• <

Wynik wyszukiwania - "kadri simson" - Wiadomości

Komisarz UE ds. energii: Możemy i powinniśmy ograniczyć Rosji dostęp do finansowania i technologii w obszarze LNG

Od czasu inwazji na Ukrainę UE nałożyła już 13 pakietów sankcji na Rosję, które mają osłabić jej zdolność do dalszego finansowania wojny. Najdotkliwsze z nich to m.in. sankcje technologiczne czy unijne embargo na import ropy oraz produktów ropopochodnych z Rosji drogą morską. Jednak gaz z tego kierunku, który przed wojną płynął do Europy m.in. gazociągiem Nord Stream, dotąd oficjalnie nie został objęty sankcjami.
12.05.2024

Kabel naziemny połączy Litwę i Polskę. Pierwotnie miał zostać poprowadzony pod Bałtykiem

Budowa naziemnego kabla elektroenergetycznego pomiędzy Litwą i Polską przyspieszy odłączenie się Estonii od rosyjskiej sieci - podaje w środę telewizja ERR, komentując wtorkową decyzję podjętą na szczeblu unijnym pomiędzy stolicami bałtyckimi i Warszawą.
21.12.2023

OZE pod kroplówką. 73 funty za MWh na Morzu Północnym. 350 zł na Bałtyku?

Wielka Brytania nie kryje, że morska energetyka wiatrowa rozwija się dzięki rządowej kroplówce. Rząd Wielkiej Brytanii zaoferuje wyższe dotacje dla morskich farm wiatrowych. Zdecydował także, by podnieść cenę wywoławczą następnej, rządowej aukcji na dotacje dla morskiej energetyki wiatrowej o około dwie trzecie, do 73 funtów za MWh. Oznacza to, że w przypadku Polski koszt MWh może wynieść 350 zł.
26.11.2023

Komisja Europejska ogłosiła plan utrzymania europejskiego przemysłu wiatrowego, w tym morskiego, na światowej pozycji lidera

Komisja Europejska ogłosiła we wtorek plan działania mający na celu utrzymanie unijnego przemysłu wiatrowego na pozycji światowego lidera. Chodzi o zwiększenie wsparcia finansowego za pośrednictwem agencji kredytów eksportowych i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
24.10.2023

Europa radzi sobie bez gazu z Rosji. Magazyny wypełnione w 90 procentach, 3 miesiące przed terminem

UE osiągnęła swoje cele w zakresie magazynowania gazu ponad trzy miesiące przed terminem. Magazyny błękitnego paliwa są wypełnione w Unii Europejskiej w 90 proc. - podała organizacja Gas Infrastructure Europe. Z jej danych wynika, że w Polsce jest to ok. 93 proc.
23.08.2023

KE rozpoczyna konsultacje w sprawie reformy struktury rynku energii elektrycznej

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek o rozpoczęciu konsultacji społecznych w sprawie reformy struktury rynku energii elektrycznej w UE, która ma doprowadzić do "lepszej ochrony konsumentów przed nadmierną zmiennością cen, wspierać ich dostęp do bezpiecznej energii z czystych źródeł i zwiększać odporność rynku".
23.01.2023

UE. Komisarz Simson: Europa Środkowo-Wschodnia bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki Baltic Pipe

Europa Środkowo-Wschodnia jest dziś bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe i interkonektorów Polska-Litwa, Polska-Słowacja i Grecja-Bułgaria. W regionie powstają terminale LNG, istniejące są rozbudowywane, a UE jest gotowa wesprzeć te wysiłki - przekonywała unijna komisarz ds. energii Kadri Simson na konferencji zorganizowanej w Brukseli przez Central Europe Energy Partners (CEEP).
09.12.2022

Odpowiedź sektora na wyzwania kryzysu energetycznego podczas 36. EuroPOWER i 6. OZE POWER

7-8 listopada 2022 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 6. OZE POWER. Wydarzenie, na którego program składały się wystąpienia i debaty kluczowych przedstawicieli polskiego sektora energetycznego, zgromadziło ponad pół tysiąca uczestników.
14.11.2022

Komisja Europejska: Baltic Pipe wzmocni dywersyfikację dostaw gazu w UE

Baltic Pipie zwiększy dywersyfikację importu gazu w Europie Środkowo-Wschodniej i krajach bałtyckich poprzez otwarcie nowego szlaku z Morza Północnego do UE - poinformowała we wtorek Komisja Europejska.
27.09.2022

Region Morza Północnego wyznacza cel 260 GW w offshore wind do 2050 roku

Kraje należące do North Seas Energy Cooperation (NSEC) oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej zdecydowali się na wyznaczenie ambitniejszych celów dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Dziewięć krajów zdecydowała się zainstalować razem 260 GW do 2050 roku.
15.09.2022

KE proponuje, by państwa unijne do wiosny zredukowały zużycie gazu o 15 proc.

Od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej mają zredukować zużycie gazu o 15 proc. - to główny pomysł Komisji Europejskiej na zapobieżenie kryzysowi energetycznemu podczas nadchodzącej zimy. KE przedstawiła plan w środę w Brukseli.
20.07.2022

Min. Moskwa: jesteśmy przeciw narzucaniu obowiązkowych celów redukcyjnych w zw. z gazem

Wytyczne dotyczące możliwości ograniczenia zapotrzebowania na gaz w krajach członkowskich nie mogą być wprowadzane prawodawstwem unijnym - wskazuje resort klimatu i środowiska. Szefowa MKiŚ Anna Moskwa podkreśla, że Polska jest przeciwna narzucaniu obowiązkowych celów redukcyjnych.
15.07.2022

Norwegia zwiększy dostawy gazu do UE

Rząd Norwegii i Komisja Europejska uzgodniły w czwartek, że "poszerzą współpracę, aby zapewnić dodatkowe krótkoterminowe i długoterminowe dostawy norweskiego gazu" - głosi komunikat stron wydany po spotkaniu wiceszefa KE Fransa Timmermansa i ministra energetyki Norwegii Terje Aaslanda.
23.06.2022

Państwa unijne i PE porozumiały się ws. nowych przepisów o magazynowaniu gazu w UE

Państwa unijne i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu w Unii Europejskiej. Nowe regulacje to odpowiedź UE na agresję Rosji wobec Ukrainy i wynikające z tego zagrożenie, że w Europie może zabraknąć błękitnego paliwa.
19.05.2022

Otwarcie interkonektora gazowego Polska-Litwa. Komentarze

W czwartek prezydenci Polski, Litwy i Łotwy oraz unijna komisarz ds. energii w miejscowości Jauniunai na Litwie uroczyście otworzyli interkonektor gazowy Polska-Litwa. Inwestycja jest gotową odpowiedzią na kolejną rosyjską próbę szantażu gazowego – mówił polski prezydent Andrzej Duda.
05.05.2022

Stany Zjednoczone zamierzają przyspieszyć rozwój offshore. Czego mogą się nauczyć od Europy?

Prezes WindEurope, Giles Dickson, był moderatorem Forum Biznesowego Wysokiego Szczebla Rady Energetycznej USA-UE dotyczącego morskiej energetyki wiatrowej, które odbyło się 27 kwietnia w New Jersey. Forum prowadzili sekretarz energii USA, Jennifer Granholm oraz komisarz UE ds. energii, Kadri Simson. Wśród prelegentów znaleźli się również Ditte Juul Jørgensen, dyrektor generalny ds. energii w Komisji Europejskiej oraz prezesi firm Vestas, Siemens Gamesa, GE, Ørsted Iberdrola, EDF, Fred Olsen i Principle Power.
30.04.2022

KE: tworzymy wspólną platformę zakupów gazu, by uniknąć konkurencji między państwami UE

UE tworzy wspólną platformę zakupów gazu, by uniknąć konkurencji między państwami członkowskimi. Magazyny gazu muszą być zatłoczone do co najmniej 80 proc., a dostawy gazu przez terminale LNG zwiększone - poinformowała w Sejmie komisarz UE ds. energii Kadri Simson.
26.04.2022

Ukraina została członkiem europejskiej unii energetycznej

Ukraina została członkiem europejskiej unii energetycznej - poinformował w czwartek na swoim profilu w serwisie Twitter ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
16.03.2022

Ropa coraz droższa. Jak szybko USA sięgnie po rezerwy?

Ceny ropy na rynkach paliw rosną w czasie, gdy inwestorzy próbują ocenić, czy ewentualne uwolnienie ropy ze strategicznych rezerw przez USA i ich sojuszników może w jakiś sposób powstrzymać dramatyczny wzrost cen ropy po inwazji Rosji na Ukrainę - informują maklerzy.
01.03.2022

Kurtyka: wzrost cen gazu to element presji na uruchomienie Nord Stream 2

Wielokrotny wzrost cen gazu to świadoma polityka Rosji, która w ten sposób chce wywrzeć presję na Europejczyków, by jak najszybciej uruchomić Nord Stream 2 - ocenił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka w środowym wywiadzie.
22.09.2021

Komisja Europejska nie może zatrzymać Nord Stream 2

Nord Stream 2 otrzymał wszystkie niezbędne pozwolenia i Komisja Europejska nie ma żadnych narzędzi do zatrzymania projektu, ale będzie on podlegał unijnemu prawu – poinformowała Komisja Europejska.
21.09.2021

Wzrasta rola Morza Śródziemnego w polityce energetycznej UE

Obecnie czytając o roli branży morskiej w polityce klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej najczęściej pojawia się temat rozwoju OZE i infrastruktury na Morzu Północnym i Bałtyckim. Na znaczeniu zyskuje także region Morza Śródziemnego, o czym świadczy ostatnia podpisana deklaracja.
18.06.2021

UE zwiększa cele klimatyczne

Komisarz UE ds. Energii Kadri Simson oświadczyła, że cele dotyczące wykorzystania odnawialnych źródeł energii zostaną zwiększone w ramach pakietu Fit for 55, który zostanie przedstawiony Komisji już w lipcu.
30.05.2021

Polska deklaruje stworzenie nowego zeroemisyjnego systemu energetycznego

W ciągu dwóch dekad Polska chce wybudować nowy, zeroemisyjny system energetyczny - mówił w środę w czasie Central European Energy Days wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński. Unijna komisarz ds. energii Kadri Simson zapowiedziała strategię ws. morskiej energetyki odnawialnej.
02.12.2020

Prezes PGE: nowy cel klimatyczny będzie wymagał znaczących inwestycji

Niezależnie od tego, czy nowy unijny cel redukcji gazów cieplarnianych na 2030 r. będzie wynosił 55 czy 60 proc., jego spełnienie będzie dużym wyzwaniem dla polskiej gospodarki i będzie wymagało dużych inwestycji - podkreślał dziś prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
29.10.2020

KE przyjęła strategię, dotyczącą integracji systemów energetycznych i wodoru

Komisja Europejska przyjęła dzisiaj unijną strategię integracji systemów energetycznych i wodoru, których celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, poinformowała Komisja.
08.07.2020

ISR: Morze Północne nie zamierza oddawać pola branży offshore na Bałtyku

Rośnie intensywność projektów związanych z energetyka wiatrową na Bałtyku, ale konkurencja nie przygląda się temu bezczynnie. W poniedziałek plany rozwoju omawiali ministrowie krajów Europy Zachodniej skupionych w sojuszu NSEC.
07.07.2020

Kurtyka: koronawirus może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne UE

Koronawirus i gospodarcze skutki nim wywołane mogą mieć potencjalny negatywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne UE – ocenił w rozmowie z PAP minister klimatu Michał Kurtyka. KE musi zidentyfikować problem i zaproponować konkretne działania osłonowe – dodał.
28.03.2020

Olbrzymie projekty w morskie farmy wiatrowe otrzymają wsparcie od Unii Europejskiej

Deweloperzy niektórych z największych farm wiatrowych na świecie mają uzyskać wsparcie ze strony Unii Europejskiej w ramach nowej strategii mającej na celu zapewnienie większego wkładu przemysłu w niskoemisyjne źródła zasilania.
29.01.2020

Eksperci krytykują rezygnację EBI z finansowania inwestycji gazowych

Inwestycje w gaz ziemny są ważnym elementem transformacji energetycznej UE i, w efekcie, osiągnięcia celów klimatycznych UE - przekonywali w środę eksperci w Brukseli. Odnieśli się też krytycznie do planów wycofaniu się EBI z kredytowania inwestycji gazowych.
13.11.2019

Finlandia: Rząd chce przyspieszyć budowę linii kolejowej Rail Baltica

Finlandia zamierza dołączyć do wspólnego przedsięwzięcia krajów bałtyckich koordynującego budowę trasy kolejowej Rail Baltica, łączącej Warszawę z Tallinem i pośrednio z Helsinkami – poinformowało w piątek fińskie ministerstwo transportu i łączności.
01.12.2018

Finlandia: Oficjalne rozpoczęcie budowy gazociągu przez Zatokę Fińską

Budowę gazociągu Balticconnector między Finlandią a Estonią pod Zatoką Fińską oficjalnie rozpoczęto w piątek w Inkoo (ok. 60 km na zachód od Helsinek), gdzie wmurowano kamień węgielny w obecności przedstawicieli władz fińskich, estońskich oraz UE.
09.06.2018

Gróbarczyk: chcemy uruchomić prom do Tallinna

Ożywienie współpracy morskiej między Polską i Estonią, w tym uruchomienie połączenia promowego do Tallinna, zapowiedział w piątek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk po rozmowie z minister gospodarki i infrastruktury Estonii Kadri Simson.
25.05.2018

Dar Młodzieży w Tallinie – Rejs Niepodległości

Minister Marek Gróbarczyk w piątek będzie przebywał z wizytą w Tallinie, gdzie na pokładzie Daru Młodzieży spotka się z minister gospodarki i infrastruktury Republiki Estońskiej Kadri Simson.
25.05.2018

Polsko-estońskie spotkanie ministrów ds. transportu

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w środę spotkał się w Warszawie z minister spraw gospodarczych i komunikacji Republiki Estonii Kadri Simson. Tematami spotkania były m.in. kwestie związane z Pakietem Mobilności oraz międzynarodowe szlaki, takie jak Rail Baltica i Via Carpatia.
30.03.2018

Debata z udziałem ministrów z państw basenu Morza Bałtyckiego jednym z najważniejszych wydarzeń w ramach BALTEXPO 2017

Dynamika i międzynarodowy charakter rozwoju gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, w tym w szczególności przystąpienie przez Polskę do konwencji AGN, rozbudowa infrastruktury portowej w ramach transeuropejskich sieci transportowych oraz rozwój polskich portów morskich będących bramą do Europy Środkowo-Wschodniej, stwarzają doskonałe warunki do debaty nad możliwościami zacieśnienia więzi gospodarczych pomiędzy Polską a państwami basenu Morza Bałtyckiego.
04.05.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.