• <

Wynik wyszukiwania - "park narodowy" - Wiadomości

Wiceminister klimatu: utworzenie parku narodowego w Dolinie Dolnej Odry nie wpłynie na żeglowność

Utworzenie parku narodowego w Dolinie Dolnej Odry nie wpłynie na żeglowność Odry ani na terminal kontenerowy w Świnoujściu - poinformował we wtorek wiceminister klimatu, główny konserwator przyrody, Mikołaj Dorożała. Dodał, że mapa potencjalnego parku będzie tworzona z lokalną społecznością.
14.05.2024

Wiceminister Marchewka: park narodowy nie zagraża żegludze na Odrze

Budowa Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry nie zagraża żegludze na Odrze - powiedział wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
25.04.2024

Na rzece Czarna Hańcza zainstalowano miernik czystości wody

Zarząd Wigierskiego Parku Narodowego zainstalował na rzece Czarna Hańcza, w okolicy wsi Sobolewo (Podlaskie), urządzenie do kontroli jakości wody. Miernik co 15 minut kontroluje podstawowe parametry wody.
07.05.2023

Aktywiści Greenpeace zablokowali zrzut ścieków z kopalni do Odry

W ramach sprzeciwu wobec braku działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska, mających ochronić Odrę przed kolejną ekologiczną katastrofą, aktywiści i aktywistki Greenpeace zablokowali dzisiaj zrzut wysoce zasolonych ścieków z kopalni węgla kamiennego Halemba, które trafiają do Odry.
25.04.2023

Naukowcy będą prowadzić badania archeologiczne i przyrodnicze nad Biebrzą

Badanie przemian kulturowych i środowiskowych na obszarach doliny Biebrzy od czasów najdawniejszych po współczesne - to główne założenie projektu "Bioregion Biebrza. Rzeka i człowiek". Naukowcy będą prowadzić badania dotyczące m.in. ostatnich łowców-zbieraczy czy analizować dno rzeki.
18.04.2023

Przez zmiany klimatyczne rośnie popyt na wodę pitną

Zmiany klimatyczne na świecie powodują, że rośnie zapotrzebowanie na wodę pitną, a jej zasoby są zagrożone - wskazywali eksperci w środę podczas konferencji zorganizowanej w Narwiańskim Parku Narodowym z okazji Światowego Dnia Wody.
22.03.2023

Międzyodrze jako park narodowy. Czy ta idea jest możliwa do urzeczywistnienia?

Miłośnicy przyrody, aktywiści, społecznicy oraz organizacje pozarządowe chcą utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Czy idea ma szanse powodzenia? Piotr Piznal uważa, że tak. Wskazuje, że przedsięwzięcie jest również wspierane przez lokalną społeczność, której na sercu leży ochrona Międzyodrza.
13.03.2023

Strategia rozwoju Strefy Przybrzeżnej dla gmin leżących nad Morzem Bałtyckim

W Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie samorządy lokalne Strefy Przybrzeżnej przyjęły 1 marca br. wstępną wersję strategii rozwoju obszaru leżącego nad Morzem Bałtyckim.
02.03.2023

Ukraińskie władze: na południu paliwo ze statków zatopionych w Dnieprze grozi katastrofą ekologiczną

Obwodowi chersońskiemu na południu Ukrainy grozi katastrofa ekologiczna z powodu zanieczyszczenia Dniepru, spowodowanego wysadzaniem w powietrze jednostek pływających - ostrzegł w sobotę lojalny wobec Kijowa szef administracji regionu Jarosław Januszewycz.
05.11.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Światowy Dzień Oceanów. Co wspólnego mają banany z ochroną oceanów?

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. To doskonała okazja, aby celebrować piękno i bogactwo podmorskiego świata, ale także lepiej poznać i zrozumieć morskie ekosystemy. Organizacja MSC zaprasza w niezwykłą podróż w głąb oceanów – wirtualną lub w 13 miastach w całej Polsce – podczas której poznamy innowacyjne, a czasem zaskakujące rozwiązania, które pomagają chronić oceany i ich mieszkańców. Dowiemy się także, jak każdy z nas może włączyć się w działania na rzecz naszej Błękitnej Planety.
07.06.2022

W wyniku zrzutu ścieków do Wisły trafiło 300 ton azotu i 30 ton fosforu

300 ton azotu i 30 ton fosforu trafiło łącznie do Wisły wraz ze ściekami zrzucanymi przez stołeczne MPWiK po awarii kolektora od 29 sierpnia do 22 września. W wyniku zanieczyszczenia rzeki obniżył się poziom tlenu rozpuszczonego w wodzie poniżej granicy dobrego stanu – poinformowało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
30.09.2020

Jak przeciętny Kowalski może zatrzymać katastrofę klimatyczną? 5 najgorszych pytań o klimat

Kilka tygodni temu aktywiści Extinction Rebellion podjęli strajk głodowy pod TVP, chcąc zwrócić uwagę na kluczową rolę mediów (przede wszystkim tych mających największy zasięg i misję do spełnienia, czyli mediów publicznych) w informowaniu społeczeństwa o kryzysie klimatycznym. A zaledwie kilka dni temu – działacze z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego – podczas swojego marszu skrytykowali media za brak zainteresowania tym tematem w czasie pandemii: „gdy zamilkły echa naszych strajków, wy też zamilkliście”. Trudno nie przyznać im
29.09.2020

Trwają przygotowania do budowy tymczasowego kolektora ściekowego

Rury do konstrukcji awaryjnego rurociągu, którym zostaną doprowadzone ścieki z prawobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", dotarły już na plac budowy po obu brzegach Wisły, nieopodal mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Dzisiaj specjaliści łączyli elementy rur.
07.09.2020

Panorama Zalewu Szczecińskiego i Wolinu - nowa inwestycja na wybrzeżu

Na Wyspie Wolin powstanie dwudziestopięciometrowa wieża widokowa, z której będzie można podziwiać panoramę Zalewu Szczecińskiego i miasta.
31.07.2020

Bałtycka Odyseja VII - na wybrzeżu zebrano już prawie tonę śmieci!

Już niemal tonę śmieci zebrali uczestnicy akcji Bałtycka Odyseja na dystansie ok. 300 km (od Świnoujścia do Władysławowa) w ciągu sześciu comiesięcznych marszy. Podczas następnej akcji w weekend 18-19 lipca wolontariusze posprzątają wybrzeże między Władysławowem a Helem.
07.07.2020

70 proc. wody w Polsce zużywane jest na potrzeby energetyki

Pojawiły się interesujące apele o oszczędzanie wody wykorzystywanej na potrzeby komunalne, ale trzeba powiedzieć, że 70 proc. wody w Polsce zużywane jest na potrzeby energetyki - powiedział w poniedziałek minister środowiska Michał Woś
27.04.2020

Ponad pół tony śmieci zebrano podczas I etapu Bałtyckiej Odysei

69 worków śmieci – to efekt I etapu Bałtyckiej Odysei. Ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski w miniony weekend przeszedł i posprzątał wraz z wolontariuszkami i wolontariuszami wspaniały Woliński Park Narodowy.
20.01.2020

Powstanie 300-kilometrowa trasa rowerowa wokół Zalewu Szczecińskiego

Powstanie licząca prawie 300 kilometrów długości trasa rowerowa wokół Zalewu Szczecińskiego. Samorząd województwa podpisał umowę z firmą, która zbuduje i oznakuje istniejące po stronie polskiej szlaki. W przedsięwzięcie zaangażowany jest także niemiecki Greifswald.
13.01.2020

Podróżnik z Suwalszczyzny popłynie kajakiem z Wigier do Bałtyku

Podróżnik ze Starego Folwarku (Podlaskie) Arkadiusz Makowski razem z dwoma kolegami w maju przyszłego roku popłynie kajakiem z jeziora Wigry do Bałtyku. W 16 dni chce przepłynąć tysiąc kilometrów.
28.11.2019

Jacht Crystal z wizytą na Wyspie Kokosowej w ramach rejsu dookoła świata

Kapitan Michał Palczyński i Ola Rapp na jachcie S/V Crystal już od ponad roku są w trakcie okołoziemskiego rejsu, objętego patronatem honorowym Polskiego Związku Żeglarskiego. Po przepłynięciu w lutym Kanału Panamskiego, teraz eksplorują kraje Ameryki Środkowej. W drodze z Kostaryki do Ekwadoru odwiedzili zagubioną na Pacyfiku Wyspę Kokosową. Leży ona 300 Mm na południowy zachód od wybrzeży Kostaryki i jest częścią tego pięknego kraju. Poniżej przedstawiamy krótką relację o tym jak dostać się na wyspę, o formalnościach z tym zwią
05.06.2019

Podlaskie: Przez Biebrzański PN ma przebiegać droga S16 Knyszyn-Ełk

Przez Biebrzański Park Narodowy ma przebiegać droga S16 Knyszyn -Ełk - element trasy Via Carpatia - wynika z zaprezentowanych w środę w Knyszynie (Podlaskie) proponowanych korytarzy przebiegu drogi. Protestuje część mieszkańców; zaskoczona jest dyrekcja parku. GDDKiA nie wyklucza alternatywnego wariantu.
23.05.2019

Natura w rękach biznesu. Nowe prawo uderzy w polską przyrodę

Rządowy projekt rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko to furtka prawna m.in. do wycinki lasów, dewastacji rzek i terenów podmokłych pod gigantyczne, komercyjne inwestycje. Przyjęcie przez Radę Ministrów projektu zagrozi bezpieczeństwu najcenniejszych przyrodniczo obszarów w Polsce. Obywatele wobec biznesu będą bezsilni.
16.05.2019

Brytyjski „The Guardian” wybrał najpiękniejsze plaże Bałtyku. Wśród nich są trzy polskie: w Helu, Łebie i Wolinie

W Połądze na Litwie, w Rydze na Łotwie, w Lubece w Niemczech, a także w Helu, Łebie i Wolinie. To m.in. tam, według brytyjskiego dziennika „The Guardian", są najpiękniejsze plaże Bałtyku. Oceniający pod uwagę wzięli przede wszystkim malownicze krajobrazy, dobrą lokalizację i atrakcje turystyczne.
27.08.2018

W niedzielę obchody Dnia Mokradeł w Parku Narodowym

Prezentacja o znaczeniu mokradeł, wycieczka terenowa i cześć artystyczna – w ten sposób Park Narodowy „Ujście Warty” będzie obchodził w niedzielę Światowy Dzień Mokradeł. Ujściowy odcinek Warty należy do najcenniejszych w Polsce obszarów podmokłych.
03.02.2018

Ruszył wodny sezon turystyczny na jeziorach Wigierskiego Parku Narodowego

Żaglówkami, kajakami i edukacyjną łodzią z przeszklonym dnem można od soboty pływać po wodach Wigierskiego Parku Narodowego na Suwalszczyźnie. Ruszył sezon turystyczny, potrwa on do końca października.
29.04.2017

Święto Latarni Morskich

18 sierpnia 2002r. na wniosek angielskiej organizacji kultywującej dziedzictwo i tradycje morskie obchodzono na całym świecie I Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich. Od tej pory świętuje się go corocznie w trzecią niedzielę sierpnia.
16.08.2012

Rezerwat na Bałtyku zagrożeniem dla rybaków?

Niemiecki oddział organizacji ekologicznej WWF chce utworzyć na dużym obszarze Bałtyku Morski Park Narodowy – poinformowano oficjalnie na Międzynarodowej Konferencji Ochrony Morza w niemieckim Stralsundzie.
22.06.2012

Australia utworzy największy morski obszar chroniony na świecie

Australia będzie miała największą sieć morskich obszarów chronionych na świecie. Ochroną objęta zostanie ponad jedna trzecia wód terytorialnych tego kraju, odpowiadająca wielkością terytorium Indii. Na obszarze największego morskiego parku zostaną ograniczone połowy, a także poszukiwanie ropy naftowej i gazu. Decyzja australijskich władz jest ogromnym sukcesem, który pomoże skutecznie chronić funkcje przyrodnicze tego obszaru, i jest przykładem do naśladowania na całym świecie – uważa organizacja ekologiczna WWF.
18.06.2012

Kanał Odra-Dunaj: o losie projektu przesądzi Słowacja

W przeciągu ostatnich dwóch lat temat budowy połączenia wodnego Odry z Dunajem nabrał nowego impetu. Sądząc po intensywności polsko-czeskiego lobbingu dla tego projektu można odnieść wrażenie, że ta inwestycja jest całkiem realna. Jest tylko jedno "ale": zdecydowana większość spotkań i konferencji na temat tego szlaku jest prowadzona w formacie polsko-czeskim, podczas gdy o sukcesie projektu tak naprawdę zadecydują nie Czechy, ale Słowacja i Austria.
18.01.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.