• <

Wynik wyszukiwania - "informatyzacja" - Wiadomości

Rząd Indii zapewni 30% dotację na zielone porty i stocznie. Na kursie wodór, ekologiczne paliwa i informatyzacja

Indie intensywnie przekształcają duże i małe porty w centra logistyczne przyjazne dla środowiska. Rząd Indii przedstawił niedawno szereg inicjatyw mających na celu zachęcenie do stosowania ekologicznych technologii w portach. W 2024 r. programy wchodzą w życie przy istotnym wsparciu rządu w Delhi. Jest to szerszy program rozwoju żeglugi Indii ogłoszony przez indyjskie Ministry of Ports, Shipping & Waterways (MoPSW).
06.02.2024

UNCTAD wzywa do dekarbonizacji żeglugi. Ponad 100 tys. statków do wymiany i modernizacji

Dekarbonizacja to najważniejszy cel operatorów i uczestników transportu morskiego – wzywają eksperci UNCTAD w najnowszym „Review of Maritime Transport 2023”. Mimo wymiany statków lub modernizacji ich systemów napędowych, emisje substancji szkodliwych wzrosły o 20% w ciągu ostatnich dziesięciu lat.
01.10.2023

Lasse Kristoffersen, CEO: Wallenius Wilhelmsen – cała naprzód na zeroemisyjność

Lasse Kristoffersen, dyrektor generalny Wallenius Wilhelmsen, ma misję. Nie chce czekać na zieloną transformację żeglugi, chce ją kształtować – współpracując z podobnie myślącymi partnerami w celu dekarbonizacji łańcuchów dostaw i zademonstrowania możliwości, zarówno w zakresie technologii, jak i nowych sposobów pracy. W rozmowie z Sidsel Norvik, dyrektorką Nor-Shipping wyjaśnia, jak to zamierza zrealizować.
24.03.2023

BIO-SEA ma skutecznie blokować ataki hakerskie na systemy okrętowe

Francuski firma zajmująca się uzdatnianiem wody z wykorzystaniem promieniowania UV, BIO-UV, opracowała najnowocześniejsze oprogramowanie cyberbezpieczeństwa dla swojego systemu uzdatniania wód balastowych BIO-SEA. Ma to zapewnić ochronę przed jednym z największych współczesnych zagrożeń, wynikających z informatyzacji jednostek nawodnych.
02.02.2023

60 mln euro rocznie wydaje rząd Niemiec na innowacje w niemieckich stoczniach

Rząd Niemiec podjął decyzję o przeznaczeniu 30 mln euro rocznie na rozwój statków bezemisyjnych i 1,3 mln euro na wsparcie informatyzacji w przemyśle stoczniowym. Rocznie na innowacje w sektorze rząd Niemiec wydaje 60 mln euro.
24.08.2022

Prawo morskie - problemy i przyszłe wyzwania

X Konferencja Prawa Morskiego pt. „Współczesne problemy i przyszłe wyzwania prawa morskiego” odbyła się 21 kwietnia 2022 roku. Konferencja odbyła się na Uniwersytecie Gdańskim, który jest członkiem Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Konferencję otworzył Jakub Puszkarski. Jest inicjatorem konferencji i jednym z jej głównych organizatorów.
26.04.2022

Fit for 55 w opakowaniu. Informatyczne narzędzia w dekarbonizacji żeglugi. Polska ma potencjał

Marine Digital oraz ClassNK udostępniły niedawno armatorom bezpłatny próbny dostęp oprogramowania do wykorzystania przez operatora żeglugowego systemu zapewniającego optymalizację rejsów i minimalizację emisji szkodliwych substancji. Informatyzacja flot nabrała tempa i nie zatrzyma jej nawet zagrożenie cyberatakami.
18.04.2022

Statki autonomiczne wypłyną na oceany przed 2025 rokiem? Polskie uczelnie i firmy mają potencjał, by wejść na nowy rynek

Pandemia nie odpuszcza, a kraje atakowane są przez nowe warianty wirusa. Wymiana załóg sprawia problemy i wywołuje konkretne utrudnienia. Stąd trudności w zejściu załóg na ląd, przemieszczaniu między portami, w których występuje zagrożenie „eksportem” kolejnego nowego wirusa. Powraca temat wprowadzenia na rynek statków autonomicznych. Już dziś rynek ten szacowany jest na miliardy dolarów.
21.12.2021

Żegluga skazana na innowacje. Szansa dla polskich inżynierów

Innowacje w transporcie morskim są faktem – wynika z poglądów zaprezentowanych w czasie webinaru zorganizowanego przez Lloyd’s List, który prowadził Richard Meade, redaktor naczelny Lloyd’s List.
15.07.2021

Styczyński: musimy stawiać na rozwój gospodarki morskiej

Musimy stawiać na rozwój gospodarki morskiej; najważniejsze jest nadążanie za światowymi trendami, którymi są transformacja paliwowo-energetyczna i cyfrowa gospodarka morska - powiedział w czwartek naczelnik Wydziału Przemysłu Okrętowego w Ministerstwie Infrastruktury Maciej Styczyński.
11.06.2021

Powstanie Główny Urząd Morski. Będzie podlegał ministrowi infrastruktury

Jest nowy schemat działów administracji rządowej podlegających poszczególnym ministrom - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Powstają dwa nowe urzędy centralne: Rządowe Centrum Sportu i Główny Urząd Morski; będą podlegać odpowiednio ministrowi kultury i ministrowi infrastruktury - dodał.
01.10.2020

Port w Kłajpedzie stawia na cyfryzację procesów

Usługi związane z działalnością holowników portowych w Porcie w Kłajpedzie stają się coraz szybsze i uproszczone. Jest to możliwe dzięki zmodernizowanemu systemowi zarządzania informacjami o linii żeglugowej (LUVIS).
10.12.2019

Słaboszowski: dalsza informatyzacja sfery podatków jest nieunikniona

Dalsze procesy informatyzacyjne w sferze podatkowej są nieuniknione, inaczej administracja skarbowa i celna staną się barierą dla rozwoju całej gospodarki - ocenił wiceminister finansów i wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej Tomasz Słaboszowski.
24.10.2019

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2018

Nowoczesne technologie kierunkiem rozwoju gospodarki morskiej na świecie i w Polsce to motyw przewodni tegorocznej edycji Forum Gospodarki Morskiej Gdynia.
26.06.2018

Premier w Gdańsku: Jeśli wyborcy ponownie nam zaufają będziemy budować Polskę równych szans

Jeśli wyborcy ponownie zaufają PiS będziemy kontynuować budowę Polski równych szans - mówił w Gdańsku premier. Mateusz Morawiecki wyliczał inwestycje na Pomorzu, zapowiedział powrót dowództwa Marynarki Wojennej do Gdyni, odniósł się też do bieżących problemów jak awaria przepompowni ścieków.
20.05.2018

Sejm: Komisja za przesunięciem terminu wejścia w życie e-zwolnień

Przesunięcie terminu wejścia w życie e-zwolnień na 1 grudnia 2018 r. zakłada projekt ustawy, który pozytywnie zaopiniowała w poniedziałek sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.
08.05.2018

Era logistyki zintegrowanej w wydaniu 4PL

Dostęp do wiedzy o rynku, optymalizacja kosztów oraz poprawa efektywności operacji logistycznych. To zaledwie trzy spośród korzyści jakie daje obecność integratora procesów logistycznych w firmie. 4PL nie jest nowością, jednak wiele firm nadal nie rozumie różnic między tym modelem a usługami 3PL. Wspólnie z Rafałem Krajewskim, Dyrektorem Generalnym GEFCO Polska oraz Georgesem Gomesem z GEFCO 4PL tłumaczymy, skąd biorą się korzyści z oddania logistyki firmie zewnętrznej. I chociaż określenie 4PL po raz pierwszy zostało użyte ponad
27.07.2017

Merkury Shipchandler- „zwiększyć konkurencyjność polskich dostawców statkowych”

Firma Merkury Shipchandler powstała w roku 1995 na bazie doświadczeń założycieli firmy, pracujących wcześniej na statkach morskich. Obecnie przedsiębiorstwo jest jednym z najdłużej działających podmiotów w swoim segmencie branży morskiej. Od Gdańska i Gdyni aż po Rostock, obsługuje praktycznie wszystkie porty południowego wybrzeża Bałtyku. O dokonaniach szczecińskiej firmy oraz planach zorganizowania pierwszej w Polsce konferencji shipchandlerów opowie Krzysztof Skoneczny, dyrektor handlowy Merkury Shipchandler.
04.01.2013

Przez wortal do doku

Szybki kontakt pomiędzy armatorem statku a stocznią, która go naprawi i zapewni miejsce w doku, umożliwi specjalny wortal www.drydock-booking.com. Pomysłodawcą takiej internetowej usługi jest Mirosław Bułdo, szef szczecińskich firm: Phoenix Polska i Kodiak.
25.11.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.