• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Za nami szczecińska edycja festiwalu filmów żeglarskich JachtFilm

ew/pya.org.pl

15.02.2019 13:36 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Za nami szczecińska edycja festiwalu filmów żeglarskich JachtFilm

Partnerzy portalu

Za nami szczecińska edycja festiwalu filmów żeglarskich JachtFilm - GospodarkaMorska.pl

W dniach 9-10 lutego 2019 roku w Szczecinie odbyła się kolejna edycja 8 Festiwalu Filmów Żeglarskich. Tegoroczny JachtFilm gościł w sali koncertowej studia S1 w Radio Szczecin. Patronatem honorowym festiwal objął Polski Związek Żeglarski.

Gości festiwalu powitali gospodarze wydarzenia: Dyrektor Centrum Żeglarskiego Jerzy Raducha, redaktor Katarzyna Wolnik-Sayna z Radia Szczecin i autorzy festiwalu - Andrzej Minkiewicz i kpt. Janusz Zbierajewski.

Po raz pierwszy zostały zorganizowane pokazy filmów dla dzieci. Zarówno w sobotę jak i w niedzielę odbyły się projekcje dla młodszych widzów. W sobotę pokazano film „Optimista” - dokumentalny film z 2010 roku o pierwszych żeglarskich krokach 8-letniego Mateusza, a w niedzielę fabularny film z 1970 roku pt. „Pippi wśród piratów”. Oba filmy bardzo przypadły do gustu najmłodszej publiczności, a film „Optimista” wzruszył i poruszył także obecnych na pokazie rodziców i opiekunów.

W części głównej festiwalu pokazano dziewięć filmów z całego świata. Jako pierwszy wyświetlono pełnometrażowy dokument z 2018 roku pt. „Robert Manry na morzu”. Opowiada o żeglarskiej podróży, jaką w 1965 roku na małej 4-metrowej łódce odbył tytułowy bohater. Jest to opowieść o tym, że kumulowane przez wiele lat w ludzkiej głowie marzenia zawsze muszą znaleźć swoje ujście i realizację. Wyjątkowość tej historii polegała na tym, że główny bohater wybrał się w swoją podróż maleńką łódeczką na Wielki Ocean.

Kolejny film w programie szczecińskiego jacht filmu to „Jerzy i Jerzy na jeziorach". Kameralny i bardzo poruszający, zrealizowany przez polskiego reżysera Piotra Małeckiego w 2018 roku. Szuwarowo-bagienne żeglowanie po Mazurach jest anturażem, które wykorzystał autor dla pokazania wyjątkowej przyjacielskiej relacji pomiędzy dwoma żeglarzami.

Założeniem JachtFilmu od samego początku jest pokazywanie różnorodności żeglarstwa. Dlatego też kolejny film zaprowadził widzów aż na Przylądek Horn. Zobaczyliśmy historię młodzieńczej przygody, w trakcie której trójka bohaterów zmierza się z mitem Przylądka Nieprzejednanego. Film o próbie opłynięcia Hornu na deskach z żaglem był również okazją do pokazania historii tego odległego miejsca i zamieszkujących wcześniej tamte rejony Indian Yamana.  

Popołudniową część tego dnia festiwalu wypełniły pokazy dwóch filmów. Pierwszy to „Żeglarze z bloków” - dokumentalny film o unikalnym projekcie edukacyjnym, realizowanym w jednej z państwowych szkół w północnej części Londynu w Anglii. Czarnoskórzy nastolatkowie, którym żeglarstwo kojarzy się jedynie jako „sport dla bogatych białasów”, mają okazję stanąć na pokładzie jachtu, trenować i żeglować. Ukoronowaniem całorocznego programu szkoleniowego jest udział szkolnego jachtu w regatach dookoła wyspy Wight oraz start w słynnych regatach Fastnet Race.

Pierwszy dzień zakończył się projekcją filmu „Pośród fal”. Jest to opowiedziana słowami amerykańskiej żeglarki Nancy Griffiths historia życia, które prawie w całości działo się na pokładzie jachtu. Film mocno poruszył widzów, a szczególnie jego kobiecą publiczność. Życie na jachcie to nie tylko podróże do najdalszych zakątków świata, ale jak się dowiedzieliśmy z filmu, także ogromna ceną, którą ponosili bohaterowie w trakcie morskiej włóczęgi.  

Drugiego dnia festiwalu pokazano cztery kolejne, wyjątkowe filmy. „Wokół Hornu na pokładzie Wander Bird” to opowieść o rodzinnym rejsie z 1936 roku wokół Przylądka Horn. Historię 4-letniego chłopca, który żegluje z rodziną przez najtrudniejsze rejony świata opowiada ponad 80-letni obecnie kapitan Warwick Tompkins.

Kolejna projekcja to nagrodzony w konkursie „A morze kręci mnie” amatorski film p.t. „Żeglujące głowy”. Zrealizowany przez gdańskiego żeglarza Michała Olszewskiego, a oparty na pomyśle zadawania bohaterom tego samego pytania „Dlaczego żeglujesz?” zyskał duże brawa i sympatię szczecińskiej widowni.

Trzeci film zachwycił i wzruszył wszystkich bez wyjątku gości JachtFilmu. Opowiada o trwającej 25 lat budowie drewnianego klasycznego jachtu; zachwycił pięknymi zdjęciami i poruszającą historią. Hipnotyzujący klimat tego filmu pozostał w widzach długo po jego zakończeniu.

Na zakończenie festiwalu organizatorzy postanowili pokazać film o bohaterze wielkich szybkich regat oceanicznych Alexie Thomsonie. Alex jest uczestnikiem wielu samotniczych regat wokółziemskich, a jego kariera sportowa może być wzorem do naśladowania dla wielu żeglarzy. Na ekranie kinowym w Radio Szczecin pokazały się największe i najszybsze jachty oraz najbardziej znani żeglarze regatowi.

Gościem festiwalu w Szczecinie był kapitan Janusz Zbierajewski, wspaniały gawędziarz, którego opowieści ubarwiały całe wydarzenie. Historie o żeglowaniu w Korei Północnej, nietypowych żaglowcach, o spotykanych w portach całego świata ciekawych ludziach powodowały wybuchy śmiechu i gromkie brawa wśród publiczności.

Organizatorami Festiwalu Filmów Żeglarskich w Szczecinie byli: Centrum Żeglarskie oraz JachtFilm Festiwal.

Partnerami JachtFilmu są: Radio Szczecin, Magazyn Wiatr, Szkoła Żeglarstwa Morka, Wydawnictwo Nautica, producent farb jachtowych Oliwa.  

Patronem honorowym Festiwalu JachtFilm jest Polski Związek Żeglarski.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.