turbin 15-megawatowych, a możliwe, że w przyszłości nawet większych – mówił Gajowiecki. – Patrzymy również na zapowiedź Vestasa z perspektywy drugiego brzegu Szczecina, gdzie będzie fabryka, która będzie dostarczać największe na świecie łopaty dla morskich farm wiatrowych. Te dwie fabryki to tylko początek. Region zachodniopomorski zyskuje dzisiaj inwestora strategicznego, który będzie przyciągał do Szczecina również innych poddostawców – zapowiadał Gajowiecki przewidując, że w najbliższym otoczeniu fabryki Vestas w Szczecinie będzie musiało powstać kolejnych 10-20 ośrodków, które będą stanowiły jej zaplecze i zapewnią ciągłość produkcyjną.

Polska jest dla Danii dziewiątym rynkiem eksportowym. W Polsce działa około 700 firm z duńskim kapitałem. Jednocześnie relacje między oboma krajami są ważne w kontekście gospodarki morskiej. Wspólną inwestycją był m.in. gazociąg Baltic Pipe. Duńskie spółki pełnią także ważną rolę w żegludze i offshore – jednymi z największych firm w obu sektorach są Maersk i Vestas, działające aktywnie na naszym rynku.



Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.