• <

Wynik wyszukiwania - " ue" - Wiadomości

Grupa Orlen przygotowała raport o transformacji energetycznej Europy Środkowej

Grupa Orlen opracowała pierwszy kompleksowy raport na temat tempa i kierunków transformacji energetycznej Europy Środkowej - ogłosił w środę koncern. Jak wyjaśnił Orlen, dokument analizuje ścieżki odchodzenia od paliw kopalnych i wskazuje potencjał rozwoju technologii umożliwiających ten proces.
14.02.2024

Blinken: jeśli ataki na statki na Morzu Czerwonym nie ustaną, Huti muszą spotkać konsekwencje

Jeśli ataki na statki na Morzu Czerwonym nie ustaną, Hutich muszą spotkać konsekwencje - oświadczył w poniedziałek szef dyplomacji USA Antony Blinken po rozmowach z przywódcami Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej i szefem dyplomacji UE Josepem Borrellem.
08.01.2024

Szef dyplomacji UE Borrell: państwa unijne "wniosą wkład" w amerykańską operację na Morzu Czerwonym

Państwa Unii Europejskiej zgodziły się wnieść wkład w amerykańską operację Prosperity Guardian (Strażnik Dobrobytu), będącą odpowiedzią na serię ataków wspieranych przez Iran jemeńskich bojowników z ruchu Huti na statki przepływające przez cieśninę Bab al-Mandab, łączącą Morze Czerwone z Oceanem Indyjskim - poinformował w środę szef dyplomacji UE Josep Borrell.
21.12.2023

Komisyjne budowanie sieci energetycznych. UE sfinansuje ponad 100 projektów

UE wybrała ponad 100 projektów elektroenergetycznych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania („PCI”) i ułatwiła wydawanie pozwoleń na ich budowę, w tym poprzez finansowanie – zwłaszcza w ramach programu Connecting Fundusze Europejskiego Instrumentu Finansowego (CEF) – informuje Komisja Europejska w dokumencie, który pod koniec listopada br. rozesłała do najważniejszych organów UE.
04.12.2023

Co dalej z offshore – czy nowy rząd sięgnie po potencjał wiatru z morza?

Morze Bałtyckie w najbliższych latach stanie się kluczowym obszarem wytwarzania energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Polska może i powinna być liderem rozwoju offshore wind na Bałtyku. Korzyści gospodarcze, nowe miejsca pracy i rozwój local content są w zasięgu ręki – jednak bez silnego wsparcia regulacyjnego nie zrealizujemy najlepszego scenariusza rozwoju. Priorytetem nowego rządu po wyborach powinno być wsparcie energetyki wiatrowej i nakreślanie efektywnej ścieżki rozwoju dla onshore i offshore.
26.10.2023

Rada UE zatwierdziła pułapy cenowe dla rosyjskich produktów ropopochodnych

Rada (państwa członkowskie) UE w sobotę formalnie przyjęła dwa pułapy cenowe dla rosyjskich produktów ropopochodnych, jak również dla takich produktów wywożonych z Rosji. Decyzja jest elementem sankcji wprowadzanych przez Zachód na Rosję za jej inwazję na Ukrainę.
04.02.2023

Dekarbonizacja transportu morskiego nabiera tempa - stanowisko Parlamentu Europejskiego

Podczas trwającej właśnie sesji plenarnej w Strasburgu Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie dekarbonizacji transportu morskiego. - Parlament Europejski jasno opowiedział się dzisiaj za jak najszybszą redukcją stosowania wysokoemisyjnych paliw kopalnych w żegludze morskiej i za jednoczesnym upowszechnieniem paliw nowej generacji, które pozwolą na ograniczenie emisji szkodliwych gazów cieplarnianych z tego sektora - podkreśla europoseł Magdalena Adamowicz, członkini Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskie
19.10.2022

Wiceminister Ciecióra w Luksemburgu: udało się podnieść propozycje kwot połowu szprota i śledzia

W 2023 roku polscy rybacy będą mogli złowić o 32 proc. więcej śledzi niż w roku bieżącym - poinformował w poniedziałek w Luksemburgu wiceminister rolnictwa RP Krzysztof Ciecióra, biorący tam udział w Radzie ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.
17.10.2022

Duńska Agencja Energii: gaz z Nord Stream 2 przestał wyciekać

Przestał wyciekać gaz z rurociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu - podała w sobotę Duńska Agencja Energii.
01.10.2022

Nikaragua zawiesiła stosunki dyplomatyczne z Holandią

Nikaragua zawiesiła stosunki dyplomatyczne z Holandią - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Managui, cytowane w sobotę przez agencję Reutera. Resort dyplomacji Nikaragui określił Holandię mianem "interwencjonistycznego i neokolonialnego" kraju, który "obraża nikaraguańskie rodziny".
01.10.2022

Minister Moskwa: w Brukseli tylko Węgry przeciwko cenie maksymalnej na gaz importowany do UE

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała dziennikarzom w Brukseli, że podczas piątkowego spotkania ministerialnego w Brukseli tylko Węgry wypowiedziały się przeciwko wprowadzeniu maksymalnej ceny na gaz importowany do UE.
09.09.2022

Komisja Europejska i USA: rosyjski szantaż energetyczny jest niedopuszczalny

Odcięcie przez Rosję dostaw energii elektrycznej i gazu ziemnego do Finlandii po wstrzymaniu eksportu gazu do Polski i Bułgarii jest "nieuzasadnione i niedopuszczalne" - stwierdziła we wtorek KE i USA we wspólnym oświadczeniu potępiającym takie działania, jako "szantaż energetyczny".
24.05.2022

Jak będą wyglądały sankcje na ropę z Rosji? Polska zgłosiła poprawki

Państwa UE nadal nie mogą dojść do konsensusu w sprawie szóstego pakietu sankcji, który zakłada embargo na dostawy ropy naftowej z Rosji. Polska, w nadziei na przełamanie impasu w Brukseli, zaproponowała do niego poprawki – wynika ze źródeł PAP.
19.05.2022

Port Rotterdam odegra kluczową rolę w planie UE - 20 mln ton H2

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans zabrał głos podczas Światowego Szczytu Wodorowego, aby potwierdzić strategię UE. Ogłosił również nowe plany portu w Rotterdamie, przez który będzie przepływać 40 proc. importowanego ekologicznego wodoru.
12.05.2022

Komisja Europejska proponuje całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy

Proponujemy całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy; w ciągu pół roku zakończymy import ropy naftowej, a produktów rafinowanych do końca roku - powiedziała w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Parlamencie Europejskim, prezentując szczegóły szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.
04.05.2022

UE. Bloomberg: Unia Europejska zaproponuje, by do końca 2022 roku wprowadzić całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy

Unia Europejska zaproponuje, by do końca 2022 roku wprowadzić całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej; do tego czasu wdrażane byłyby stopniowe ograniczenia - podała w sobotę agencja informacyjna Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła unijne.
30.04.2022

KE analizuje scenariusz potencjalnego wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu do UE następnej zimy

Komisja Europejska analizuje scenariusz całkowitego wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu do UE przyszłej zimy - powiedział w czwartek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.
24.03.2022

Notowania ropy w górę: zbliża się szczyt UE i NATO i możliwe nowe sankcje na Rosję

Ceny ropy rosną podczas środowego handlu - zbliża się szczyt UE i NATO, a to może skutkować nowymi sankcjami dla Rosji w związku z trwającą już miesiąc wojną na Ukrainie - informują maklerzy.
23.03.2022

Czy UE rozszerzy sankcje wobec Rosji m.in. na transport morski?

Sankcje UE wobec Rosji muszą być rozszerzone na jej system bankowy i energetyczny – powiedział dziennikarzom w Brukseli Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś. Przekazał, że we wtorek przyjedzie do Polski zespół KE, który będzie pracował wraz z administracją rządową nad pomocą dla uchodźców wojennych z Ukrainy.
18.03.2022

Rozmowy z komisarzem UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa w sprawie dyrektywy ściekowej

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk spotkał się 14 marca z komisarzem UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijusem Sinkevičiusem. Tematem spotkania były podjęte przez Polskę działania dostosowujące gospodarkę ściekową do obowiązującej dyrektywy unijnej.
15.03.2022

UE. Czy uda się uniezależnić od rosyjskiej ropy i gazu?

Jesteśmy zależni od rosyjskiej ropy i gazu, będziemy zmniejszać tę zależność tak szybko, jak będzie to możliwe. Nadeszła pora to poważnie zredukować - powiedział w poniedziałek w Brukseli szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Zastrzegł, że będziemy musieli ponieść koszty uniezależnienia się od rosyjskich paliw.
28.02.2022

Zeroemisyjność na wodzie za euro z UE. Szansa dla polskich instytutów badawczych, uczelni i stoczni

Najszybszy na świecie elektryczny prom pasażerski ma zapewnić komunikację między wyspami Sztokholmu w 2022 roku. Wprowadzenie tej jednostki do żeglugi śródlądowej to element kompleksowego planu władz Sztokholmu dekarbonizacji transportu miejskiego.
06.06.2021

Konferencja nt. funduszy dla gospodarki. Kasa z Unii szansą dla firm morskich

Do czwartku, 6 maja trwają zapisy na konferencję podsumowującą konsultacje społeczne programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), która odbędzie się 10 maja - poinformowało MFiPR. Program ma m.in. wpłynąć na wzrost aktywności badawczej oraz innowacyjności przedsiębiorstw.
05.05.2021

Morskie paliwa przyszłości – grupy żeglugowe naciskają na UE

Grupy żeglugowe i handlowe wzywają Unię Europejską do przyspieszenia rozwoju nad pracami dotyczącymi wprowadzenia amoniaku i zielonego wodoru jako najlepszych opcji morskich paliw, które umożliwią przemysłowi przyspieszenie dekarbonizacji.
12.03.2021

Wygrana Bidena może mieć wpływ na rozmowy UE-W.Brytania

Zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA może mieć wpływ na kluczowy tydzień rozmów handlowych między UE i Wielką Brytanią po niedawnej jego wypowiedzi na rzecz poparcia stanowiska Irlandii - ocenił w poniedziałek szef MSZ Irlandii Simon Coveney.
09.11.2020

KE: zagrożeniem dla gospodarki UE m.in. nowa fala pandemii i brexit

Komisja Europejska uważa, że zagrożeniami dla unijnej gospodarki są obecnie m.in.: możliwa nowa fala pandemii, wysokie bezrobocie i niewypłacalność przedsiębiorstw oraz brak porozumienia w sprawie brexitu.
07.07.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.