• <

Wynik wyszukiwania - "manipulacje" - Wiadomości

Kraje europejskie na mapach przemytu ropy naftowej. Rosyjska ropa przecieka „flotami cieni”

Rosyjska ropa i produkty rafineryjne docierają do wszystkich krajów, także krajów UE. Przemysł rafineryjny i jego przemysłowi odbiorcy mimo spowolnienia gospodarczego nie mogą się zatrzymać. Ropa naftowa z Rosji docierała w 2023 r. do rafinerii bez większych przeszkód. W 2024 r. dalej płynie zbiornikowcami szerokim strumieniem do europejskich portów i rafinerii.
13.04.2024

Orlen: ustalenia NIK ws. połączenia z Lotosem bezwartościowe

Ustalenia zawarte w raporcie NIK ws. połączenia PKN Orlen z Lotosem są bezwartościowe, sporządzone przy użyciu błędnej metodologii z wykorzystaniem danych niemających nic wspólnego ze stanem faktycznym - ocenił członek zarządu Orlenu Janusz Szewczak.
05.02.2024

Finał głośnego procesu w chińskiej branży stoczniowej. Były prezes CSIC skazany za korupcję

Sąd w Szanghaju skazał Hu Wenminga, byłego prezesa China Shipbuilding Industry Company Limited (CSIC) na 13 lat więzienia i zapłatę równowartości 700 tys. dolarów. To efekt kilkuletniego śledztwa i procesu wielkiego skandalu korupcyjnego, jakiego miał się dopuścić niegdyś czołowy przedstawiciel chińskiej branży stoczniowej.
29.12.2023

Nowe źródła wytwarzania pomogą zatrzymać wzrost kosztów energii

Jako lider zielonej zmiany prowadzimy najbardziej zaawansowany projekt rozwoju morskich farm wiatrowych w polskiej strefie na Bałtyku. Uruchomienie produkcji energii wytwarzanej przez nasze wiatraki na morzu planujemy już w 2026 r. - mówi DGP prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
30.01.2023

Rosyjska flota handlowa zagraża światowej żegludze, próbując omijać sankcje

Okręty rosyjskiej floty handlowej manipulują swoimi systemami automatycznej łączności (AIS), próbując omijać międzynarodowe sankcje. Narażają tym samym na niebezpieczeństwo inne jednostki pływające po światowych szlakach morskich.
15.12.2022

"FT": Rosja, chcąc ominąć sankcje i ukryć trasy swoich tankowców, podaje ich fałszywe pozycje

Rosja testuje metody omijania sankcji na eksport ropy i ukrawania tras swoich tankowców poprzez podawanie fałszywych pozycji statków za pośrednictwem Systemu Automatycznej Identyfikacji (AIS) - podał w środę "Financial Times".
07.12.2022

Otwarcie Baltic Pipe. Jak uruchomienie gazociągu komentują politycy?

Już dzisiaj (27 września) symbolicznie uruchomiono przesył w gazociągu Baltic Pipe w Budnie k. Goleniowa (Zachodniopomorskie). Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki. Co o gazociągu Baltic Pipe mówili politycy z kraju i ze świata?
27.09.2022

Dziurawe sankcje. W biznesie morskim potrzebne nowoczesne technologie obiegu dokumentów

Badanie przeprowadzone wśród ponad 500 decydentów pokazuje, że szwajcarskie i brytyjskie banki nie mają możliwości monitorowania sankcji nałożonych na banki i firmy rosyjskie i prowadzące biznes z partnerami z Rosji – wynika z badania Pole Star.
19.09.2022

Anna Moskwa: w najbliższych dniach dopracowanie szczegółów ws. zakazu importu rosyjskiej ropy do UE

Embargo na rosyjską ropę przyjęte przez Radę Europejską w sprawie 6. pakietu sankcji przeciw Rosji jest solidarne; najbliższe godziny i dni to będzie dopracowanie szczegółów - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
31.05.2022

Rząd uspokaja, że gazu dla odbiorców nie zabraknie mimo wstrzymania dostaw z Rosji

Mimo odcięcia dostaw gazu z Rosji, Polska jest na to przygotowana; wszyscy dotychczasowi odbiorcy błękitnego paliwa w kraju otrzymają ten surowiec na poziomie, na jakim otrzymywali go do tej chwili - zapewniali we wtorek przedstawiciele rządu, minister Anna Moskwa oraz Piotr Naimski.
26.04.2022

Ceny detaliczne napędzane frachtami. W 2022 i 2023 r. frachty będą wysokie

Stawki frachtowe w 2022 r. utrzymają się na wysokim poziomie przewoźników, ponieważ operatorzy oceaniczni planują długoterminowe stawki kontraktów na znacznie wyższym poziomie niż w 2021 r. – to główny wniosek z seminarium internetowego Xenety.
02.01.2022

Analitycy: Nord Stream 2 kształtuje relacje między Rosją a UE

Gazprom znacząco wpływa na sytuację na rynku gazu w UE, wykorzystując pozycję największego dostawcy; Rosja dąży nie tylko do uruchomienia Nord Stream 2, ale i powrotu na większą skalę do kontraktów długoterminowych – oceniają analitycy.
25.10.2021

Zełenski: rosyjski gaz to zanieczyszczenia i korupcja

Podczas wizyty w USA prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił, że wydobycie rosyjskiego gazu wiąże się między innymi z emisją metanu. Określił go mianem „najbrudniejszego gazu na świecie”.
01.09.2021

Efekt hossy na rynku stalowym – wyzwania związane z obsługą portową

Obserwując przepływ towarów przez Polskie porty morskie, można zaobserwować, że jednym z kluczowych importowanych towarów w ostatnich latach jest stal.
07.07.2021

Blinken przekazał Niemcom, że zaangażowanie w budowę NS 2 zagrożone jest sankcjami USA

Prezydent USA Joe Biden uważa, że Nord Stream 2, to zły pomysł - przekazał na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz stanu USA Antony Blinken. Jak dodał, poinformował o tym szefa MSZ Niemiec i powiedział mu, że zaangażowanie w budowę gazociągu jest zagrożone amerykańskimi sankcjami.
24.03.2021

Sasin: mam nadzieję, że KE zezwoli na fuzję Orlenu i Lotosu

Mam nadzieję, że Komisje Europejska zezwoli na fuzję Lotosu i Orlenu, bo ta fuzja ma sens - powiedział w piątek PAP minister aktywów państwowych, wicepremier Jacek Sasin. Jak dodał, decyzji Komisji spodziewa się w lipcu.
10.07.2020

PKN Orlen dementuje informacje GW o warunkach przejęcia Grupy Lotos

Polski Koncern Naftowy Orlen zdementował piątkowe doniesienia Gazety Wyborczej jakoby warunkiem przejęcia Grupy Lotos miała być m.in. konieczność sprzedaży 376 stacji paliwowych Lotosu oraz 14 umów na ich budowę przy autostradach.
10.07.2020

Mielno: Odkłamujemy Bałtyk!

Kolejny rok z rzędu spotykamy się z taką samą sytuacją. Uważamy, że trzeba zareagować – mówi Olga Roszak-Pezała, burmistrz Mielna. O co chodzi? Władze Mielna twierdzą, że corocznie tuż przed wakacjami, kiedy duża część Polaków dokonuje wyboru lokalizacji na urlop, w przestrzeni medialnej pojawiają się informacje straszące przed Bałtykiem.
06.07.2020

Ceny ropy w USA rosną - eskaluje wojna słów na linii USA-Chiny

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną w reakcji na eskalację wojny słów na linii USA-Chiny. Na dodatek inwestorzy pozostają ostrożni co do perspektyw globalnego ożywienia popytu na paliwa - informują maklerzy.
25.05.2020

Co zrobić, jeśli kierowca miał wypadek przy pracy?

W pierwszym kwartale 2019 roku w wyników wypadków przy pracy poszkodowanych zostało łącznie 15 800 osób. Niestety dużą część stanowią kierowcy ciężarówek. Jakie sytuacje mogą się wydarzyć w codziennej pracy truckera oraz jakie obowiązki z nimi związane spoczywają na przewoźniku? Niełatwy temat wyjaśnia Mariusz Skurzyński, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców w zakresie PIP.
18.07.2019

Sea Cargo Operations Sp. z o.o. z Gdyni - spedytorzy z pasją. Transport morski, kolejowy i lotniczy

Jesteśmy spedytorami z 20-letnim doświadczeniem w transporcie morskim. Nasze doświadczenie w branży spedycyjnej pozwoliło nam dokładnie zrozumieć potrzeby klientów. Wiemy, że oczekują Państwo szybko przygotowanej i precyzyjnej oferty, profesjonalnej obsługi i elastycznego podejścia do obsługi.
26.03.2019

Panama: załoga Daru Młodzieży na mszy na zakończenie ŚDM, następne w Portugalii

Ok. 700 tys. osób uczestniczyło w niedzielę w Panamie w mszy pod przewodnictwem papieża Franciszka kończącej 34. Światowe Dni Młodzieży. Na mszy obecna była małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Następne ŚDM odbędą się w Lizbonie w 2022 roku.
27.01.2019

Jaki będzie 2019 dla polskich przewoźników?

Pakiet Mobilności wydaje się być najgorętszym tematem dyskusji wśród kierowców ciężarówek i właścicieli firm transportowych. Tymczasem nic jeszcze nie jest pewne i na wieści z Parlamentu Europejskiego trzeba będzie chwilę poczekać. Podobnie jak w przypadku nowych pomysłów dotyczących tachografów. Podczas, gdy jeden przepis nie wszedł jeszcze w życie, urzędnicy już mają kolejne rewolucyjne propozycje. Co więc zmieni się na pewno, a co może stać się nieodległą i niepokojącą przyszłością? Komentują eksperci Inelo i Ogólnopolskiego C
03.01.2019

Chiny/Ministerstwo środowiska: Próby ukrycia zanieczyszczeń są głupie

Podejmowane przez firmy i lokalne władze w Chinach próby ukrycia faktycznej skali zanieczyszczenia środowiska są „ekstremalnie głupie” i nie będą skuteczne – przestrzegł w piątek rzecznik chińskiego ministerstwa ds. ochrony środowiska Liu Youbin.
01.12.2018

Ukraina/Szef MSZ: Zastrzegamy sobie prawo do samoobrony

Ukraina będzie szukała sposobów pokojowego rozwiązania sytuacji na Morzu Azowskim, ale zastrzega sobie prawo do samoobrony - oświadczył w poniedziałek szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin. Powiedział, że nie wyklucza dalszych aktów agresji ze strony Rosji na lądzie i morzu.
27.11.2018

Już w przyszłym miesiącu zmiany w branży transportowej

We wrześniu bieżącego roku branżę transportową czeka małe trzęsienie ziemi. Spowodują je dwie ustawy – o transporcie drogowym oraz o tachografach, które będą regulować zasady stosowania tych urządzeń w drobiazgowy sposób. Zmieni się również taryfikator kar. By lepiej zrozumieć obecną sytuację oraz nadchodzące zmiany, warto wiedzieć, jak było kiedyś, a jaka może być przyszłość tachografów i innych rozwiązań wspomagających pracę kierowców. Eksperci nakreślają kierunki tych zmian.
25.08.2018

Eaton opiera się na standardzie OPC UA i dostosowuje swoje portfolio produktowe dla automatyki

Firma Eaton skonstruowała swój asortyment produktów automatyki tak, aby zapewnić producentom maszyn i systemów łatwy i bezpieczny sposób komunikacji poszczególnych elementów maszyny z chmurą (Cloud). Dzięki integracji standardu OPC Unified Architecture (OPC UA) zarówno już istniejące, jak i nowe systemy sterowania i obsługi oraz maszyny mogą być przygotowane na IoT (Internet rzeczy), dzięki czemu mogą być one łatwo i niedrogo zintegrowane ze środowiskiem Inteligentnych Fabryk. Oznacza to, że maszyny mogą komunikować się z
21.11.2017

Czym łowić ryby, gdy obok czyha foka, czyli – szwedzkie doświadczenia okiem polskich rybaków

Grupa polskich rybaków odwiedziła niewielką osadę Järnavik w południowej Szwecji. Chcieli przyjrzeć się, jak działają w praktyce rybackiej narzędzia pułapkowe, o których nieraz słyszeli w kontekście ochrony ptaków i ssaków morskich przed przyłowem.
06.06.2017

Wärtsilä: Manipulacje w wynikach badań trwały latami

Po przeprowadzeniu audytu wewnętrznego okazało się, że wyniki badań setek silników wyprodukowanych przez Wärtsilä były manipulowane przez lata. Jest to kolejny skandal z morskiego sektora silników w europejskim przemyśle morskim.
08.03.2016

Kaczyński wezwał premiera do rozpoczęcia prac nad przekopem Mierzei

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wezwał w sobotę w Elblągu premiera Donalda Tuska, by ten rozpoczął prace nad przekopem Mierzei Wiślanej. Jak określił Kaczyński, kanał będzie szansą dla elbląskiego portu i będzie służył ożywieniu gospodarczemu miasta i regionu.
07.04.2014

Usprawnienie obrotu kontenerami jako efekt współpracy Terminala Kontenerowego DB Port Szczecin a Organami Administracji Państwowej

Jednym z ważniejszych elementów obrotu towarowego są sprawne procedury administracyjne oraz dobra współpraca organów państwowych z podmiotami komercyjnymi w zakresie zintegrowanej kontroli.
20.05.2013

Rada ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii zakończona

Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak przewodniczył drugiemu i ostatniemu w ramach polskiej Prezydencji posiedzeniu Rady Unii Europejskiej do spraw Transportu, Telekomunikacji i Energii (TTE). Posiedzenie odbyło się 12 grudnia br. w Brukseli.
13.12.2011

Nastawieni na drobnicę i kontenery

”Moją ambicją jest przekształcenie naszego portu w miejsce, które w połączeniu z silnymi przewozami kolejowymi stanie się głównym ogniwem przeładunkowym dla transportów z i w głąb kraju. Chcąc tego dokonać, stale musimy modernizować nasze zaplecze, aby jakość świadczonych usług sprostała coraz to większym wymaganiom naszych klientów” – powiedział Manfred Michel, prezes DB Port Szczecin.
21.03.2011

Wraca VAT

Wydawało się, że sprawa związana z naliczaniem podatku VAT spółkom portowym jest już wyjaśniona, ale okazuje się, że fiskus nie ustępuje.
10.02.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.