• <

Wynik wyszukiwania - "gdańska" - Wiadomości

Śniadanie z Damen Engineering Gdańsk

28 maja w biurze Damen Engineering Gdańsk odbyły się drzwi otwarte przeznaczone dla studentów i absolwentów Politechniki Gdańskiej. Odbyły się one w formie wspólnego śniadania. Było to pierwsze spotkanie tego typu.
21.06.2022

[WIDEO] Zalew połączony z Zatoką. Przekop Mierzei wkrótce gotowy

Inwestycja, której celem jest wytyczenie nowej drogi wodnej na Mierzei Wiślanej nabiera ostatecznych kształtów. Śluza kanału żeglugowego jest już napełniona wodą do docelowego poziomu, co oznacza, że połączenie Zalewu Wiślanego oraz Zatoki Gdańskiej stało się faktem. Zrealizowano już także większość prac w porcie osłonowym oraz w rejonie sztucznej wyspy.
14.06.2022

Dwa FSRU na Zatoce Gdańskiej? Czechy i Słowacja zainteresowane

Czechy i Słowacja są zainteresowane terminalem FSRU w Zatoce Gdańskiej; Polska może postawić tam drugi FSRU, w zależności od zainteresowania naszych sąsiadów - powiedziała w wywiadzie dla portalu Biznesalert.pl minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
30.05.2022

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG, czyli nauka dla transformacji energetycznej

Funkcjonujące na Politechnice Gdańskiej Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej skupia specjalistów ze wszystkich obszarów wiedzy związanych z tym sektorem, a uczelnia nie tylko kształci przyszłych specjalistów w branży, ale także służy wiedzą i doświadczeniem firmom i instytucjom. O możliwościach i wyzwaniach stojących przed Centrum, ale i przed całą branżą, rozmawiamy z jego dyrektorem, dr. hab. inż. Marcinem Łuczakiem.
24.05.2022

Infrastruktura krytyczna i cyberbezpieczeństwo. Czy jest się czym martwić? Rozmowa z ekspertem

Postępująca cyfryzacja infrastruktury krytycznej, do której należą m.in. porty morskie i terminale, wiele operacji ułatwia, ale też każe przywiązywać większą uwagę do kwestii bezpieczeństwa. Branża morska coraz bardziej zwraca uwagę hakerów, co pokazały serie ataków na związane z nią przedsiębiorstwa w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.
19.04.2022

Przewrócony jacht na Zatoce Gdańskiej. Trwa akcja ratunkowa

Na Zatoce Gdańskiej w Gdyni trwa akcja ratunkowa. Ze wstępnych ustaleń wiadomo, że przewrócił się jacht, którym płynęły cztery osoby. Świadkowie relacjonowali, że dwie osoby unosiły się na wodzie, zostały one już przetransportowane na brzeg, stan ich zdrowia nie jest znany. Trwają poszukiwania dwóch osób.
08.04.2022

Terminal gazowy na Zatoce Gdańskiej szybciej

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk ogłosił umieszczenie projektu budowy terminalu gazowego na Zatoce Gdańskiej na tak zwanej przyspieszonej ścieżce inwestycyjnej.
08.03.2022

Pojazd do poszukiwania min morskich powstanie na PG

Politechnika Gdańska otrzymała ponad 8,6 mln złotych na pracę badawcze, które pozwolą naukowcom stworzyć półautonomiczny pojazd do poszukiwania i identyfikacji min morskich oraz obiektów niebezpiecznych.
15.02.2022

Polski frachtowiec z kłopotami w Kanale Kilońskim

Jak donoszą media, polski frachtowiec Tarzan zarządzany przez Żeglugę Gdańską miał problemy w Kanale Kilońskim.
20.01.2022

PGZ i Politechnika Gdańska gotowe współpracować przy technologiach utrudniających wykrywanie okrętów

Polska Grupa Zbrojeniowa i Politechnika Gdańska podpisały umowy o zachowaniu poufności, niezbędne do rozpoczęcia rozmów o rozwijaniu technologii utrudniających wykrywanie okrętów – poinformowała w czwartek PGZ.
16.12.2021

250-metrowy masowiec pod technicznym zarządem armatorskim Żeglugi Gdańskiej

Żegluga Gdańska objęła technicznym zarządem armatorskim masowiec Kumano Hero.
30.11.2021

Żegluga Gdańska Sp. z o.o.

rejsy turystyczne,wodoloty,rejsy przybrzeżne,tramwaj wodny,rejsy zatoka gdańska,rejsy pasażerskie

DOKER Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Robót Portowych

Przeładunki ponadgabarytowe, usługi transportu śródlądowego przez Zatokę Gdańską
przeładunki portowe,przeładunki sztuk ciężkich,sztauowanie ładunków,mocowanie ładunków,przeładunki w porcie,przeładunki w portach,przeładunki w porcie Gdańsk,przeładunki w porcie w Gdańsku,przeładunki w porcie Gdynia,przeładunki w porcie w Gdyni,przeładunki w portach Trójmiasto,przeładunki w portach w trójmieście,przeładunki w trójmiejskich portach,przeładunki sztuk ciężkich w portach,przeładunki sztuk ciężkich w porcie,przeładunki sztuk ciężkich Gdańsk,przeładunki sztuk ciężkich Gdynia,przeładunki sztuk ciężkich w porcie Gdańsk,przeładunki sztuk ciężkich w porcie Gdynia,przeładunki sztuk ciężkich Trójmiasto,przeładunki sztuk cieżkich w trójmiejskich portach,transport na pontonach gdańsk,transport na pontonach gdynia,transport na pontonach zatoka gdańska,transport na pontonach w porcie,transport ponadgabarytowy na pontonach,sztauowanie gdańsk,sztauowanie gdynia,sztauowanie port gdańsk,sztauowanie port gdynia,sztauowanie w portach,trymowanie ładunków w portach

Szkoła żeglarstwa DK Sailing Gdynia Dariusz Kokosiński

szkolenia żeglarskie,szkolenia motorowodne,kursy żeglarskie,szkolenia RYA SRC,szkolenia SRC,łoża pod jachty,Gdynia,Zatoka Gdańska,rejsy rekreacyjne,rejsy stażowe,eventy

VI Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego. Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z rozwojem sztucznej inteligencji?

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się, 18 kwietnia br., 6. edycja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, w której wzięli udział przedstawiciele instytucji i firm z branży morskiej. W tym roku uczestnicy konferencji poświęcili szczególnie wiele miejsca rozwojowi technologii cyfrowych, w tym AI, a także perspektywom wykorzystania ich na statkach i jednostkach offshore.
20.04.2024

Grudzień '70 w Gdyni

Każdego dnia wiaduktem nad przystankiem SKM Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski przechodzą tysiące osób. 53 lata temu to właśnie tutaj rozpoczęły się tragiczne wydarzenia, które później nazwano mianem „Czarnego Czwartku”, a które na stałe wpisały się w annały polskiej historii.
15.12.2023

FSRU na Zatoce Gdańskiej – Gaz-System, Port Gdańsk i Urząd Morski podpisały porozumienie

W Kapitanacie Portu Północnego odbyła się dziś konferencja prasowa w sprawie współpracy między Gaz-Systemem, Urzędem Morskim w Gdyni i Portem Gdańsk przy budowie terminala gazowego FSRU.
14.10.2023

Uczniowie tworzyli i testowali pływające platformy dla farm wiatrowych

W ramach konkursu inżynierskiego młodzież ze szkół średnich projektowała i sprawdzała skuteczność pływających platform dla turbin wiatrowych. Finał konkursu odbył się 16 grudnia na Politechnice Gdańskiej, a jego sponsorem jest Simply Blue Group.
20.12.2022

Branża offshore spotkała się na Politechnice Gdańskiej

W miniony czwartek na Politechnice Gdańskiej odbyła się konferencja Baltic Windustry z udziałem przedstawicieli najważniejszych podmiotów branży morskiej energetyki wiatrowej. W jednym miejscu spotkali się deweloperzy, eksperci i naukowcy.
12.09.2022

PGE Baltica zacieśnia współpracę z Politechniką Gdańską

PGE Baltica oraz Politechnika Gdańska podpisały list intencyjny w sprawie poszerzenia współpracy w dziedzinie offshore. PGE Baltica będzie partnerem VI edycji Studiów Podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa, a jednocześnie obie instytucje myślą o innych wspólnych projektach w przyszłości.
08.09.2022

Przekop Mierzei Wiślanej gotowy jeszcze w wakacje? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Na finiszu jest budowa drogi wodnej łączącej Mierzeję Wiślaną z Zatoką Gdańską. Inwestycja składa się z czterech etapów. Sprawdziliśmy, jak postępują prace na terenie przekopu Mierzei. 
27.03.2022

Politechnika Gdańska wspólnie z PGE Baltica otwiera nową specjalność z obszaru offshore [WIDEO]

Kolejne studia pod patronatem PGE Baltica, która realizuje projekt budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, największej morskiej elektrowni wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego, otwarto w piątek 4 marca na Pomorzu - tym razem na Politechnice Gdańskiej. Na kierunku oceanotechnika jest już nowa specjalność studiów magisterskich z obszaru offshore: projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych. 
07.03.2022

Stocznia Safe. Zobacz wodowanie holownika dla Damen Hardinxveld [WIDEO, ZDJĘCIA]

Zwodowana w środę (23 czerwca) jednostka o numerze budowy YN571824 to pierwszy z serii dwóch holowników budowanych w stoczni Safe.
23.06.2021

V Żeglarska Parada Świętojańska. Wielkie święto ludzi morza [WIDEO, ZDJĘCIA]

Po raz piąty wodami Zatoki Gdańskiej przepłynęła widowiskowa Żeglarska Parada Świętojańska. Około 100 jachtów i żaglowców obserwowały tłumy turystów i mieszkańców regionu.
20.06.2021

Projektowanie i Budowa Jachtów - nowy kierunek i współpraca Politechniki Gdańskiej z PRS

22 kwietnia 2021 roku Polski Rejestr Statków podpisał porozumienie z Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej o współpracy naukowo-dydaktycznej w związku z otwarciem nowego kierunku studiów na PG - Projektowanie i Budowa Jachtów.
23.04.2021

Jego nazwisko jest znane w każdej stoczni na świecie. „Ojciec żaglowców” z nowym projektem

Brzozowy Kąt, wieś na Podlasiu. Grzebiąc na strychu, mały Zygmunt znajduje w kufrach egzemplarze miesięcznika „Morze”. Postępując według instrukcji, składa statki z papieru. Nieco później udoskonala projekty konstruując statki ze świńskiego koryta a następnie budując z kolegą drewniany kajak. Dziś, nie ma na świecie człowieka, który zaprojektował więcej żaglowców niż on, ale Zygmunt Choreń ani myśli przejść na emeryturę. Na desce kreślarskiej jego biura powstał właśnie godny następca legendarnej Pogorii.
13.05.2020

Przebudowana platforma Petrobaltic opuściła Gdańsk

Przebudowana na Morskie Centrum Produkcyjne platforma Petrobaltic opuściła Gdańsk. W piątek ok. 8:30 rozpoczęto holowanie jednostki z Gdańskiej Stoczni REMONTOWA w kierunku kotwicowiska nr 4 w Porcie Północnym. Tam zaczeka na odpowiednie warunki pogodowe, które umożliwią jej dalszy transport na złoże B8 na Morzu Bałtyckim. Morskie Centrum Produkcyjne przejmie wydobycie z pracującej na tym złożu platformy LOTOS PETROBALTIC.
20.09.2019

Platforma Petrobaltic przebudowana na Morskie Centrum Produkcyjne. Wkrótce rozpocznie pracę na złożu B8

Kolejny etap przebudowy platformy Petrobaltic zakończony. Jednostkę w Gdańskiej Stoczni REMONTOWA przekształcono w Morskie Centrum Produkcyjne. We wtorek zostało poświęcone, a już wkrótce opuści Gdańsk, by rozpocząć pracę na złożu B8 na Morzu Bałtyckim.
28.08.2019

Politechnika Gdańska prowadzi rekrutację na studia podyplomowe na kierunku morska energetyka wiatrowa. To pierwszy taki projekt w kraju

Morska energetyka wiatrowa – studia podyplomowe na takim kierunku uruchomiła Politechnika Gdańska we współpracy i pod patronatem Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. Umowę w tej sprawie podpisano we wtorek na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa PG. Rekrutacja na rok akademicki 2019/2020 już trwa. To pierwszy taki projekt w kraju.
21.08.2019

Statki autonomiczne w niedalekiej przyszłości będą pływały po morzach, oceanach i jeziorach. Konferencja „Autonomous ships – Inevitable reality at sea”

Statki autonomiczne, tak jak pojazdy autonomiczne, w niedługiej przyszłości będą pływały po morzach i oceanach, a także po jeziorach. Mamy już autonomiczne platformy, wiele automatyzacji wprowadzamy w naszym najbliższym otoczeniu i to samo czeka nas także na rynku morskim – powiedział prof. Marek Grzybowski, przewodniczący zarządu Baltic Sea & Space Cluster, podczas konferencji „Autonomous ships – Inevitable reality at sea”, która we wtorek odbyła się na Politechnice Gdańskiej. Jej uczestnicy rozmawiali m.in. o możliwościach wdrażania bezzałogowych obiektów pływających z wykorzystaniem technologii satelitarnych, a także o potencjale polskiego przemysłu w tym zakresie.
20.03.2019

VII Konwent Morski

Będziemy dalej pracować na rzecz przemysłu stoczniowego i gospodarki morskiej, po to, żeby rozwijał się Gdańsk i Polska – zadeklarował w sobotę w Gdańsku w trakcie VII Konwentu Morskiego marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
11.02.2019

Niezwykły samochodowiec wypłynął z Gdańska

City of St. Petersburg wypłynął z Gdańska. Nietypowy samochodowiec przechodził remont w Gdańskiej Stoczni Remontowa. To jego trzecia wizyta w tej stoczni.
28.08.2018

Niebezpieczny wrak na dnie Zatoki Gdańskiej. Może wyciec z niego nawet 1,5 mln l paliwa

Tykająca bomba na dnie Zatoki Gdańskiej. Mowa o zatopionym w 1945 r. tankowcu Franken, na pokładzie którego znajduje się nawet 1,5 mln l różnego rodzaju paliwa. Jego nagły i niekontrolowany wyciek może nastąpić w każdej chwili. Zdaniem ekspertów, grozi nam ekologiczna katastrofa.
04.07.2018

Eko-edukacja po raz kolejny w Port Service

Port Service stawia na eko-edukację. W środę grupa studentów Politechniki Gdańskiej po raz drugi odwiedziła spółkę zajmującą się utylizacją odpadów niebezpiecznych. – Doprowadziliśmy do sytuacji, w której chcemy regularnie pokazywać, jak działa przemysł i namawiać do tego inne firmy – powiedział Paweł Król, prezes zarządu Grupy Blum, do której należy Port Service.
08.06.2018

Ryby w Bałtyku chorują. Trwają badania

Zasoby ryby w Zatoce Gdańskiej z roku na rok się kurczą i są potrzebne nowe, radykalniejsze metody ochronne – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w MGMiŻŚ. Zapewnił, że ministerstwo w porozumieniu z rybakami, chce wyjaśnić ten problem.
25.05.2018

Najnowszy prom PŻB już w Gdańsku. Zanim wyruszy w pierwszy rejs, przejdzie remont

Nova Star już w Gdańsku. Najnowszy prom Polskiej Żeglugi Bałtyckiej zacumował w środę przy Terminalu Promowym Westerplatte. Teraz przejdzie prace remontowe, a jak informuje Polferries, wejście na linię Gdańsk-Nynäshamn planowane jest na maj, co jest uzależnione od daty zakończenia prac w stoczni.
29.03.2018

W Gdańsku uratują kolejny stoczniowy dźwig. Będzie jak nowy

W Gdańsku uratują kolejny stoczniowy dźwig. Żuraw zlokalizowany przy ulicy Narzędziowców na terenie Młodego Miasta ma zyskać całoroczną iluminację w zmiennych kolorach, która będzie zintegrowana z muzyką. Konkurs na podświetlenie dźwigu ogłosiła w piątek Fundacja Gdańska. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 13 kwietnia.
16.03.2018

Zagospodarowanie śródlądowych dróg wodnych jednym z największych przedsięwzięć dla Polski

60-150 mld zł może kosztować zagospodarowanie śródlądowych dróg wodnych w Polsce – powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński w Gdańsku podczas posiedzenia Konwentu Politechniki Gdańskiej, w czasie debaty poświęconej programowi zagospodarowania Dolnej Wisły, która odbyła się w środę. Wskazał, że podobnie jak teraz Centralny Port Komunikacyjny, również i śródlądowe drogi wodne mogą być dla Polski jednym ze strategicznych przedsięwzięć. Aby je rozpocząć, potrzebny jest jednak odpowiedni program.
14.12.2017

Nowoczesny żaglowiec dla Algierczyków wypłynął z Gdańska na próby morskie

El-Mellah na pierwszych próbach morskich. Nowoczesny żaglowiec, budowany w stoczni Remontowa Shipbuilding dla Marynarki Wojennej Algierii, jest testowany na Zatoce Gdańskiej. Na próby morskie wypłynął w sobotę po 15.
16.07.2017

Goodman zwiększa powierzchnię magazynową w gdańskim porcie

Drugi magazyn w Pomorskim Centrum Logistycznym w Gdańsku już otwarty. Goodman, globalny deweloper powierzchni logistycznych, oddał go do użytku w środę. Tym samym powierzchnia PCL zwiększyła się do 88 000 m2.
22.06.2017

Transoceaniczne bezzałogowe statki mają zacząć pływać w 2035 r.

Transoceaniczne autonomiczne jednostki pływające mają zacząć pływać w 2035 r. – mówi dr Henryk Lasota z Politechniki Gdańskiej. Nowa era przemysłu morskiego wymusiła bowiem przyspieszony rozwój wielu gałęzi elektroniki morskiej. O jej zadaniach na najbliższe lata, zagrożeniach i metodach działania rozmawiali eksperci podczas konferencji MARELDAYS 2017 Dni Elektroniki Morskiej zorganizowanej na Politechnice Gdańskiej pod hasłem „Autonomiczne jednostki pływające”.
10.05.2017

ORP Kormoran znów poddawany testom

Kolejne próby morskie ORP „Kormoran”. Testy tego nowoczesnego niszczyciela już po raz czwarty rozpoczęły się na Zatoce Gdańskiej. Ich celem jest przetestowanie okrętu w różnych warunkach i dla różnych scenariuszy operacyjnych.
26.09.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.